Beskidy,  Gorce,  Korona Gór Polski

Turbacz, wycieczka w Gorce. Korona Gór Polski. Najładniejsze szlaki na szczyt. Opis trasy na Turbacz, czas przejścia, mapy.

Turbacz to szczyt Korony Gór Polski, który wznosi się na wysokość 1310 m. n.p.m, leży w granicach administracyjnych miejscowości Nowy Targ i jest niezwykle popularnym celem wycieczek turystów z całej Polski. Czym wyróżnia się Turbacz? Przede wszystkim mnogością szlaków turystycznych prowadzących na szczyt co pozwala na zaplanowanie ciekawej trasy wycieczkowej dopasowanej do własnych możliwości. Sam szczyt Turbacza znajduje się jakieś 5 minut od schroniska górskiego. Wiosną na tutejszych polanach kwitną krokusy, w drugą niedzielę sierpnia corocznie odbywa się tu Święto Gór na które przybywają pieszo górale z bardzo odległych zakątków oraz turyści z całej Polski a w okresie letnim odbywają się tu maratony rowerowe MTB. Naszą przygodę z Turbaczem zaczniemy jak zwykle od propozycji tras wycieczkowych, więc rozsiądźcie się wygodnie i zaczynamy!

Szlaki na Turbacz

Na Turbacz prowadzi wiele szlaków turystycznych, można więc spokojnie zaplanować kilka ciekawych wariantów trasy wycieczkowej. Zachęcamy was do skorzystania z przygotowanych przez nas gotowców. Mamy dla was cztery ciekawe trasy o różnej długości i stopniu trudności w zależności od tego, czy wybieracie się na wycieczkę sami, ze znajomymi, z dziećmi czy może bardziej interesuje was wycieczka długodystansowa – a nawet dwudniowa z noclegiem w schronisku.

Trasa z Huciska
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 13,3 km. Suma podejść: 780 m.

Jedna z łatwiejszych tras wycieczkowych na Turbacz. Niebieski szlak prowadzi przez Polanę Oberówka wzdłuż Potoku Turbacz by następnie skręcić w las i poprowadzić was przez szczyt Suchy Groń, Polanę Średnią i Czoło Turbacza do Schroniska PTTK pod Turbaczem. Trasa ta jest jedną z najkrótszych proponowanych przez nas tras, dodatkowo istnieje możliwość skrócenia drogi poprzez skorzystanie z Kolei Linowej Tobołów, która funkcjonuje w Hucisku. W tym wypadku po wjechaniu na szczyt Tobołczyk kolejką na Turbacz zaprowadzi was zielony szlak, który skieruje wasze kroki do Obidowca, a stamtąd czerwonym szlakiem dotrzecie na szczyt Turbacza.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyHucisko
Odległość do celuok. 6,6 km.
Długość całej trasyok. 13,3 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT21

Trasa z Nowego Targu
Czas: 5,5 godziny. Dystans: 16,1 km. Suma podejść: 755 m.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu Długa Polana skąd zielonym szlakiem wędrujemy przez Polanę Sralówki i Bukowinę Waksmundzką do schroniska na Turbaczu. Aby nie wracać tą samą drogą polecamy na Wisielakówce wejść na żółty szlak, który poprowadzi was przez Polanę Rusnakową i Grajcarową na Halę Bukowina Miejska i dalej z powrotem do Nowego Targu. Trasę tę śmiało możecie wybrać na wycieczkę w rodzinnym gronie wraz z dziećmi. Będzie mnóstwo fajnych widoków a cała wycieczka będzie bardzo przyjemna i nie powinniście się za bardzo zmęczyć.

Kolor szlaku
Punkt startowyNowy Targ
Odległość do celuok. 8,1 km.
Długość całej trasyok. 16,1 km.
Czas przejściaok. 5,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT25

Trasa z Łopusznej
Czas: 7 godzin. Dystans: 19,1 km. Suma podejść: 926 m.

Wycieczka na Turbacz z Łopusznej to połączenie piękna gorczańskich krajobrazów z duchową refleksją nad dziełami urodzonego w Łopusznej księdza Józefa Tischnera. Wycieczka rozpoczyna się w Łopusznej przy przystanku autobusowym nr 969, skąd należy ruszyć na północ. Początkowo niebieski szlak prowadzi asfaltową drogą do wsi Zarębek Niżni i dalej w stronę Bukowiny Waksmundzkiej. Po drodze czeka na nas wiele atrakcji jak na przykład Kapliczka na Zarębku Wyżnim czy Kapliczka Bulandy. Widok z Bukowiny Waksmundzkiej uchodzi za najbardziej rozległy w Gorcach, można stąd podziwiać m.in. całe Tatry. Niebieski szlak doprowadzi nas prosto do Schroniska PTTK na Turbaczu, skąd na szczyt już bardzo blisko.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyŁopuszna
Odległość do celuok. 10 km.
Długość całej trasyok. 19,1 km.
Czas przejściaok. 7 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT28

Trasa przez najwyższe szczyty Gorców
Czas: 10 godzin. Dystans: 30,8 km. Suma podejść: 1191 m.

Długa i wymagająca dobrej kondycji trasa, która należy do najciekawszych w Gorcach. Można ją pokonać w jeden dzień lub w połowie drogi zatrzymać się na nocleg w schronisku na Turbaczu. Z parkingu przy polu namiotowym Trusiówka należy iść niebieskim szlakiem do mostku nad Kamienną i leśniczówki gdzie zaczyna się strome podejście przez las. Szlak poprowadzi was przez liczne polany na Gorc Kamienicki, na którym stoi drewniana wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie można oglądać fantastyczne widoki na Jaworzynę, Turbacz i Kudłoń a także Beskid Wyspowy i Sądecki. Dalej wędrówkę należy kontynuować zielonym szlakiem w stronę Polany Jaworzyny Kamienickiej i Polany Gabrowskiej aż do schroniska na Turbaczu. Powrót realizowany jest żółtym szlakiem przez Przełęcz Boreka potem niebieskim szlakiem przez szczyt Czerwony Groń z powrotem do Trusiówki.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyTrusiówka
Odległość do celuok. 18,1 km.
Długość całej trasyok. 30,8 km.
Czas przejściaok. 10 godzin
Stopień trudnościTrudny
Punkty GOT42

Bilety wstępu w Gorce

Bilet wstępu do Gorczańskiego Parku Narodowego obowiązuje na niektóre obszary i odcinki szlaków. Opłaty pobierane są przez cały rok i pobierane są za wstęp na następujące obszary parku:

  • Szlak w dolinie Potoku Turbacz na odcinku polana Hucisko –  Olszowy Potok
  • Szlak w dolinie Olszowego Potoku na odcinku polana Hucisko – Poręba Górna
  • Szlak niebieski na odcinku polana Hucisko – Turbacz 
  • Szlak zielony na odcinku polana Tobołów – Obidowiec 
  • Ścieżki edukacyjne (przyrodnicze): „Dolina potoku Turbacz”, „Na Turbaczyk”

Parkingi na Turbacz

Co do parkingów: poniżej zamieszczamy linki, pod którymi znajdziecie nasze propozycje miejsc parkingowych, powinny one być odpowiednie na rozpoczęcie wycieczki na Turbacz. Parkingi te odpowiednio opisaliśmy, abyście mogli z łatwością znaleźć miejsce parkingowe dopasowane do proponowanej przez nas trasy wycieczkowej, należy oczywiście wziąć pod uwagę, iż w okresie letnim i przy ładnej pogodzie wolne miejsca parkingowe wyczerpują się bardzo szybko, najlepiej zatem ruszyć na wycieczkę jak najwcześniej:

Na pierwszą wycieczkę na Turbacz polecamy wam trasę z Huciska. Jest to jedna z najłatwiejszych tras, na którą śmiało możecie wybrać się jeżeli jesteście początkującymi turystami i chcecie wejść na szczyt spokojnym tempem. Trasa ta sprawdzi się również idealnie jako pomysł na rodzinną wycieczkę. Dojazd na miejsce najlepiej zrealizować własnym samochodem, który zostawicie na parkingu Poręba Wielka. Opłata za parkowanie to ok. 20 zł za cały dzień. Tuż obok parkingu znajduje się punkt sprzedaży biletów wstępu do Gorczańskiego Parku Narodowego i tu rozpoczniemy naszą wycieczkę na szczyt Turbacza.

Wyruszamy z Koninek

Zaraz za punktem sprzedaży biletów znajduje się Ośrodek Narciarski Koninki i Ośrodek Wypoczynkowy Ostoja Górska Koninki. Tutaj rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny, który zaprowadzi was na sam szczyt Turbacza. Pierwsze co rzuca się w oczy po przekroczeniu bram Gorczańskiego Parku Narodowego jest budynek Kolei Krzesełkowej Tobołów. Istnieje możliwość zmodyfikowania nieco trasy wycieczki z Huciska i skorzystanie z usług kolejki, mapę z zaznaczoną trasą wycieczki przy korzystaniu z kolei krzesełkowej znajdziecie wyżej. Z Ośrodka Ostoja Górska Koninki podążamy dalej niebieskim szlakiem, mijamy tablicę informacyjną Gorczańskiego Parku Narodowego i po chwili docieramy do Polany Oberówki. Na polanie tej znajduje się miejsce biwakowe, jest to świetny moment na odrobinę relaksu i odpoczynek. Warto wspomnieć że jako znajdujemy się na terenie parku narodowego to niektóre czynności wykonywane na terenie miejsca biwakowego są płatne (na przykład rozpalanie ogniska, czy skorzystanie z toalety). Zaraz za miejscem biwakowym znajduje się niewielka sadzawka, my szukaliśmy w niej salamandry plamistej – jaszczurki te są symbolem parku – niestety żadnej nie udało nam się zobaczyć. Podążamy więc dalej niebieskim szlakiem wzdłuż Potoku Turbacz aż docieramy do odejścia na ścieżkę edukacyjną. Tutaj niebieski szlak skręca między drzewa i zaczyna powoli wspinać się do góry.

Polana Oberówka

Ścieżka edukacyjna, którą przyjdzie wam wędrować jest świetnie przygotowana pod ruch turystyczny. Oprócz tego że wznosi się ona równomiernie i w miarę łagodnie, dodatkowo zamontowano tam ułatwienia w postaci drewnianych podpór przypominających schody. Zapobiega to osuwaniu się gruntu oraz sprawia że szlaki pokonuje się dużo łatwiej. Ścieżka poprowadzi was przez Szałasisko i dalej przez szczyt Suchy Groń w stronę Polany Średnie. Po drodze będziecie mieli kilka okazji aby podziwiać unikatową florę występującą na zboczach Turbacza. Większość tych roślin jest pod ochroną, nie należy więc pod żadnym pozorem ich zrywać. Do pierwszej większej polany – Polany Średnie – powinniście dotrzeć po około 1,5 godziny spokojnego marszu.

Polana Średnie w Gorcach

Polana Średnie to jedno z pierwszych większych ciekawych miejsc na trasie naszej wycieczki na Turbacz. Polana ta znajduje się na grzbiecie łączącym Czoło Turbacza z Suchym Groniem na wysokości 1030 – 1070 m. n.p.m. Jest ona świetnym punktem widokowym na Beskid Wyspowy i wzniesienia środkowych Gorców. Z polaną tą związana jest legenda o św. Mikołaju, według tej legendy św. Mikołaj co roku spotyka się tutaj z wilkami i wyznacza im ile mogą zjeść dzikich zwierząt leśnych i tych hodowanych przez ludzi. Polanę Średnie bujnie porastają różne rodzaje roślin, wśród nich znajdują ciemiężyca zielona, dziurawiec zwyczajny, bodziszek leśny, omieg górski i goryczka trojeściowata. Najlepiej polana ta wygląda na wiosnę, gdyż licznie zakwita tu szafran spiski potocznie znany jako krokusy. Zachęcamy was do wejścia na polanę i spędzenie kilku chwil na podziwianiu roztaczających się stąd wspaniałych widoków. Na polanie znajdziecie również tablicę informacyjną, na której oprócz opisu występującej tu flory umieszczono poglądową mapę panoramy okolicznych gór z podpisanymi szczytami. Po zwiedzeniu Polany Średnie kontynuujemy marsz niebieskim szlakiem w stronę Czoła Turbacza.

Polana Średnie
Polana Średnie
Przy Polanie Średnie rośnie mnóstwo niebieskich kwiatów

Czoło Turbacza

Czoło Turbacza to piąty pod względem wysokości szczyt w Gorcach leżący w masywie Turbacza. Z Polany Średnie jest tu jakieś 1,5 kilometra, odległość tę powinniście pokonać w około 45 minut. Stoki Czoła Turbacza są zalesione a na jego grzbiecie znajdują się dwie polany. Na północno-zachodnim grzbiecie znajduje się Polana Czoło Turbacza, zaś poniżej szczytu, po jego południowo-wschodniej stronie duża Hala Turbacz. Od południowej strony na szczycie Czoła Turbacza występuje charakterystyczna skalna grzęda, tworzy ona próg, nazywany Diabelskim Kamieniem. Z Czoła Turbacza i Hali Turbacz rozciągają się rozległe widoki na Halę Długą oraz Tatry. Na Hali Turbacz znajdziecie jedna z atrakcji na tym szlaku – Szałasowy Ołtarz. Jest to polowy ołtarz stylizowany na wejście do szałasu pasterskiego i jest on związany z osobą Jana Pawła II. Ołtarz powstał w 2003 na miejscu dawnego szałasu pasterskiego, w którym 17 września 1953 Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, odprawił mszę świętą dla grupy młodzieży akademickiej, z którą wędrował po Gorcach. Inicjatorami upamiętnienia miejsca byli Anna i Tadeusz Kochańscy z Krakowa. Pierwsza msza św. przy Szałasowym Ołtarzu została odprawiona 13 września 2003 roku, w 50. rocznicę wydarzenia. Po lewej stronie ołtarza znajduje się głaz, na którym umieszczona jest kamienna tablica pamiątkowa upamiętniająca to wydarzenie.

Polana na Czole Turbacza

Schronisko PTTK na Turbaczu

Z Czoła Turbacza już niedaleko do Schroniska PTTK na Turbaczu i jest to ostatni przystanek przez samym szczytem. Schronisko to znajduje się na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju polany Wolnica. Budowę schroniska rozpoczęło w 1953 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Obiekt zaprojektowała inż. Anna Górska, jako okazały kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach z arkadowym wejściem. Jedno ze skrzydeł powstało z wykorzystaniem ocalałej części przedwojennego obiektu. Schronisku uroczyście nadano imię Władysława Orkana i oficjalnie obiekt został otwarty 21 sierpnia 1958 roku. Schronisko w momencie otwarcia oferowało 120 miejsc noclegowych, współcześnie jest to 110 miejsc, do tego dla turystów udostępniona jest jadalnia dla 60 osób. Obiekt posiada kuchnię oferując pełne wyżywienie, świetlicę, suszarnię, narciarnię, umywalnie, prysznice oraz urządzenia sanitarne. W schronisku znajduje się całoroczna stacja ratunkowa Grupy Podhalańskiej GOPR. Na Hali Długiej, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec, funkcjonuje sezonowa bacówka. Obok schroniska jest również pole namiotowe. Z tarasu przed wejściem do schroniska roztacza się piękna panorama Pienin i Tatr. Koniecznie wejdźcie do środka i skosztujcie serwowanych tam potraw, pierogi z jagodami i szarlotka wymiatają.

Schronisko PTTK na Turbaczu

Czerwony szlak na szczyt Turbacza

Ścieżka na szczyt Turbacza zaczyna się tuż obok wejścia do schroniska. Zaprowadzi was tam czerwony szlak i w około 10 minut ujrzycie cel całej wycieczki. Kiedyś szczyt Turbacza był bezleśny, później otoczony był gęstym świerkowym lasem, który zasłaniał wszelkie widoki. Odkąd las został zniszczony, ze szczytu znów rozciągają się wspaniałe widoki w kierunku północnym i zachodnim. Co czeka na was na szczycie? Oprócz widoków znajduje się tam kamienny obelisk wyznaczający szczyt Turbacza, żelazny krzyż oraz metalowa płaskorzeźba z obrazem Jezu, ufam Tobie. Ustawiono tam też kilka ławeczek, aby turyści mogli dać odpocząć zmęczonym nogom. My niestety nie mieliśmy szczęścia i wchodziliśmy na szczyt w chmurach, także o ciekawych widokach nie mogło być mowy. Za to satysfakcja ze zdobycia kolejnego 19-tego już szczytu Korony Gór Polski była ogromna.

Czerwony szlak na Turbacz

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze