Osada Średniowieczna Huta Szklana
Góry Świętokrzyskie,  Świętokrzyskie

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – zwiedzanie, bilety, dojazd.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej pod Świętym Krzyżem to ciekawe miejsce na wycieczkę z dziećmi w Góry Świętokrzyskie. Podczas zwiedzania Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej cofniecie się w czasie o kilka stuleci do XII-XIV wieku i dowiecie się jak niegdyś żyli nasi przodkowie. W Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej czekają na was ciekawe opowieści, warsztaty oraz lekcje średniowiecznego rzemiosła. Podczas zwiedzania Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej będziecie mogli wcielić się w rolę słowiańskiego kowala, szewca, tkacza czy rymarza. W osadzie odbywają się też liczne sezonowe imprezy, na które zjeżdżają mieszkańcy z całego woj. świętokrzyskiego. W tym artykule przygotowaliśmy dla was zbiór informacji, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej pod Łysą Górą. Zapraszamy!

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – dojazd i parkingi

Osada Średniowieczna znajduje się w Hucie Szklanej, niewielkiej wsi w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim w gminie Bieliny. Do Huty Szklanej możecie dojechać albo własnym samochodem albo autobusami linii Oparka, które kursują na trasie Huta Podłysica – Kielce. Szczegółowy rozkład jazdy tychże autobusów znajdziecie tutaj. Do Huty Szklanej dojedziecie też samochodem i jest to najwygodniejsza opcji dojazdu do tej miejscowości. Czas dojazdu autem do Huty Szklanej z różnych rejonów Polski prezentuje się następująco: z Gdańska – 6 godzin, z Wrocławia – 5 godzin, z Kielc – 40 minut, z Krakowa – 2 godziny i 30 minut, z Rzeszowa – 2 godziny. Aby bez problemu dotrzeć do Huty Szklanej wystarczy że w waszą nawigację wbijecie frazę „Huta Szklana parking” i wtedy bez problemu traficie we właściwe miejsce. Dla tych z was, którzy do Osady Średniowiecznej będą wybierać się własnym samochodem poniżej zamieściliśmy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów w Hucie Szklanej przy Osadzie Średniowiecznej:

Osada Średniowieczna Huta Szklana – ceny biletów

Zwiedzanie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej jest płatne. Bilety możecie zakupić w stacjonarnej kasie biletowej, która znajduje się w bramie wejściowej do Osady Średniowiecznej. Istnieje też możliwość zakupienia biletu wstępu do Osady Średniowiecznej na parkingu w Hucie Szklanej – wtedy całkowity koszt parkowania i zwiedzania atrakcji będzie nieco niższy. Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej zwiedza się bez przewodnika, choć istnieje możliwość dokupienia takiej usługi. Szczegółowe ceny biletów wstępu oraz godziny otwarcia Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej znajdziecie poniżej:

Osada Średniowieczna Huta Szklana – ceny biletów (2023)

Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 12 zł
Bilet grupowy normalny (min. 10 os.) – 13 zł
Bilet grupowy ulgowy (min. 10 os.) – 11 zł
Bilet rodzinny 2+2 – 46 zł
Bilet rodzinny 2+3 – 58 zł

Osada Średniowieczna Huta Szklana – godziny otwarcia

Osada Średniowieczna jest czynna codziennie w godzinach 10:00 – 18:00

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – wejście

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej to fantastyczne miejsce na ciekawą rodzinną wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. My Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej odwiedzaliśmy podczas pokonywania jednego z etapów Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. W Hucie Szklanej zaplanowaliśmy odpoczynek w tutejszej karczmie, a jako że w tym samym miejscu znajduje się właśnie Osada Średniowieczna to postanowiliśmy zwiedzić również tą atrakcję. Wejście do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej znajduje się na tyłach tutejszej karczmy. Do wejścia do osady skieruje was duży żółty drogowskaz umieszczony na terenie karczmy – wystarczy że podążycie wybrukowanym chodnikiem za wskazówkami z drogowskazu i bez problemu dojdziecie we właściwe miejsce. Na tyłach karczmy przywita was drewniana palisada oraz duża drewniana brama, która stanowi swoisty „wehikuł czasu” i służy jako wejście na teren Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Kasa biletowa, w której zakupicie bilety na zwiedzanie atrakcji znajduje się we wnętrzu tejże drewnianej bramy. Po zakupieniu biletów wstępu wchodzimy do środka i rozpoczynamy zwiedzanie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.

Osada Średniowieczna Huta Szklana – zwiedzanie

Po przekroczeniu bramy Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej rozpoczniecie fascynującą podróż w przeszłość. Na terenie osady będziecie mieli okazję zobaczyć zrekonstruowane chaty drewniane z okresu XII i XIV wieku, w których w interaktywny sposób zapoznacie się z życiem i zwyczajami żyjących niegdyś na tych terenach Słowian. Osada Średniowieczna podzielona jest na trzy części: Część 1 o nazwie „wehikuł czasu” pełni funkcję socjalno-rekreacyjno-gastronomiczną i znajduje się tuż obok drogi prowadzącej na Święty Krzyż. Część 2 o nazwie „sacrum” to część, w której znajduje się staw Mokradło, Święty Gaj, kręgi bóstw Śwista, Pośwista, Pogody oraz amfiteatr. W części 3-ciej zlokalizowane są liczne warsztaty prezentujące różne dawne rzemiosła, studnia, gospodarstwa domowe i chatka zielarki. Podczas zwiedzania Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej będziecie mogli swobodnie wchodzić do każdego napotkanego budynku, dotykać eksponatów oraz brać udział w interaktywnych zabawach i prelekcjach. Całe zwiedzanie zostało zaplanowane w taki sposób, aby pokazać wam obrzędy, kulturę, legendy, podania ludowe i dawne zwyczaje Słowian, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny Gór Świętokrzyskich.

Jedną z ciekawszych atrakcji, które czekają na was na terenie Osady Średniowiecznej są interaktywne warsztaty. Podczas zwiedzania osady nie tylko będziecie mogli zobaczyć prawdziwe słowiańskie chaty ale również porozmawiacie z ich mieszkańcami. I tak w warsztacie garncarskim ulepicie swój własny gliniany garnek, w warsztacie tkackim stworzycie płótno na zgrzebną koszulę, u kowala wykujecie własnoręcznie różne metalowe artefakty a u szewca dowiecie się jak dawniej powstawało obuwie do codziennego użytku. Jednym z najciekawszych naszym zdaniem warsztatów są odwiedziny u tutejszej zielarki, która opowie wam wiele ciekawych rzeczy na temat ziół i ich zastosowań. Dodatkowym plusem był fakt, że po całej prelekcji można było zakupić u zielarki różne zioła i specyfiki. Na terenie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej często organizowane są również ciekawe festiwale, gry terenowe, questy, czy średniowieczne harce i psoty. Przy Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej przebiega też Świętokrzyski Szlak Paproci – ścieżka przyrodnicza biegnąca w otulinie i w samym Parku Świętokrzyskim. Jest więc tutaj sporo atrakcji i gwarantujemy wam że na pewno nie będziecie się nudzić podczas zwiedzania Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.

Co po zwiedzaniu Osady Średniowiecznej?

Po zwiedzaniu wszystkich ciekawych atrakcji, które oferuje Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej będziecie mieli kilka opcji na kontynuowanie całej wycieczki. Pierwszą z opcji jest odpoczynek w lokalnej karczmie tuż obok osady gdzie możecie zjeść pyszny obiad po świętokrzysku. Tuż obok karczmy znajdują się liczne sklepiki i kramy z pamiątkami. Po zakupieniu pamiątek możecie wybrać się na spacer czerwonym szlakiem turystycznym w stronę wsi Podlesie. Podczas spaceru czerwonym szlakiem będziecie mogli poczuć się przez chwilę jak osoby, które pokonują Główny Szlak Świętokrzyski oraz zobaczycie wspaniałe widoki na majestatyczne świętokrzyskie pola. Przejdziecie się również fragmentem autentycznej Puszczy Jodłowej, która występuje już tylko na terenie Gór Świętokrzyskich. Drugą opcją, która jest najczęściej wybierana przez turystów odwiedzających Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej to wejście na Łysą Górę i Święty Krzyż czerwonym szlakiem. Na Łysej Górze czeka was zwiedzanie wielu interesujących miejsc, w tym unikatowego Gołoborza na Łysej Górze. Więcej na temat atrakcji na Łysej Górze i Świętym Krzyżu przeczytacie w tym artykule: Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze