Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Góry Świętokrzyskie,  Świętokrzyskie

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku: zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to wyjątkowo ciekawe muzeum w Górach Świętokrzyskich, które polecamy wam odwiedzić. Pałacyk w Oblęgorku to przepiękny majątek ziemski w województwie świętokrzyskim, w którym ponad sto lat temu tworzył i wypoczywał wybitny polski pisarz Henryk Sienkiewicz. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski i okazja do zwiedzenia ciekawego muzeum historycznego. W pałacyku w Oblęgorku powstało Muzeum Narodowe Henryka Sienkiewicza, w którym czekają na was ciekawe wystawy poświęcone życiu i twórczości tego wybitnego polskiego pisarza. W tym artykule przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik na temat zwiedzania Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Znajdziecie tu wskazówki na temat dojazdu, parkingów, cen biletów oraz godzin otwarcia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz krótki opis trasy zwiedzania oraz dodatkowych atrakcji w okolicy Oblęgorka. Zapraszamy!

Pałacyk Henryka Sienkiewicza – dojazd i parkingi

Pałacyk Henryka Sienkiewicza znajduje się w Oblęgorku – niewielkiej wsi w woj. świętokrzyskim położonej około 18 kilometrów na północny zachód od Kielc u stóp Gór Świętokrzyskich. Do Oblęgorka najlepiej wybrać się własnym samochodem kierując się w stronę miejscowości Kostomłoty II i Strawczyn. Jeżeli na wycieczkę nie możecie wybrać się własnym autem to istnieje też możliwość dojechania do Oblęgorka busem z Kielc. Kilka razy dziennie możecie złapać busa firmy Oparka PKS Kielce lub Kowmar, które odjeżdżają z Kielc z przystanku przy ul. Żelaznej lub Czarnowskiej D.A. Szczegółowy rozkład jazdy busów na tej trasie bez trudu znajdziecie w Internecie. Jeżeli chodzi o miejsca parkingowe pod Muzeum Henryka Sienkiewicza to główny parking znajdziecie w ciągu ulicy Gimnazjalnej w Oblęgorku. Można też zaparkować swój pojazd wzdłuż ulicy Lipowej przy samym pałacyku. Dokładną lokalizację parkingów pod Muzeum Narodowym Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku znajdziecie poniżej:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza – ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku jest płatne. Zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku w przypadku osób indywidualnych odbywa się bez przewodnika. Grupy zorganizowane zobowiązane są podczas zwiedzania skorzystać z dodatkowej usługi przewodnickiej. Bilety wstępu do muzeum można zakupić na miejscu w stacjonarnej kasie biletowej zlokalizowanej wewnątrz pałacyku. W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku istnieje możliwość zwiedzania z audioprzewdonikiem w języku polskim, angielskim i włoskim. Wystarczą do tego własne słuchawki i darmowa aplikacja MOVITECH pobrana na smarfona. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz godzin zwiedzania:

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – ceny biletów

Bilet indywidualny normalny – 10 zł
Bilet indywidualny ulgowy – 6 zł
Bilet grupowy normalny – 9 zł
Bilet grupowy ulgowy – 5 zł
Grupa to liczba zwiedzających powyżej 15 osób.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – godziny otwarcia

Od 1 listopada do 31 marca:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – piątek: od 08:00 do 16:00
Sobota – niedziela: od 10:00 do 16:00

Od 1 kwietnia do 31 października:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – niedziela: od 09:00 do 17:00

Pałacyk Henryka Sienkiewicza – zwiedzanie

Zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza rozpoczyna się już po przekroczeniu bram dworku. Wokół budynku pałacyku czeka na was duży park utrzymany w stylu angielskim, w którym rosną stare dęby i lipy oraz pięknie przycięte krzewy. W parku tym znajdziecie też wspaniały ogród, liczne ławeczki i miejsca na odpoczynek. W centralnej części parku wzniesiony został duży, biały pałacyk – jest to XIX wieczny dworek, który zbudowany został w stylu eklektycznym w latach 1900-1902 i powstał na bazie istniejącego tu wcześniej domku myśliwskiego rodziny Tarłów. Wejście do wnętrza Pałacyku Henryka Sienkiewicza zdobi kamienny herb rodu Sienkiewiczów, które dodatkowo zwieńczone jest kamienną rzeźbą Husarza. Po przekroczeniu progu pałacyku wchodzimy na teren Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Kupujemy bilety wstępu w kasie biletowej, która znajduje się w sieni dworku i ruszamy na zwiedzanie jego wnętrza. Podczas zwiedzania pałacyku zwiedzicie: gabinet Henryka Sienkiewicza, salon, jadalnię, palarnię oraz sypialnie pisarza. Pomimo że pałacyk zwiedza się bez przewodnika to podczas zwiedzania poszczególnych pomieszczeń cały czas będzie towarzyszyła wam obsługa muzeum, która chętnie odpowie na wasze pytanie i opowie wam ciekawe historie na temat każdego odwiedzanego pomieszczenia pałacyku.

Po zwiedzaniu parteru Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku obsługa skieruje was na dalsze zwiedzanie na górne piętro. Tam czeka na was wystawa biograficzno-literacka, która powstała w październiku 2012 roku. Wystawa jest multimedialna i porusza kilka ciekawych tematów związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Pierwsza część wystawy prezentuje obchody jubileuszu 25-lecia pracy literackiej pisarza, której jednym z punktów było ofiarowanie majątku w Oblęgorku. Na wystawie zebrane są dyplomy, adresy jubileuszowe oraz księgi z podpisami darczyńców. Znajdziecie tu też liczne dary i inne ciekawe drobiazgi jakie otrzymał Henryk Sienkiewicz jak złote pióro czy spinki do krawata. Druga część ekspozycji poświęcona jest twórczości i sławie Henryka Sienkiewicza. Pokazane są na niej tomy najpopularniejszych powieści pisarza, które przetłumaczone są na różne języki świata. Zgromadzono tu też kolekcję pamiątek z licznych podróży pisarza po świecie jak na przykład kolekcja broni bliskowschodniej i afrykańskiej. Wystawa na górnym piętrze w Muzeum Henryka Sienkiewicza jest interaktywna. Obsługa muzeum wskaże wam miejsca, w których będziecie mogli odkryć zakamuflowane eksponaty i poszukać i ukrytych pomieszczeń, co na pewno urozmaici wasz pobyt i pomoże zainteresować wystawą muzeum wasze dzieci.

Po zwiedzaniu Pałacyku Henryka Sienkiewicza będziecie mieli kilka fajnych opcji na kontynuowanie wycieczki w okolicach Oblęgorka. Jeżeli będziecie znużeni po podróży do muzeum Henryka Sienkiewicza to tuż obok pałacyku zlokalizowana jest restauracja bistro, w której możecie odpocząć, zjeść coś dobrego a nawet przespać się w tutejszym hostelu. Jeżeli macie więcej czasu i do Oblęgorka dojechaliście samochodem to po zwiedzaniu pałacyku warto wybrać się do oddalonego o niecałe 20 minut jazdy Zagnańska. Tam czeka na was wielka atrakcja turystyczna Gór Świętokrzyskich, którą jest znany na całą Polskę pomnik przyrody Dąb Bartek. Jeżeli macie ochotę na wycieczkę pieszą w Góry Świętokrzyskie to możemy polecić wam wycieczkę na Baranią Górę i na Siniewską Górę czarnym szlakiem turystycznym z Oblęgorka. Na naszej stronie mamy już osobny artykuł na temat tej wycieczki, który znajdziecie tutaj: Siniewska Góra – taras widokowy w Górach Świętokrzyskich. A jeżeli nie lubicie dreptać po górach to polecamy wam wybrać się na zwiedzanie Kielc, gdzie również czeka na was mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania. To już jest jednak temat na osobny przewodnik, który na pewno niedługo pojawi się na naszym blogu.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze