śnieżnik w oddali
Korona Gór Polski,  Masyw Śnieżnika,  Sudety

Śnieżnik, najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich. Opis szlaków, atrakcje, wycieczka na Śnieżnik.

Śnieżnik to najwyższy szczyt graniczny po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich oraz najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Jest on bardzo popularnym celem wycieczek turystów z całej Polski i jest zdobywany zarówno latem jak i w okresie zimowym. Śnieżnik należy do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów. Śnieżnik był celem turystycznym już od końca XVIII w. a największy rozkwit turystyki w tym rejonie Sudetów rozpoczął się w 1838 roku. Turystyka w tym okresie była bardzo modna a turyści wchodzili na Śnieżnik w celu podziwiania wschodów i zachodów słońca. W 1871 roku aby poprawić infrastrukturę turystyczną wzniesiono Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem, które stoi tam do dzisiaj. Ze względu na swoją popularność, na Śnieżniku postanowiono wznieść kamienną wieżę widokową, która powstawała w latach 1895 – 1899. Po II wojnie światowej infrastruktura ta zaczęła podupadać, co w końcu doprowadziło do wysadzenia w powietrze rozpadającej się już wieży widokowej. Obecnie są plany jej odbudowy co wzbudza wiele kontrowersji. Śnieżnik jest również popularnym celem wycieczek naszych czeskich sąsiadów. Dla Czechów symbolem Śnieżnika jest kamienna rzeźba słonia, która stoi obok fundamentów nie istniejącego już czeskiego schroniska. Po czesku Śnieżnik nazywa się Králický Sněžník.

Ciekawe trasy na szczyt Śnieżnika

Przy planowaniu wycieczki na Śnieżnik, dzięki dość gęstej sieci szlaków prowadzących na szczyt mamy możliwość zaplanować kilka ciekawych tras wycieczkowych. Poniżej przedstawiamy te naszym zdaniem są najbardziej warte polecenia:

Trasa z Kletna

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKletno
Odległość do szczytuok. 8,4 km.
Długość całej trasyok. 16.8 km.
Czas przejściado 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT21

Jest to jedna z łatwiejszych tras, dodatkowo prowadzi obok jednej z atrakcji masywu Śnieżnika, Jaskinię Niedźwiedzią. Trasę tę polecamy na pierwszą wycieczkę na Śnieżnik dla początkujących turystów. Nie jest on zbyt wymagający i nie potrzeba praktycznie żadnego przygotowania kondycyjnego, jest też jedną z najkrótszych tras na szczyt. Trasa ta jest często wybierana przez rodziny z dziećmi. W sezonie wakacyjnym jest na nim jednak dość tłoczno. Do Kletna jest dość dobry dojazd ze Stronia Śląskiego a przy samym początku szlaku jest dużo miejsc parkingowych.

Szlak z Międzygórza

Kolor szlaku
Punkt startowyMiędzygórze Górne
Odległość do szczytu6,5 km.
Długość całej trasy13 km.
Czas przejściaok. 4 godziny 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT21

Trasa z Międzygórza jest często wybierana we względu na łatwość jej pokonywania oraz niewielką ilość czasu potrzebną na dotarcie na szczyt. Szlak ten wznosi się równomiernie na całej długości trasy i nie wymaga szczególnego przygotowania kondycyjnego. Tą trasę polecamy jeżeli chcecie wybrać się na krótszą wycieczkę na Śnieżnik.

Trasa z Jodłowa

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyRozdroże pod Kamiennym Garbem
Odległość do szczytu8,9 km.
Długość całej trasy18,3 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwa
Punkty GOT25

Najciekawsza naszym zdaniem trasa na szczyt Śnieżnika. Prowadzi jednym z mniej uczęszczanych a jednocześnie dość łatwym szlakiem niebieskim, który pozwala na spokojną wędrówkę. Szlak wiedzie leśną drogą i w miarę zbliżania się do Śnieżnika oferuje piękne widoki na Sudety wschodnie. Jest to dość długa trasa, czas całej wycieczki przekracza 6 godzin dlatego polecamy ją osobą z trochę lepszym przygotowaniem kondycyjnym. Sama droga jest naprawdę łatwa do przebycia, dodatkowo po zdobyciu szczytu Śnieżnika polecamy wybrać się w drodze powrotnej zielonym szlakiem przez Mały Śnieżnik i Goworek.

Trasa z Jodłowa przez Trójmorski Wierch

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyRozdroże pod Kamiennym Garbem
Odległość do szczytu4 godziny 40 min.
Długość całej trasy22 km.
Czas przejściaok. 7 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT30

Jest to najdłuższa proponowana przez nas trasa na szczyt Śnieżnika, jednak oferuje ona najwięcej atrakcji. Na Trójmorskim Wierchu znajduje się wieża widokowa, która jest obowiązkowym punktem na tej trasie. Niedaleko szlaku znajduje się również źródło Nysy Kłodzkiej. Tą trasę oceniamy jako średnio trudną z uwagi na całkowitą odległość do pokonania. Sam szlak jest dość łagodny i nie ma na nim trudnych odcinków. Wymaga ona dobrego przygotowania kondycyjnego i polecamy ją głównie bardziej doświadczonym turystom.

Początek wycieczki z Jodłowa

Na nasze wycieczki zawsze staramy się wyruszać o jak najwcześniejszej porze, aby po dojechaniu na miejsce spokojnie znaleźć wolne miejsce parkingowe i przygotować się do wędrówki. Za cel obraliśmy miejscowość Jodłów obok Międzylesia w woj. dolnośląskim i znajdujący się tam parking „Ostoja”. Na miejscu pozostawiliśmy samochód na parkingu i ruszyliśmy na szczyt. Jeżeli planujecie wybrać się na Śnieżnik tą trasą to zalecamy jak najwcześniej dotrzeć na parking, gdyż nie jest on duży i koło godziny 9:00 rano nie ma na nim wolnych miejsc. Plusem jest to, że zaraz obok parkingu znajduje się początek niebieskiego szlaku. Po chwili przygotowań ruszyliśmy na szlak.

rozdroże pod kamiennym garbem

Niebieski szlak to dobrze utrzymana leśna droga, której przebycie nikomu nie powinno sprawiać żadnego problemu. Wybierając się na niego z samego rana gwarantujemy, że będziecie mieli bardzo spokojną i kameralną wędrówkę, gdyż szlak ten nie jest tak popularny jak żółty z Kletna. My przez połowę drogi na szczyt byliśmy na szlaku praktycznie sami.

niebieski szlak Śnieżnik

Niebieskim szlakiem aż pod szczyt

Wędrując szlakiem w stronę Śnieżnika z powodu panującego w tym dniu upału zaplanowaliśmy kilka postojów. Pierwszy zrobiliśmy przy Czarnym Rowie, gdzie niebieski szlak spotyka się tam żółtym, biegnącym do Przełęczy Puchacza i stanowi łącznik szlaku czerwonego z Trójmorskiego Wierchu. Łącznik ten wykorzystamy w drodze powrotnej ale o tym później. W letnie upalne dni należy szczególnie dbać o to, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu, dlatego po dotarciu do Czarnego Rowu zrobiliśmy dłuższy postój na uzupełnienie płynów i odpoczynek. Aby złapać trochę cienia zeszliśmy odrobinę między drzewa, gdyż na samym szlaku nie ma w tym miejscu żadnego zadaszenia.

Czarny Rów

Po odpoczynku ruszyliśmy w stronę Dzikiego Zbocza i Wysoczki. Wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów linia drzew stawała się mniej gęsta i mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałą panorama Sudetów wschodnich. Na Dzikim Zboczu nie robiliśmy postoju, gdyż nie bardzo było tam gdzie odpocząć, dlatego ruszyliśmy dalej w stronę Wysoczki i po dotarciu na miejsce zobaczyliśmy trzy samotnie stojące drzewa rzucające odrobinę cienia. Okolica bardzo zachęcała do chwili odpoczynku dlatego postanowiliśmy zatrzymać się tu na chwilę i przy okazji zrobić kilka zdjęć.

widoki jodłowo

W miarę zbliżania się do szczytu Śnieżnika, szlak biegł po coraz to bardziej płaskim terenie. Przed punktem Pod Małym Śnieżnikiem mieliśmy okazję zobaczyć cel naszej wędrówki w całej okazałości. Przy dobrej pogodzie widać było nawet malutkie sylwetki turystów wspinających się na szczyt.

śnieżnik
śnieżnik w oddali

Schronisko PTTK na Śnieżniku

Po krótkim odpoczynku pod Małym Śnieżnikiem i podziwianiu szczytu Śnieżnika z oddali ruszyliśmy w dalszą drogę. Od rozdroża Pod Małym Śnieżnikiem do Schroniska PTTK na Śnieżniku pozostało nam już tylko jakieś 30 minut drogi. Wraz ze zbliżaniem się w rejon schroniska zaczęliśmy napotykać coraz liczniejsze grupy turystów wędrujących zarówno od strony schroniska jak i wchodzących na szlak od strony czeskiej. Po chwili marszu dotarliśmy do Polany pod Śnieżnikiem i zobaczyliśmy piękno Sudetów Wschodnich w pełnej krasie. Z polany rozciąga się niesamowity widok na okoliczne szczyty a przy dobrej pogodzie można w oddali dostrzec zarysy Bystrzycy Kłodzkiej.

szlak na śnieżnik
Polana pod Śnieżnikiem

Przy samym schronisku w sezonie letnim są zawsze ogromne tłumy i nie bez powodu, gdyż w schronisku znajduje się kuchnia, oferująca całodzienne wyżywienie, z deserami i wypiekami własnej produkcji. Turyści znajdą tu także bufet z napojami, słodyczami, pamiątkami oraz wydawnictwami turystycznymi. Oferowane jest tam również czeskie piwo „Opat” warzone w browarze Brumov. Z powodu dużych tłumów my zwykle zamawiamy coś do zjedzenia a potem wychodzimy na zewnątrz by usiąść na polanie i w spokoju zjeść ciepły posiłek. W schronisku jest możliwość skorzystać z toalety, możecie również wbić pieczątki do waszych książeczek GOT.

Schronisko PTTK na Śnieżniku

Szczyt Śnieżnika

Spod schroniska na szczyt prowadzi zielony szlak, który biegnie przez Jaskółcze Skały tuż przy granicy polsko-czeskiej. Początkowo wspinaczka na szczyt jest dość monotonna ale po osiągnięciu Jaskółczych Skał można podziwiać piękną panoramę czeskich Sudetów. Z tego miejsca widać również jedną z atrakcji tego regionu a mianowicie Ścieżkę w Chmurach w Dolnej Moravie.

szlak na szczyt Śnieżnika
Jaskółcze Skały

Mijając Jaskółcze Skały, tuż przy szlaku znajdziecie mały punkt widokowy ukryty między kosodrzewiną. Jeżeli chcecie mieć chwilkę tylko dla siebie i wejść na ten punkt widokowy to podpowiadamy: obserwujcie prawą stronę podczas wchodzenia na szczyt zielonym szlakiem. Punkt ten bardzo łatwo jest przegapić.

panorama Sudetów wschodnich

Po krótkiej chwili spędzonej na punkcie widokowym ruszyliśmy dalej i dotarliśmy na sam szczyt. Na Śnieżniku było już mnóstwo turystów, Na szczęście na szczycie jest dość dużo miejsca aby spokojnie usiąść i odpocząć. Będąc na szczycie wybraliśmy się jeszcze na czeską stronę aby zobaczyć rzeźbę słonia. Przy okazji zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz wbiliśmy pieczątki do książeczek GOT i Korony Gór Polski. Pieczątkę do Korony Gór Polski znajdziecie wewnątrz metalowej kasetki na słupku wyznaczającym szczyt. Zamiennie można wbić pieczątkę w Schronisku PTTK na Śnieżniku. A oto kilka zdjęć ze szczytu Śnieżnika:

szczyt Śnieżnika
Śnieżnik północ

Dodatkowa trasa na powrót ze szczytu Śnieżnika

Jako że lubimy wyzwania, staramy się wybierać na drogę powrotną inne szlaki niż te, którymi weszliśmy na szczyt, dlatego zdecydowaliśmy się zdobyć jeszcze Mały Śnieżnik i Goworek. Aby wejść na te dwa szczyty należy skręcić z niebieskiego szlaku na szlak zielony przy punkcie Pod Małym Śnieżnikiem, zaznaczyliśmy go na mapie pod tytułem: „Trasa z Jodłowa”. Jest to oczywiście alternatywna trasa powrotu do Jodłowa, wybierajcie ją tylko wtedy gdy czujecie się jeszcze na siłach na pokonanie tych kilku dodatkowych kilometrów. Wejście na zielony szlak na Mały Śnieżnik przedstawiamy poniżej:

Zielony szlak na Mały śnieżnik
zielony szlak Mały Śnieżnik

Szlak ten pokryty jest dość gęsto korzeniami oraz jest dość kamienisty, co po kilkugodzinnym marszu może stanowić już pewne wyzwanie. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że Mały Śnieżnik i Goworek nie znajdują się przy szlaku i trzeba zejść między drzewa aby znaleźć tabliczki wyznaczające te szczyty. Po zejściu z Małego Śnieżnika i po dotarciu do Przełęczy Puchacza mamy tutaj dwie opcje. Można wrócić na niebieski szlak prowadzący na parking do Jodłowa lub wybrać się jeszcze na Trójmorski Wierch czerwonym szlakiem. My z braku sił oraz dość późnej pory postanowiliśmy wrócić na parking i zakończyć naszą wycieczkę.

panorama mały śnieżnik

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.