śnieżnik w oddali
Korona Gór Polski,  Masyw Śnieżnika,  Sudety

Śnieżnik, najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich. Opis szlaków, atrakcje, wycieczka na Śnieżnik.

Śnieżnik (1423 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt graniczny po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich. Jest on bardzo popularnym celem wycieczek turystów z całej Polski i jest zdobywany zarówno latem jak i w okresie zimowym. Dzięki wielu szlakom turystycznym prowadzącym na szczyt można zaplanować ciekawą wycieczkę pełną pięknych widoków. Szczyt ten zdobywany jest często w ramach Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów. Śnieżnik jest również bardzo popularny wśród naszych południowych sąsiadów. Na szczycie często można spotkać wielu czeskich turystów, którzy wchodzą na Śnieżnik od strony Stříbrnic. Symbolem Śnieżnika jest kamienna rzeźba słonia, która stoi obok fundamentów nie istniejącego już czeskiego schroniska. W tym wpisie zabierzemy was na wycieczkę na Śnieżnik szlakami prowadzącymi z Jodłowa. Znajdziecie tu również krótkie opisy innych ciekawych tras wycieczkowych. Zapraszamy!

Szlaki na Śnieżnik

Śnieżnik był celem turystycznym już od końca XVIII w. a największy rozkwit turystyki w tym rejonie Sudetów rozpoczął się w 1838 roku. Turystyka w tym okresie była bardzo modna a turyści wchodzili na Śnieżnik w celu podziwiania wschodów i zachodów słońca. W 1871 roku aby poprawić infrastrukturę turystyczną wzniesiono Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem, które stoi tam do dzisiaj. Przy planowaniu wycieczki na Śnieżnik, dzięki dość gęstej sieci szlaków prowadzących na szczyt mamy możliwość zaplanować kilka ciekawych tras wycieczkowych.

Trasa z Kletna
Czas: 6 godzin, Dystans: 8,4 km. Suma podejść: 864 m.

Trasa z Kletna jest jedną z łatwiejszych tras, dodatkowo prowadzi obok jednej z atrakcji masywu Śnieżnika, Jaskinię Niedźwiedzią. Trasę tę polecamy na pierwszą wycieczkę na Śnieżnik dla początkujących turystów. Nie jest on zbyt wymagający i nie potrzeba praktycznie żadnego przygotowania kondycyjnego, jest też jedną z najkrótszych tras na szczyt. Trasa ta jest często wybierana przez rodziny z dziećmi. W sezonie wakacyjnym jest na nim jednak dość tłoczno. Do Kletna jest dość dobry dojazd ze Stronia Śląskiego a przy samym początku szlaku jest dużo miejsc parkingowych.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKletno
Odległość do szczytuok. 8,4 km.
Długość całej trasyok. 16.8 km.
Czas przejściado 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT21

Trasa z Międzygórza
Czas: 4,5 godziny, Dystans: 13 km. Suma podejść: 740 m.

Trasa z Międzygórza jest często wybierana we względu na łatwość jej pokonywania oraz niewielką ilość czasu potrzebną na dotarcie na szczyt. Szlak ten wznosi się równomiernie na całej długości trasy i nie wymaga szczególnego przygotowania kondycyjnego. Tą trasę polecamy jeżeli chcecie wybrać się na krótszą wycieczkę na Śnieżnik. Trasę tę często wybierają rodziny z dziećmi oraz osoby, które lubią spokojną i łatwą wędrówkę. Jeżeli planujecie wybrać się na wycieczkę z wózkiem dziecięcym to będzie tu raczej ciężko, trasa ta sprawdzi się lepiej, gdy dzieci są w stanie samodzielnie pokonać szlak. Szlak ten jest krótki ale na pewno nie będziecie się na nim nudzić.

Kolor szlaku
Punkt startowyMiędzygórze Górne
Odległość do szczytu6,5 km.
Długość całej trasy13 km.
Czas przejściaok. 4 godziny 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT21

Trasa z Jodłowa
Czas: 6 godzin, Dystans: 18,3 km. Suma podejść: 867 m.

Trasa z Jodłowa to naszym zdaniem najbardziej ciekawa propozycja trasy na szczyt Śnieżnika. Prowadzi jednym z mniej uczęszczanych a jednocześnie dość łatwym szlakiem niebieskim. Szlak wiedzie leśną drogą i w miarę zbliżania się do Śnieżnika oferuje piękne widoki na Sudety Wschodnie jak i sam Śnieżnik. Jest to jednak dość długa trasa, czas całej wycieczki przekracza 6 godzin dlatego polecamy ją osobą z trochę lepszym przygotowaniem kondycyjnym. Jeżeli po zdobyciu szczytu Śnieżnika będziecie mieli ochotę na dalszą wędrówkę to polecamy wybrać się w drodze powrotnej na zielony szlak i przejść przez Mały Śnieżnik i Goworek.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyRozdroże pod Kamiennym Garbem
Odległość do szczytu8,9 km.
Długość całej trasy18,3 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwa
Punkty GOT25

Trasa przez Trójmorski Wierch
Czas: 7 godzin, Dystans: 22 km. Suma podejść: 958 m.

Jest to najdłuższa proponowana przez nas trasa na szczyt Śnieżnika, jednak oferuje ona najwięcej atrakcji. Na Trójmorskim Wierchu znajduje się wieża widokowa, która jest obowiązkowym punktem na tej trasie. Niedaleko szlaku znajduje się również źródło Nysy Kłodzkiej. Tą trasę oceniamy jako średnio trudną z uwagi na całkowitą odległość do pokonania. Sam szlak jest dość łagodny i nie ma na nim trudnych odcinków. Wymaga ona dobrego przygotowania kondycyjnego i polecamy ją głównie bardziej doświadczonym turystom.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyRozdroże pod Kamiennym Garbem
Odległość do szczytu4 godziny 40 min.
Długość całej trasy22 km.
Czas przejściaok. 7 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT30

Wyruszamy na Śnieżkę z Jodłowa

Na nasze wycieczki zawsze staramy się wyruszać o jak najwcześniejszej porze, aby po dojechaniu na miejsce spokojnie znaleźć wolne miejsce parkingowe i przygotować się do wędrówki. Za cel obraliśmy tym razem miejscowość Jodłów obok Międzylesia w woj. dolnośląskim i znajdujący się tam parking „Ostoja”. Jeżeli planujecie wybrać się na Śnieżnik tą trasą to zalecamy jak najwcześniej dotrzeć na parking, gdyż nie jest on niestety zbyt duży. Kiedy dotarliśmy na miejsce koło godziny 9:00 rano nie było na nim prawie żadnych wolnych miejsc. Zaraz obok parkingu znajduje się początek niebieskiego szlaku jak i początek trasy przez Trójmorski Wierch. Jest to zatem doskonały punkt startowy dla wycieczki na Śnieżnik. Sprawdziliśmy jeszcze raz czy samochód na pewno jest zamknięty, zarzuciliśmy plecaki na plecy i ruszyliśmy niebieskim szlakiem w stronę Hali pod Śnieżnikiem.

rozdroże pod kamiennym garbem
Drogowskaz przy parkingu w Jodłowie
niebieski szlak Śnieżnik
Niebieski szlak z Jodłowa

Niebieski szlak to dobrze utrzymana leśna droga, której przebycie nikomu nie powinno sprawić żadnego problemu. Jeżeli wybierzecie właśnie ten szlak gwarantujemy, że będziecie mieli bardzo spokojną i kameralną wędrówkę, szlak ten nie jest tak popularny jak żółty szlak prowadzący z Kletna. Podczas naszej wycieczki przez połowę drogi na Śnieżnik byliśmy na tym szlaku praktycznie sami. Z powodu panującego w dniu wycieczki upału zaplanowaliśmy po drodze kilka postojów. Pierwszy postój zrobiliśmy przy Czarnym Rowie, gdzie niebieski szlak spotyka się ze szlakiem żółtym biegnącym do Przełęczy Puchacza. Stanowi on łącznik do szlaku czerwonego na Trójmorski Wierch.

Miejsce na odpoczynek pod Wysoczką

W letnie upalne dni należy szczególnie dbać o to, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu, dlatego po dotarciu do Czarnego Rowu zrobiliśmy dłuższy postój na uzupełnienie płynów i odpoczynek. Aby złapać trochę cienia zeszliśmy odrobinę między drzewa, gdyż na samym szlaku nie ma w tym miejscu żadnego zadaszenia. Po odpoczynku ruszyliśmy w stronę Dzikiego Zbocza i Wysoczki. Wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów linia drzew stawała się coraz rzadsza i mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałą panoramę Sudetów Wschodnich. Na Dzikim Zboczu nie robiliśmy postoju, gdyż nie bardzo było tam gdzie odpocząć, ruszyliśmy zatem dalej w stronę Wysoczki. Po dotarciu na miejsce przywitały nas trzy samotnie stojące drzewa rzucające na ziemię odrobinę cienia. Okolica bardzo zachęcała do chwili odpoczynku dlatego postanowiliśmy zatrzymać się tu na odpoczynek.

śnieżnik
Widoki na Masyw Śnieżnika z niebieskiego szlaku

W miarę zbliżania się do szczytu Śnieżnika, szlak biegł po coraz to bardziej płaskim terenie. Przed punktem Pod Małym Śnieżnikiem mieliśmy okazję zobaczyć cel naszej wędrówki w całej okazałości. Przy dobrej pogodzie widać było nawet malutkie sylwetki turystów wspinających się na szczyt. Widoki przykuwają uwagę na długo, spędziliśmy w tym miejscu ponad 20 minut siedząc przy szlaku i obserwując turystów przez lornetkę. Kiedy oczy nasyciły się już do pełna a nogi nieco odpoczęły ruszyliśmy dalej na Rozdroże pod Małym Śnieżnikiem.

śnieżnik w oddali
Widok na Śnieżnik z niebieskiego szlaku z Jodłowa

Schronisko PTTK na Śnieżniku

Od rozdroża Pod Małym Śnieżnikiem do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku” pozostało nam już tylko jakieś 30 minut drogi. Wraz ze zbliżaniem się w rejon schroniska zaczęliśmy napotykać coraz liczniejsze grupy turystów wędrujących zarówno od strony schroniska jak i wchodzących na szlak od strony czeskiej. Po chwili marszu dotarliśmy do polany pod Śnieżnikiem i zobaczyliśmy piękno Sudetów Wschodnich w całej okazałości. Z polany pod Śnieżnikiem rozciąga się niesamowity widok, świetnie widać stąd wiele szczytów Masywu Śnieżnika a przy dobrej pogodzie można w oddali dostrzec nawet zarysy Bystrzycy Kłodzkiej.

szlak na śnieżnik
Do Śnieżnika coraz bliżej
Polana pod Śnieżnikiem
Polana pod Śnieżnikiem

Przy Schronisku PTTK „Na Śnieżniku” w sezonie letnim są zawsze ogromne tłumy. Wewnątrz schroniska funkcjonuje kuchnia, oferująca całodzienne wyżywienie, z deserami i wypiekami własnej produkcji. Turyści znajdą tu także bufet z napojami, słodyczami, pamiątkami oraz wydawnictwami turystycznymi. Oferowane jest tam również czeskie piwo „Opat” warzone w browarze Brumov. Z powodu dużych tłumów w schronisku zamawiamy coś do zjedzenia a potem wychodzimy z daniami na zewnątrz. Tu możemy usiąść na trawie i w spokoju zjeść ciepły posiłek delektując się dodatkowo widokami W schronisku jest możliwość skorzystać z toalety, możecie również wbić pieczątki do waszych książeczek GOT.

Schronisko PTTK na Śnieżniku
Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”
szlak na szczyt Śnieżnika
Zielony szlak na szczyt Śnieżnika

Szczyt Śnieżnika

Ze schroniska na szczyt Śnieżnika prowadzi zielony szlak turystyczny, który biegnie przez Jaskółcze Skały. Szlak ten przebiega tuż przy samej granicy polsko-czeskiej. Wspinaczka na szczyt jest dość monotonna, trudy te będą wam jednak wynagrodzone po dotarciu do Jaskółczych Skał. Z tego miejsca można podziwiać piękną panoramę czeskich Sudetów. Świetnie widać również jedną z atrakcji tego regionu a mianowicie Ścieżkę w Chmurach w Dolnej Moravie. Mijając Jaskółcze Skały, tuż przy szlaku znajduje się mały punkt widokowy ukryty między kosodrzewiną. Jeżeli chcecie wejść na ten punkt widokowy i mieć kilka chwil tylko dla siebie to podpowiadamy: Od Jaskółczych Skał podczas podchodzenia na szczyt zielonym szlakiem cały czas obserwujcie prawą stronę kosodrzewiny. Punkt widokowy bardzo łatwo jest przegapić a wiele osób po prostu go omija. Jeżeli uda wam się go znaleźć na pewno się nie zawiedziecie.

Jaskółcze Skały
Podejście pod Jaskółcze Skały
panorama Sudetów wschodnich
Widoki z ukrytego punktu widokowego

Po krótkiej chwili spędzonej na punkcie widokowym ruszyliśmy dalej i dotarliśmy na sam szczyt. Na Śnieżniku było już mnóstwo turystów, ale jest tu naprawdę dużo miejsca aby spokojnie usiąść i odpocząć. Szczyt Śnieżnika to rozległa kopuła, widoki są tu obłędne. Będąc na szczycie wybraliśmy się jeszcze na czeską stronę aby zobaczyć rzeźbę słonia. Przy okazji zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz wbiliśmy pieczątkę do książeczek GOT i Korony Gór Polski. Pieczątkę znajdziecie wewnątrz metalowej kasetki na słupku wyznaczającym szczyt. Zamiennie można wbić pieczątkę w Schronisku PTTK na Śnieżniku.

szczyt Śnieżnika
Ruiny dawnej wieży widokowej na Śnieżniku
Śnieżnik północ
Widok na północną stronę Masywu Śnieżnika

Powrót przez Mały Śnieżnik

Jako że lubimy wyzwania, staramy się wybierać na drogę powrotną inne szlaki niż te, którymi weszliśmy na szczyt. Dlatego też zdecydowaliśmy się zdobyć jeszcze Mały Śnieżnik i Goworek. Aby wejść na te dwa szczyty należy z niebieskiego szlaku skręcić na szlak zielony przy punkcie Pod Małym Śnieżnikiem. Jest to oczywiście alternatywna trasa powrotu do Jodłowa, wybierajcie ją tylko wtedy gdy czujecie się jeszcze na siłach na pokonanie tych kilku dodatkowych kilometrów. Jak dokładnie wygląda wejście na zielony szlak na Mały Śnieżnik możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Zielony szlak na Mały śnieżnik
Wejście na szlak na Mały Śnieżnik
zielony szlak Mały Śnieżnik
Szlak to wąska ścieżka wijąca się wśród borówek

Szlak ten pokryty jest gęstą siecią korzeni, jest on również dość kamienisty, co po kilkugodzinnym marszu może stanowić już pewne wyzwanie. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że Mały Śnieżnik i Goworek nie znajdują się przy szlaku i aby znaleźć tabliczki wyznaczające te szczyty trzeba zejść ze szlaku między drzewa. Z Małego Śnieżnika schodzimy w stronę Przełęczy Puchacza. Mamy tu do wyboru dwie opcje dalszej trasy. Możecie wybrać się na Trójmorski Wierch wchodząc na czerwony szlak lub wrócić na szlak prowadzący na parking do Jodłowa. Jako że nam brakowało już sił postanowiliśmy wrócić na parking do Jodłowa. Tu zatem kończy się nasza wspólna wycieczka na Śnieżnik. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie niezbędne informacje, które pomogą wam w planowaniu waszej wycieczki. Zapraszamy was do innych naszych wpisów na temat Sudetów i jak zwykle „Do zobaczenia na szlaku!”.

panorama mały śnieżnik

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alicja S.
Gość
1 rok temu

Byłam latem, ale na pewno tam wrócę, bo wtedy jeszcze nie zbierałam pieczątek do KGP jak teraz 🙂