data-srcset

Śnieżnik, szczyt Korony Gór Polski, opis szlaków, wycieczka na Śnieżnik.

Śnieżnik to najwyższy szczyt graniczny po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. Szczyt wznosi się na 1426 m. n.p.m. a przy dobrej pogodzie można z niego zobaczyć alpejskie szczyty. W niższych partiach Śnieżnika można znaleźć dawne sztolnie, gdzie poszukiwano złóż uranu.

Śnieżnik jest jedną z najczęściej odwiedzanych gór ziemi kłodzkiej. Schronisko „Na Śnieżniku” słynie z barwnych imprez sylwestrowych, podczas których liczba gości przewyższa wielokrotnie liczbę łóżek, a często trudno nawet o miejsce na podłodze.


Szlak na Śnieżnik

Jaskinia NiedźwiedziaKletno
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 8,4 km.
Czas przejściaokoło 3,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT14

Żółty szlak z Kletna to główny szlak prowadzący na szczyt Śnieżnika.

Prowadzi on przez Schronisko PTTK “Na Śnieżniku” i jest dość łatwy do pokonania. Wędrówka w jedną stronę zajmuje około 3,5 godziny, zejście do Kletna to około 2 godziny wędrówki, dlatego dobrze zarezerwować sobie cały dzień na tą wycieczkę. Po drodze możecie zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią, bilety najlepiej zarezerwować wcześniej, ponieważ jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna i obowiązują do niej limity dziennych wejść.

Na początku wędrówkę rozpoczniecie przy Kamieniołomie Kletno I szlakiem żółtym, który poprowadzi was do wejścia do Jaskini Niedźwiedziej. Szlak ten jest bardzo łatwy do pokonania, jest asfaltowa droga, później szlak zagłębia się w las i wychodzi z niego tuż obok jaskini. Zamiast leśnej drogi, możecie wybrać podróż cały czas drogą asfaltową, nią również dotrzecie do jaskini.

Kamieniołom Kletno I na początku trasy

Po dotarciu do Jaskini Niedźwiedziej wejdziecie już na leśną drogę, która poprowadzi was aż do Schroniska PTTK “Na Śnieżniku”. W pobliżu jaskini znajduje się miejsce, z którego wytryskuje źródlana woda nadająca się do picia.

Drogowskaz do Jaskini Niedźwiedziej
Źródełko wody

Dalszy etap wycieczki to podejście do schroniska. Jest to droga prowadząca głównie przez las, dopiero przy schronisku las przerzedza się i można podziwiać okolicę Śnieżnika w całej okazałości.

Szlak w połowie drogi do schroniska
Widoki ze szlaku przed schroniskiem

Spod Jaskini Niedźwiedziej do Schroniska “na Śnieżniku” dotrzecie w około 1,5 godziny. Na miejscu możecie odpocząć, zjeść coś ciepłego i podbić pieczątki do książeczek GOT i Korony Gór Polski. Przy okazji wyjścia z lasu zobaczycie wspaniałą panoramę otaczających Sudetów.

Schronisko PTTK “Na Śnieżniku”
Widok na Sudety przy Schronisku

Spod schroniska na szczyt Śnieżnika traficie podążając zielonym szlakiem, który prowadzi przy samej granicy państwowej. Podejście tą trasą również nie jest trudne, szlak wznosi się równomiernie. Na trasie napotkacie jedynie trochę kamieni i korzeni.

Droga na Śnieżnik spod schroniska
Panorama Sudetów

Na szczycie Śnieżnika znajdziecie ruiny wieży widokowej, która została wysadzona w 1973 roku z powodu jej uszkodzeń. Turyści pozostawiają tam po sobie ułożone stosiki kamieni. Obecnie na szczycie znajduje się już kilkadziesiąt takich mini budowli. Przy dobrej pogodzie ze szczytu można dostrzec alpejskie szczyty.

Ruiny wieży widokowej na Śnieżniku
Szczyt Śnieżnika z ruin wieży
Słupek graniczny na szczycie Śnieżnika

Alternatywne szlaki na szczyt

Leśniczówka KamienicaŚnieżnik
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 6,8 km.
Czas przejściaokoło 3 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT16

Alternatywny szlak żółty z Kamienicy.

Początkowo szlak jest łatwy do pokonania, ale od Głębokiej Jamy ścieżka staje się węższa i bardziej kamienista. Po drodze nie ma żadnego schroniska, dlatego po pieczątki trzeba będzie nadłożyć drogi do Schroniska “Na Śnieżniku”. Szlak ten polecamy dla tych, którzy chcą pooglądać piękne widoki. Miejcie na uwadze fakt, że jest to bardziej wymagająca trasa niż ta z Kletna.


Informacje dodatkowe


Jak się przygotować

Wycieczka na Śnieżnik potrwa przynajmniej 6 godzin, doliczając do tego odpoczynki spokojnie można założyć około 7 godzin wędrówki. Zalecamy zabranie ze sobą dodatkowej bluzy oraz coś przeciwdeszczowego. Polecamy również odpowiednio dopasować obuwie do wybranego przez was szlaku. Dobre buty trekkingowe będą znakomitym wyborem na górskie szlaki.

Parkingi

W zależności od wybranego szlaku, prezentujemy przykładowe parkingi, na których możecie pozostawić wasze samochody.

Szlak żółty z Kletna – parking “Jaskinia Niedźwiedzia” (płatny 12 zł) – link do mapy google

Szlak żółty z Kamienicy – parking “Leśny” – bezpłatny – link do mapy google


Galeria zdjęć


Polskie góry 2020

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.