wodospad szklarki
Atrakcja turystyczna,  Dolnośląskie,  Karkonosze

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Szlaki, cennik, parkingi. Piesza wycieczka dla każdego.

Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Znajduje się on w granicach administracyjnych miejscowości Piechowice tuż obok Szklarskiej Poręby i leży na wysokości 525 m. n.p.m. Wodospad ten jest bardzo popularnym miejscem w Karkonoszach, które każdego roku odwiedzane jest przez ogromne tłumy turystów. Kaskada wodospadu osiąga wysokość 13,3 m. a spływające nim wody potoku Szklarka spadają zwężającym się u dołu spiralnym strumieniem. Dojście do Wodospadu Szklarki zostało przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach – wybudowano tam nową brukowaną drogę z barierkami, która kończy się platformą widokową. Miejsce to objęte jest ochroną Karkonoskiego Parku Narodowego. W tym wpisie podpowiemy wam, jakie są ciekawe trasy wycieczkowe prowadzące nad Wodospad Szklarki, gdzie szukać miejsc parkingowych oraz jakie są ceny biletów wstępu. Dodatkowo krótko opisaliśmy naszą wycieczkę nad Wodospad Szklarki. Serdecznie zapraszamy!

Szlaki na Wodospad Szklarki

Zacznijmy od szlaków, które zaprowadzą nad Wodospad Szklarki. Według nas najlepszą opcją wycieczki będzie piesza wycieczka ze Szklarskiej Poręby ale na miejsce możecie również dotrzeć samochodem. Nad wodospad prowadzi kilka szlaków turystycznych, które pozwalają na zaplanowanie ciekawej trasy zwiedzania. Poniżej przedstawiamy dwie propozycje trasy o niskim stopniu trudności, które pozwolą wam cieszyć się pięknymi krajobrazami.

Trasa z Piechowic
Czas: 40 minut. Dystans: 1,7 km. Suma podejść: 100 m.

Trasa z Piechowic to najłatwiejsza i najkrótsza wersja wycieczki nad Wodospad Szklarki. Wycieczkę polecamy rozpocząć na parkingu niedaleko hotelu „Las”. Jest to niewielki parking zlokalizowany jakieś 600 metrów dalej za parkingiem Szklarka (więcej szczegółów znajdziecie w dalszej części wpisu). Aby wejść na właściwy szlak należy przejść przez most zawieszony nad potokiem Kamienna. Kiedy przejdziecie przez most znajdziecie się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Aby dojść do Wodospadu Szklarki wejdźcie na niebiesko-zielony szlak turystyczny, który za mostem odchodzi w prawą stronę. Wędrówka tą trasą odbywa się brzegiem potoku Kamienna. Po lewej stronie ścieżkę tą ograniczają wysokie rzeźbione przez erozję skały. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyParking w Piechowicach
Odległość do celu0,8 km.
Długość całej trasy1,7 km.
Czas przejścia40 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT3

Trasa ze Szklarskiej Poręby
Czas: 1 godzina 10 min. Dystans: 4 km. Suma podejść: 134 m.

Trasa ta pozwala na odbycie ciekawej pieszej wycieczki z terenu Szklarskiej Poręby. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy ul. 1 Maja nieopodal Żelaznego Tygla Walońskiego. Nad Wodospad Szklarki prowadzi czarny szlak turystyczny, który poprowadzi was obok Indiańskiej Wioski Canoe, Starej Chaty Walońskiej, rzeźb zwierząt i dalej nad potok Szklarka. Kiedy dotrzecie nad potok czarny szlak połączy się z niebieskim szlakiem turystycznym. Od tego momentu będziecie wędrować połączonymi szlakami (szlakiem Walońskim) aż do Wodospadu Szklarki i Schroniska PTTK „Kochanówka”. Jest to opcja wycieczki dla osób lubiących piesze wędrówki w otoczeniu przyrody. Powrót do Szklarskiej Poręby realizujemy po własnych śladach.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowySzklarska Poręba – Blue Mountain Resort
Odległość do celu2 km.
Długość całej trasy4 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 10 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT5

Parkingi na Wodospad Szklarki

Wybierając się nad Wodospad Szklarki samochodem warto wiedzieć gdzie będziecie mogli go zostawić na czas zwiedzania. Jeżeli zdecydujecie się na drugi wariant wycieczki z Piechowic to samochód możecie zostawić w dwóch miejscach. Pierwszy, większy parking „Szklarka” znajduje się w ciągu drogi krajowej nr. 3 prowadzącej do Szklarskiej Poręby. Miejsca parkingowe ulokowane są po dwóch stronach tej drogi. Parking nie jest duży i zwykle jest mocno zatłoczony, dlatego jeżeli chcecie załapać się na wolne miejsce to na wycieczkę najlepiej wybrać się z samego rana. Pierwsze 30 minut parkowania jest bezpłatne, każda kolejna godzina parkowania kosztuje 5 zł. Na poniższej mapce zaznaczyliśmy lokalizację parkingu „Szklarka”.

W razie gdyby pierwszy parking był pełny, spróbujcie szczęścia na drugim, który zlokalizowany jest jakieś 500 metrów w dół drogi krajowej nr. 3 przy Hotelu „Las”. Na parkingu tym jest kilka miejsc parkingowych ale korzysta z niego niewiele osób. Warto spróbować szczęścia, zwłaszcza że z tego miejsca nad Wodospad Szklarki prowadzi bardzo krótki ale bardzo ciekawy szlak turystyczny wzdłuż potoku Kamienna.

Drugi mniejszy parking w Piechowicach

Bilety wstępu

Jeżeli chodzi o bilety wstępu nad Wodospad Szklarki to opłacić należy tylko wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. Bilety możecie zakupić w kasie biletowej, która znajduje się tuż przy wejściu na szlak prowadzący nad wodospad lub online na stronie eparki.pl -kliknij. Przy zakupie biletu online, na adres email otrzymacie potwierdzenie wraz z kodem QR, który w razie kontroli należy udostępnić do zeskanowania.

Wyruszamy z Piechowic

Na wycieczkę nad Wodospad Szklarki wybraliśmy się pod koniec lutego, kiedy karkonoskie szczyty pokrywała jeszcze gruba warstwa śniegu. Nad wodospad wybraliśmy się samochodem, który z racji dość późnej pory musieliśmy zostawić na dolnym parkingu w Piechowicach. Na miejscu czekało na nas kilka wolnym miejsc parkingowych, więc czym prędzej zaparkowaliśmy w pierwszym dostępnym miejscu, zarzuciliśmy plecaki i ruszyliśmy na szlak. Aby dostać się na ścieżkę prowadzącą nad Wodospad Szklarki musieliśmy przejść szerokim mostem, który prowadzi nad potokiem Kamienna. Zaraz za nim znajduje się wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego. Właściwa droga nad Wodospad Szklarki odchodzi w prawo tuż za mostem. Nie powinniście mieć żadnych problemów z odnalezieniem oznaczeń właściwego szlaku – są one świetnie widoczne. Dodatkowo nad wodospad skieruje was umieszczony przy szlaku drogowskaz. Przechodzimy zatem na drugą stronę potoku Kamienna i ruszamy w stronę Wodospadu Szklarki.

Most nad potokiem Kamienna w Piechowicach
Wody potoku Kamienna płynące wzdłuż drogi krajowej nr. 3

Ścieżka, którą podążyliśmy w stronę wodospadu z Piechowic prowadzi wzdłuż lewego brzegu potoku. W okresie zimowym szlak ten pokryty jest grubą warstwą śniegu i lodu, dlatego też polecamy zabrać ze sobą raczki. Ułatwią wam one pokonywanie mocno oblodzonych, śliskich odcinków trasy. Szlak biegnący brzegiem potoku Kamienna zaprowadzi was do kasy biletowej, gdzie będziecie mogli kupić bilety wstępu do parku (o ile wcześniej nie zakupiliście ich online). Odcinek trasy od parkingu w Piechowicach do kasy biletowej Karkonoskiego Parku Narodowego wynosi jakieś 500 metrów a pokonanie go nie powinno zająć wam więcej niż 15 minut.

Szlak z parkingu w Piechowicach
Wody potoku Kamienna będą wam towarzyszyć aż do kasy biletowej

Kasa biletowa i droga nad Wodospad Szklarki

Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteście w stanie zakupić biletów do Karkonoskiego Parku Narodowego online to na trasie będziecie mogli zakupić bilet wstępu w tradycyjnej formie. W ciągu szlaku, który prowadzi z górnego jak i dolnego parkingu przy drodze krajowej nr. 3 zaraz za straganami z pamiątkami znajduje się niewielka drewniana wiatka. Służy ona właśnie jako stacjonarna kasa biletowa. W sezonie turystycznym tworzą się do niej całkiem spore kolejki ale obsługa idzie bardzo sprawnie i po krótkim oczekiwaniu, mając w ręce bilet wstępu będziecie mogli ruszyć na dalsze zwiedzanie.

Kasa biletowa Karkonoskiego Parku Narodowego
Rozdroże tuż za kasą biletową

Aby dostać się nad Wodospad Szklarki za kasą biletową udajemy się w prawo. Nie ma możliwości abyście zgubili drogę, wystarczy spojrzeć na ustawiony za kasą drogowskaz. Droga, która prowadzi nad wodospad została wyremontowana i pokryta kostką brukową. Jest ona również dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózku. Dystans jaki trzeba pokonać od kasy biletowej do Wodospadu Szklarki wynosi jakieś 400 metrów. Czas potrzebny na przejście tego odcinka to kolejne 15 minut jakie należy doliczyć do czasu całej wycieczki. W okresie zimowym w niektórych miejscach należy zachować ostrożność, gdyż czasem na drodze tworzy się warstewka cienkiego lodu i łatwo się poślizgnąć. Tuż obok Wodospadu Szklarki znajduje się budynek Schroniska PTTK „Kochanówka”, w którym możecie zjeść coś ciepłego i odpocząć przed dalszą wędrówką.

Wyremontowana droga prowadząca nad Wodospad Szklarki
Płaskorzeźba wyryta w kamieniu obok Wodospadu Szklarki

Wodospad Szklarki

Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą jeszcze z okresów średniowiecza. Często był on umieszczany na przeróżnych rycinach oraz obrazach. Mamy ogromne szczęście że tak popularne pod względem turystycznym miejsce zachowało się aż do naszych czasów. W 1868 roku na potrzeby turystyki przy wodospadzie powstała niewielka gospoda, obecne schronisko PTTK „Kochanówka”. W XIX wieku jedną z atrakcji była tu możliwość regulowania przepływu wody, a następnie po zebraniu się większej ilości spuszczanie jej z wodospadu w dalszą drogę. Dzisiaj Wodospad Szklarki możemy podziwiać ze specjalnie przygotowanego do tego celu tarasu widokowego. Taras ten, tak jak droga prowadząca nad wodospad przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Woda, która spada z Wodospadu Szklarki kaskadami tworzy fantastyczny spektakl, który trzeba zobaczyć na własne oczy. Zimą część wodospadu zamarza a pod taflami lodu można dostrzec nadal płynące strumienie wody.

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki widziany z platformy widokowej

Dolny taras widokowy to nie jedyne miejsce, z którego możecie podziwiać Wodospad Szklarki. Polecamy wam podejść po kamiennych stopniach, które znajdziecie tuż obok platformy widokowej. Po wejściu na górę stańcie przy barierkach w ciągu szlaku Walońskiego. Będziecie mogli zobaczyć z bliska jak wody potoku Szklarka spływają w dół wodospadu. Wiadomo że im bliżej tym ciekawiej, więc krótka wspinaczka po schodach na pewno się wam opłaci. Osoby, które wybiorą się na wycieczkę czarnym szlakiem ze Szklarskiej Poręby natkną się na to miejsce dochodząc do końca trasy na wodospad. Poniżej zostawiamy kilka zdjęć w tego wyjątkowego miejsca.

Wody potoku Kamienna tworzące wodospad
Wodospad Szklarki – widok ze szlaku Wolańskiego

Cała wycieczka nad Wodospad Szklarki zajęła nam około godzinę czasu. Po zwiedzaniu wodospadu jeżeli macie jeszcze trochę wolnego czasu polecamy wam wybrać się na Głaz Chybotek – artykuł na ten temat znajdziecie tutaj (dostępne wkrótce). Tutaj zakończymy naszą wspólną wycieczkę nad Wodospad Szklarki. Jeżeli planujecie wyjazd do Szklarskiej Poręby koniecznie dopiszcie to miejsce do swoich planów zwiedzania. Dziękujemy za waszą uwagę i do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze