Perzowa Góra
Góry Świętokrzyskie,  Świętokrzyskie

Perzowa Góra i Kapliczka Św. Rozalii – wycieczka z Kuźniaków. Pasmo Oblęgorskie w Górach Świętokrzyskich.

Perzowa Góra i Kapliczka Świętej Rozalii to dwa wyjątkowe miejsca na mapie Gór Świętokrzyskich. Perzowa Góra oddalona jest od Kielc o około pół godziny jazdy samochodem dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako cel na weekendową wycieczkę w góry dziećmi. Perzowa Góra to urokliwe miejsce w Górach Świętokrzyskich z relaksującą atmosferą i bogatą przyrodą. Podczas spaceru na Perzową Górę będziecie mieli okazję odwiedzić super atrakcję, którą jest Kaplica Świętej Rozalii. Kaplica Św. Rozalii na Perzowej Górze każdego roku przyciąga na ten szczyt licznych turystów oraz pielgrzymów z całej Polski. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Perzową Górę z Kuźniaków pod Kielcami. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Kuźniaków oraz parkingów w okolicy. Dowiecie się też co nieco na temat legend związanych z Kaplicą Świętej Rozalii na Perzowej Górze i miejsc, które warto odwiedzić w jej okolicy. Zapraszamy!

Perzowa Góra – dojazd i parkingi

Wycieczka na Perzową Górę rozpoczyna się w Kuźniakach. Kuźniaki to wieś położona w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim w gminie Strawczyn. Do Kuźniaków można dojechać własnym samochodem lub korzystając z kursujących z Kielc do Kuźniaków busów. Na obecną chwilę z Kielc do Kuźniaków kursują busy firmy transportowej „Usługi Transportowe Henryk Majchrak”. Busy do Kuźniaków odjeżdżają z ulicy Czarnowskiej w Kielcach kilka razy dziennie. Rozkład jazdy busów z Kielc do Kuźniaków bez problemów znajdziecie w Internecie. Wiele osób na wycieczkę na Perzową Górę wybiera się jednak własnym autem. Czas dojazdu autem z Kielc do Kuźniaków wynosi około 30 minut. Jeżeli chodzi o parkingi samochodowe w Kuźniakach to jest z tym spory problem. Nie ma tu niestety żadnych publicznych parkingów. Jedyną opcją jest zaparkowanie samochodu przy głównej drodze w Kuźniakach w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu innym pojazdom.

Szlaki na Perzową Górę

Wycieczka na Perzową Górę czerwonym szlakiem z Kuźniaków to świetna trasa na weekendowy spacer z rodziną. Wycieczka na Perzową Górę rozpoczyna się w Kuźniakach przy kamieniu wyznaczającym początek Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Z Kuźniaków czerwony szlak zaprowadzi was przez szczyt Kuźnicka do miejscowości Piecowa Góra. Za Piecową Górą wejdziecie na teren Rezerwatu Przyrody „Perzowa Góra” gdzie rozpocznie się właściwe podejście na szczyt Perzowej Góry. Po zdobyciu Perzowej Góry można kontynuować wędrówkę czerwonym szlakiem, który zaprowadzi was do Kaplicy Św. Rozalii. Powrót z Perzowej Góry do Kuźniaków realizujemy po własnych śladach. Bardziej szczegółowy opis wycieczki na Perzową Górę z Kuźniaków znajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyKuźniaki
Odległość do celuok. 2,50 km.
Długość całej trasyok. 5,00 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT6

Na Perzową Górę startujemy z Kuźniaków

Perzowa Góra w Paśmie Oblęgorskim w Górach Świętokrzyskich to niewysoki szczyt wznoszący się na wysokość 395 m. n.p.m. Na Perzową Górę polecamy wam wybrać się z dziećmi w ramach rodzinnego spaceru w góry. Nasz marsz na Perzową Górę rozpoczęliśmy w Kuźniakach, do których dotarliśmy samochodem. Na szczyt Perzowej Góry zaprowadzi was czerwony szlak turystyczny, który jednocześnie jest Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Początek szlaku na Perzową Górę wyznacza czerwona kropka namalowana na metalowej płycie, która przytwierdzona jest do dużego głazu ustawionego przy głównej drodze w Kuźniakach. To właśnie przy tej kropce wiele osób rozpoczyna lub kończy 3- 4 dniowy marsz przez całe Góry Świętokrzyskie. Nas dzisiaj czeka jednak tylko około półtorej godziny spaceru tym szlakiem na Perzową Górę. Pierwsze kilkadziesiąt metrów marszu z Kuźniaków upłynie wam na pokonywaniu krótkiej asfaltowej drogi, która następnie ustąpi miejsca zwykłej gruntowej drodze dojazdowej. Następnie czerwony szlak wprowadzi was w leśne ostępy, gdzie rozpocznie się łagodne podejście na pierwszy tego dnia szczyt o nazwie Kuźnicka. Po zdobyciu Kuźnickiej szlak zaprowadzi was do wsi Piecowa Góra, gdzie czeka na was pięknie udekorowana kapliczka. Tuż za kapliczką rozpoczyna się teren Rezerwatu Przyrody „Perzowa Góra” i właściwe podejście na samą Perzową Górę.

Rezerwat Przyrody „Perzowa Góra”

Rezerwat przyrody „Perzowa Góra” to wyjątkowo piękne miejsce w Górach Świętokrzyskich. Wędrując przez rezerwat przyrody „Perzowa Góra” będziecie mogli odpocząć od miejskiego zgiełku w otoczeniu pięknego lasu jodłowo-bukowego. Na terenie rezerwatu znajdują się fantastyczne głazowiska, które nadają całemu krajobrazowi bajkowej tajemniczości. W rezerwacie przyrody „Perzowa Góra” rośnie też wiele gatunków rzadkich roślin jak lilia złotogłów, konwalia majowa czy znany ze swoich walorów smakowych czosnek niedźwiedzi. Wejście na teren rezerwatu znajduje się tuż za wsią Piecowa Góra i oznaczone jest dużą czerwoną tablicą z godłem i nazwą rezerwatu. Tuż za tablicą rozpoczyna się strome podejście na szczyt Perzowej Góry. Podejście to jest na szczęście bardzo krótkie a gdy już je pokonacie, to dalszy odcinek szlaku biegnie już po w miarę płaskim terenie. Dodatkowo przy ścieżce, którą będziecie wędrować na Perzową Górę natkniecie się na liczne formacje skalne z czerwonego piaskowca. Nas oglądanie tutejszej przyrody pochłonęło tak bardzo, że nawet nie zauważyliśmy gdy dotarliśmy na samą Perzową Górę. Na szczycie Perzowej Góry czeka na was kamienny monolit z wyrytą nazwą szczytu i jego wysokością: Perzowa Góra: 395 m. n.p.m. Widoków na Perzowej Górze niestety nie uświadczycie, gdyż jest ona porośnięta gęstym lasem. Za to jakieś 50 metrów dalej czeka nas was największa atrakcja tej wycieczki i jest nią Kapliczka Świętej Rozalii na Perzowej Górze.

Kaplica św. Rozalii pod Perzową Górą

Kaplica Św. Rozalii to największa atrakcja, którą możecie zwiedzić podczas wycieczki na Perzową Górę. Kilkadziesiąt metrów od szczytu Perzowej Góry pomiędzy ogromnymi blokami piaskowca uformowała się duża grota skalna. W tej właśnie grocie okoliczni mieszkańcy stworzyli przepiękną kapliczkę poświęconą Matce Boskiej. Kapliczka ta powstała najprawdopodobniej w XVII lub XVIII wieku w czasach wielkich epidemii. Grota Św. Rozalii miała służyć okolicznym mieszkańcom jako schronienie od szalejącej zarazy. Z powstaniem Kaplicy Św. Rozalii związana jest ciekawa ludowa legenda. Według niej skały, które tworzą dziś grotę kaplicy to pozostałości klasztoru, który miał wyłonić się z ziemi za sprawą Matki Boskiej. Matka Boska pod postacią pięknej pani w bieli ukazała się pastuchowi Perzowi, który wypasał tu swoje bydło. Biała Pani wręczyła pasterzowi klucz, którymi miał otworzyć drzwi do nowo powstałego klasztoru. Postawiła jednak warunek, że pasterz nie może go wypuścić z ręki. Gdy zniknęła, ziemia zadrżała i zaczęły wyłaniać się z niej mury klasztoru. Niestety pasterz Perz wystraszył się, upuścił klucz i uciekł. W tym momencie wszystko ucichło a z wyłaniającej się z ziemi budowli pozostała jedynie grota, w której powstała później Kapliczka Św. Rozalii. Dzisiaj do Kapliczki Św. Rozalii przybywają liczni pielgrzymi, którzy modlą się tu o zdrowie. Wewnątrz kaplicy znajdują się obrazy religijne przedstawiające Matkę Boską i papieża Jana Pawła II oraz ustawione są dwa ołtarze udekorowane kwiatami. W kaplicy Św. Rozalii zawsze palą się znicze a jej ściany ozdabiają liczne krzyże i różańce.

Co dalej po zwiedzaniu Perzowej Góry?

Po zwiedzaniu Perzowej Góry i Kaplicy Św. Rozalii jeżeli mało wam będzie górskiej wędrówki możecie jeszcze wybrać się na Zaskale i do wsi Hucisko. Pod Huciskiem rozpościera się przepiękny widok na Górę Siniewską oraz na rozległe świętokrzyskie pola. Latem pola te obsiane są falującym na wietrze złocistym zbożem. Aby dojść pod wieś Hucisko wystarczy że z Perzowej Góry ruszycie w dalszą drogę za oznaczeniami czerwonego szlaku. Po około 15 minutach marszu czerwony szlak wyprowadzi was na otwarty teren pod Huciskiem. Gdy wyjdziecie z lasu na ścieżkę między polami patrzcie na lewą stronę. Tuż przy granicy lasu znajdziecie wysoką ambonkę myśliwską. Drzwi do ambony zwykle są otwarte, można więc wykorzystać ją jako podwyższony punkt obserwacyjny z widokiem na całą okolicę. Aby zakończyć całą wycieczkę po zwiedzaniu świętokrzyskich pól pod Huciskiem wystarczy że wrócicie po własnych śladach czerwonym szlakiem do Kuźniaków. Jeżeli jednak chcielibyście zwiedzić dodatkowe miejsca w okolicy to polecamy wam ruszyć w dalszą drogę na Górę Siniewską. Tam czekają na was kolejne super ciekawe atrakcje i sporo pięknych widoków. Wycieczka na Siniewską Górę jest już jednak tematem na osobny artykuł, który oczywiście znajdziecie na naszym blogu.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze