Zamek Królewski w Chęcinach, jedna z największych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich.
Województwo Świętokrzyskie obfituje w wiele ciekawych atrakcji turystycznych i jedną z nich jest Zamek Królewski w Chęcinach. W tym artykule chcemy przybliżyć wam historię tego miejsca oraz przekazać kilka przydatnych wskazówek na temat tego miejsca. Zamek Królewski w Chęcinach to warownia z przełomu XIII i XIV w. zlokalizowana w miejscowości Chęciny niedaleko Kielc w woj. świętokrzyskim. Pierwsze pisemne wzmianki o wsi Chęciny pochodzą z 1275 roku. Wieś ta w 1306 roku uzyskała prawa miejskie i zawsze była ważnym ośrodkiem w regionie. Jedną z największych atrakcji Chęcin jest Zamek Królewski corocznie odwiedzany przez dziesiątki tysięcy turystów z całej Polski.
Historia Zamku w Chęcinach
Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza z inicjatywy Wacława II, króla Polski i Czech. Pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą z 1306 roku kiedy to Król Władysław Łokietek przekazał zamek i 11 przyległych wsi biskupowi krakowskiemu. W roku 1331 król mianował w zamku swojego syna Kazimierza rządcą Wielkopolski. Po śmierci króla Łokietka, Kazimierz Wielki rozbudował zamek w Chęcinach co uczyniło go jedną z najpotężniejszych twierdzy na ziemiach polskich, której przez następne 250 lat nikt nie był w stanie zdobyć. W połowie XVI wieku na zamku w Chęcinach przez pewien czas przebywała królowa Bona. Wyprowadziła się z niego w 1554 roku i przy okazji zabrała ze sobą ogromny skarb, który spoczywał w twierdzy. Datę tę przyjmuje się za symboliczny początek upadku królewskiej warowni.
W ciągu następnych lat, twierdza podupadała by po 30 latach być już w tak słabej formie, że ustawą sejmową zezwolono na przeniesienie ksiąg ziemskich powiatu chęcińskiego z zamku do kościoła parafialnego. W roku 1607 twierdza po raz pierwszy w historii została zdobyta. Po III rozbiorze Polski zamek zaczął popadać w ruinę. Mury zamkowe bardzo ucierpiały na skutek działalności miejscowej ludności, pozyskującej stąd materiał na budulec oraz od ostrzału artyleryjskiego w czasie I wojny światowej. Pierwsze prace konserwacyjne ruin zamkowych prowadzono już w latach 80-tych XIX wieku. 3 marca 1932 r. zamek został uznany jako zabytek. W latach 2013-2015 na Zamku przeprowadzono prace rewitalizacyjne ze wsparciem środków z Unii Europejskiej. Obecnie zwiedzającym udostępniono skarbiec zamkowy, wewnętrzną cześć warowni oraz dwie wieże, z których można podziwiać malowniczą panoramę województwa świętokrzyskiego. Dodatkowo powstała infrastruktura turystyczna: toalety, parking oraz kawiarnia. Odbudowany został również trakt królewski.
Dojazd i parkingi
Zamek Królewski znajduje się w mieście Chęciny zlokalizowanym 15 km na południowy zachód od Kielc. Prowadzi tam trasa E7 prowadząca do Krakowa. Z Kielc można dojechać autobusem linii 31 lub komunikacją podmiejską z ul. Żytniej w Kielcach. Zamek zlokalizowany jest na Górze Zamkowej. Aby dotrzeć na miejsce z centrum Chęcin skierujcie się ul. Jędrzejowską na południowy zachód i dalej traktem królewskim do bramy warowni. Przy zamku znajduje się kilka parkingów, na których możecie pozostawić swoje samochody:
- U podnóża Zamku Królewskiego (z miejscami dla autokarów) – ul. Jędrzejowska (link do mapy)
- Pod Kościołem Parafialnym Św. Bartłomieja – ul. Radkowska (link do mapy)
- Pod Klasztorem Sióstr Bernardynek – ul. Małogoska (link do mapy)
- Pod Klasztorem Ojców Franciszkanów (z miejscami dla autokarów) – ul. Armii Krajowej (link do mapy)
Trasa zwiedzania zamku
Zamek Królewski w Chęcinach dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok, a oferta zwiedzania jest naprawdę bogata. Zwiedzanie zamku realizowane jest w ramach wycieczek indywidualnych, szkolnych, rodzinnych oraz dla seniorów. Dodatkowo oferowane są takie atrakcje jak Noce na Zamku, Zaręczyny w Królewskim Stylu czy nawet Śluby Cywilne. Poniżej zamieszczamy schemat trasy zwiedzania Zamku Królewskiego w Chęcinach. Schemat ten dostępny jest na stronie Zamku pod adresem (link do trasy zwiedzania zamku).
Ceny biletów
Zamek można zwiedzać cały rok od godziny 9:00, należy mieć jednak na uwadze, że w każdym miesiącu godziny otwarcia są różne, dla przykładu w styczniu zamek można zwiedzać do godziny 15:00 a od kwietnia do września do godziny 19:00. Dokładniejsze informacje znajdziecie na stronie głównej Zamku Królewskiego w Chęcinach pod tym adresem (link do szczegółowego cennika). Ceny biletów wstępu na Zamek Królewski w Chęcinach:
Oferta wycieczkowa
Zamek oferuje specjalne wycieczki dla rodzin z biletem dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci. W cenie biletu wstępu zawarte jest m. in. zwiedzanie lochu i skarbca oraz możliwość przymierzenia replik uzbrojenia, np. hełmów czy napierśnika, co stanowi szczególnie ciekawą atrakcję dla najmłodszych. Dodatkowo dostępne są takie atrakcje jak zakucie w dyby czy zamknięcie w średniowiecznej klatce oraz zobaczenie i potrzymanie prawdziwych mieczy.
Równie interesujące jest wejście na dwie baszty widokowe z wyjątkową panoramą Gór Świętokrzyskich. Na zamku odbywają się ponadto w wybrane dni pokazy tańców średniowiecznych wraz z ich nauką oraz wystrzał z broni palnej. Dopełnieniem oferty Zamku Królewskiego jest zwiedzanie zabytkowej kamienicy „Niemczówka” mieszczącej się tuż obok rynku w Chęcinach.
Zamek oferuje również szeroki wachlarz atrakcji dla seniorów! Atrakcja oferuje bilet ulgowy dla emerytów, rencistów oraz osób niepełnosprawnych. Zamek honoruje również Ogólnopolską Kartę Seniora. Jedną z atrakcji jest „Zejście z zamku tzw. aleją lipową” w towarzystwie 16 rzeźb przedstawiających królowe i królów polskich niegdyś rezydujących w chęcińskiej warowni. Bilet wstępu zawiera nie tylko możliwość zwiedzenia ruin, ale także przymierzenia replik uzbrojenia czy wejście na baszty widokowe, skąd rozpościera się piękna panorama, a przy dobrych warunkach atmosferycznych widać nawet wierzchołki Tatr!
Ruiny Zamku równie chętnie goszczą wycieczki szkolne. Oferowana jest tzw. „lekcja historii na żywo”, dzięki której uczniowie mają okazję przenieść się w czasy panowania największych królów polskich. Przy akompaniamencie muzyki średniowiecznej uczniowie zwiedzają ruiny zamku oraz mogą przymierzać repliki uzbrojenia. Dalszą częścią lekcji jest zwiedzanie Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka” wraz ze Zbrojownią wyposażoną w repliki uzbrojenia rycerzy z przekroju od X do XVIII w., Salą Wielką z zabytkową belką stropową z XVII stulecia oraz klimatyczne podziemia. W ich wnętrzu podziwiać można eksponaty niedawno powstałej Muzealnej Izby Pana Wołodyjowskiego.
Noce na Zamku
Noc na Zamku w Chęcinach to wyjątkowa i niecodzienna impreza cykliczna ze starannie dobranymi elementami artystycznymi. Uczestnicy wydarzenia mają okazję w oryginalny sposób poznać historię oraz legendy związane z warownią przy widowiskowych pokazach ognia oraz różnorakich zabawach. Dodatkowymi atrakcjami są spotkania z Białą Damą, pokazy dawnych tańców oraz potyczki szlacheckie. Ponadto uczestnicy świetnie się bawią biorąc udział w konkursach i zabawach. Na koniec imprezy odbywa się wspólne bajdurzenie przy ognisku. Można przynieść swoje kiełbaski do upieczenia. Jest to jedno z najciekawszych wydarzeń organizowanych w Zamku w Chęcinach. Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach to obowiązkowy punkt na mapie wycieczkowej Gór Świętokrzyskich. Jest to bardzo ciekawe i bogate historycznie miejsce, oferujące mnóstwo atrakcji dla turystów. Dobrze zorganizowany dojazd z Kielc pozwala na bezproblemowe zwiedzanie dla turystów korzystających z komunikacji zbiorowej. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie tego miejsca. Zamek Królewski w Chęcinach to niewątpliwie prestiżowa atrakcja turystyczna na mapie Regionu Świętokrzyskiego jak i Polski. Ruiny średniowiecznej warowni posiadają bogatą historię oraz kryją w sobie wiele tajemnic. Są one idealnym miejscem na spędzenie dnia po wyczerpujących górskich wycieczkach.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
Super artykuł! Z pewnością się tam wybiorę z rodziną.