Zamek Pieskowa Skała
Jura Krakowsko-Częstochowska,  Małopolskie

Zamek Pieskowa Skała: zwiedzanie, atrakcje, bilety.

Zamek Pieskowa Skała to przepiękny gotycki zamek warowny i arcyciekawa atrakcja turystyczna w Ojcowskim Parku Narodowym. Zamek na Pieskowej Skale został wzniesiony w czasach Kazimierza Wielkiego i obecnie jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej zachowanych polskich zamków warownych. Dla zwiedzających na terenie zamku utworzono kilka tras wycieczkowych z licznymi wystawami stałymi i czasowymi. Z uwagi na swój wyjątkowy charakter na terenie zamku Pieskowa Skała kręcone były sceny do znanych filmów jak: Ogniem i Mieczem, Janosik czy Pan Wołodyjowski. Zamek Pieskowa Skała jest też jedną z twierdz na szlaku Orlich Gniazd. Wycieczka na zamek Pieskowa Skała świetnie sprawdzi się jako cel na weekendowy wypad za miasto dla całej rodziny. W tym artykule znajdziecie wskazówki na temat zwiedzania Zamku Pieskowa Skała w Ojcowskim Parku Narodowym. Zapraszamy!

Zamek Pieskowa Skała: dojazd i parkingi

Zamek Pieskowa Skała położony jest na terenie wsi Sułoszowa nieopodal Krakowa. Pod zamek można dojechał własnym autem lub autobusem. Zacznijmy od dojazdu autobusem: Do zamku Pieskowa Skała dojeżdżają autobusy MPK Kraków specjalnej linii LR0, które kursują na trasie os. Podwawelskie – Ojców Zamek. Jest to linia autobusowa uruchamiana przez krakowskie MPK od 1 maja i kursuje ona wyłącznie w weekendy i dni świąteczne. Najłatwiej zatem pod zamek Pieskowa Skała podjechać własnym samochodem. Dojazd z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego autem zajmie wam około 45 minut. Na miejsce dojeżdża się drogą krajową 794 przez Przybysławice i Skałę lub drogą 94 przez Biały Kościół i Sąspów. Przy zamku Pieskowa Skała są trzy duże parkingi, na których możecie zaparkować wasz pojazd na czas zwiedzania. Poniżej znajdziecie linki z lokalizacją proponowanych przez nas parkingów pod zamkiem Pieskowa Skała:

Parking pod Zamkiem Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała: ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie zamku Pieskowa Skała jest płatne. Bilety na zwiedzanie zamku można zakupić w kasie biletowej w bramie zamkowej oraz online. Zwiedzanie zamku Pieskowa Skała odbywa się w asyście przewodnika a wejścia na zwiedzanie odbywają się o wyznaczonych godzinach. W ofercie zwiedzania zamku do wyboru są różne trasy wycieczkowe, które obejmują swoim zakresem ciekawe wystawy stałe i czasowe. Czas zwiedzania zamku Pieskowa Skała waha się od około 2 godzin (w najtańszym wariancie biletu) po ponad 3 godziny jeżeli chcielibyście zobaczyć wszystkie wystawy. Poniżej znajdziecie więcej szczegółów na temat poszczególnych tras zwiedzania, cen biletów oraz godzin otwarcia zamku Pieskowa Skała:

Zamek Pieskowa Skała
Ceny biletów 2024

Zwiedzanie całego zamku Pieskowa Skała i wszystkich wystaw stałych i czasowych:
Bilet normalny: 45 zł
Bilet ulgowy: 35 zł
Zwiedzanie zamku Pieskowa Skała (wystawy stałe) i wybrane wystawy czasowe:
Bilety normalne: od 18 zł do 40 zł*
Bilety ulgowe: od 15 zł do 30 zł*
* cena końcowa zależy od wybranych wystaw stałych i czasowych

Zamek Pieskowa Skała
Godziny otwarcia 2024

Zwiedzanie wystaw stałych zamku Pieskowa Skała:
wtorek – piątek: od 09:20 do 17:30
sobota, niedziela i święta: od 09:30 do 18:00
Niektóre wystawy można zwiedzać wyłącznie o konkretnej godzinie:
Zamek Piękny i Bogaty z wejściem na loggię widokową – soboty, niedziele i święta o 11:00
Zamek Staropolski z przewodnikiem – wejście o 12:50

Zwiedzanie Zamku Pieskowa Skała

Na zwiedzanie zamku Pieskowa Skała polecamy wam wybrać się przy okazji wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na wycieczkę do zamku Pieskowa Skała najlepiej jest wybrać się własnym samochodem. Wasze auto możecie zaparkować na jednym z płatnych parkingów nieopodal zamku. My nasz pojazd zostawiliśmy na parkingu przy Maczudze Herkulesa, gdyż pozwoliło nam to ruszyć na zamek Pieskowa Skała żółtym szlakiem prowadzącym wokół tej arcyciekawej formacji skalnej. Wybierając podejście na zamek żółtym szlakiem czeka was tu pokonanie bardzo krótkiego ale dość ostrego odcinka szlaku, który znajduje się przy samej Maczudze Herkulesa. Po wejściu na Maczugę Herkulesa dalej na zamek prowadzi już łagodna, polna ścieżka, którą dojdziecie prosto do wejścia na zamek Pieskowa Skała. Jeżeli na zwiedzanie wybieracie się z malutkimi dziećmi to lepszą opcją będzie wejście na teren zamku schodami od strony ul. Krakowskiej. Bilety wstępu na zamek Pieskowa Skała możecie zakupić w stacjonarnej kasie biletowej, którą znajdziecie w bramie prowadzącej na zewnętrzny dziedziniec. Po wejściu na teren twierdzy przewodnicy zaprowadzą was do wnętrza zamku i rozpoczniecie zwiedzanie wybranych przez was wystaw. Zwiedzanie wnętrza zamku Pieskowa Skała odbywa się o wyznaczonych godzinach. Jeżeli przyjedziecie tu wcześnie to warto pokręcić się chwilę po zewnętrznym dziedzińcu twierdzy. Znajdziecie tam makietę całej warowni, punkt widokowy na Ojcowski Park Narodowy i Maczugę Herkulesa oraz kawiarnię.

Zamek Pieskowa Skała w Ojcowskim Parku Narodowym
Makieta zamku Pieskowa Skała na dziedzińcu zamkowym
Główna część zwiedzania zamku rozpoczyna się na wewnętrznym dziedzińcu

Zamek Pieskowa Skała: wystawy

W zależności od zakupionej wersji biletu na zamek Pieskowa Skała będziecie mogli zwiedzić bardzo ciekawe wystawy stałe jak i wystawy czasowe. Podczas naszej wizyty do zwiedzania udostępnione były cztery wystawy stałe o tytułach: “Europejskie style i mody w sztuce”, “Kultura Staropolska”, “Historia Pieskowej Skały” oraz “Angielskie wnętrza z kolekcją obrazów”. Wystawy czasowe ulegają cyklicznej zmianie więc nie będziemy ich tu opisywać. Wystawy stałe zlokalizowane są na dwóch piętrach wewnętrznego dziedzińca zamku Pieskowa Skała. Całe zwiedzanie rozpoczyna się na pierwszym piętrze od wystawy stałej “Europejskie style i mody w sztuce”. Odwiedzając kolejne komnaty tej wystawy będziecie mieli okazję przyjrzeć się z bliska artystycznym posągom, rzeźbom, malowidłom oraz arrasom pochodzącym z okresu średniowiecza i nie tylko. Wystawa “Europejskie style i mody w sztuce” skomponowana jest w taki sposób, że przechodząc do kolejnych komnat będziecie niejako podróżować w czasie przez kolejne okresy historyczne od średniowiecza aż po XX wiek. W każdej sali będą towarzyszyć wam też przewodnicy, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie wasze pytania.

Wystawa stała na I piętrze zamku Pieskowa Skała
W zamku Pieskowa Skała można podziwiać eksponaty ze zbiorów muzeum wawelskiego
Wystawy na zamku Pieskowa Skała podzielone są wg. okresów historycznych
Talerze Majolikowe z okresu XVI wieku na wystawie zamku Pieskowa Skała

Po zwiedzaniu wystaw stałych na I piętrze zamku przewodnicy zaprowadzą was na górne piętro gdzie znajdują się kolejne stałe wystawy tematyczne. Na górnym piętrze zamku Pieskowa Skała odwiedzicie wystawę “Kultura Staropolska” z eksponatami przedstawiającymi służbę publiczną i wojskową szlachty polskiej. Będziecie tu mogli podziwiać okazy uzbrojenia husarskiego, portrety urzędników królewskich Augusta III Sasa: kanclerza Sapiehy czy hetmanów Radziwiłła czy Augustyna Lubomirskiego. W kolejnych salach znajdują się liczne portrety przodków rodu Sapiehów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Zapoznacie tu też ze staropolskimi tradycjami z XIX i początku XX wieku. Na górnym piętrze zamku Pieskowa Skała czeka na was również wystawa “Historia Pieskowej Skały” oraz “Angielskie wnętrza z kolekcją obrazów”. Po zwiedzaniu wystaw stałych dalsza część wycieczki odbywa się już indywidualnie. Przewodnicy skierują was na zwiedzanie wystaw czasowych, do których wykupiliście wstęp w kasie biletowej. Po zwiedzaniu wystaw stałych i czasowych warto zajrzeć też do zamkowej kaplicy, która skrywa przepięknie rzeźbiony, drewniany ołtarz. Jak na porządną twierdzę przystało na zamku Pieskowa Skała znajduje się również krypta, w której pochowani są jego dawni właściciele.

Górne piętro zamku Pieskowa Skała – druga część wystawy stałej
Ceramiczna dekoracja na górnym piętrze wystawy stałej
Kaplica zamkowa na zamku Pieskowa Skała
Na zamku Pieskowa Skała znajdziecie również krypty

Zamek Pieskowa Skała – atrakcje w okolicy

Zwiedzanie wszystkich atrakcji na zamku Pieskowa Skała zajmuje od 2 do 3 godzin. Po zobaczeniu wszystkich wystaw stałych i czasowych na zewnętrznym dziedzińcu czeka na was jeszcze zamkowa kawiarnia, w której można odpocząć i napić się dobrej kawy. Po zwiedzaniu całego zamku Pieskowa Skała polecamy wam wybrać się jeszcze na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Ojcowski Park Narodowy to wspaniałe miejsce, które skrywa w sobie mnóstwo atrakcji i który słynie z ciekawych tras spacerowych. Na naszej stronie jest już pełnoprawny artykuł na temat zwiedzania atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego, który znajdziecie tutaj: Ojcowski Park Narodowy. Co warto zwiedzić? A jeżeli po zwiedzaniu zamku Pieskowa Skała nie chcecie już spacerować po parku to polecamy wam podjechać do Krakowa na zwiedzanie tamtejszych atrakcji. Kraków każdego roku odwiedzany jest przez ogromne tłumy turystów z całego świata i jest jednym z tych miast, w którym podczas pobytu nie sposób się nudzić. Jeżeli chcielibyście zwiedzić to królewskie miasto to tutaj znajdziecie opis aż 45 najciekawszych atrakcji Krakowa: Kraków atrakcje – co warto zobaczyć w Krakowie?

Zamek Pieskowa Skała – Maczuga Herkulesa widziana z murów zamku
ojcowski park narodowy
Ojcowski Park Narodowy to świetne miejsce na dłuższy spacer
Ruiny Zamku w Ojcowie
Ruiny zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie na szlaku Orlich Gniazd

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze