Główny Szlak Świętokrzyski Kuźniaki
Główny Szlak Świętokrzyski,  Góry Świętokrzyskie

GSŚ Dzień 1. Etap: Kuźniaki – Tumlin Podgród. Ruszamy przez Pasmo Oblęgorskie.

Pierwszy etap wycieczki Głównym Szlakiem Świętokrzyskim zakłada przejście odcinka z Kuźniaków do miejscowości Tumlin-Podgród. Na odcinku tym będziemy podążać za oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego, który przeprowadzi nas przez pierwsze z czterech pasm Gór Świętokrzyskich czyli przez Pasmo Oblęgorskie. W trakcie wycieczki zwiedzimy kilka przepięknych rezerwatów przyrody, odwiedzimy liczne kamieniołomy oraz zdobędziemy kilka górskich szczytów. Pokonywanie Głównego Szlaku Świętokrzyskiego można zacząć zarówno w miejscowości Kuźniaki, jak i w Gołoszycach. My zdecydowaliśmy się rozpocząć wędrówkę w Kuźniakach i to właśnie od tego miejsca rozpoczęliśmy opis całej wycieczki. W tym artykule znajdziecie mnóstwo przydatnych informacje, które pozwolą wam zaplanować wasze przejście pierwszego etapu GSŚ. Zamieściliśmy tu wskazówki na temat dojazdu do Kuźniaków oraz wiele podpowiedzi jak na przykład: gdzie szukać sklepów na trasie czy na jakie atrakcje natkniecie się po drodze. Znajdziecie tu również szczegółowy opis całego etapu Kuźniaki – Tumlin Podgród. Serdecznie zapraszamy!

GSŚ Dzień 1 – odcinek szlaku

Trasa Kuźniaki – Tumlin Podgród
Czas: 7,5 godziny. Dystans: 24.1 km. Suma podejść: 800 m.

Trasa Kuźniaki – Tumlin Podgród to pierwszy z czterech odcinków GSŚ. Wycieczka rozpoczyna się w miejscowości Kuźniaki, skąd należy ruszyć czerwonym szlakiem turystycznym w stronę rezerwatu przyrody „Perzowa Góra”. Tam zdobędziecie pierwszy na waszej trasie szczyt Perzowej Góry i odwiedzicie słynną i bardzo popularną wśród lokalnych mieszkańców Kapliczkę św. Rozalii. Następnie czerwony szlak zaprowadzi was w okolicę wsi Hucisko i na leżącą nieopodal Siniewską Górę, gdzie czeka na was punkt widokowy. Nieco później zwiedzicie rezerwat przyrody Barania Góra oraz wejdziecie na Ciosową Górę gdzie znajdują się przepiękne kamieniołomy. Odwiedzicie również rezerwat „Kamienne Kręgi”. Wycieczka kończy się we wsi Tumlin-Podgród po pokonaniu około 24 kilometrów.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyKuźniaki
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 24,1 km.
Czas przejściaok. 7,5 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT29

Przydatne informacje

Tutaj znajdziecie zbiór informacji na temat wybranych przez nas noclegów, naszych wydatków oraz miejsc, gdzie jedliśmy i uzupełnialiśmy zapasy na trasie. Mamy nadzieje że wskazówki te pomogą wam w planowaniu waszego przejścia Głównego Szlaku Świętokrzyskiego na odcinku Tumlin – Święta Katarzyna. Oto skrót najważniejszych informacji, które mogą przydać wam się na szlaku:

Nasze noclegi:Kuźniaki – bez noclegu.
Tumlin Podgród – Noclegi Tumlin Podgród 71 [50 zł/noc/osobę]
Miejsca, gdzie można zjeść posiłek na szlaku:Brak
Miejsca, gdzie można zrobić zakupy przy szlaku:Kuźniaki – sklep spożywczy na początku czerwonego szlaku
W trakcie marszu – sklep spożywczo przemysłowy w Porzeczu
Pod koniec wycieczki – Lewiatan w Tumlinie-Wykień
Suma naszych wydatków na tym odcinku GSŚ:Noclegi – 50 zł
Posiłki – 0 zł
Uzupełnienie zapasów – 25 zł
Suma: 75 zł

Dojazd do Kuźniaków

Wycieczkę Głównym Szlakiem Świętokrzyskim możecie rozpocząć albo w Kuźniakach, albo w Gołoszycach. Naszym zdaniem łatwiej rozpocząć całą wycieczkę w Kuźniakach, gdyż jest tam o wiele łatwiej dojechać z pobliskich Kielc. Do samych Kielc dojedziecie bez większych problemów czy to pociągiem PKP czy autobusem PKS. Do samych Kuźniaków możecie następnie dojechać z pomocą kursujących tam prywatnych busów firmy Arizona Bus. Busy odjeżdżają z rejonu kieleckiego dworca kolejowego, nie będziecie więc musieli daleko iść, aby dotrzeć na przystanek gdzie zatrzymują się te busy. Dobrą opcją jest też dojechanie do Kuźniaków własnym autem, pozostawienie go tam na kilka dni i przejechanie busami do Gołoszyc. Wymaga to jednak nieco większego planowania, gdyż dojazd do Gołoszyc nie jest już taki łatwy. Kursują tam tylko 3 bezpośrednie połączenia z Kielc dziennie. Można również dojechać z Kielc do Opatowa i tam łapać busy kursujące do Gołoszyc. Aktualnych połączeń do Kuźniaków oraz Gołoszyc najlepiej szukać na stronie e-podróżnik – kliknij.

Startujemy w Kuźniakach

Naszą przygodę z Głównym Szlakiem Świętokrzyskim rozpoczynamy w Kuźniakach. Jest to niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, na terenie której znajdują się pozostałości zespołu zakładu wielkopiecowego z lat 1860-1870. Po dojechaniu na miejsce należy odnaleźć sporej wielkości piaskowiec, na którym przytwierdzona jest tabliczka z czerwoną kropką wyznaczającą początek GSŚ. To właśnie tutaj rozpoczyna się nasza czterodniowa wędrówka przez Góry Świętokrzyskie. Podczas całej wycieczki przejdziemy przez cztery pasma Gór Świętokrzyskich: Pasmo Oblęgorskie, pasmo Masłowskie, pasmo Łysogórskie oraz pasmo Jeleniowskie. Przed nami 105 kilometrów marszu przez świętokrzyskie lasy, łąki, pola, miasteczka i wsie. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przy piaskowcu i zakupieniu jeszcze butelki dodatkowej wody w miejscowym sklepie spożywczym wchodzimy na czerwony szlak i rozpoczynamy wędrówkę w stronę pierwszego ciekawego miejsca na tej trasie, do Rezerwatu Przyrody „Perzowa Góra”.

Kamień w Kuźniakach wyznaczający początek GSŚ

Rezerwat Przyrody Perzowa Góra

Podczas pokonywania Głównego Szlaku Świętokrzyskiego czeka na was wiele urokliwych i ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Rezerwat Przyrody Perzowa Góra, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Hucisko. Rezerwat przyrody „Perzowa Góra” znajduje się w granicach Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. W rezerwacie tym czeka na was podejście na pierwszy na całej trasie szczyt – czyli na Perzową Górę która wznosi się na wysokość 395 m. n.p.m. Wchodzenie na Perzową Górę nie należy do trudnych i czeka was tu w sumie jedno, nieco strome podejście. Po jego pokonaniu szlak poprowadzi was dalej w las, gdzie co jakiś czas między drzewami będą pojawiały się wystające z ziemi sporej wielkości, porośnięte mchem skały. Wychodząc z Kuźniaków, na szczyt Perzowej Góry dotrzecie po około godzinie marszu. Tuż obok tego szczytu znajduje się bardzo popularna atrakcja turystyczna, która jest jednocześnie symbolem całego pasma Oblęgorskiego i jest to Kaplica św. Rozalii.

Wejście na teren Rezerwatu Przyrody „Perzowa Góra”

Kapliczka św. Rozalii na Perzowej Górze to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, które jest jednocześnie miejscem kultu religijnego. Jest to również jedna z najbardziej oryginalnych kapliczek w Górach Świętokrzyskich. Kapliczka św. Rozalii powstała wewnątrz naturalnego pęknięcia w skale, a według miejscowej legendy powstała ona w cudowny sposób. Ponoć w okolicznej wsi żył niegdyś pastuch o imieniu Perz, który wypasał bydło na zboczach Perzowej Góry. Perzowi ukazała się biała postać Pani, która wręczyła mu klucz i powiedziała, aby nie przestraszył się rzeczy, które za chwilę nastąpią. Jeżeli mu się to uda, to kluczem który otrzymał otworzy drzwi klasztoru i zostanie jego przełożonym. Jasna Pani zniknęła i w tym momencie rozległy się grzmoty i huki, a ze skał zaczęły wyłaniać się mury potężnej budowli. Pastuch Perz jednak tak się wystraszył że uciekł i zgubił ofiarowany mu klucz. Wtedy budowla rozpadła się i pozostało po niej tylko pęknięcie w skale, w której stworzono później Kapliczkę św. Rozalii. Miejsce to wielokrotnie było wykorzystywane przez miejscową ludność jako schronienie przed szerzącymi się w średniowieczu chorobami zakaźnymi. W kapliczce umieszczone jest wiele obrazków przedstawiających wizerunki świętych oraz mnóstwo figurek religijnych. W rogu kapliczki znajduje się stolik, a na nim kartki z modlitwami i legendą o pasterzu Perzu. 

Kapliczka św. Rozalii na Perzowej Górze

Hucisko i Siniewska Góra

Zostawiamy za sobą kapliczkę św. Rozalii i ruszamy dalej w stronę wsi Oblęgorek. Czerwony szlak wyprowadzi was tu z lasu i poprowadzi na piękne rozległe świętokrzyskie pola. My Główny Szlak Świętokrzyski pokonywaliśmy latem, zatem otaczające nas pola mieniły się złotymi barwami od rosnących tu kłosów dojrzewającego zboża. Niedaleko od pół znajduje się niewielka wieś Hucisko. Miejscowość ta to świetny punkt wypadowy w okoliczne góry, jednak z perspektywy GSŚ nie ma tam dla nas nic interesującego. Ruszamy zatem dalej za oznaczeniami czerwonego szlaku, który po krótkiej chwili wprowadza nas ponownie w gęsty las. Po przejściu około 3,5 kilometra docieramy do wsi Studzianki nad Oblęgorkiem. Miejscowość ta jest idealnym miejscem na chwilę odpoczynku a to dzięki kolejnej ciekawej atrakcji turystycznej, która znajduje się na tym terenie. W Studziankach znajduje się niedawno odnowiona platforma widokowa, pod którą zbudowano dużą wiatę turystyczną. Platforma ta świetnie nadaje się na miejsce do odpoczynku oraz jako miejsce na większy posiłek na trasie.

Schodzimy z Perzowej Góry na pola pod Huciskiem
Na Główny Szlak Świętokrzyski najlepiej wybrać się latem

Obok platformy widokowej zbudowano tu plac zabaw dla dzieci i młodzieży, który dodatkowo służy jako miejsce edukacyjne. Będziecie mogli dowiedzieć się tu nieco więcej o świętokrzyskich lasach oraz poznacie występujące w Górach Świętokrzyskich gatunki zwierząt i roślin. Na terenie przylegającym do platformy stworzono też kilkanaście ciekawych instalacji, które pomogą wam zrozumieć prawa fizyki związane z dźwiękiem. Na szczyt platformy widokowej można wejść po drewnianych schodkach oraz wjechać specjalną windą. Na jej szczycie znajdziecie drewniane stoły i ławki oraz interaktywną tablicę, z której dowiecie się nieco więcej na temat gminy Strawczyn. Po odpoczynku na platformie udajemy się w dalszą drogę w stronę Siniewskiej Góry, która wznosi się na wysokość 449 m. n.p.m. Podejście na szczyt nie jest trudne i zanim się obejrzycie miniecie Siniewską Górę i wyjdziecie w rejony wsi Widoma. Następny punkt na tej trasie to szczyt Barania Góra wznoszący się na wysokość 424 m. n.p.m. Zaraz za nim szlak poprowadzi was w stronę Porzecza, gdzie czeka na was sklep spożywczy, w którym będzie okazja uzupełnić zapasy oraz napić się czegoś chłodnego.

Punkt widokowy pod Siniewską Górą

Sklep spożywczy w Porzeczu i Ciosowa Góra

Ze szczytu Baraniej Góry schodzimy czerwonym szlakiem do wsi Porzecze. Tutaj będziecie mieli okazję uzupełnić swoje zapasy, zakupić chłodne napoje czy odpocząć przed dalszą wędrówką. Tak naprawdę macie tu dwa sklepy spożywcze do wyboru. Pierwszy z nich znajduje się we wsi Bobrza. Po dotarciu do skrzyżowania przed Porzeczem, zamiast iść w prawo za oznaczeniami czerwonego szlaku, skręćcie w lewo i udajcie się jakieś 300 metrów w górę asfaltowej drogi. Natraficie tam na drogowskazy, które wskażą wam drogę do lokalnego sklepu spożywczego. Sklep ten czynny jest do godziny 20:00 także bez problemu powinniście zrobić tam zakupy. Drugi sklep zlokalizowany jest w ciągu czerwonego szlaku we wsi Porzecze, znajdziecie go pod numerem 39. Podczas naszej wędrówki był on jednak zamknięty, warto więc wziąć pod uwagę odwiedziny w pierwszym na trasie sklepie w Bobrzy, gdy zawędrujecie już w te rejony.

Szlak schodzący z Baraniej Góry do Porzecza
Sklep spożywczy w Porzeczu pod numerem 39

W Porzeczu szlak poprowadzi was asfaltową drogą przez most nad potokiem Bobrza, a następnie do wsi Ciosowa. Warto wspomnieć że od momentu opuszczenia Baraniej Góry aż do Ciosowej będziecie maszerować praktycznie wyłącznie po asfalcie. Nie jest to najprzyjemniejsza forma wędrówki, zwłaszcza w palącym słońcu. Na szczęście w Ciosowej szlak ponownie wchodzi w gęsty las, będziecie mogli więc odpocząć od palącego słońca podczas łagodnego podejścia na tutejszy szczyt. Tutaj podchodzimy na Ciosowską Górę (przyjęła się również nazwa Ciosowa Góra), która wznosi się na wysokość 365 m. n.p.m. Główny Szlak Świętokrzyski nie przechodzi bezpośrednio przez Ciosową Górę, tylko zakręca przed nią w prawo i prowadzi do jednej z ciekawszych atrakcji na tym odcinku GSŚ, czyli do nieczynnego już kamieniołomu Ciosowa.

Szlak prowadzący na Ciosową ponownie biegnie przez gęsty las

Świętokrzyskie kamieniołomy

Na trasie Głównego Szlaku Świętokrzyskiego natkniecie się na liczne kamieniołomy. Jednym z nich jest właśnie dawny kamieniołom piaskowca w Ciosowej, w którym odsłonięte są czerwone piaskowce. Ściany kamieniołomu mają wysokość do 20 metrów a na ich szczycie znajduje się wysunięty punkt widokowy. Dzięki temu kamieniołom Ciosowa można podziwiać zarówno z dołu jak i z góry. Aktualnie miejsce to zarasta powoli gęstym lasem, co nie przeszkadza jednak w jego zwiedzaniu. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez osoby uwielbiające wspinaczkę skałkową. Na ścianach kamieniołomu wytyczono kilkanaście dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Lokalne kluby wspinaczkowe często organizują treningi na Ciosowej Górze, chętnie zaglądają tu również amatorzy wspinaczki. Schodząc z Ciosowej Góry trzeba nieco zboczyć ze szlaku, aby móc zobaczyć kamieniołom w całej okazałości. Warto jednak poświęcić dodatkowe 5 minut i zobaczyć to miejsce z bliska. Całość robi naprawdę świetne wrażenie a i może będziecie mieli okazję poobserwować osoby wspinające się po skałach.

Kamieniołom Ciosowa
W kamieniołomie często można spotkać osoby uwielbiające wspinaczkę skałkową

Na trasie pierwszego etapu GSŚ czekają na was jeszcze dwa takie kamieniołomy. Kolejny kamieniołom – Kamieniołom Wykień znajdziecie nieopodal wsi Tumlin-Podgród. Tutaj również będziecie musieli zboczyć nieco z Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, jednak tym razem odległość ta będzie zdecydowanie większa. Kamieniołom Wykień oddalony jest od czerwonego szlaku o około 400 metrów, także jeżeli będziecie chcieli go odwiedzić, musicie doliczyć sobie do całej trasy dodatkowe 800 metrów drogi. Kamieniołom Wykień to najmłodszy ze wszystkich kamieniołomów na tym odcinku, w którym niegdyś eksploatowano piaskowce tumlińskie. Obecnie miejsce to objęte jest ochroną jako stanowisko dokumentacyjne. Waszą uwagę na pewno zwróci charakterystyczna konstrukcja w postaci betonowego słupa z płytą piaskowca na jego szczycie, która przypomina nieco wielkiego grzyba – kanię. Miejsce to jest obecnie bardzo mocno zarośnięte gdyż nie jest ono tak popularne wśród wspinaczy, jak wspomniany wcześniej kamieniołom Ciosowa.

Kamieniołom Wykień
Tu również znajduje się kilka dróg wspinaczkowych

Rezerwat Kamienne Kręgi

Ostatnim ciekawym miejscem na tym odcinku GSŚ jest Rezerwat Przyrody Kamienne Kręgi. Rezerwat ten obejmuje fragment Góry Grodowej koło Tumlina. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nadal czynny kamieniołom „Tumlin Gród”, w którym wydobywa się piaskowce tumlińskie. Na terenie rezerwatu Kamienne Kręgi możecie natknąć się na pogańskie kręgi kultowe z VIII i IX wieku. Kręgi te został niestety w większości zniszczone przez działalność dawnego kamieniołomu. Znajdują się tu również szańce ziemne z czasów I wojny światowej oraz najważniejsza atrakcja, czyli kamienna kaplica pw. Przemienienia Pańskiego z 1850 roku stojąca na miejscu wcześniejszej, drewnianej kaplicy. Według legendy pierwsza drewniana kaplica została tu wzniesiona dla upamiętnienia setnej rocznicy odparcia wojsk szwedzkich. Po zwiedzaniu rezerwatu Kamienne Kręgi udajemy się w dalszą drogę do wsi Tumlin-Podgród, gdzie uzupełniamy nasze zapasy w sklepie Lewiatan a następnie udajemy się już na nocleg w jednej z tutejszych agroturystyk.

Kaplica pw. Przemienienia Pańskiego

Na koniec mała wskazówka, która może przydać wam się na szlaku. Na tym odcinku GSŚ nie znajdziecie wiele sklepów spożywczych, jeżeli więc natkniecie się na jakiś sklep po drodze warto pomyśleć nad zakupieniem prowiantu na kolację oraz śniadanie dnia kolejnego. W ten sposób nie będziecie musieli dodatkowo nadkładać drogi lub ponownie wychodzić z pensjonatu do sklepu po długiej wędrówce. Tutaj zakończymy naszą wspólną wycieczkę przez pierwsze z czterech pasm Gór Świętokrzyskich na trasie Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie przydatne wskazówki, które pomogą wam zaplanować waszą wyprawę na GSŚ. W kolejnym dniu wycieczki czeka nas przejście przez Pasmo Masłowskie. Zapraszamy was więc do kolejnego artykułu, który możecie znaleźć tutaj: – GSŚ Dzień 2. Etap: Tumlin Węgle – Św. Katarzyna.


Zapraszamy was również na nasz kanał Youtube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – Główny Szlak Świętokrzyski – Odcinek 1: Kuźniaki – Tumlin Podgród


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze