zamek grodno
Atrakcja turystyczna,  Dolnośląskie,  Sudety

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Zwiedzanie, ceny biletów, dojazd.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to przepiękna zabytkowa średniowieczna twierdza na Dolnym Śląsku. Zamek Grodno to warownia w Górach Czarnych, które to są częścią Gór Wałbrzyskich. Warownia położona jest na szczycie góry Choina na wysokości 450 m. n.p.m. na lewym brzegu rzeki Bystrzyca. Zamek ten jest jednym z największych zamków Śląska, który na przestrzeni dziejów był wielokrotnie rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na terenie Polski. Zwiedzanie Zamku Grodno to okazja to poznania jego fascynującej historii oraz świetna opcja na rodzinną wycieczkę za miasto. W tym artykule znajdziecie informacje na temat zwiedzania Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Zapraszamy!

Zamek Grodno – dojazd i parkingi

Zamek Grodno zlokalizowany jest na terenie Zagórza Śląskiego w gminie Walim na Dolnym Śląsku. Do Zagórza Śląskiego można dotrzeć samochodem od strony Świdnicy lub od strony Wałbrzycha. Do Zagórza Śląskiego dojeżdżają również autobusy przewoźnika EW-KA Bus ze Świdnicy oraz pociągi Kolei Dolnośląskich. Rozkłady jazdy tak autobusów jak i pociągów bez problemu znajdziecie w Internecie. Jeżeli na Zamek Grodno wybierzecie się pociągiem to po dotarciu na miejsce czeka was około 15 minutowy spacer z dworca PKP w Zagórzu Śląskim na Zamek Grodno. Jeżeli chodzi o dojazd do Zagórza Śląskiego autem: orientacyjne czasy dojazdu na Zamek Grodno z różnych regionów Polski prezentują się następująco: z Wrocławia – ok. 1 godzina, z Warszawy – ok. 4 godziny, z Kielc – ok. 4 godz. 30 min, z Krakowa – 3 godz. 30 min, z Gdańska – ok. 5 godzin. Po dojechaniu do Zagórza Śląskiego samochód możecie pozostawić na parkingu w centrum miasteczka. Lokalizację parkingu pod Zamkiem Grodno znajdziecie tutaj: Parking Osiedle Topolowe, Zagórze Śląskie.

Zamek Grodno – ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie ruin Zamku Grodno jest płatne. Obowiązek zakupu biletu wstępu dotyczy zwiedzania wnętrza górnego zamku, gdyż na dolny dziedziniec Zamku Grodno można wejść bez żadnych opłat. Bilety wstępu na Zamek Grodno można zakupić na miejscu w stacjonarnej kasie biletowej. Kasa biletowa znajduje się na dolnym dziedzińcu zamku w drewnianym budynku tuż obok lipy sądowej. W kasie biletowej na Zamku Grodno można też zakupić pamiątki, pocztówki, odznaki oraz książeczki PTTK. Kasa biletowa przestaje sprzedawać bilety godzinę przed zamknięciem całej atrakcji. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat cen biletów na Zamek Grodno oraz godzin otwarcia:

Zamek Grodno – ceny biletów (2024)

Bilet Normalny – 30 zł
Bilet Ulgowy – 25 zł

Audio przewodnik: wypożyczenie – 4 zł
Sesja zdjęciowa ślubna: 100 zł
Ognisko dla grup zorganizowanych: 70 zł
Karta Dużej Rodziny: Zniżka na bilet – 2 zł

Zamek Grodno – godziny otwarcia (2024)

W miesiącach od października do kwietnia:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.

W miesiącach od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.

Szlak na Zamek Grodno z Zagórza Śląskiego

Zwiedzanie Zamku Grodno rozpoczynamy w Zagórzu Śląskim na tutejszym parkingu samochodowym. Zamek Grodno położony jest na szczycie góry Choina, na którą poprowadzi was zielono-żółty szlak turystyczny. Aby dotrzeć pod bramę wejściową na zamek czeka was krótki spacer łagodną, gruntową drogą. Odległość jaką będziecie musieli pokonać z parkingu w Zagórzu Śląskim na Zamek Grodno wynosi około 700 metrów. Po około 15 minutach spokojnego marszu dojdziecie do pięknie zdobionej bramy wejściowej na dolny dziedziniec Zamku Grodno. Szlak prowadzący na zamek Grodno jest na tyle łatwy że na wycieczkę spokojnie możecie wybrać się z dziećmi. Po dotarciu do bramy wejściowej na Zamek Grodno czeka was jeszcze podejście po kilkunastu kamiennych stopniach i po chwili staniecie już na dolnym dziedzińcu. Jako że kasa biletowa znajduje się wewnątrz zamku to na dziedziniec możecie śmiało wejść bez żadnego biletu.

Zamek Grodno – dziedziniec

Zwiedzanie Zamku Grodno rozpoczynamy od dolnego dziedzińca. Na dolnym dziedzińcu znajduje się restauracja „Karczma Rycerska”, sklepik z pamiątkami oraz stragany z przeróżnymi, lokalnymi artykułami. Naprzeciwko restauracji „Karczma Rycerska” wznosi się duży drewniany budynek, w którym zlokalizowana jest kasa biletowa i sklep z pamiątkami. To właśnie w tej kasie biletowej zakupicie bilety wstępu na właściwe zwiedzanie głównej części Zamku Grodno. Wejście na górną część Zamku Grodno znajduje się obok wielkiej lipy sądowej i ogrodzone jest specjalnie oznakowanym płotkiem. Przy płotku tym o konkretnych godzinach zbierają się grupy wyruszające na zwiedzanie górnego zamku. Oczywiście na dolnym dziedzińcu Zamku Grodno też czeka na was sporo ciekawych atrakcji: możecie tu zamknąć kogoś w dyby czy zobaczyć replikę renesansowej armaty. Będzie też okazja wejść na ruiny dawnej wieży zamkowej, z której roztaczają się piękne widoki na całą okolicę. Najciekawsza część zwiedzania Zamku Grodno wciąż jednak będzie przed wami, także czas teraz na kilka słów na temat tego, co czeka was wewnątrz górnej części zamku.

Zamek Grodno – zwiedzanie zamku

Po zakupieniu biletów wstępu zwiedzanie górnego zamku rozpoczynamy już z przewodnikiem. Pierwszym przystankiem na trasie zwiedzania Zamku Grodno będzie wieża bramna. Przewodnik opowie wam historię jej powstania oraz przybliży dzieje twierdzy. Szczególnie rzucają się tu w oczy bogato zdobione portale zdobiące bramy zamku. Część zamku posiada bogato zdobione tynki z późniejszego okresu, które mocno kontrastują z surowym kamieniem użytym do budowy murów twierdzy w XIV wieku. Po krótkiej opowieści o dziejach zamku przewodnik przeprowadzi was przez bramę do wnętrza twierdzy gdzie rozpoczniecie dalszy etap zwiedzania. Podczas pobytu na górnym zamku odwiedzicie salę tortur oraz loch głodowy. W czasach średniowiecza stosowano wiele okrutnych metod i narzędzi wobec skazańców, głównie do zadawania im bólu w celu wymuszania zeznań. Zachowane narzędzia tortur możecie oglądać właśnie w lochach zamku Grodno. Wspomniany loch głodowy również był stosowany jako tortura. Na terenie Zamku Grodno znajduje się kilka takich lochów a w jednym z nich znajduje się ludzki szkielet, z którym związana jest ciekawa legenda.

Po zwiedzaniu lochów przewodnik przeprowadzi was przez liczne sale i komnaty, w których dawniej biesiadowali rycerze oraz dawni władcy. Poznacie dokładnie historię całej warowni, jego dzieje, jak był rozbudowywany oraz usłyszycie związane z zamkiem legendy. Dodatkowo będziecie też mieli okazję poznać okolicę Walimia dzięki multimedialnej wystawie interaktywnej, na którą wstęp macie zagwarantowany w cenie biletu. Na koniec zwiedzania obejrzycie film przedstawiający region Zagórza Śląskiego i zwiedzicie górny dziedziniec zamku, na którym znajduje się studnia wykuta w skale. Po zwiedzaniu wnętrza twierdzy polecamy wam skorzystać z oferty restauracji Karczma Rycerska, która znajduje się na dolnym dziedzińcu Zamku Grodno. A jeżeli po zwiedzaniu zamku nadal będziecie czuli niedosyt atrakcji to polecamy wam wybrać się na spacer nad Jezioro Bystrzyckie gdzie czeka was zwiedzanie przepięknej zapory oraz mostu. To już jednak temat na osobny artykuł, który znajdziecie oczywiście na naszej stronie.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze