jaskinia niedźwiedzia
Dolnośląskie,  Sudety

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie: zwiedzanie, bilety, dojazd.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jedna z największych atrakcji turystycznych Masywu Śnieżnika. Jaskinia ta położona jest na prawym zboczu Kleśnicy, w bloku marmurów, który znajduje się w zboczu góry Stromej (1166 m. n.p.m.). Jest to jedna z najdłuższych jaskiń w Polsce i jednocześnie najdłuższa jaskinia w Sudetach. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została odkryta przypadkiem podczas eksploatacji złóż marmuru w 1966 roku. Obecnie jest ona udostępniona do zwiedzania. Przygotowano tu dla was specjalną trasę turystyczną, która liczy sobie 380 metrów. Podczas jej zwiedzania będziecie mogli zobaczyć ponad 500 metrów jaskini. Podczas prowadzonych tu prac badawczych odkryto kopalne szczątki zwierzęce, w tym szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, wilka szarego i wielu innych pradawnych zwierząt. Wszystko to jest obecnie udostępnione dla turystów i stanowi wielką atrakcję całego regionu. Wystawa, którą tu przygotowano na pewno was zachwyci. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie dolnośląskich atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zapraszamy!

Dojazd do Kletna i parkingi

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w pobliżu wsi Kletno, w powiecie Kłodzkim na Dolnym Śląsku. Kletno to niewielka urocza wieś, która leży w dolinie rzeki Kleśnicy u podnóży Śnieżnika. Do Kletna najłatwiej będzie wam dotrzeć z pomocą własnego auta. Niestety nie kursują tam żadne połączenia autobusowe. Głównym węzłem komunikacyjnym w okolicy jest Kłodzko, z którego możecie dojechać autobusami najwyżej do Stronia Śląskiego. Tutaj niestety nie ma już innych opcji dojazdu komunikacją zbiorową do samego Kletna. Osoby zmotoryzowane mają tu zdecydowanie łatwiej. Dojazd do Kletna samochodem z okolic Wrocławia zajmuje około 2 godziny czasu. Z okolic Warszawy będzie to około 5 godzin jazdy, z Krakowa jest to 3 godziny i 30 minut drogi, a z Gdańska czeka was około 6 godzin podróży. Na końcu asfaltowej drogi w Kletnie znajdziecie kilka dużych parkingów, gdzie będziecie mogli za niewielką opłatą zostawić swoje auto na cały dzień. Poniżej znajdziecie linki do mapy Google z zaznaczoną lokalizacją parkingów w Kletnie:

parking kletno
Parking w Kletnie niedaleko Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia: szlaki

Trasa z Kletna
Czas: 30 minut Dystans: 1,50 km. Suma podejść: 98 m.

Do Jaskini Niedźwiedziej prowadzi żółty szlak turystyczny z Kletna. Żółty szlak z Kletna zaprowadzi was do jaskini asfaltową drogą. Na wysokości Kamieniołomu Kletno I żółty szlak przekracza most nad potokiem Kleśnica i odbija w las. Nie ma jednak potrzeby wchodzić w leśne ostępy: jeżeli zamiast szlakiem podążycie dalej ciągiem asfaltowej drogi to również dotrzecie do wejścia do Jaskini Niedźwiedziej. Przejście odcinka żółtego szlaku z Kletna pod Jaskinię Niedźwiedzią zajmuje około 30 minut. Do Kletna nie kursują niestety żadne autobusy, jeżeli nie macie więc możliwości wybrać się na wycieczkę własnym autem to jedyną opcją jest marsz ze Stronia Śląskiego. Dojście do jaskini zajmie wam prawie 3 godziny. Jest to więc raczej wersja wycieczki dla osób, które uwielbiają długie piesze wycieczki.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKletno
Odległość do celuok. 1,50 km.
Długość całej trasyok. 3,00 km.
Czas przejściaok. 30 minut
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT2

Godziny otwarcia i ceny biletów

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest rezerwatem przyrody. Ze względu na potrzebę ochrony tego wyjątkowego miejsca wprowadzone zostały dzienne limity zwiedzających. Obecnie jest to około 450 osób dziennie. Tylko wcześniejsza rezerwacja biletów wstępu lub ich zakup on-line na wybrany termin gwarantuje możliwość zwiedzania jaskini. Bilety wstępu można zakupić online tutaj: bilety do Jaskini Niedźwiedziej. Zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów poprzez specjalny formularz dostępny na stronie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Poniżej zostawiamy linki do formularzy rezerwacji biletów. Czas zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej wynosi około 45 minut.

Godziny otwarcia Jaskini Niedźwiedziej

Godziny otwarcia: 9:00 – 16:40
Jaskinia Niedźwiedzia jest nieczynna w poniedziałki i czwartki *.
* W czwartki Jaskinia przyjmuje zwiedzających w okresie od maja do sierpnia.

Ceny biletów do Jaskini Niedźwiedziej

Cennik 2023
Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Fotografowanie i filmowanie – 15 zł
Trasa ekstremalna – 250 zł

Ruszamy do Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z najdłuższych jaskiń w Polsce. Atrakcja ta jest chętnie odwiedzana przez licznych turystów z całego świata, w tym często przez turystów wybierających się na wycieczkę na Masyw Śnieżnika. My postanowiliśmy odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią właśnie w ramach wędrówki żółtym szlakiem turystycznym z Kletna na Śnieżnik. Do Kletna dojechaliśmy własnym autem, które zaparkowaliśmy na płatnym parkingu i udaliśmy się asfaltową drogą w stronę wejścia do jaskini. Podejście żółtym szlakiem z Kletna jest bardzo łatwe. Aby dojść do Jaskini Niedźwiedziej potrzebujecie około 30 minut czasu. Pierwszą oznaką że zbliżacie się do celu będzie mijany przy asfaltowej drodze wyrzeźbiony w drewnie drogowskaz z napisem „Jaskinia Niedźwiedzia”. Do jaskini można dojść poruszając się albo cały czas po asfaltowej drodze, albo idąc za oznaczeniami żółtego szlaku turystycznego. Praktycznie nie da się tu zgubić drogi. Po krótkim marszu docieramy do wejścia, pora zatem zobaczyć jakie atrakcje czekają na was wewnątrz Jaskini Niedźwiedziej.

jaskinia niedźwiedzia szlak
Drogowskaz do Jaskini Niedźwiedziej
jaskinia niedźwiedzia
Wejście do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Wnętrze Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia leży na wysokości około 800 metrów n.p.m. w północnej części Masywu Śnieżnika. Zaraz po wejściu do budynku natkniecie się na kasę biletową. Zwykle formuje się przy niej spora kolejka osób, które czekają na odebranie biletów ze swojej rezerwacji. Tuż za kasą biletową w pawilonie wejściowym Jaskini Niedźwiedziej znajdziecie ekspozycje Centrum Edukacji Przyrodniczej – Jaskinia Niedźwiedzia, kawiarnię oraz punkt informacyjno-edukacyjny na temat Masywu Śnieżnika. Wstęp do pawilonu wejściowego nie jest płatny, więc jeżeli nie macie zarezerwowanych wejściówek na zwiedzanie samej jaskini nadal warto zajrzeć do środka. Na wystawie będziecie mieli okazję zobaczyć makietę całego Masywu Śnieżnika, szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz ciekawą makietę obrazującą zamieszkujące niegdyś Jaskinię Niedźwiedzią zwierzęta. Zwiedzanie samej jaskini odbywa się po specjalnie wytyczonej do tego celu trasie turystycznej. Trasa ta biegnie środkowym piętrem Jaskini Niedźwiedziej, jest dobrze oświetlona i zabezpieczona. Podczas przechodzenia około 360-metrowej trasy turystycznej zobaczycie wiele ciekawych miejsc, w tym: Wielką Szczelinę, Stare Partie Wrocławskie, Nowe Dolne Partie, Salki Przy Progu Ryżowym czy Salę Lwa Jaskiniowego. Oczywiście nie zabraknie też sali z autentycznym szkieletem niedźwiedzia jaskiniowego. Przejście całej trasy turystycznej zajmuje około 45 minut.

wejście jaskinia niedźwiedzia
Poczekalnia Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie
niedźwiedź jaskinia
W poczekalni możecie obejrzeć sporo ciekawych eksponatów
jaskinia niedźwiedzia zwiedzanie
W tym wiele ciekawych makiet oraz plansz z informacjami na temat jaskini

Co dalej po zwiedzaniu?

Jeżeli po zwiedzaniu trasy turystycznej w Jaskini Niedźwiedziej będzie wam mało atrakcji, to zawsze możecie skorzystać z kolejnej, unikatowej oferty i wybrać się na zwiedzanie trasy ekstremalnej. Jest to oferta skierowana wyłącznie do osób szczupłych, sprawnych fizycznie i bez klaustrofobii. Pod opieką przewodnika można wcielić się w rolę grotołaza i w specjalnym kombinezonie zwiedzić Stare Dolne Partie Jaskini Niedźwiedziej. Będzie tu trochę wspinaczki i dużo przeciskania się przez bardzo wąskie szczeliny. Trasa jest naprawdę ekstremalna i przeznaczona tylko dla osób o mocnych nerwach, nie bojących się przebywać po ziemią i w bardzo wąskich korytarzach prawie 3 godziny. Więcej szczegółów na temat Trasy Ekstremalnej w Jaskini Niedźwiedziej znajdziecie tutaj: kliknij. Po zwiedzaniu Jaskini Niedźwiedziej warto ruszyć oczywiście na dalszą wycieczkę na szczyt Śnieżnika. Szczegółowy opis szlaków i całej wycieczki na Śnieżnik możecie przeczytać w innym naszym wpisie, który dostępny jest tutaj: Śnieżnik, najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich. Z naszej strony polecamy wam odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Miejsce to sprawdzi się świetnie w roli weekendowego wypadu na zwiedzanie ciekawych atrakcji oraz jako dodatkowa atrakcja w drodze na szczyt Śnieżnika.

wycieczka do jaskini niedźwiedziej

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze