ślęża
Korona Gór Polski,  Masyw Ślęży,  Przedgórze Sudeckie,  Sudety

Ślęża na Przedgórzu Sudeckim. Wycieczka na Ślężę, szlaki, mapy, dojazd.

Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży oraz Przedgórza Sudeckiego, który wznosi się na wysokość 717,5 m. n.p.m. Szczyt ten należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich oraz Korony Sudetów. Najbliżej położonym miastem jest Sobótka, która jest świetnym punktem do rozpoczęcia wędrówki na Ślężę. Góra ta stanowiła niegdyś miejsce kultu solarnego lokalnych plemion. Na szlakach prowadzących na szczyt Ślęży nadal można zobaczyć pozostałości kultu solarnego: zachowały się tu kamienne rzeźby takie jak Panna z Rybą, Mnich, Grzyb, Dzik, oraz Niedźwiedź. Na zboczach Ślęży można również znaleźć fragmenty wałów kultowych oraz posągi z symbolem ukośnego krzyża – krzyż ten prawdopodobnie również związany jest z kultem solarnym. Ślęża jest celem sezonowej turystyki ze względu na bliskość takich miast jak Wrocław, Świdnica czy Dzierżoniów. Masyw Ślęży jest pokryty dość gęstą siecią szlaków turystycznych, co pozwala na dobranie dla siebie ciekawej trasy wycieczki na szczyt.

Dojazd i parkingi pod Ślężą

Wycieczkę na Ślężę najlepiej rozpocząć albo w Sobótce, albo w Sulistrowiczkach. To właśnie z tych dwóch miejscowości na szczyt Ślęży prowadzą najłatwiejsze szlaki turystyczne. Zacznijmy od Sobótki, z której najczęściej rozpoczynana jest wędrówka. Do Sobótki można dojechać z pomocą pociągów Kolei Dolnośląskich oraz własnym autem. Podróż pociągiem z Wrocławia do Sobótki zajmuje około 45 minut. Koszt biletu to około 15 zł za osobę. Jeżeli w podróż wolicie wybrać się własnym autem, to dojazd zajmie wam około godzinę czasu. Jadąc z Krakowa będzie to około 3 godziny, z Warszawy 4 godziny a z Gdańska około 5 godzin jazdy. Własne auto daje oczywiście dużo więcej opcji i komfortu, jeżeli więc wolicie wybrać się nieco łatwiejszy szlak prowadzący na Ślężę z Sulistrowiczek to bardziej polecamy wybrać się w podróż własnym samochodem. Poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów, gdzie możecie pozostawić wasze auto na czas wycieczki:

Szlaki na Ślężę

Na szczyt Ślęży prowadzi wiele ciekawych szlaków turystycznych, które pozwalają na zaplanowanie bardzo ciekawej wycieczki. My przedstawimy tu trasy, które wybierane są najczęściej, o różnym stopniu trudności. Dzięki temu każdy znajdzie tu trasę idealną dla siebie: czy to na łagodną wycieczkę pieszą z małymi dziećmi, czy też w bardziej górskim klimacie. Nasze propozycje tras wycieczkowych na Ślężę przedstawiamy poniżej.

Trasa z Sobótki
Czas: 3 godziny, Dystans: 8,1 km. Suma podejść: 502 m.

Szlak z Sobótki od lat cieszy się ogromną popularnością i jest najczęściej wybierana przez turystów szukających nas Ślęży bardziej górskiego klimatu. Jest to również jedna z łatwiejszych tras prowadzących na szczyt Ślęży. To właśnie na tym szlaku czekają na was największe atrakcje na zboczach Ślęży takie jak punkt widokowy na wieży Bismarcka na szczycie Wieżycy czy Źródło Świętego Jakuba. Na trasie tej wycieczki znajdziecie też słynną rzeźbę “Panny z Rybą”. Szlak na Ślężę z Sobótki oceniamy jako łatwy i niezbyt wymagający pod kątem kondycji i dlatego polecamy go dla początkujących turystów, osób które szukają szlaku na swoją pierwszą wędrówkę. Szlak ten nie nadaje się niestety na wycieczkę z małymi dziećmi w wózku. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowySobótka
Odległość do szczytu4 km.
Długość całej trasy8 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT 15

Trasa z Sulistrowiczek
Czas: 2,5 godziny, Dystans: 6,3 km. Suma podejść: 462 m.

Szlak z Sulistrowiczek to jeden z bardziej popularnych szlaków na szczyt Ślęży. Wycieczka rozpoczyna się w Sulistrowiczkach, niewielkiej miejscowości na południowej stronie Masywu Ślęży. Czerwony szlak z Sulistrowiczek na całej długości trasy wznosi się dość równomiernie i nie wymaga on jakiegoś szczególnego przygotowania kondycyjnego. Można powiedzieć że będzie to weekendowy spacerek po lesie. Na szlaku na Ślężę z Sulistrowiczek natraficie na kilka ciekawych miejsc związanych z kultem solarnym jak pozostałości wału kultowego, doły do nabożeństw czy figurki przedstawiające dawne bóstwa. Jeżeli lubicie historię i zwiedzanie nietypowych miejsc to na wycieczkę na Ślężę wybierzcie się czerwonym szlakiem z Sulistrowiczek.

Kolor szlaku
Punkt startowySulistrowiczki
Odległość do szczytuok. 3 km.
Długość całej trasyok. 6,15 km.
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT9

Trasa z Przełęczy Tąpadła
Czas: 2 godziny, Dystans: 6 km. Suma podejść: 347 m.

Trasa z Przełęczy Tąpadła prowadzi na szczyt bardzo łatwym szlakiem, który pozwala na przyjemną i spokojną wędrówkę. Szlak ten polecamy osobom, które wybierają się w góry po raz pierwszy w życiu. Jest to wręcz idealna trasa na pierwszą górską wycieczkę i która świetnie sprawdzi się też dla rodzin z dziećmi. Na szlaku z Przełęczy Tąpadła na tygodniu nie ma wielkich tłumów, sytuacja jednak zmienia się podczas weekendu. Przełęcz Tąpadła staje się wtedy bardzo ruchliwym miejscem i aby znaleźć tu wolne miejsce parkingowe należy przyjechać tu z samego rana. Na żółtym szlaku z Przełęczy Tąpadła natkniecie się na pozostałości wałów kultowych jak również na inne ciekawe miejsca związane z kultem solarnym. Wchodząc na Ślężę tą trasą będziecie mieć też możliwość zwiedzić Ścieżkę Przyrodniczą, na której znajdują się Olbrzymki oraz Źródło Jurki Quelle.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyPrzełęcz Tąpadła
Odległość do szczytu3 km.
Długość całej trasy6 km.
Czas przejściaokoło 2 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT7

Wycieczka na Ślężę z Sobótki

Jako że z Wrocławia mamy dosłownie rzut beretem na Ślężę, można powiedzieć że jesteśmy jej stałymi bywalcami. Ślęża to szczyt, który zawsze zdobywamy na rozpoczęcie każdego sezonu turystycznego. Naszą ulubioną trasą zarówno w warunkach letnich jak i zimowych jest bardzo popularna i często wybierana przez turystów trasa wycieczkowa z Sobótki. Naszą przygodę ze Ślężą rozpoczynamy zatem w Sobótce na Parkingu pod Wieżycą (płatny ok. 10 zł za dzień) gdzie zostawiamy nasze auto i ruszamy asfaltową drogą do Domu Turysty pod Wieżycą. Tutaj swój początek ma żółty szlak turystyczny, którym będziemy wędrować prosto na szczyt. Tuż obok Domu Turysty pod Wieżycą znajduje się ciekawa makieta wykonana z odłamków ceramiki i przedstawiająca cały Masyw Ślęży. Na szlaku tym zwykle można spotkać spore tłumy, dlatego jeżeli tylko mamy możliwość wybieramy się na ten szlak z samego rana, kiedy wiele osób jeszcze smacznie śpi. Pozwala to na bardzo kameralną wycieczkę, podczas której można cieszyć się bliskością przyrody i panującą tu spokojną atmosferą.

ślęża dom turysty
Dom Turysty pod Wieżycą – drugi szlak z Sobótki
Makieta Masywu Ślęży

Wieża widokowa na Wieżycy

Pierwszym ciekawym punktem na tym szlaku jest szczyt Wieżyca i znajdujący się na niej kamienna wieża widokowa. Wieża ta, nazywana Wieżą Bismarcka została wzniesiona w 1910 roku i służyła jako wysunięty punkt obserwacyjny w czasie wojny. Wejście na punkt widokowy jest płatne (5zł dorośli, 4 zł dzieci). Warto tu wejść aby zwiedzić wieżę i wspiąć się po metalowych schodach na punkt widokowy. Z jego szczytu można zobaczyć wspaniałe widoki na Ślężę oraz całą Równinę Wrocławską. Ilekroć wchodzimy na Ślężę tym szlakiem, nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie aby jeszcze raz wejść na punkt widokowy i ponownie zobaczyć te wspaniałe widoki. Od Wieżycy na szczyt Ślęży pozostaje jeszcze dość spory kawałek drogi. Kolejny punkt na trasie zaraz za Wieżycą to Przełęcz Dębowa, za którą znajduje się skrzyżowanie szlaków żółtego i czerwonego. Przy skrzyżowaniu znajduje się drewniana wiata turystyczna, pod którą można odpocząć lub zjeść posiłek na szlaku. Podejście na szczyt Ślęży realizujemy łączonym szlakiem czerwono-żółtym. Na szlaku tym znajduje się kolejna z atrakcji Ślęży, a mianowicie rzeźba Panny z Rybą, którą można podziwiać zaraz po minięciu Rozdroża pod Kamiennym Krzyżem. Od Rozdrożna pod Kamiennym Krzyżem na szczyt pozostaje już jakieś 45 min spokojnego marszu. Po drodze czekał na nas jeszcze jeden punkt na mały odpoczynek i po chwili znaleźliśmy się na samym szczycie.

Wieża widokowa na Wieżycy
Jedna z wiat turystycznych przy szlaku
Rzeźba Panny z Rybą przy szlaku na Ślężę

Szlak na Ślężę z Sulistrowiczek

Kolejną trasę, którą z całą stanowczością możemy wam polecić to trasa z Sulistrowiczek. Szlak na Ślężę, który prowadzi z Sulistrowiczek jest dość łatwy do pokonania i zapewnia mnóstwo atrakcji. Jeżeli jesteście pasjonatami historii i interesują was miejsca dawnego kultu to właśnie na tej trasie czeka na was najwięcej miejsc związanych z kultem solarnym. Pierwsze ciekawostki zaczną pojawiać się przy czerwonym szlaku zaraz po minięciu Rozdroża Holtei’a. Im bliżej szczytu Ślęży, tym więcej ciekawostek historycznych będziecie mogli odnaleźć. Nas najbardziej fascynuje tu drewniana rzeźba z wyrytym słowiańskim symbolem kołowrotu. Nieco wyżej natraficie na doły kultowe i resztki kamiennego wału kultowego, który otaczał cały szczyt Ślęży. Takich historycznych smaczków jest tu co niemiara i to nie tylko na tej trasie. Polecamy wam wybrać się oczywiście na inne szlaki, gdzie odkryjecie kolejne tajemnice dawnego kultu Słowian. Wejście na Ślężę czerwonym szlakiem z Sulistrowiczek zajmuje około dwie i pół godziny. Czas zatem zobaczyć jakie atrakcje czekają na was na szczycie!

Czerwony szlak z Sulistrowiczek na Ślężę
Rzeźba kultu solarnego przy czerwonym szlaku na Ślęży
ślęża szlaki

Na szczycie Ślęży

Na szczycie Ślęży znajduje się kilka ciekawych atrakcji, które koniecznie musicie zobaczyć. Pierwszą atrakcją, która od razu rzuca się w oczy po wejściu na szczyt Ślęży to Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół ten można zwiedzić całkowicie za darmo. Pod Kościołem znajdują się Ruiny Zamku Piastowskiego z 1352 roku. Aby zwiedzić ruiny pod Kościołem należy już uiścić opłatę. W Kościele tym odbywają się również msze święte. Tuż za kościołem znajduje się żelbetowa platforma widokowa, z której roztaczają się fantastyczne widoki. Kolejna atrakcja na szczycie Ślęży to Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego. Można tam zjeść ciepły posiłek i kupić lokalne piwo czy skorzystać z toalety. Tutaj taka drobna podpowiedź: Aby skorzystać z toalety wewnątrz Domu Turysty trzeba coś kupić w restauracji. Jeżeli nic na miejscu nie kupujecie to możecie jedynie skorzystać z toalety na zewnątrz budynku- jest to tzw. wygódka czyli toaleta w formie dołu, do którego załatwia się potrzeby. W Domu Turysty PTTK na Ślęży możecie również kupić kiełbaski na ognisko. Na szczycie Ślęży często rozpalone jest kilka ognisk, na których można upiec zakupione w schronisku kiełbaski. My zawsze wnosimy jedzenie ze sobą, żeby móc rozkoszować się ciepłym posiłkiem na szczycie. Dodatkowo polecamy wam nabyć w schronisku książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK. To właśnie na Ślęży kilka lat temu kupiliśmy nasze pierwsze książeczki GOT i rozpoczęliśmy przygodę ze zdobywaniem odznak PTTK.

Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Na szczycie Ślęży znajdziecie wiele okazji do zrobienia wspaniałych zdjęć oraz spędzenia miłych chwil wraz z rodziną czy podczas wspólnej wędrówki z partnerem. My wracamy na Ślężę każdego roku i nigdy nie mamy dość tego miejsca. Nie wiemy co tak naprawdę bardziej nas tam przyciąga: czy to piękne widoki ze szczytu czy tajemnicze rzeźby wykute wieki temu przez zamieszkujące te tereny plemiona. Ważne jest to, że Ślęża to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z górami i może stać się również waszym ulubionym miejscem. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście okazji wybrać się w góry to polecamy wam rozpocząć waszą przygodę z turystyką właśnie od tego niewielkiego szczytu na Przedgórzu Sudeckim. Gwarantujemy wam, że na pewno będziecie się świetnie bawić i długo nie zapomnicie tej wycieczki.

Widoki ze szczytu Ślęży
Ślęża Niedźwiedź

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Panoramix 360
Gość
1 rok temu
kartofel
Gość
kartofel
2 lat temu

bywam regularnie

Alicja S.
Gość
3 lat temu

I Wieżycę i Ślężę bardzo lubię. W czerwcu mają postawić podobno pomnik Bolka na Ślęży, więc znowu się wybiorę 🙂