spływ dunajcem
Małopolskie,  Pieniny

Spływ Dunajcem w Pieninach. Trasa spływu, jak się przygotować.

Spływ Dunajcem to fantastyczna przygoda i jedna z największych atrakcji turystycznych w Pieninach. Spływ po Dunajcu to niezapomniane przeżycie i okazja do zobaczenia pięknej pienińskiej przyrody z nieco innej perspektywy. W sezonie wakacyjnym spływ przełomem Dunajca jest tak popularny, że do kas biletowych spływu ustawiają się długie kolejki turystów. Podczas odpoczynku w Pieninach możecie wybrać się na spływ po Dunajcu na tratwie flisackiej lub spłynąć Dunajcem w kajaku lub pontonie z jedną z lokalnych firm. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegóły dotyczące organizacji spływu przełomem Dunajca zarówno tratwą flisacką jak i kajakiem oraz pontonem. Znajdziecie tu informacje na temat rodzaju spływu, cen biletów na spływ Dunajcem, trasę spływu oraz wskazówki jak przygotować się na spływ Dunajcem. Zapraszamy!

Spływ Dunajcem – podstawowe informacje

Spływ Dunajcem w Pieninach to unikatowa na skalę europejską atrakcja, z której skorzystać mogą turyści w każdym wieku. Wybierając się na spływ Dunajcem przeżyjecie niezapomnianą przygodę i zwiedzicie Pieniny w zupełnie inny sposób. Spływ odbywa się na rzece Dunajec, a trasa spływu przebiega przez przez miejscowości Niedzica i Sromowce do Szczawnicy i Krościenka Nad Dunajcem. Cała idea spływu Dunajcem polega na tym, że startujecie z wybranej przez was przystani wodnej w Niedzicy lub Sromowcach i w towarzystwie wykwalifikowanych flisaków lub samodzielnie płyniecie do jednego z końcowych portów w dole rzeki. Jest kilka opcji spływu Dunajcem do wyboru: w pierwszej opcji w towarzystwie flisaków spłyniecie Dunajcem słuchając opowieści i legend. W innych opcjach będziecie samodzielnie walczyć z nurtem rzeki i zdecydujecie wiosłem jakim kursem popłyniecie do Szczawnicy lub Krościenka nad Dunajcem. Właśnie dzięki możliwości wyboru rodzaju spływu Dunajcem każdy znajdzie tu coś dla siebie i będzie się świetnie bawił. W następnym akapicie dowiecie się jakie są rodzaje spływu Dunajcem i gdzie można rozpocząć całą przygodę na Dunajcu w Pieninach.

spływ dunajcem na tratwie
Spływ Dunajcem na terenie Pienińskiego Parku Narodowego

Spływ Dunajcem – rodzaje spływu

Wybierając się na spływ Dunajcem w Pieninach będzie mieli kilka opcji spływu do wyboru. W Pieninach organizowane są trzy typy spływu na Dunajcu i są to: spływ na tratwie flisackiej, spływ kajakiem oraz Rafting. Poniżej znajdziecie bardziej szczegółowy opis każdego typu spływu przełomem Dunajca:

  • SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA NA TRATWIE FLISACKIEJ:

Spływ Przełomem Dunajca na tratwie flisackiej to opcja, którą polecamy wszystkim turystom w każdym wieku. Jest to klasyczny spływ uznawany za swoisty symbol Pienin i odbywa się on na specjalnych tratwach, które prowadzone są przez wykwalifikowanych góralskich flisaków. Flisacy ubrani są w tradycyjne góralskie stroje i należą do Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Klasyczna tratwa wykonana jest z belek lub desek i okrąglaków, które po połączeniu tworzą dużą tratwę zdolną do przewozu osób po wodzie. Sterowanie tratwą odbywa się z wykorzystaniem długich tyczek zwanymi „spryskami”. Na tratwie flisackiej mieści się około 12 osób, po 4 osoby w rzędzie. Podczas spływu przełomem Dunajca flisacy opowiedzą wam mnóstwo ciekawych historii i legend związanych z mijanymi podczas spływu miejscami. Spływ Dunajcem na tratwie flisackiej rozpoczyna się albo w Sromowcach-Kątach albo w Sromowcach Niżnych.

  • SPŁYW DUNAJCEM W KAJAKU:

Spływ Dunajcem w kajaku to świetna opcja spływu dla osób, które chciałyby poczuć dreszczyk emocji. Spływ po Dunajcu kajakiem organizowany jest przez prywatne firmy, które znajdziecie na terenie Szczawnicy, Krościenka Nad Dunajcem, w Sromowcach oraz w Niedzicy. Spływ Dunajcem w kajaku to ciekawa opcja dla jednej, dwóch lub trzech osób, które chciałyby spróbować swoich sił w pokonywaniu ponad 18 lub 23 kilometrowej trasy wodnej. Spływ kajakiem po Dunajcu jest dużo bardziej dynamiczny i odbywa się bez instruktora. Podczas całej wyprawy będziecie więc zdani tylko na siebie i wasze umiejętności kierowania kajakiem. Zabawa jest jednak przednia a dreszczyk emocji gwarantowany. Naszym zdaniem jest to najlepsza opcja spływu Dunajcem na przykład dla par czy przyjaciół.

  • RAFTING NA DUNAJCU:

Rafting czyli inaczej spływ pontonowy to niesamowita przygoda na Dunajcu, z której mogą skorzystać osoby indywidualne, pary, rodziny z dziećmi oraz większe grupy zorganizowane (szkolne, studenci, pracownicy firmy). W trakcie Raftingu na Dunajcu siedzi się w pontonie (a dokładniej na jego burtach) i wiosłuje się za pomocą pojedynczego wiosła. Podczas spływu pontonem po Dunajcu w większej grupie firmy organizujące Rafting często dodają sternika, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie pontonu po torze wodnym. Załoga pontonu (czyli wy) może wtedy skupić się na napędzaniu pontonu wiosłami i osiąganiu dużych prędkości spływu. Tutaj również dreszczyk emocji i dobra zabawa jest gwarantowana.

Spływ Dunajcem – trasa spływu

Spływ Dunajcem odbywa się pomiędzy wybranymi portami wodnymi w Pieninach. Długość spływu oraz port początkowy i docelowy zależą od wybranej formy spływu. Trasa spływu prowadzi na Dunajcu przez kilka miejscowości w Pieninach oraz przez teren Pienińskiego Parku Narodowego. Podczas wycieczki będziecie płynąć przełomem Dunajca z Niedzicy, Sromowców-Kąty lub Sromowców Niżnych do Szczawnicy lub Krościenka Nad Dunajcem. Jeżeli spływ Dunajcem rozpoczniecie w Sromowcach i popłyniecie do Szczawnicy to czeka was około 18 kilometrowa wyprawa, która trwać będzie około 2 godziny i 15 minut. W przypadku rozpoczęcia spływu Dunajcem w Niedzicy i zakończeniu go w Krościenku Nad Dunajcem czeka was pokonanie ponad 23 kilometrowej trasy a całą odległość pokonacie w ok. 3 godziny. Wybierając spływ przełomem Dunajca na tratwie flisackiej będziecie mieli do wyboru dwie różne przystanie końcowe. Spływ Dunajcem na tratwie flisackiej możecie zakończyć na:

  • Przystani Szczawnica: wypływając ze Sromowców-Kąty trasa spływu ma wtedy 18 kilometrów a czas spływu wynosi ok. 2 godz. i 15 min. Wypływając ze Sromowców Niżnych trasa spływu ma 12 kilometrów a czas spływu wynosi ok. 1 godz. i 45 min.
  • Przystani Krościenko: wypływając ze Sromowców-Kąty trasa spływu ma wtedy ok. 23 kilometry a czas spływu wynosi ok. 2 godz. i 45 min. Wypływając ze Sromowców Niżnych trasa spływu ma 17 kilometrów a czas spływu wynosi ok. 2 godz. i 15 min.

Najdłuższą trasę na Dunajcu można pokonać korzystając z usług prywatnych firm, które oferują spływ kajakowy oraz Rafting. Portem początkowym będzie wtedy port w Niedzicy lub w Sromowcach-Kąty a port końcowy spływu Dunajcem zależy już od indywidualnych ustaleń z organizatorem. Poniżej zamieściliśmy dla was mapkę z zaznaczonymi portami wodnymi na Dunajcu w Pieninach oraz najdłuższą możliwą trasą spływu Dunajcem.

Spływ Dunajcem – ceny (2024)

Spływ Dunajcem tratwą flisacką lub kajakiem i pontonem jest płatny. My w tym artykule przedstawimy wam cenniki tradycyjnego spływu Dunajcem tratwą flisacką, gdyż ceny te ustalane są z góry przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Ceny spływu kajakiem lub pontonem organizowane przez prywatne firmy zależą wyłącznie od ich wewnętrznej polityki i wyceny usługi. Ceny u prywatnych firm, które organizują spływ po Dunajcu w sezonie wakacyjnym zwykle wahają się pomiędzy 70 zł a 100 zł za osobę w zależności od wybranych pakietów i usług. W cenie usługi u prywatnych organizatorów zwykle zawarty jest transport busem do portu startowego, opieka instruktora oraz wypożyczenie sprzętu. Poniżej umieściliśmy szczegółowe informacje na temat cen biletów na tradycyjny spływ przełomem Dunajca tratwą flisacką oraz godziny, w jakich można korzystać ze spływu:

Spływ Dunajcem tratwą flisacką – cena 2024 rok

Spływ Dunajcem tratwą do Szczawnicy:
Od 01.04 do 30.06 i od 01.09 do 31.10
Bilet normalny – 93 zł
Bilet ulgowy – 65 zł
Od 01.07 do 31.08
Bilet normalny – 99 zł
Bilet ulgowy – 69 zł
Spływ Dunajcem tratwą do Krościenka:
Od 01.04 do 30.06 i od 01.09 do 31.10
Bilet normalny – 113 zł
Bilet ulgowy – 119 zł
Od 01.07 do 31.08
Bilet normalny – 75 zł
Bilet ulgowy – 79 zł

Spływ Dunajcem tratwą flisacką – godziny spływu

Godziny otwarcia kas biletowych w Sromowcach:
Kwiecień: od 09:00 do 16:00
Maj – sierpień: od 08:30 do 17:00
Wrzesień: 08:30 – 16:00
Październik: 09:00 – 15:00

W okresie weekendów i wakacji najlepiej kupić bilety w godzinach porannych do 10.00 lub po 14.00.

Spływ Dunajcem – jak się przygotować?

Czas na kilka słów na temat jak przygotować się na spływ po Dunajcu. Jeżeli wybieracie się na spływ tradycyjną tratwą flisacką nie ma tu potrzeby czynić jakichś szczególnych przygotowań. Ubierzcie się tak, jakbyście po prostu wychodzili na miasto. Na spływ tratwą warto zabrać ze sobą jakiś plecak czy torebkę, do których włożycie luźne przedmioty z kieszeni jak klucze, portfel czy telefon. Pozwoli to uniknąć sytuacji gdy podczas spływu coś niepostrzeżenie wypadnie wam z kieszeni i wpadnie do wody. Przed rozpoczęciem spływu skorzystajcie również z toalety, gdyż w trakcie spływu nie będzie jak skorzystać z WC. Nieco inaczej sprawa ma się podczas spływu kajakiem lub pontonem. Wybierając się na spływ kajakiem czy na rafting na Dunajec polecamy wam ubrać się „na sportowo” w ciuchy, których nie szkoda będzie wam zamoczyć. W zależności od pogody do plecaka warto też wrzucić na przykład polar. Jeżeli chodzi o obuwie to wystarczą zwykłe sportowe buty, które nie zniszczą się po zamoczeniu. Na cenne rzeczy typu portfel, telefon, klucze czy elektronika zwykle od organizatora spływu dostaje się specjalne, wodoodporne pojemniki. Pojemniki te przypina się następnie karabinkiem do uchwytów w kajaku czy w pontonie dzięki temu cały wasz cenny sprzęt pozostanie suchy i bezpieczny na czas spływu Dunajcem.

Spływ Dunajcem – wrażenia

My naszą przygodę ze spływem Dunajcem rozpoczęliśmy z jedną z lokalnych firm w Szczawnicy. Na nasz pierwszy raz na Dunajcu wybraliśmy dwuosobowy ponton a całą przygodę ze spływem rozpoczęliśmy w porcie przy zaporze wodnej w Niedzicy. Po króciutkim szkoleniu na temat zasad poruszania się po wodzie oraz omówieniu trasy spływu wsiedliśmy do naszego niebieskiego pontonu po czym zostaliśmy zwodowani i ruszyliśmy w podróż wodną do Szczawnicy. Czy sterowanie takim pontonem czy kajakiem jest trudne? Absolutnie nie! Nasze doświadczenie w kierowaniu takim wodnym pojazdem jest praktycznie żadne a już po kilku ruchach wiosłem wiedzieliśmy jak nim skręcać i jak wiosłować aby płynąć mniej więcej do przodu. Jeżeli więc zastanawiacie się kiedyś czy dalibyście sobie radę sami podczas spływu po Dunajcu to odpowiedź brzmi – TAK! Przy okazji warto wspomnieć że Dunajec to bardzo płytka rzeka. My podczas wiosłowania raz za razem zahaczaliśmy wiosłami o kamieniste dno. Jeżeli chodzi o nurt wody w Dunajcu to można powiedzieć że Dunajec to rzeka spokojna. Na trasie spływu są jednak miejsca, gdzie uda wam się popłynąć nieco szybciej lub gdzie powalczycie z niewielką falą. Jest to fajne urozmaicenie całego spływu i nie ma się tu kompletnie czego obawiać.

Podczas spływu Dunajcem mijaliśmy najpiękniejsze miejsca w Pieninach. Po opuszczeniu portu w Niedzicy nurt wody zabrał nas na wodną wycieczkę przez Sromowce-Kąty, obok których przebiega arcyciekawa trasa rowerowa Velo Dunajec i szlak rowerowy Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Przepływaliśmy też przez Sromowce Niżne gdzie znajduje się drewniana kładka, która jest pieszym przejściem granicznym łączącym Polskę ze Słowacją. Za kładką rzeka zabrała nas nad Czerwony Klasztor: ogromną atrakcję turystyczną na Słowacji, którą odwiedzają tłumy turystów z Polski. Za Czerwonym Klasztorem nurt Dunajca jest nieco bardziej wartki a na trasie spływu pojawiają się niewielkie przeszkody, głównie w postaci dużych kamieni. Przeszkody te są jednak dobrze widoczne i łatwo jest je ominąć. Nam nawet przydarzyło się utknąć pontonem na jednym z takich kamieni. Na szczęście po kilku ruchach wiosłami i lekkim pobujaniu się na boki bez problemu udało nam się uwolnić i popłynęliśmy dalej. Podczas przepływania Dunajcem przez Sromowce i Czerwony Klasztor będą towarzyszyły wam wspaniałe widoki na symbol Pienin: Trzy Korony. Widoki na Trzy Korony z Dunajca są fenomenalne i będziecie mogli podziwiać ten szczyt aż do momentu wpłynięcia na przełom Dunajca w Pienińskim Parku Narodowym.

Po minięciu Sromowców Niżnych wpłyniecie na teren Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się przełom Dunajca. Przełom Dunajca to jedno z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo miejsc w Pieninach. Nazwa „Przełom Dunajca” wzięła się stąd, że rzeka Dunajec niejako „przełamuje” się przez wysokie szczyty Pienin na ich drugą stronę. Jedna z teorii mówi, że Pieniny piętrzyły się na tyle wolno, że płynąca tędy rzeka zdążyła wciąć się w skały i w wyniku erozji powstało tu przepiękne koryto otoczone wysokimi, wapiennymi skałami. Skały te porasta bujną roślinność oraz wysokie drzewa iglaste, dzięki czemu przełom Dunajca prezentuje się fenomenalnie. Wpływając na Przełom Dunajca należy mieć przy sobie specjalny bilet: Kartę na Szlak Wodny PPN. Płynąc przełomem Dunajca możecie zostać poddani kontroli przez Straż Parku i będziecie musieli wykazać, że umieściliście odpowiednią opłatę za korzystanie ze szlaku wodnego na Dunajcu. Dowodem na uiszczenie opłaty jest okazanie fizycznej Karty na Szlak Wodny PPN. Jeżeli wybieracie się na spływ tratwą flisacką lub pontonem z prywatną firmą to karta na szlak wodny będzie już wliczona w cenę usługi i dostaniecie ją do ręki przed rozpoczęciem spływu. Jeżeli jednak spływ organizujecie sobie samodzielnie (np. kajakiem) to należy pamiętać o wcześniejszym zakupieniu Karty na Szlak Wodny PPN, którą musicie mieć przy sobie. Karty te możecie zakupić w kasach biletowych na przystaniach flisackich w Sromowcach-Kąty i w Sromowcach Niżnych.

Po około dwóch i pół godzinie od wyruszenia z Niedzicy dopływamy do Szczawnicy i przygotowujemy się do zakończenia spływu. Przed samą Szczawnicą woda w Dunajcu płynie dużo wolniej i łatwiej będzie wam tu sterować. My dostaliśmy instrukcję aby przez Szczawnicę przepływać z lewej strony rzeki aby nie utrudniać flisakom przybijania do przystani Szczawnica. Prawy brzeg Dunajca w Szczawnicy usłany jest też licznymi wystającymi z wody skałami, między którymi szybko płynie woda. Pewnie z tego też powodu podczas przepływania przez Szczawnicę mieliśmy trzymać się lewej strony rzeki. W Szczawnicy czasem można też poobserwować odbywające się na Dunajcu zawody kajakarstwa górskiego. Po minięciu Szczawnicy wody Dunajca płyną dalej wzdłuż drogi, która łączy Szczawnicę z Krościenkiem Nad Dunajcem. Nurt jest tutaj wartki, rzeka jest płytka a na trasie spływu z wody wystaje sporo skał. Trzeba tu zatem dobrze manewrować aby co chwilę nie wisieć na jakimś kamieniu. Nam nie sprawiło to większej trudności gdyż po dwóch godzinach spędzonych w pontonie manewrowanie między skałami mieliśmy już opanowane do perfekcji. My nasz spływ kończyliśmy w Szczawnicy, także przybiliśmy do tutejszego portu wodnego, rozliczyliśmy się z wypożyczonego sprzętu i zakończyliśmy naszą przygodę ze spływem na Dunajcu. Jeżeli jako port końcowy wybierzecie Krościenko nad Dunajcem to czeka was jeszcze dodatkowe 30 minut fantastycznej przygody.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze