Góry Świętokrzyskie

Szczytniak i Jeleniowska w Górach Świętokrzyskich, szlak z Paprocic. Opis, trasy, mapy.

Szczytniak i Jeleniowska to dwa niewysokie szczyty w Paśmie Jeleniowskim w Górach Świętokrzyskich. Szczytniak wznosi się na wysokość 554 m. n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem należący do Korony Gór Świętokrzyskich. Na Szczytniak wchodzi się czerwonym szlakiem turystycznym z Paprocic, który jest jednocześnie jednym z odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Na północnym stoku Szczytniaka znajduje się rezerwat przyrody „Szczytniak” z fragmentem pierwotnej puszczy jodłowo-bukowej oraz przepięknym gołoborzem. Szlak prowadzący na Szczytniak przechodzi również przez Górę Jeleniowską, która jest o jeden metr niższa od samego Szczytniaka. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki na Szczytniak przez Górę Jeleniowską. Znajdziecie tu też wskazówki na temat dojazdu do Paprocic, gdzie rozpoczniemy naszą wędrówkę na Szczytniak. Zapraszamy!

Szczytniak – dojazd i parkingi

Wycieczkę na Szczytniak i Jeleniowską rozpoczynamy w Paprocicach. Paprocice to niewielka wieś w woj. Świętokrzyskim w powiecie kieleckim w gminie Nowa Słupia. Do Paprocic można dojechać albo własnym samochodem albo korzystając z lokalnej komunikacji zbiorowej. Najwygodniejszą opcją jest oczywiście dojazd do Paprocic własnym autem. Dojazd do Paprocic z Kielc samochodem zajmuje około 45 minut. Do Paprocic można również dotrzeć autobusem, który odjeżdża z Kielc i jedzie przez miejscowości Opatów, Gołoszyce oraz Nową Słupię. Autobusy z Kielc do Paprocic kursują kilka razy dziennie od poniedziałku do soboty. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów z Kielc do Paprocic bez trudu znajdziecie w Internecie. Wybierając się do Paprocic samochodem możecie pozostawić go na Placu przy Kościele filialnym w Paprocicach. Jest to w sumie jedyne miejsce przy szlaku w okolicy, na którym można zaparkować auto na czas wycieczki na Szczytniak.

Szlaki na Szczytniak

Czerwony Szlak na Szczytniak z Paprocic to najbardziej popularny wariant trasy wycieczkowej na ten szczyt. Wycieczka rozpoczyna się przy Kościele filialnym pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego, skąd należy ruszyć za oznaczeniami czerwonego szlaku w stronę pierwszego szczytu: Góry Jeleniowskiej. Na Jeleniowską wchodzi się przechodząc przez Rezerwat Przyrody Góra Jeleniowska. Wejście na Jeleniowską z Paprocic zajmuje około godzinę czasu. Następnie z Jeleniowskiej czeka was około 1,5 godziny marszu przez Pasmo Jeleniowskie w stronę Szczytniaka. Czerwony szlak, którym będziecie wędrować przez Pasmo Jeleniowskie jest łatwy do pokonania i nie wymaga on prawie żadnego przygotowania kondycyjnego. Bardziej szczegółowy opis wycieczki na Szczytniak z Paprocic znajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPaprocice – Kościół
Odległość do celuok. 7,00 km.
Długość całej trasyok. 14,20 km.
Czas przejściaok. 4 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT18

Szczytniak i Jeleniowska z Paprocic

Naszą wycieczkę na Szczytniak oraz Jeleniowską rozpoczynamy we wsi Paprocice. My Jeleniowską oraz Szczytniak zdobywaliśmy w ramach pokonywania Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Przejście przez Pasmo Jeleniowskie w Górach Świętokrzyskich, w którym leży Szczytniak było ostatnim etapem pokonywanego przez nas GSŚ. Waszą wycieczkę na Jeleniowską oraz na Szczytniak polecamy wam rozpocząć przy budynku kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Paprocicach, gdzie będziecie mogli zaparkować wasze auto na czas całej wycieczki. Gdy będziecie już na miejscu pamiętajcie aby postawić wasz samochód przy kościele w taki sposób, aby nie zastawić wejścia do kaplicy oraz nie utrudniać dostępu do znajdującego się tuż obok kościoła budynku remizy OSP Paprocice. Po zaparkowaniu auta wejdźcie na czerwony szlak turystyczny, który przeprowadzi was na drugą stronę drogi krajowej 756 a następnie na gruntową drogę dojazdową. Po minięciu kilku zabudowań gospodarczych zobaczycie bardzo płytki strumyk, który pokonuje się przechodząc po niewielkim drewnianym moście. Po przekroczeniu mostu rozpocznie się właściwe podejście na pierwszy szczyt na trasie wycieczki czyli na Górę Jeleniowską.

Podejście na Jeleniowską

Kiedy miniecie już drewniany mostek i opuścicie Paprocice rozpocznie się podejście na Górę Jeleniowską. Jeleniowska to drugi co do wysokości szczyt Pasma Jeleniowskiego, który wznosi się na wysokość 553 m. n.p.m. Odcinek czerwonego szlaku na Jeleniowską z Paprocic poprowadzi was początkowo pięknym szerokim wąwozem. Przez wąwóz ten biegnie gruntowa droga, którą okoliczni rolnicy dojeżdżają traktorami na swoje pola. Za wąwozem szlak wyprowadzi was na rozległe świętokrzyskie pola, z których będziecie mieli okazję zobaczyć Łysą Górę nazywaną również Świętym Krzyżem. Na szczycie Łysej Góry można dostrzec klasztor Braci Oblatów, w którym ukryte są relikwie krzyża świętego. Ze szlaku na Szczytniak świetnie będzie również widać wysoką wieżę telewizyjną, która jest charakterystycznym punktem orientacyjnym dla całej okolicy. Po przejściu około 1 kilometra z Paprocic czerwony szlak wprowadzi was w gęsty świętokrzyski las. Od tego momentu wkroczycie na teren Rezerwatu Przyrody „Jeleniowska Góra”. Podejście na Jeleniowską z Paprocic nie jest trudne. Na szczycie Jeleniowskiej powinniście znaleźć się po około godzinie spokojnego marszu. Sam szczyt Jeleniowskiej jest całkowicie porośnięty lasem i ukryty gdzieś w gęstych zaroślach. My podczas naszej wycieczki po prostu ominęliśmy Jeleniowską i ruszyliśmy dalej wąską leśną ścieżką w stronę Szczytniaka.

Szczytniak – Pasmo Jeleniowskie

Wspinaczka na Szczytniak połączona jest ze zwiedzaniem Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich. Pasmo Jeleniowskie to jedno z najpiękniejszych pasm w Górach Świętokrzyskich i chyba jedno z najbardziej relaksujących miejsc w całym województwie świętokrzyskim. Podczas wycieczki na Szczytniak będziecie spacerować w otoczeniu pachnącej żywicą i świeżym drewnem puszczy jodłowo-bukowej. Unikatowa przyroda i walory krajobrazowe w Paśmie Jeleniowskim w Górach Świętokrzyskich są po prostu fenomenalne, dodatkowo na tutejszych szlakach panuje cisza i niczym nie zmącony spokój. Na trasie wycieczki na Szczytniak natkniecie się na wiele różnorodnych roślin, mchów, kwiatów oraz wysokich drzew. Zbocza obu szczytów porastają też ogromne ilości jagodzin oraz grzybów. W drodze na Szczytniak przejdziecie przez dwa rezerwaty przyrody, a w całym Paśmie Jeleniowskim są ich aż trzy i są to: Rezerwat „Góra Jeleniowska”, Rezerwat „Szczytniak” oraz Rezerwat „Małe Gołoborze”. Na wycieczkę na Szczytniak polecamy wam wybrać się latem, gdyż wtedy w tutejszych lasach zaczyna się regularny wysyp borowików szlachetnych. Przy uważnym rozglądaniu się dookoła, po przejściu kilku kilometrów w stronę Szczytniaka i z powrotem zakończycie całą wycieczkę z koszykiem wypełnionym świeżymi grzybami.

Szczyt Szczytniak (554 m. n.p.m.)

Po około dwóch i pół godzinach marszu z Paprocic docieramy do celu naszej wycieczki: na szczyt Szczytniak. Szczytniak wznosi się na wysokość 554 m. n.p.m. i jest szczytem należącym do Korony Gór Świętokrzyskich. Sam szczyt Szczytniaka usłany jest sporej wielkości ostrymi skałami. Do tego porośnięty jest on gęstym lasem, więc niestety nie będzie tu okazji na pooglądanie fajnych widoków. Końcowe podejście na Szczytniak jest nieco bardziej strome niż cały poprzedzający go odcinek czerwonego szlaku z Paprocic. Dodatkowym utrudnieniem na podejściu na Szczytniak są zalegające na szlaku liczne ostre odłamki skalne. Mimo że ze Szczytniaka nie będzie okazji pooglądać fajnych krajobrazów, nie oznacza to w jego okolicy nie ma żadnych ciekawych miejsc do zobaczenia. Punkt szczytowy Szczytniaka objęty jest ochroną w postaci utworzonego tu Rezerwatu Przyrody „Szczytniak”. Rezerwat ten obejmuje swoim zasięgiem nie tylko szczyt Szczytniaka, ale również zlokalizowane na jego zboczu Małe Gołoborze. I to właśnie to Małe Gołoborze jest tutejszą najciekawszą atrakcją turystyczną. Małe Gołoborze na Szczytniaku jest też jedynym gołoborzem w Górach Świętokrzyskim, przez które możecie legalnie przejść.

Aby dotrzeć na Małe Gołoborze wystarczy że na szczycie Szczytniaka wejdziecie na czarny szlak turystyczny. Czarny szlak schodzący ze Szczytniaka prowadzi aż do Nowej Słupi i przebiega przez niewielki szczyt o nazwie Skoszyńska (451 m. n.p.m) a następnie biegnie dalej do wsi Nowy Skoszyn oraz wsi Sarnia Zwola. Nas interesuje jednak tylko przejście jego bardzo krótkiego fragmentu od Szczytniaka na Małe Gołoborze. Wejście na czarny szlak odnajdziecie tuż obok czerwonej tablicy z nazwą Rezerwatu Przyrody „Szczytniak”. Będąc na szczycie Szczytniaka po lewej stronie wypatrujcie między gałęziami ledwo widocznej ścieżki. Następnie podążajcie nią przez około jedną minutę aż dojdziecie na rozległą polanę usłaną dużymi odłamkami skał. To właśnie jest wspomniane wyżej Małe Gołoborze. Czarny szlak prowadzi tu dalej i przechodzi przez środek Małego Gołoborza, by następnie zniknąć po jego drugiej stronie w gęstym lesie. Będąc na Małym Gołoborzu możecie swobodnie wejść na skały i zrobić sobie a nich pamiątkowe zdjęcie. Małe Gołoborze pod Szczytniakiem prezentuje się naprawdę wspaniale. Gołoborza tego typu występują tylko i wyłącznie w Górach Świętorzyskich są niejako ich wizytówką. Próżno szukać podobnych miejsc w innych górach na terenie Polski.

Co dalej po Szczytniaku?

Po zdobyciu Szczytniaka będziecie mieli kilka opcji na kontynuowanie waszej wędrówki. Jak już wspominaliśmy my Szczytniak zdobywaliśmy w ramach przechodzenia Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Możecie zatem tak jak my ruszyć w dalszą drogę czerwonym szlakiem turystycznym w stronę Gołoszyc i zdobyć dwa kolejne szczyty na tej trasie: Wesołówkę i Truskolaskę. Schodząc czerwonym szlakiem ze Szczytniaka w stronę Gołoszyc natkniecie się na dodatkową atrakcję, którą jest miejsce pamięci poświęcone partyzantom ziemi kieleckiej. Jeżeli nie chcecie robić dodatkowych kilometrów to po zdobyciu Szczytniaka możecie po prostu wrócić do Paprocic po własnych śladach. Po dotarciu do Paprocic warto jeszcze rozważyć wejście na szczyt Kobyla Góra. Pod Kobylą Górą znajduje się kolejne miejsce pamięci, tym razem poświęcone wydarzeniom z I wojny światowej. Po zdobyciu Kobylej Góry polecamy wam ruszyć dalej do wsi Trzcianka, skąd czerwonym szlakiem wejdziecie na Łysą Górę. Na Łysej Górze będziecie okazja zwiedzić klasztor na Świętym Krzyżu i ogromne gołoborze na Łysej Górze. To już jednak jest temat na osobny artykuł, który znajdziecie na naszym blogu tutaj: Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze