święty krzyż
Góry Świętokrzyskie,  Świętokrzyskie

Wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu. Zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia.

Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego to ciekawa atrakcja turystyczna w Górach Świętokrzyskich, którą warto odwiedzić podczas wycieczki na Święty Krzyż. Jest to niepozorne miejsce, które jest często pomijane przez turystów podczas odwiedzania Łysej Góry. Na wystawie Muzeum Przyrodniczego ŚPN dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat Gór Świętokrzyskich. Dowiecie się na przykład jakie zwierzęta występują w Puszczy Jodłowej w Górach Świętokrzyskich, jaka jest historia zasiedlania Gór Świętokrzyskich przez człowieka, oraz jaka jest historia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Będzie też trochę o czasach prehistorycznych i dinozaurach. W tym wpisie dowiecie się, gdzie szukać wejścia na Wystawę Przyrodniczą na Świętym Krzyżu, jakie są ceny biletów wstępu i godziny otwarcia muzeum oraz jakie dodatkowe atrakcje czekają na was w środku. Zapraszamy!

Muzeum Przyrodnicze ŚPN

Muzeum Przyrodnicze ŚPN znajduje się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich. Placówka muzeum mieści się w białym budynku naprzeciw Opactwa braci Oblatów. Wejście na wystawę zlokalizowane jest od strony wieży telewizyjnej. Łatwo je odnaleźć – nad drzwiami namalowany jest duży napis “Wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego”. Budynek ten został przejęty przez Świętokrzyski Park Narodowy w 1950 roku. Pierwszą ekspozycję muzealną zorganizowano tu w 1972 roku i w niezmienionej formie była ona udostępniana turystom aż do 2009 roku. W roku 2009 stara wystawa została unowocześniona – dodano wiele elementów multimedialnych i od grudnia 2010 roku jest ona dostępna w nowoczesnej formie. Wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego działa przez cały rok, warto zatem będąc na Łysej Górze podejść tu i sprawdzić, czy będziecie mogli wejść do środka

Wejście na Wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Dojazd do muzeum, parkingi

Aby wejść na Wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego, najpierw musicie wejść na szczyt Łysej Góry. Na Łysą Górę (Święty Krzyż) możecie wejść szlakami z Nowej Słupi oraz od strony wsi Huta Szklana. Nie będziemy się tu rozwijać na temat szlaków prowadzących na Łysą Górę – o tym możecie przeczytać w innym naszym artykule, który znajdziecie pod tym linkiem: Łysa Góra, wycieczka na Święty Krzyż. Jeżeli chodzi o dojazd do obu miejscowości: Do Nowej Słupi oraz Huty Szklanej najłatwiej jest dojechać oczywiście własnym autem, wyruszając od strony Kielc drogą 74 na wschód. Do Nowej Słupi możecie również dotrzeć kursującymi z Kielc autobusami PKS, które jeżdżą na trasie Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski. Poniżej dla zmotoryzowanych zostawiamy listę miejsc parkingowych w Nowej Słupi oraz Hucie Szklanej:

Godziny otwarcia i ceny biletów

Wystawę Przyrodniczą ŚPN można zwiedzać codziennie od godziny 9:00 rano. W zależności od sezonu wystawa zamykana jest o różnych godzinach. Ostatnie wejście na zwiedzanie możliwe jest 45 minut przed godziną zamknięcia muzeum. Szczegóły na temat godzin otwarcia w danym sezonie znajdziecie poniżej. Jeżeli chodzi o ceny biletów wstępu – wstęp na wystawę jest już wliczony w zakupiony przez was bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wchodząc na Święty Krzyż najbardziej opłaca się kupić bilet pakietowy, który zawiera w sobie wejściówkę do parku i na galerię widokową na gołoborze. Bilety można zakupić na stronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego pod tym linkiem – kliknij.

Godziny otwarcia

Czynne cały tydzień
2 stycznia – 30 kwietnia: od 9:00 do 16:00
1 maja – 30 września: od 09:00 do 17:00
1 października – 30 grudnia: 09:00 do 16:00

Ceny biletów

Wejście do Muzeum zawarte jest w cenie biletu wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
9 zł – bilet normalny
4,50 zł – bilet ulgowy

Co można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym

Zwiedzanie Wystawy Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego rozpoczyna się od sali, w której można obejrzeć makietę dawnego oraz współczesnego krajobrazu Gór Świętokrzyskich. Dowiecie się tu, jak wyglądały Góry Świętokrzyskie zanim człowiek zaczął przekształcać ten teren na swoje potrzeby. Zobaczycie jak wyglądały pierwotne ekosystemy leśne oraz dowiecie się co nieco o roli Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Będąc w pierwszej sali zwróćcie szczególną uwagę na makietę Gór Świętokrzyskich, stojącą w centralnym punkcie. Makieta ta jest interaktywna i po kliknięciu w przedni panel kontrolny zacznie się ona obracać. Fajna atrakcja, w sam raz na rozpoczęcie zwiedzania wystawy. W tej sali dowiecie się również, jaka była działalność człowieka na tym terenie począwszy od epoki starożytnego hutnictwa żelaza aż do czasów nowożytnych. Po obejrzeniu wystawy w pierwszej sali przechodzimy dalej do kolejnej ekspozycji.

Pierwsza wystawa w Muzeum Przyrodniczym ŚPN
Makieta Gór Świętokrzyskich jest interaktywna

Za salą z interaktywną makietą znajdziecie wystawę poświęconą żyjącym w Świętokrzyskim Parku Narodowym zwierzętom. Tutaj będziecie mogli z bliska zobaczyć jak wygląda jeleń szlachetny, sarna, dzik, daniel czy borsuk. Znajdziecie tutaj co najmniej kilka stanowisk z wypchanymi zwierzętami, każde z nich przedstawia inną scenerię w ciekawej aranżacji. Oprócz występujących w Górach Świętokrzyskich ssaków, będziecie mogli zobaczyć na wystawie wiele gatunków ptaków i różnego rodzaju owadów. Zwiedzając drugą salę wystawy dowiecie się też sporo ciekawostek na temat zachodzących w lesie naturalnych procesach oraz o organizmach żyjących pod powierzchnią ziemi. Nie będziemy opisywać w tym wpisie wszystkich atrakcji po kolei, aby nie psuć wam przyjemności ze zwiedzania. Dodamy jeszcze, że na Wystawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego przedstawiony jest proces powstawania gołoborza oraz jego konstrukcja. Musimy przyznać, że byliśmy zaskoczeni całym procesem, więc warto poświęcić chwilę czasu na zwiedzanie wystawy.

W muzeum można zobaczyć z bliska zwierzęta występujące w ŚPN
Można z bliska obejrzeć dzika
Oraz majestatycznego jelenia szlachetnego

Kolejna wystawa opowie wam co nieco na temat czasów prehistorycznych w Górach Świętokrzyskich. Na tej wystawie zapoznacie się z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór Świętokrzyskich, począwszy od okresu paleozoiku, przez mezozoik aż do kenozoiku. Każdy z okresów zaprezentowany jest tutaj w formie podświetlanych plansz oraz modeli wymarłych już prehistorycznych zwierząt. Na wystawie będziecie również mogli pooglądać autentyczne skamieliny, które odkryto w Górach Świętokrzyskich. Ta sala na pewno spodoba się waszym dzieciom, gdyż znajdują się tutaj sporych rozmiarów modele dinozaurów. Po zwiedzaniu wystawy czeka was jeszcze zapoznanie się z historią ciężkiego więzienia na Świętym Krzyżu, które znajdowało się w podziemiach budynku. Zwiedzanie całej Wystawy Świętokrzyskiego Parku Narodowego zajmie wam około 30 minut i będzie świetnym uzupełnieniem wycieczki pieszej na szczyt Łysej Góry. O szlakach, które zaprowadzą was na Święty Krzyż możecie przeczytać w innym naszym wpisie, który znajdziecie tutaj: Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich.

Sekcja muzeum poświęcona czasom prehistorycznym
Można tu również poobserwować wiele naturalnych procesów

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze