blender śnieżnik
Korona Gór Polski,  Masyw Śnieżnika,  Sudety

Śnieżnik: szlaki z Kletna i Jodłowa. Nowa wieża widokowa na Śnieżniku. Wycieczka na Śnieżnik.

Śnieżnik (1423 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt graniczny w Sudetach Wschodnich, który dzięki nowej wieży widokowej stał się bardzo popularnym celem wycieczek turystów z całej Polski. Śnieżnik znany jest również pod inną nazwą: Śnieżnik Kłodzki lub po czesku Králický Sněžník. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba dodać do swoich planów zwiedzania, zwłaszcza jeżeli zdobywacie odznakę Korony Gór Polski, Korony Sudetów lub Diadem Polskich Gór. Symbolem Śnieżnika jest kamienna rzeźba słonika, która znajduje się obok ruin nieistniejącego już, czeskiego schroniska górskiego. Dzięki wielu szlakom turystycznym prowadzącym na szczyt Śnieżnika można zaplanować ciekawą wycieczkę pełną pięknych widoków. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Śnieżnik z Kletna oraz z Jodłowa. Podpowiemy wam również jak dojechać na miejsce oraz gdzie możecie znaleźć parkingi przy szlakach na Śnieżnik. Nie zabraknie również widoków z nowej wieży widokowej na Śnieżniku. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi pod Śnieżnikiem

Na wycieczkę na Śnieżnik najlepiej jest wybrać się własnym samochodem. Szlaki na Śnieżnik rozpoczynają się w miejscowościach Kletno, Jodłów oraz Międzygórze. Niestety dojazd do tych miejscowości z pomocą komunikacji zbiorowej jest bardzo utrudniony. Głównym węzłem komunikacyjnym dla całej okolicy jest miasto Kłodzko, z którego można dojechać autobusem najdalej do Stronia Śląskiego. Następnie do samego Kletna czy Jodłowa dostać się będzie już naprawdę trudno. Jedyne połączenie PKS jakie udało nam się odnaleźć to: Kłodzko – Bystrzyca Kłodzka – Międzygórze jednak problemem będzie sam powrót z wycieczki na Śnieżnik. Ostatni autobus powrotny z Międzygórza do Kłodzka odjeżdża koło godziny 13:30 więc jest to dość słaba opcja. Dlatego też na Śnieżnik bezpieczniej jest wybrać się własnym autem. Poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów dla obu proponowanych przez nas tras wycieczkowych na Śnieżnik:

parking kletno
Parking samochodowy w Kletnie

Szlaki na Śnieżnik

Trasa z Kletna
Czas: 5 godzin. Dystans: 13,50 km. Suma podejść: 783 m.

Trasa z Kletna to jedna z najczęściej wybieranych tras wycieczkowych na Śnieżnik. Na szczyt wędruje się tutaj za oznaczeniami żółtego szlaku turystycznego, który prowadzi koło ciekawej dodatkowej atrakcji: Jaskini Niedźwiedziej. Trasę tę polecamy wam szczególnie na waszą pierwszą wycieczkę na Śnieżnik. Trasa ta nie jest zbyt wymagająca i nie potrzeba tu praktycznie żadnego przygotowania kondycyjnego. Trasa z Kletna jest również jedną z najkrótszych tras na Śnieżnik. Szlak z Kletna często jest wybierany na wycieczkę na Śnieżnik z dziećmi. W sezonie wakacyjnym na tej trasie bywa jednak dość tłoczno. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKletno
Odległość do szczytuok. 6,20 km.
Długość całej trasyok. 13,50 km.
Czas przejściado 5 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT23

Trasa z Jodłowa
Czas: 6 godzin, Dystans: 18,3 km. Suma podejść: 867 m.

Trasa z Jodłowa to druga polecana przez nas trasa wycieczkowa na Śnieżnik. Na szczyt zaprowadzi was tu niebieski szlak turystyczny, którym wędruje się bardzo przyjemnie. Przez większą część wycieczki niebieski szlak będzie prowadził was szeroką, leśną drogą przeciwpożarową. W miarę zbliżania się do Śnieżnika ze szlaku będzie widać coraz więcej ciekawych widoków, w tym będziecie mogli tu podziwiać wspaniałą panoramę Masywu Śnieżnika. Cała wycieczka zajmuje około sześć godzin dlatego też polecamy ją jako wariant na całodniową górską wycieczkę. Jeżeli po zdobyciu szczytu Śnieżnika będziecie mieli ochotę na dalszą wędrówkę to dodatkowo można wybrać się tu na Mały Śnieżnik, Goworek czy na Trójmorski Wierch.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyRozdroże pod Kamiennym Garbem
Odległość do szczytu8,9 km.
Długość całej trasy18,3 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwa
Punkty GOT25

Trasa z Międzygórza
Czas: 4,5 godziny, Dystans: 13 km. Suma podejść: 740 m.

Trasa z Międzygórza to trzecia opcja wycieczki na Śnieżnik w naszym zestawieniu. Czerwony szlak z Międzygórza jest często wybierany we względu na jego niski stopień trudności oraz niewielką ilość czasu potrzebną na dotarcie na szczyt Śnieżnika. Tą trasę polecamy wam jeżeli chcecie wybrać się na krótszą wycieczkę na Śnieżnik oraz jako alternatywę dla osób, które nie mają możliwości wybrać się na Śnieżnik własnym samochodem. Międzygórze oferuje sporą bazę noclegową i jest świetnym punktem wypadowym na cały Masyw Śnieżnika. Jeżeli planujecie wybrać się na wycieczkę z małymi dziećmi lub z wózkiem dziecięcym to będzie tu raczej ciężko. Trasa ta sprawdzi się, gdy wasze dzieci są już w stanie samodzielnie pokonać szlak.

Kolor szlaku
Punkt startowyMiędzygórze Górne
Odległość do szczytu6,5 km.
Długość całej trasy13 km.
Czas przejściaok. 4 godziny 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT21

Wycieczka na Śnieżnik z Kletna

Naszą pierwszą przygodę ze zdobywaniem szczytu Śnieżnika rozpoczęliśmy w Kletnie. Samochód zostawiamy na jednym z tutejszych parkingów i ruszyliśmy na żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi nas prosto na szczyt Śnieżnika. Trasa z Kletna jest wręcz usiana ciekawymi miejscami dlatego więc polecamy wam ją na pierwszą wycieczkę na Masyw Śnieżnika. Pierwszą atrakcją przy szlaku jest tu niewielka drewniana kapliczka św. Bernarda w Kletnie. Jest to obiekt sakralny, zbudowany tu w 2016 roku na miejscu wcześniejszej kapliczki. Wewnątrz kapliczki św. Bernarda możecie pociągnąć za wiszący przy wejściu sznur i zadzwonić dzwonem sygnalizując tym samym rozpoczęcie waszego podejścia na Śnieżnik. Zaraz za kaplicą natkniecie się na kolejną ciekawostkę – dawny kamieniołom Kletno I. Niegdyś wydobywano w tym miejscu cenny marmur, jednak po latach ochrona przyrody stała się ważniejsza. Kopalnie więc zamknięto a na jej miejscu utworzono rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. Dzisiaj możecie zwiedzać tu teren ogromnego wyrobiska, na końcu którego leży sporej wielkości jeziorko.

Kaplica św. Bernarda w Kletnie przy szlaku na Śnieżnik
Kamieniołom Kletno I

Po minięciu kamieniołomu Kletno I ruszamy dalej żółtym szlakiem turystycznym w stronę kolejnej wielkiej atrakcji Masywu Śnieżnika – Jaskini Niedźwiedziej. Jaskinia ta odkryta została na prawym zboczu Kleśnicy w bloku marmurów, który odkryto tu w zboczu góry Stromej. Wybierając się na Śnieżnik warto wcześniej zarezerwować sobie bilet na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Do Jaskini obowiązuje dzienny limit wejść a bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Miejsce to opisaliśmy bardziej szczegółowo w innym naszym wpisie, który znajdziecie tutaj: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Zaraz za jaskinią schodzimy w dół po schodkach i kierujemy się ku kolejnej ciekawej atrakcji na tej trasie, czyli ku źródełku wody mineralnej Marianna. Źródełko to zostało odkryte przypadkiem podczas poszukiwań złóż fluorytu w 1955 roku. Woda wypływa tu samoczynnie z odwiertu o głębokości 120 metrów w ilości ok. 6 litrów na sekundę. Widok wytryskującej ze skały wody jest naprawdę niesamowity. Woda ta jak najbardziej nadaje się do picia i ma słodki smak.

jaskinia niedźwiedzia
Wejście do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie
Źródełko wody mineralnej Marianna

Po minięciu źródełka wody Marianna szlak zaprowadzi was już w las i zacznie się właściwe podejście na Śnieżnik. Tutaj czeka na was pokonywanie około trzy i pół kilometrowego odcinka szlaku, który poprowadzi was w górę wąską i dość kamienistą ścieżką. Podejście nie jest tu jakieś wyjątkowo trudne, jest jednak nieco wymagające pod kątem kondycji. My na szczyt Śnieżnika podchodziliśmy tędy zarówno latem jak i w okresie zimowym i szczerze powiedziawszy łatwiej było nam pokonać tą trasę wędrując po śniegu. Czy czekają tu na was jakieś fajne widoki? Raczej nie – przez większość czasu wędruje się tu między wysokimi drzewami i tylko od czasu do czasu, głównie na skrzyżowaniach można pooglądać jakieś widoki na zbocza Masywu Śnieżnika. Po około 1,5 godzinnej wspinaczce żółtym szlakiem docieramy w końcu do Przełęczy Śnieżnickiej, z której już rzut beretem do Schroniska PTTK Na Śnieżniku. Na przełęczy znajdujemy jeszcze niewielką, acz ciekawą kapliczkę z wizerunkami świętych wyrytymi w kamieniu. Turystów na Przełęczy Śnieżnickiej jest całkiem sporo, co sugeruje że w schronisku może być ciężko o wolne miejsce. Dojście do schroniska z Przełęczy Śnieżnickiej przez Halę Pod Śnieżnikiem zajmie wam około 30 minut czasu.

Za Jaskinią Niedźwiedzią szlak staje się bardziej kamienisty
Żółty szlak na Śnieżnik w zimowej szacie
Kapliczka na Przełęczy Śnieżnickiej

Łatwiejsza trasa na Śnieżnik z Jodłowa

Druga trasa, którą polecamy wam wybrać się na Śnieżnik to trasa wychodząca z miejscowości Jodłów koło Bystrzycy Kłodzkiej. Na Śnieżnik wędruje się tu niebieskim szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się obok parkingu “Ostoja” w Jodłowie. Jeżeli planujecie wybrać się na Śnieżnik tą trasą to zalecamy dotrzeć do Jodłowa jak najwcześniej. Parking w Jodłowie jest niewielki i gdy dojechaliśmy na miejsce koło godziny 09:00 rano było nam już dość ciężko znaleźć tam wolne miejsce. Szlaki wychodzące z Jodłowa pozwalają na rozpoczęcie wycieczki nie tylko na Śnieżnik, ale również na Trójmorski Wierch, na którym znajduje się popularna wieża widokowa. Jest to jednak temat na zupełnie osobny artykuł. Niebieski szlak z Jodłowa prowadzi dobrze utrzymaną drogą leśną, której przebycie nikomu nie powinno sprawić żadnych większych problemów. Jeżeli wybierzecie właśnie ten szlak to gwarantujemy wam, że będziecie mogli cieszyć się spokojną i kameralną wędrówką na Śnieżnik. Trasa z Jodłowa nie jest tak popularna, jak żółty szlak prowadzący z Kletna i podczas naszej wycieczki na Śnieżnik przez połowę drogi byliśmy na tym szlaku praktycznie sami.

niebieski szlak Śnieżnik
Niebieski szlak z Jodłowa
Miejsce na odpoczynek pod Wysoczką
śnieżnik
Widoki na Masyw Śnieżnika z niebieskiego szlaku

Niebieski szlak turystyczny z Jodłowa przeprowadzi was najpierw na punkt Czarny Rów. Na Czarnym Rowie niebieski szlak spotyka się ze szlakiem żółtym prowadzącym na Przełęcz Puchacza. Miejsce to stanowi łącznik do szlaku czerwonego, którym możecie dotrzeć na Trójmorski Wierch. Jeżeli macie ochotę skorzystać z okazji i odwiedzić wieżę widokową na Trójmorskim Wierchu to właśnie tutaj powinniście odbić na tą atrakcję. Kolejne punkty na trasie wycieczki z Jodłowa to Dzikie Zbocze i szczyt Wysoczka (1196 m. n.p.m.). W miarę zbliżania się do Śnieżnika ze szlaku będą pojawiały się coraz to bardziej ciekawe widoki. Zwłaszcza po minięciu Wysoczki będziecie mieli świetne widoki na szczyt Śnieżnika oraz Halę pod Śnieżnikiem. Za Wysoczką wchodzimy na Rozdroże pod Małym Śnieżnikiem, od którego zostaje nam już tylko 30 minut marszu do Schroniska PTTK Na Śnieżniku. Trasa z Jodłowa świetnie sprawdzi się zatem w roli alternatywnej trasy na całodniową wycieczkę na Śnieżnik. Jeżeli pokonywaliście już wcześniej żółty szlak z Kletna to na kolejną wycieczkę na Śnieżnik wybierzcie się właśnie z Jodłowa.

szlak na śnieżnik
Końcowy odcinek niebieskiego szlaku na Śnieżnik przed Halą Pod Śnieżnikiem
zielony szlak Mały Śnieżnik
Fragment szlaku prowadzącego na Mały Śnieżnik z Rozdroża pod Małym Śnieżnikiem

Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem

Zarówno trasa z Kletna jak i trasa z Jodłowa zaprowadzi was na halę Pod Śnieżnikiem, gdzie będziecie mogli odpocząć w Schronisku PTTK “Na Śnieżniku”. W schronisku tym, zarówno w sezonie letnim jak i zimą zawsze można spotkać ogromne tłumy turystów. Pierwsze wzmianki na temat schroniska na Śnieżniku sięgają już 1809 roku, gdy hrabia Międzygórza zlecił budowę na hali pod Śnieżnikiem obory i szałasów pasterskich. Pierwsze pełnoprawne schronisko powstało tu w 1871 roku, którego budowę zleciła księżna Marianna Orańska. Dzisiaj Schronisko na Śnieżniku posiada 48 miejsc noclegowych. Wewnątrz schroniska funkcjonuje kuchnia oferująca całodzienne wyżywienie z deserami i wypiekami własnej produkcji. Turyści znajdą tu także bufet z napojami, słodyczami, pamiątkami oraz wydawnictwami turystycznymi. Oferowane jest tam również czeskie piwo “Opat” warzone w browarze Brumov. Po dotarciu do schroniska zamawiamy obiad, a potem wychodzimy z ciepłymi i parującymi daniami na zewnątrz i lokujemy się w schronie turystycznym na Hali pod Śnieżnikiem. Taki obiad w górach przy pięknych widokach to coś, co polecamy każdemu z was. Po odpoczynku na Hali pod Śnieżnikiem ruszamy w dalszą drogę. Przed nami ostatnie już podejście – tym razem zielonym szlakiem turystycznym, który zaprowadzi nas na sam szczyt Śnieżnika.

Schronisko PTTK na Śnieżniku
Hala pod Śnieżnikiem i schron turystyczny
We wnętrzu schroniska zwykle trudno znaleźć wolne miejsce

Zielony szlak na szczyt Śnieżnika

Opuszczamy schronisko na Śnieżniku i ruszamy na Śnieżnik zielonym szlakiem turystycznym. Szlak ten poprowadzi was przez Rezerwat Przyrody “Śnieżnik Kłodzki”, który został utworzony w celu ochrony występujących na Śnieżniku roślin zielnych i siedlisk traw. Na bezleśnych połaciach na szczycie Śnieżnika występują rzadkie i chronione rośliny jak np. Fiołek Sudecki czy Pierwiosnek Wyniosły. Zielony szlak przebiega tuż przy polsko-czeskiej granicy. Wędrówka tym szlakiem nie należy do trudnych, szlak dość łagodnie wspina się do góry na całej jego długości. Czeka na was tu również mnóstwo pięknych widoków, które będziecie mogli podziwiać po dotarciu na Jaskółcze Skały. Świetnie widać stamtąd miasto Dolni Morava wraz ze znajdującą się tam imponującą, drewnianą kładką widokową o nazwie: “Ścieżka w Obłokach”. Z Jaskółczych Skał można również podziwiać piękną panoramę czeskich Sudetów. Mamy tu dla was małą wskazówkę: gdy będziecie mijać Jaskółcze Skały patrzcie uważnie w prawą stronę. Tuż przy zielonym szlaku znajduje się tam mały, ukryty między kosodrzewiną wysunięty punkt widokowy. Wchodząc na ten punkt będziecie mieli jeszcze lepsze widoki na miasto Dolni Morava i Ścieżkę w Obłokach.

Wchodzimy na zielony szlak prowadzący do Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki
Szlak zaprowadzi was przez Jaskółcze Skały na Śnieżnik
Widoki z punktu widokowego na Jaskółczych Skałach

Śnieżnik i wieża widokowa na Śnieżniku

Po około 45 minutach spokojnego marszu docieramy na szczyt Śnieżnika. Na szczycie wita nas piękna zimowa aura oraz nowiutka wieża widokowa na Śnieżniku. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Podczas naszych poprzednich odwiedzin na Śnieżniku zamiast wieży widokowej leżała tam tylko kupa gruzu i pogiętego metalu. Teraz stoi tu pełnoprawna wieża widokowa o bardzo ciekawym kształcie. Wiele osób nazywa tą więżę “blenderem” z uwagi na jej kształt. Patrząc z daleka może rzeczywiście przypomina ona trochę to urządzenie kuchenne. Obok wieży widokowej znajduje się drogowskaz z herbem Czech i napisem Národní Přírodní Rezervace – Králický Sněžník czyli Narodowy Rezerwat Przyrody – Śnieżnik Kłodzki. Jesteśmy zatem na szczycie Śnieżnika, który należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Diademu Polskich Gór i wznosi się na wysokość 1423 m. n.p.m. Pora zatem zobaczyć, czy cała inwestycja w nową wieżę widokową opłaciła się i jakie widoki można z niej pooglądać.

Docieramy na szczyt Śnieżnika (1423 m. n.p.m.)
Národní Přírodní Rezervace – Králický Sněžník
Na szczycie wita nas nowiutka wieża widokowa na Śnieżniku – tzw. “Blender”.

Wejście na wieżę widokową na Śnieżniku jest bezpłatne. Wieża widokowa wznosi się na wysokość 34 metrów i otwarta jest przez 7 dni w tygodniu o każdej porze. Można ją zatem zwiedzać bez żadnych ograniczeń. Na szczycie wieży może jednocześnie przebywać do 75 osób, a licząc to z ilością osób, które mogą przebywać jednocześnie na klatce schodowej to na wieży może łącznie przebywać w jednym momencie do 275 osób. Na górny taras widokowy wchodzi się po metalowych schodach, które są dodatkowo ekranowane od warunków atmosferycznych praktycznie na całej ich wysokości. W okresie zimowym lub przy niesprzyjającej pogodzie wieża na Śnieżniku może służyć za świetne schronienie. Ważna informacja: w okresie zimowym jeżeli chcecie wchodzić na wieżę widokową na Śnieżniku koniecznie zabierzcie ze sobą raczki. Podczas naszej wycieczki dolne partie wieży były pokryte grubą warstwą lodu i było tu bardzo ślisko. Na wieży spodziewajcie się spotkać całe tłumy turystów spragnionych pięknych widoków bo rzeczywiście z jej szczytu jest co pooglądać.

Klatka schodowa wewnątrz wieży widokowej na Śnieżniku
Taras widokowy na szczycie wieży na Śnieżniku

Widoki ze szczytu wieży widokowej na Śnieżniku są wręcz oszałamiające. Świetnie widać z niej zielony szlak, którym podchodziliśmy przed chwilą na szczyt Śnieżnika. Od północnej strony można podziwiać panoramy Gór Złotych oraz Gór Bialskich. Na południu świetnie widać miejscowości Králíky, Červená Voda oraz Hanušovice po czeskiej stronie granicy. Z tej wysokości bardzo dobrze widać również miasteczko Dolni Morava i znajdująca się tam “Ścieżkę w Obłokach”. Platformę widokową można obejść dookoła więc można tu oglądać panoramę 360 stopni. Podczas naszej wycieczki mieliśmy szczęście i pogoda nam dopisała, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się praktycznie nieograniczoną widocznością. Często bywa tak, że Śnieżnik skryty jest w chmurach i wtedy niestety nici z jakiegokolwiek oglądania fajnych widoków. Po zwiedzaniu wieży widokowej na Śnieżniku, nieopodal samego szczytu czeka na was jeszcze kilka ciekawych atrakcji. Dlatego też schodzimy już na dół i ruszamy w dalszą drogę, tym razem ruszymy za oznaczeniami czerwonego szlaku na czeską stronę granicy.

Widok na zielony szlak na Śnieżnik ze Schroniska PTTK na Śnieżniku
Z tarasu widokowego można podziwiać wspaniałe panoramy
Widok na Dolni Morava i Śnieżkę w Obłokach w Czechach

Śnieżnickie atrakcje w Czechach

Jeżeli jesteście już na Śnieżniku to warto przy okazji zwiedzić kilka ciekawych miejsc po czeskiej stronie granicy. W odległości dosłownie 500 metrów od szczytu Śnieżnika będziecie mieli okazję zobaczyć źródła rzeki Morawy, które znajdują się na jego południowych stokach. Rzeka ta płynie dalej przez całe Czechy i wpada w końcu do Dunaju. Od źródeł rzeki Morawy wędrujemy dalej czerwonym szlakiem turystycznym E3, który zaprowadzi was do kolejnej wielkiej atrakcji Masywu Śnieżnika – Śnieżnickiego Słonika. Śnieżnicki Słonik został tu ustawiony w 10-tą rocznicę spotkań zespołu niemieckich artystów-poetów o nazwie Prager Seccesion (Praska Secesja). Rzeźba słonika znajduje się przy ruinach dawnego schroniska górskiego: Lichtensteinowej Chaty i została tu ustawiona w 1932 roku. Samo schronisko jest już dzisiaj tylko wspomnieniem: obok słonika pozostały tylko jego fundamenty. Z miejsca, gdzie ustawiony jest Śnieżnicki Słonik roztaczają się za to piękne widoki na odległe czeskie góry i doliny. Warto więc poświęcić dodatkową godzinkę czasu, aby zwiedzić to wspaniałe miejsce. Tutaj kończymy naszą wędrówkę na szczyt Śnieżnika. Powrót realizujemy do Kletna po własnych śladach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zaplanować zejście ze Śnieżnika nieco inaczej. Powrót spod Śnieżnickiego Słonika zarówno do Kletna jak i Jodłowa zajmie wam około dwie i pół godziny.

Źródła rzeki Morava na południowym stoku Śnieżnika
Śnieżnicki Słonik w Czechach u stóp Śnieżnika
Ruiny schroniska Lichtensteinowa Chata

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alicja S.
Gość
3 lat temu

Byłam latem, ale na pewno tam wrócę, bo wtedy jeszcze nie zbierałam pieczątek do KGP jak teraz 🙂