włodarz
Góry Sowie,  Sudety

Włodarz (811 m. n.p.m.) Góry Sowie. Szczyt Diademu Polskich Gór. Szlaki, trasy, mapy.

Włodarz (811 m. n.p.m.) to niewielki szczyt w Górach Sowich, który znajduje się pomiędzy miejscowościami Głuszyca oraz Walim. Góra ta położona jest w północno-zachodniej części pasma Gór Sowich w małym grzbiecie Masywu Włodarza. Szczyt ten jest popularny wśród turystów, że względu na prowadzące na niego łatwe szlaki turystyczne, oraz z uwagi na udostępnione do zwiedzania niemieckie sztolnie podziemnego kompleksu „Riese” z okresu II wojny światowej. Jest on również często odwiedzany przez osoby zdobywające odznakę Diademu Polskich Gór czy odznakę turystyczną „Znam Góry Sowie”. W tym wpisie dowiecie się, jakie szlaki prowadzą na szczyt Włodarza, gdzie warto rozpocząć wycieczkę na ten szczyt oraz co ciekawego czeka na was po drodze. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Wycieczkę na szczyt Włodarza proponujemy rozpocząć z miejscowości Walim (krótsza trasa), lub z Jedliny-Zdrój (dłuższa trasa). Do Jedliny-Zdrój możecie dojechać własnym samochodem lub skorzystać z pociągów Kolei Dolnośląskich. Aktualny rozkład jazdy pociągów możecie znaleźć w Internecie. Jeżeli wycieczkę wolicie rozpocząć w Walimiu to oprócz dojechania tam własnym samochodem, możecie skorzystać z połączeń autobusowych Wałbrzych-Walim. Do samego Wałbrzycha z łatwością możecie dojechać pociągiem lub autokarem. Więcej szczegółów na temat autobusów relacji Wałbrzych-Walim znajdziecie tutaj: kliknij. Dla osób zmotoryzowanych wrzucamy linki z lokalizacją dogodnie ulokowanych parkingów w obu miejscowościach:

Szlaki na Włodarza

Trasa z Walimia
Czas: 3 godziny. Dystans: 8,6 km. Suma podejść: 384 m.

Trasa z Walimia to jedna z najczęściej wybieranych tras wycieczkowych na Włodarz. Wycieczka rozpoczyna się w Walimiu, skąd podchodzimy niebieskim szlakiem turystycznym na Przełęcz pod Moszną. Następnie na przełęczy należy odbić w prawo i ruszyć na szczyt Włodarza łączonym szlakiem niebiesko-czerwonym. Wejście na Włodarz z Walimia nie powinno wam zająć więcej niż 1,5 godziny. Po zdobyciu szczytu możecie zejść na Przełęcz Marcową i odbić na zielony szlak turystyczny, który zaprowadzi was pod największą atrakcję turystyczną regionu – Kompleks „Riese” Włodarz. Po zwiedzaniu kompleksu Włodarz wracamy czarnym szlakiem do Walimia.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyWalim
Odległość do celuok. 3,2 km.
Długość całej trasyok. 8,6 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT12

Trasa z Jedliny Zdrój
Czas: 7 godzin. Dystans: 21,6 km. Suma podejść: 673 m.

Trasa z Jedliny Zdrój to propozycja na dłuższą, całodniową wycieczkę w Góry Sowie. Wycieczkę rozpoczynamy na dworcu kolejowym Jedlina-Zdrój, skąd ruszamy czerwonym szlakiem turystycznym w stronę Stróżowej Góry (670 m. n.p.m.). Następnie czeka was lekkie podejście na Przełęcz Marcową i dalej na Włodarz. Po zdobyciu szczytu rozpoczynamy zejście na Rozdroże pod Moszną i do Grządek, skąd czarnym szlakiem udajemy się w stronę Podziemnego Miasta „Osówka”. Po zwiedzaniu Osówki żółty szlak zaprowadzi was jeszcze na Kompleks „Riese” Soboń” a następnie prosto do Głuszycy. Z Głuszycy możecie już wrócić pociągiem Kolei Dolnośląskich.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyJedlina-Zdrój
Odległość do celuok. 6,2 km.
Długość całej trasyok. 21,6 km.
Czas przejściaok. 7 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT26

Podejście na Włodarz z Jedliny-Zdrój

Naszą wycieczkę na szczyt Włodarz rozpoczęliśmy w Jedlinie-Zdrój. Miejscowość tę odwiedzaliśmy w ramach dwudniowej wycieczki po Sudetach, podczas której pokonywaliśmy trasę z Wałbrzycha do Bielawy. Czerwony szlak, którym wędrowaliśmy przez Góry Wałbrzyskie zaprowadził nas prosto na dworzec kolejowy w Jedlinie-Zdrój, gdzie swój początek ma proponowana przez nas w tym wpisie dłuższa trasa wycieczkowa. Na wycieczkę z Jedliny-Zdrój na Włodarz warto wybrać się, jeżeli lubicie spędzać na górskich wędrówkach cały dzień i nie straszne jest wam pokonanie pieszo dystansu około 20 kilometrów. Szlak z Jedliny-Zdrój jest łatwy do pokonania i wędruje się nim bardzo przyjemnie. Nie napotkacie tu praktycznie żadnych trudności i aż do samych Głuszyc będziecie wędrować po praktycznie płaskim terenie.

Czerwony szlak z Jedliny Zdrój
Trasa wycieczki jest łatwa i przyjemna

Czerwony szlak z Jedliny-Zdrój poprowadzi was do Jedlinki, gdzie przejdziecie przez drewniany mostek nad Bystrzycą. Potem jeszcze tylko będziecie mieli do pokonania krótki odcinek szlaku w Jedlince, który przebiega przez ul. Jasną i po krótkim marszu dotrzecie do granicy Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Tutaj opuszczamy już Góry Wałbrzyskie i wchodzimy w Góry Sowie. Tutaj też rozpoczęła się nasza przygoda ze zdobywaniem odznaki turystycznej „Znam Góry Sowie”, której patronem jest Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich oraz Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich. Szczyt Włodarz to jedna z atrakcji, którą należy odwiedzić w celu zdobycia tej odznaki. Pora zatem ruszyć w dalszą drogę przez Park Krajobrazowy Gór Sowich.

Przekraczamy rzekę w Jedlinie-Zdrój
Szlak odbija w prawo na asfaltową drogę

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Pierwszą oznaką na trasie z Jedliny-Zdrój, wskazującą że wchodzicie w Góry Sowie będzie mijana przy szlaku czerwona tablica z napisem Park Krajobrazowy Gór Sowich. Jest to park, który obejmuje środkową część pasma Gór Sowich z jego najwyższym szczytem – Wielką Sową (1015 m. n.p.m.). Wejście do parku znajduje się zaraz nad miejscowością Głuszyce. Zaraz za szlabanem znajdziecie kolejną tablicę – tym razem tablicę informacyjną, z której dowiecie się jakie ciekawe atrakcje czekają na was w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Dowiecie się z niej co nieco na temat historii parku i występującej tu flory i fauny. Od tego miejsca czerwony szlak, który jest jednocześnie odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego poprowadzi was obok sporej wielkości zbiornika przeciwpożarowego a następnie zacznie łagodnie wspinać się po brukowanej drodze. Będzie to znak że rozpoczęliście właśnie właściwe podejście na szczyt Włodarz.

Wejście do Parku Krajobrazowego Gór Sowich
Zbiornik przeciwpożarowy

Po około 40 minutach marszu z miejsca, gdzie znajduje się wejście do Parku Krajobrazowego Gór Sowich dojdziecie do skrzyżowania pod Stróżową Górą. Tutaj czerwony szlak odbija w prawo i łączy się ze szlakiem zielonym. Od tego momentu czeka was około 30 minutowe podejście na Przełęcz Marcową. Szlak łagodnie wspina się do góry i podczas podejścia nie napotkacie tu żadnych większych utrudnień. My szlak ten pokonywaliśmy w okresie zimowym w styczniu. Podczas naszej wycieczki śniegu niestety nie było i przez cały czas Góry Sowie skąpane były we mgle. Pomimo błota i dużej wilgotności maszerowało się tu bardzo przyjemnie. Po dotarciu na Przełęcz Marcową, na szczyt Włodarza pozostanie wam już tylko około 25 minut drogi. Ten odcinek szlaku również jest bardzo łatwy do przejścia, zmienia się jedynie kolor oznaczeń – na Włodarz od Przełęczy Marcowej wchodzi się czerwono-niebieskim szlakiem turystycznym.

Na szczyt Włodarza wędrujemy łączonym szlakiem czerwono-zielonym

Podejście na Włodarz z Walimia

Jeżeli wolicie dużo krótsze wędrówki górskie to na Włodarz polecamy wam wybrać się szlakiem z wsi Walim. Z Walimia na szczyt Włodarza prowadzi niebieski szlak turystyczny, który rozpoczyna się w centrum miasteczka. Następnie poprowadzi on was w górę ul. Stefana Żeromskiego. Po zejściu z asfaltu szlak zacznie prowadzić was przez okoliczne pola, by wreszcie zagłębić się w gęsty las. Ścieżka prowadząca na Włodarz jest wąska i wije się między rosnącymi tu starymi drzewami. Suma podejść z Walimia na Włodarz wynosi ponad 300 metrów, na odcinku około 3 kilometrów. Nie jest to jakieś wyjątkowo strome podejście, ale będzie trzeba się tu odrobinę wysilić. Podejście na Włodarz z Walimia zajmuje nie więcej niż 1,5 godziny. Ze szczytu możecie zejść na Przełęcz Marcową i stamtąd zielonym szlakiem ruszyć do wejścia do Kompleksu „Riese” Włodarz, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy.

Z Walimia na szczyt wchodzimy niebieskim szlakiem
Nawet w gęstej mgle łatwo odnaleźć właściwą drogę

Szczyt Włodarz

Szczyt Włodarz wznosi się na wysokość 811 m. n.p.m. Czy na szczycie czeka na was coś ciekawego? No cóż – widoków brak, gdyż szczyt ten jest całkowicie zalesiony. Ciekawych atrakcji na szczycie brak, nie licząc znajdującej się tam pojedynczej formacji skalnej. Ławeczek brak, za to w okolicznych krzakach można znaleźć sporo popularnych górskich grzybów, zwanych papierzakami. Jest to więc szczyt, który zdobywa się w ramach jakiegoś projektu, czy po prostu jako punkt pośredni przy większej wycieczce. Główną atrakcją przyciągają turystów w okolicę Włodarza jest wspomniany przez nas wcześniej Kompleks „Riese” Włodarz więc gdy zostanie wam trochę czasu warto poświęcić dodatkową godzinkę, aby wejść na Włodarz dla sportu. Szczyt ten jest na liście szczytów Diademu Polskich Gór czy odznaki turystycznej „Znam Góry Sowie”, więc jeżeli zdobywacie te odznaki to na pewno będziecie chcieli wybrać się na Włodarza.

Na szczycie Włodarza
Na Włodarzu nie ma zbyt wielu atrakcji

Czy warto przyjechać do Jedliny-Zdrój lub do Walimia i wybrać się na Włodarz? Zdecydowanie tak. Jest to łatwa wycieczka, na którą może wybrać się każdy, niezależnie od stopnia kondycji i doświadczenia górskiego. Do tego mnogość atrakcji turystycznych w okolicy, takich jak Kompleks „Riese” Włodarz, Sztolnie Walimskie, Podziemne Miasto „Osówka” no i oczywiście liczne stoki narciarskie co roku przyciągają tu całe tłumy turystów. Z naszej strony możemy z całą pewnością polecić wam tą wycieczkę, gdyż znajdziecie tu spokój, łatwe szlaki i możliwość fajnego wypoczynku.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze