Sanktuarium Kałków-Godów
Świętokrzyskie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Kałków-Godów. Ciekawa atrakcja do zwiedzania na mapie Gór Świętokrzyskich.

Podczas przemierzania szlaków w Górach Świętokrzyskich zastanawialiśmy się jakie są ciekawe miejsca, które warto by było zwiedzić. Po krótkich poszukiwaniach trafiliśmy na informację o ciekawym miejscu znajdującym się między Starachowicami a Ostrowcem Świętokrzyskim, a że nie tylko górami człowiek żyje postanowiliśmy zobaczyć czy znajdziemy tam jakieś fajne atrakcje… no i nie pomyliliśmy się. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie to ośrodek kultu znajdujący się we wsi Godów, przy granicy wsi Kałków w powiecie starachowickim w woj. świętokrzyskim. W latach 80-tych XX wieku z inicjatywy księdza Czesława Wali powstało sanktuarium pod wezwaniem Matki Bolesnej, na terenie którego powstała budowla zwana Golgotą. Na sanktuarium składa się kilka budynków oraz obiektów, które wspólnie tworzą spójną i ciekawą atrakcję turystyczną oraz przyciągają wielu pielgrzymów. Jeżeli szukacie fajnych atrakcji, które wypełnią wam czas między górskimi wędrówkami to zachęcamy was do wybrania się na zwiedzanie Sanktuarium w Kałkowie-Godowie.

Parkingi pod Sanktuarium

Do Kałkowa Godowa jak i samego sanktuarium najlepiej dojechać własnym samochodem. Największym miastem w woj. świętokrzyskim są Kielce, dlatego też przyjmiemy je jako punkt odniesienia. Dojazd do Kałkowa – Godowa z okolic Kielc zajmuje około 1 godzinę a trasa, która będziecie podróżować poprowadzi was drogą 752 przez miejscowość Bodzentyn. Jeżeli do Kałkowa chcecie dostać się z północnych rejonów Polski od strony Warszawy czy Radomia to najlepsza trasa prowadzi przez Iłżę drogą nr. 9. W nawigacji wpiszcie sobie adres Kałków-Godów 84a a na pewno bezbłędnie traficie tam gdzie trzeba. Po dojechaniu na miejsce trzeba znaleźć jeszcze miejsce do zaparkowania samochodu. W Kałkowie znajduje się dość duży parking samochodowy ulokowany tuż przy wejściu na teren sanktuarium. Parking ten jest bezpłatny.

Ceny biletów i godziny otwarcia

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie czynne jest cały rok i otwarte dla zwiedzających aż do zakończenia ostatniej mszy świętej czyli mniej więcej do godziny 19:00. Wstęp na teren sanktuarium jest bezpłatny. Sanktuarium zwiedza się bez przewodnika. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość oprowadzenia po obiekcie w cenie 2zł/osobę. Należy wspomnieć że mimo iż wstęp do sanktuarium jest bezpłatny tak wejście do niektórych miejsc jest już płatne. Opłatę należy uiścić za wejście na Panoramę Świętokrzyską – 3 zł/osobę oraz za wejście do Misterium Męki Pańskiej – 3 zł/osobę. Nie jest to jakaś wysoka opłata, a za tym że warto zwiedzić w pełni całe sanktuarium niech świadczy fakt iż w okresie letnim miejsce to odwiedzają bardzo duże grupy pielgrzymów a w czasie trwania roku szkolnego regularnie odbywają się tu wycieczki szkolne. Po przekroczeniu bram sanktuarium od razu czekają na was pierwsze ciekawe atrakcje. Pierwszym ciekawym miejscem jest Szopka Betlejemska, a zaraz obok niej znajduje się ogromna Kaplica Różańcowa gdzie pod estetycznym zadaszeniem ustawiono dużą, białą figurę Matki Boskiej z białym orłem w koronie u Jej stóp. Na przeciwko kaplicy znajduje się Kościół Sanktuaryjny, w którym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Szopka Betlejemska
wnętrze kościoła kałków

Atrakcje na terenie Sanktuarium

Po zwiedzaniu wnętrza kościoła polecamy wybrać się na zwiedzanie znajdującej się na terenie sanktuarium Golgoty oraz drogi krzyżowej. W drodze na Golgotę na ścieżce prowadzącej z kościoła natkniecie się na majestatyczny Pomnik Chrystusa Króla, który to został ufundowany przez osoby głuchonieme. Na terenie sanktuarium znajdziecie mnóstwo takich pomników i figur. Jednym z nich jest na przykład pomnik ks. biskupa Jana Chrapka, który stoi niedaleko wioski dla niepełnosprawnych. Twórcą tego pomnika jest rzeźbiarz Andrzej Renes a pomnik został ufundowany przez ludzi wdzięcznych za troskę ks. biskupa o ludzi niepełnosprawnych.

Oprócz tego typu pomników na terenie Sanktuarium znajdziecie wiele innych ciekawych miejsc. Są to na przykład Kościół Bolesnej Królowej Polski wzniesiony w latach 1983 – 1984 według projektu inż. Romana Wdowicza, Dom Jana Pawła II – trzypiętrowy budynek, w którym znajduje się aula oraz pokoje dla pielgrzymów i herbaciarnia. Jest tu też Grota Lourdzka, Droga Krzyżowa, na której znajdują się różnego rodzaju rzeźby czy Dęby Pamięci oraz postawiony w 2012 roku Pomnik katastrofy smoleńskiej. Zaraz za pomnikiem Chrystusa Króla znajduje się ścieżka prowadząca na Golgotę. Golgota została zaprojektowana jako 12-ta stacja Drogi Krzyżowej i ma upamiętniać męczeńską ofiarę Polaków. Jest to 33-metrowy budynek, w którym znajduje się wiele kaplic upamiętniających cierpienie narodu polskiego. We wnętrzu Golgoty została zapisana najnowsza historia Polski. Na ścianie frontowej znajdują się dwie tablice informujące, że jest to pamiątka męki i śmierci Jezusa, a także że jest to Golgota Świętokrzyska. Autorami projektu są ks. kustosz Czesław Wala i siostra Halina Tobiasz a prace budowlane rozpoczęto w 1986r. Budowla ma wysokość 33 metrów i posiada 5 kondygnacji, na których znajduje się wiele kaplic tematycznych. Na szczycie Golgoty ułożono skromną attykę, a nad nią ustawiono 15-metrowy krzyż. 

Golgota w Sanktuarium w Kałkowie

Widok ze szczytu Golgoty

Zachęcamy was do zwiedzenia całej Golgoty a zwłaszcza do wejścia na jej szczyt. Rozciągają się stamtąd wspaniałe widoki na całe sanktuarium, do tego świetnie widać pomnik katastrofy smoleńskiej oraz figury drogi krzyżowej. Całość robi niesamowite wrażenie i pozwala poznać ogrom pracy jaką w rozbudowę sanktuarium włożył ksiądz Czesław Wala. Na pierwszym zdjęciu poniżej przy prawej ścieżce możecie zobaczyć zagrody dla zwierząt. Jest to idealna atrakcja dla dzieci, które będą miały okazję zobaczyć życie zwierząt zagrodowych takich jak osiołki, kury, króliki a także kilka zwierząt żyjących dziko jak bażanty czy kuropatwy, są nawet pawie. Ze szczytu Golgoty świetnie widać również całą okolicę Kałkowa – Godowa oraz góry świętokrzyskie. W oddali przy dobrej pogodzie z łatwością można dostrzec Klasztor Braci Oblatów oraz wieżę radiowo-telewizyjną na Świętym Krzyżu.

Na szczycie Golgoty

Co jeszcze można zwiedzić?

Zwiedzanie Sanktuarium w Kałkowie – Godowie nie kończy się oczywiście na wejściu na Golgotę. Zachęcamy was do pochodzenia po całym obiekcie, gdyż jest tam wiele ciekawych miejsc i budynków, które możecie zwiedzać. Podpowiemy wam odrobinę i wskażemy te miejsca, które naszym zdaniem są najciekawsze. Równocześnie z budową kościoła rozpoczęto budowę Domu Pielgrzyma. Budynek ten miał służyć za miejsce przyjmowania osób przybywających do sanktuarium. Znaczące prace wykonali przy budowie zaprzyjaźnieni z Kałkowem głuchoniemi. Na parterze od strony północnej znajduje się kuchnia z zapleczem gospodarczym, stołówka dla pracowników i pielgrzymów oraz mniejsza stołówka dla miejscowych kapłanów. W części południowej znajduje się sekretariat i biuro informacyjne Sanktuarium. Można tu zamówić Mszę Świętą, zasięgnąć informacji, czy poprosić o przewodnika. Na pierwszym piętrze Domu Pielgrzyma mieści się Klasztor Sióstr Służek Niepokalanej oraz pokoje dla sezonowych i stałych pracowników. Na drugim piętrze znajdują się pokoje dla pielgrzymów

Warto również zwiedzić całą Drogę Krzyżową. Jest to zespół 14 stacji wybudowanych wg projektu zakonnicy ze zgromadzenia sióstr Służek Haliny Tobiasz a stacje są poukrywane w zielonym labiryncie stworzonego z wysokich drzew i krzewów. Na terenie całego sanktuarium rozsiane są też Kaplice Różańcowe, każda z nich została zbudowana z niewielkich rzecznych kamieni a w ich wnętrzach umieszczono obrazy przedstawiające daną tajemnicę różańcową.

Wejście na Drogę Krzyżową

Do ciekawych miejsc w sanktuarium należą również Kaplica Ojca Pio, Kaplica Maksymiliana Kolbe czy Muzeum Przeszłości, w którym w pięciu pomieszczeniach domu znalazły miejsce przedmioty dawnej sztuki użytkowej i sakralnej. Zgromadzone przedmioty ułożono tematycznie: w naszej ziemi, w domu, przy pracy i modlitwie. Nam udało się zobaczyć większość z tych miejsc i możemy potwierdzić że są one niepowtarzalne. Zachęcamy was więc do zwiedzania tego ciekawego miejsca i życzymy wam udanej zabawy. Pozdrawiamy!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze