Siniewska Góra – taras widokowy w Górach Świętokrzyskich. Korona Gór Świętokrzyskich.
Siniewska Góra to najwyższe wzniesienie Pasma Oblęgorskiego w Górach Świętokrzyskich. Siniewska Góra wznosi się na wysokość 449 m. n.p.m. i jest świetnym celem na łatwą górską wycieczkę dla każdego. Przez Siniewską Górę przechodzi czerwony szlak turystyczny, którym można wejść na szczyt z wsi Widoma lub ze Studzianek. Podczas wycieczki na Siniewską Górę będziecie również mieli okazję zwiedzić nowoczesny taras widokowy oraz park edukacyjny. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Siniewską Górę ze Studzianek oraz z Widomej. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu w okolice Siniewskiej Góry oraz informacje gdzie szukać miejsc parkingowych. Zapraszamy!
Siniewska Góra – dojazd i parkingi
Wycieczkę na Siniewską Górę polecamy wam rozpocząć w Studziankach. Studzianki to niewielka wieś w woj. świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Lipnik. Do Studzianek najlepiej jest dojechać własnym samochodem. Podróż autem do Studzianek z pobliskich Kielc zajmuje około 25-30 minut. Do Studzianek nie dojeżdża niestety żaden autobus. Jeżeli na wycieczkę nie możecie ruszyć własnym autem to jest możliwość dojechać busem z Kielc do okolicznego Oblęgorka, skąd następnie możecie ruszyć pieszo w stronę Studzianek. Będzie to już jednak wyprawa, na którą trzeba przeznaczyć cały dzień. Dla tych z was którzy na Siniewską Górę wybierają się samochodem poniżej zostawiamy link z zaznaczonym parkingiem w Studziankach, na którym możecie pozostawić wasze auto na czas wycieczki:
Szlaki na Siniewską Górę
Czerwony szlak na Siniewską Górę ze Studzianek
Czas: 1 godzina. Dystans: 2,50 km. Suma podejść: 58 m.
Na Siniewską Górę polecamy wam wejść czerwonym szlakiem od strony wsi Studzianki. Wędrówkę na Siniewską Górę rozpoczynamy po zwiedzaniu platformy widokowej w Studziankach. Czerwony szlak turystyczny zaprowadzi was żwirową drogą dojazdową obok tutejszych zabudowań mieszkalnych w stronę łagodnego zbocza. Po pokonaniu około 300 metrów żwirowej drogi szlak wprowadzi was w leśne ostępy gdzie rozpocznie się łagodne podejście na szczyt. Po przejściu kolejnych 300 metrów szlak odbije w prawo pod kątem 90 stopni. Dokładnie na tym zakręcie na wprost znajduje się wąska ścieżka prowadząca na szczyt Siniewskiej Góry. Po zwiedzaniu szczytu polecamy wam ruszyć w dalszą drogę do wsi Widoma gdzie czekają na was wspaniałe widoki na świętokrzyskie pola i całą okolicę. Bardziej szczegółowy opis wycieczki znajdziecie w dalszej części artykułu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Studzianki – platforma widokowa |
Odległość do celu | ok. 600 metrów |
Długość całej trasy | ok. 2,50 km. |
Czas przejścia | ok. 1 godzina |
Stopień trudności | Bardzo łatwy |
Punkty GOT | 4 |
Siniewska Góra w Paśmie Oblęgorskim
Naszą wycieczkę na Górę Siniewską odbyliśmy podczas pokonywania Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Na szczyt zawędrowaliśmy czerwonym szlakiem turystycznym od strony zdobytej wcześniej Perzowej Góry. Ścieżka, którą schodziliśmy z Perzowej Góry wyprowadziła nas na przepiękne świętokrzyskie pola pod wsią Hucisko. Po drugiej stronie pól pod Huciskiem na horyzoncie widać było kolejny szczyt, który mieliśmy zdobyć tego dnia i była to właśnie Siniewska Góra. Siniewska Góra to niewysoki szczyt o wysokości 449 m n.p.m. na który wchodzi się czerwonym szlakiem z wsi Studzianki. Jeżeli mielibyście ochotę wybrać się na całodniową wyprawę w Góry Świętokrzyskie, podczas której pokonacie całe Pasmo Oblęgorskie to polecamy wam rozpocząć całą wycieczkę w Kuźniakach. Z Kuźniaków czerwony szlak zaprowadzi was na szczyt Perzowej Góry a następnie przez pola pod Huciskiem dotrzecie do Studzianek i dalej szlak zaprowadzi was już na Siniewską Górę. Wycieczkę na Perzową Górę z Kuźniaków opisaliśmy w tym artykule: Perzowa Góra i Kapliczka Św. Rozalii – wycieczka z Kuźniaków.
Taras widokowy w Studziankach
Jeżeli macie jednak ochotę na dużo krótszą wycieczkę to marsz na Siniewską Górę polecamy wam rozpocząć w Studziankach. Jak już wspomnieliśmy powyżej do Studzianek najwygodniej będzie wam dojechać własnym autem. Po dotarciu do Studzianek polecamy wam zaparkować pojazd przy największej atrakcji turystycznej w okolicy, którą jest taras widokowy w Studziankach pod Siniewską Górą. Dla turystów, którzy wybierają się na Siniewską Górę otwarto w 2020 roku odnowiony taras widokowy wraz z nowym placem zabaw dla dzieci. Możecie tu korzystać z nowoczesnej wieży widokowej wyposażonej w windę dla osób niepełnosprawnych oraz multimedialny przewodnik po całej okolicy. W Studziankach oddano również do użytku arcyciekawy park edukacyjny dla dzieci i dorosłych. W parku tym poznacie ciekawe zjawiska fizyczne oraz dowiecie się trochę o lokalnej przyrodzie. Przy tarasie widokowym pod Siniewską Góra jest też miejsce na grilla, drewniana wiata z ławkami i stołami oraz nowoczesna toaleta. Ciekawych atrakcji w Studziankach nie brakuje i gwarantujemy wam, że na pewno wam się tutaj spodoba. Po zwiedzaniu tarasu w Studziankach pora ruszyć w drogę do celu naszej dzisiejszej wycieczki czyli na Siniewską Górę.
Szlak na Siniewską Górę ze Studzianek
Po zwiedzaniu tarasu widokowego w Studziankach ruszamy na szczyt Siniewskiej Góry. Odległość jaką będziecie mieli do przejścia spod wieży widokowej na Siniewską Górę wynosi około 600 metrów. Jest to zatem jedna z najkrótszych pieszych wycieczek jakie możecie odbyć w Górach Świętokrzyskich. Czerwony szlak, którym będziecie podchodzić na Siniewską Górę jest bardzo łatwy do pokonania. Na trasie podejścia na szczyt nie spotkacie praktycznie żadnych utrudnień terenowych. Siniewska Góra w Paśmie Oblęgorskim wznosi się na wysokość 449 m n.p.m. i niestety nie jest to zbyt okazały szczyt. Cała góra wraz z jej szczytem porośnięta jest gęstym lasem i nie ma tu niestety żadnych fajnych widoków (oprócz tych na tarasie widokowym pod Siniewską Górą). Siniewska Góra należy do Korony Gór Świętokrzyskich więc osoby zdobywające tą odznakę na pewno będą chciały zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na jej szczycie. Aby odnaleźć punkt szczytowy szukajcie wąskiej ścieżki, która odbija czerwonego szlaku w miejscu, gdzie zakręca on w prawo pod kątem 90 stopni. Na szczyt Siniewskiej Góry pokieruje was biały drogowskaz z napisem „Do szczytu”. Na miejscu czeka na was słupek z nazwą szczytu oraz kamienny obelisk wyznaczający punkt szczytowy Siniewskiej Góry.
Siniewska Góra od strony Widomej
Jako że wycieczka na Siniewską Górę jest bardzo krótka to mamy dla was kilka propozycji na wydłużenie całej wycieczki. Pierwszym miejscem, które polecamy wam zobaczyć po zdobyciu Siniewskiej Góry jest wieś Widoma. Od szczytu Siniewskiej Góry do wsi Widoma będzie dzieliło was dodatkowe 600 metrów szlaku. Po zejściu ze szczytu szlak opuszcza gęsty las i po chwili wyprowadzi was na malownicze świętokrzyskie pola pod Widomą. Widoki są tu naprawdę fenomenalne: latem będą towarzyszyły wam tu złote kłosy rosnącego na polach zboża a na horyzoncie będą roztaczały się przepiękne widoki na Góry Świętokrzyskie Dla takich widoków warto przedłużyć sobie całą wycieczkę o dodatkowe 15 minut marszu. Z wsi Widoma wrócicie do Studzianek po własnych śladach ponownie przechodząc przez Siniewską Górę. Drugą opcją po zdobyciu Siniewskiej Góry jest zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Podróż samochodem ze Studzianek do Oblęgorka zajmie wam około 5-10 minut. Do Oblęgorka możecie również dotrzeć pieszo po zwiedzaniu Siniewskiej Góry przez Baranią Górę. To już jednak jest temat na osobny artykuł, który oczywiście znajdziecie na naszym blogu!
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.