ojcowski park narodowy
Jura Krakowsko-Częstochowska,  Małopolskie

Ojcowski Park Narodowy. Co warto zwiedzić? Szlaki, atrakcje turystyczne, porady.

Ojcowski Park Narodowy to wyjątkowo piękne miejsce na mapie Małopolski, które słynie ze swoich tras spacerowych i licznych atrakcji turystycznych. Ojcowski Park Narodowe obejmuje swym zasięgiem południowy fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz część Doliny Prądnika. Park ten został utworzony w celu ochrony unikatowego krajobrazu górno-jurajskich skał wapiennych. Wybierając się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego będziecie mieli okazję przespacerować się bardzo widokowym szlakiem turystycznym oraz zwiedzicie dwie przepiękne jaskinie skalne. W Ojcowskim Parku Narodowym czeka was też zwiedzanie średniowiecznych zamków oraz słynnej na całą Polskę Maczugi Herkulesa. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis szlaków i atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym pod Krakowem. Znajdziecie tu szczegółowy opis tras wycieczkowych do Jaskini Ciemnej, Groty Łokietka oraz na Zamek w Ojcowie. Podpowiemy wam też jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego i gdzie na miejscu zaparkować auto na czas zwiedzania. Zapraszamy!

Ojcowski Park Narodowy – dojazd i parkingi

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy spośród wszystkich 23 parków narodowych w Polsce. Ojcowski Park Narodowy położony jest około 16 kilometrów od Krakowa na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Park ten obejmuje swoim obszarem teren czterech gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś i Sułoszowa. Nasz wariant wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym zakłada rozpoczęcie wędrówki w Ojcowie – niewielkiej wsi w gminie Skała. Jest to centralny punkt całego parku gdzie krzyżują się wszystkie szlaki turystyczne biegnące przez Ojcowski Park Narodowy. Do Ojcowa możecie dojechać własnym samochodem lub autobusami odjeżdżającymi z Krakowa. Od 1 maja do Ojcowa można również dojechać specjalnym autobusem MPK Kraków na rekreacyjnej linii LR0: „Os. Podwawelskie” – „Ojców Zamek”. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów z Krakowa do Ojcowa znajdziecie w Internecie. Dla tych z was, którzy do Ojcowskiego Parku Narodowego wybierają się samochodem mamy ważną informację: parkowanie na parkingu w Ojcowie jest płatne 8 zł za godzinę postoju. Niestety nie ma tu opcji zapłacenia za cały dzień parkowania. Na zwiedzanie wszystkich tutejszych atrakcji będziecie potrzebowali około 4-5 godzin, dlatego też polecamy wam kupić bilet za kwotę 40 zł lub więcej. Jest to niestety spore niedopatrzenie ze strony administratora parkingu w Ojcowie (lub celowe działanie), które w przypadku przekroczenia czasu parkowania może skutkować nałożeniem na was opłaty dodatkowej. Podczas płacenia za parkowanie dobrze przeliczcie zatem czas zwiedzania aby nie było później przykrych niespodzianek. Poniżej znajdziecie linki z lokalizacją parkingów w Ojcowie:

Parking w Ojcowie przy Ojcowskim Parku Narodowym – opłata za parkowanie w parkomacie

Ojcowski Park Narodowy – szlak i trasy wycieczkowe

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego polecamy wam rozpocząć w Ojcowie. Jest to pierwsza część całej wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym, podczas której zwiedzicie przepiękne jaskinie i wejdziecie na wysokie punkty widokowe. Wędrówka rozpoczyna się na dużym parkingu w Ojcowie skąd należy ruszyć na południe zielonym szlakiem turystycznym w stronę wejścia do Jaskini Ciemnej. Następnie czeka was pokonanie dość stromego podejścia i zwiedzanie Jaskini Ciemnej. Po zwiedzaniu jaskini zielony szlak przeprowadzi was przez kilka punktów widokowych. Kolejną atrakcją na tej trasie jest zwiedzanie drugiej jaskini skalnej o nazwie Grota Łokietka. Na końcowym odcinku trasy zwiedzicie też ruiny zamku w Ojcowie, które są jednym z przystanków na Szlaku Orlich Gniazd. Po zwiedzaniu tej części Ojcowskiego Parku Narodowego polecamy wam kontynuować całą wycieczkę i ruszyć na zwiedzanie zamku Pieskowa Skała.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyOjców – parking
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 9,20 km.
Czas przejściaok 4 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOTBrak

Po zwiedzaniu wszystkich jaskiń i punktów widokowych na zielonym szlaku turystycznym polecamy wam wybrać się na zwiedzanie Zamku Pieskowa Skała i Maczugi Herkulesa. W zależności od wybranej formy dojazdu do Ojcowskiego Parku Narodowego możecie albo podjechać pod zamek Pieskowa Skała samochodem lub autobusem, albo pokonać cały dystans między Ojcowem a zamkiem Pieskowa Skała piechotą. Po dotarciu na miejsce zwiedzanie rozpoczniecie od podziwiania słynnej skały wapiennej o nazwie “Maczuga Herkulesa”. Następnie spod Maczugi Herkulesa żółtym szlakiem turystycznym dotrzecie do odrestaurowanego zamku Pieskowa Skała. Zwiedzanie zamku Pieskowa Skała zajmuje od godziny do około dwóch godzin czasu. Po zwiedzaniu zamku Pieskowa Skała możecie jeszcze ruszyć na zwiedzanie pozostałych pomniejszych atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym lub zakończyć całą wyprawę i wrócić do Krakowa.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyParking przy Maczudze Herkulesa
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 1,50 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOTBrak

Ojcowski Park Narodowy – szlak z Ojcowa

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego polecamy wam rozpocząć w Ojcowie. To właśnie we wsi Ojców krzyżują się wszystkie szlaki turystyczne Ojcowskiego Parku Narodowego. Po zaparkowaniu samochodu na płatnym parkingu w Ojcowie należy odnaleźć zielony szlak turystyczny, którym ruszycie w głąb parku na poszukiwanie najciekawszych atrakcji oraz do tutejszych jaskiń. Na pierwszy ogień proponujemy wam odwiedzić fascynującą Jaskinię Ciemną. Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Wejście do Jaskini Ciemnej znajduje się w odległości około 30 minut marszu od parkingu w centrum Ojcowa. Do wejścia do jaskini Ciemnej możecie dotrzeć pieszo wędrując na południe przez Ojców szeroką asfaltową drogą dojazdową. Po przejściu około półtora kilometra zielonym szlakiem po waszej lewej stronie pojawi się drewniany budynek kasy biletowej obok której znajduje się podejście do Jaskini Ciemnej. Wstęp do Jaskini Ciemnej jest płatny. Ceny biletów na zwiedzanie Jaskini Ciemnej wynoszą: 20 zł za bilet normalny i 10 zł za bilet ulgowy. Tutaj będziecie zatem musieli zdecydować czy chcecie wejść do środka jaskini i zwiedzić ją z przewodnikiem czy wolicie ją ominąć i ruszyć dalej na zwiedzanie punktów widokowych. My osobiście polecamy wam zwiedzić całą Jaskinię Ciemną w asyście przewodnika. W Jaskini Ciemnej nie ma światła elektrycznego dlatego podczas zwiedzania z przewodnikiem oświetla się ją za pomocą świeczek. Naszym zdaniem warto tu wejść i zobaczyć całą tą jaskinie na własne oczy.

Zielony szlak turystyczny w Ojcowie prowadzący do wejścia do Jaskini Ciemnej
Willa pod Koroną obok skały Igła Deomyty w Ojcowie
Kasa biletowa i wejście na szlak prowadzący do Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym

Po dotarciu do kasy biletowej przy zielonym szlaku turystycznym przed ruszeniem w dalszą drogę polecamy wam zakupić bilety wstępu na zwiedzanie Jaskini Ciemnej. Oczywiście jeżeli nie chcecie zwiedzać wnętrza Jaskini Ciemnej możecie po prostu ominąć kasę biletową i ruszyć w dalszą drogę zielonym szlakiem na zwiedzanie punktów widokowych. Pamiętajcie jednak że w przypadku gdybyście po dotarciu do wejścia do Jaskini Ciemnej zmienili zdanie i chcieli ją zwiedzić to niestety będziecie musieli zejść z powrotem na dół do kasy biletowej w celu zakupienia biletów wstępu na zwiedzanie jaskini. Po minięciu kasy biletowej czeka was około 400 metrów podejścia w górę po specjalnie przygotowanej ścieżce z kamiennych stopni, które ubezpieczone są tu metalowymi barierkami. Przy podejściu do Jaskini Ciemne natraficie na kilka wysuniętych punktów widokowych, z których będzie okazja pooglądać widoki na część wsi Ojców wraz z płynącą przez wieś rzeką Prądnik. Dotarcie do wejścia do Jaskini Ciemnej spod kasy biletowej zajmie wam około 15 minut i będzie to dobra rozgrzewka dla waszych nóg przed dalszym zwiedzaniem atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego.

Do Jaskini Ciemnej wchodzi się po wykutych w skale kamiennych schodkach
Podczas pokonywania podejścia do Jaskini Ciemnej czeka na was trochę ładnych widoków
Jedne z ostatnich schodków przed wejściem do Jaskini Ciemnej

Ojcowski Park Narodowy – Jaskinia Ciemna

Po około 15 minutach wspinaczki zielonym szlakiem turystycznym dotrzecie do wejścia do Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym. Jaskinia Ciemna to system podziemnych korytarzy i komór o łącznej długości 230 metrów. Główna część jaskini, która udostępniona jest dla zwiedzających składa się z obszernej komory, która przechodzi dalej w zwężający się korytarz. Jak już wspominaliśmy Jaskinia Ciemna zaliczana jest to jednych z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Wewnątrz jaskini Ciemnej jest dość wilgotno a temperatura powietrza osiąga tu około +7 stopni Celsjusza. Warto zatem na zwiedzanie jaskini zabrać ze sobą dodatkową bluzę lub polar. Zwiedzając Jaskinię Ciemną możecie natknąć się na wypoczywające w jej wnętrzu nietoperze, które często zimuja w tej jaskini. W Ojcowskim Parku Narodowym występuje aż 19 spośród 23 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce i niektóre z nich zobaczycie właśnie podczas zwiedzania Jaskini Ciemnej. Co ciekawe zwierzęta te są też symbolem całego Ojcowskiego Parku Narodowego (logo parku zawiera w sobie właśnie nietoperza). Podczas spaceru po Jaskini Ciemnej oprócz nietoperzy będą wam również towarzyszyć ćmy oraz białe wije. Zwiedzanie Jaskini Ciemnej możliwe jest od 22 kwietnia do 14 września. Jaskinia otwarta jest od 09:00 rano a wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Ostatnie wejście na zwiedzanie Jaskini Ciemnej przewidziane jest na godzinę 16:00. Po zwiedzaniu wnętrza Jaskini Ciemnej polecamy wam też odwiedzić odsłonięte stanowisko archeologiczne z figurkami praludzi, które znajduje się tuż obok wejścia do jaskini.

Wejście do Jaskini Ciemnej – tutaj spotkacie się z przewodnikiem i ruszycie na zwiedzanie
Wejście do Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym
Zwiedzanie Jaskini Ciemnej to również ciekawa lekcja historii o praludziach

Po zwiedzaniu Jaskini Ciemnej wracamy na zielony szlak turystyczny, który poprowadzi was dalej na zwiedzanie licznie występujących tu punktów widokowych. W górnych partiach skał wapiennych w ciągu zielonego szlaku odnajdziecie aż pięć miejsc, które pozwolą wam podziwiać przepiękne panoramy tutejszych gór i wzniesień. Co ciekawe sporo formacji skalnych, które znajdziecie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego ma swoje unikatowe nazwy. I tak podczas spacerowania zielonym szlakiem turystycznym natkniecie się na skałę “Rękawica”, która swoim kształtem przypomina ludzką dłoń w rękawicy bez palców. Nieco dalej znajduje się punkt widokowy na skale o nazwie “Góra Koronna”. Jej nazwa wzięła się stąd, że patrząc na całą skałę z drogi w dolinie przypomina ona swoim kształtem królewską koronę. Warto tu również wspomnieć że po minięciu Jaskini Ciemnej zielony szlak turystyczny poprowadzi was po dużo łagodniejszym terenie, na którym nie występują już żadne schody ani ostre podejścia. Zwiedzanie całego zielonego szlaku i wysokich punktów widokowych w Ojcowskim Parku Narodowym kończy się przy Prądniku Czajkowskim. Tutaj zielony szlak wyprowadzi was ponownie na asfaltową drogę i ustępi miejsca łączonemu szlakowi czerwono-żółto-niebieskiemu. Trójkolorowym szlakiem podążycie już do kolejnej atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym czyli do Bramy Krakowskiej i dalej do Groty Łokietka.

Na zielonym szlaku znajdziecie liczne punkty widokowe – tu widać skałę “Rękawica”
Kolejny punkt przy zielonym szlaku turystycznym w Ojcowskim Parku Narodowym
Widok na Ojców i rzekę Prądnik ze szczytu skałek w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy – Grota Łokietka

Kolejną atrakcją, którą koniecznie musicie zwiedzić w Ojcowskim Parku Narodowym jest Brama Krakowska i Grota Łokietka. Po zwiedzaniu zielonego szlaku turystycznego dotarliśmy do Prądnika Czajkowskiego i weszliśmy na trójkolorowy szlak. Aby dotrzeć do Bramy Krakowskiej należy teraz ruszyć trójkolorowym szlakiem yturystycznym na północ asfaltową drogą. Droga ta przez około dwadzieścia minut będzie was prowadzić wzdłuż rzeki Prądnik aż do Źródełka Miłości. Źródełko Miłości w Ojcowie rozpoznacie bez większego problemu gdyż przypomina ono swoim kształtem betonowego grzybka. Tuż obok Źródełka Miłości znajduje się kolejna atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego czyli Brama Krakowska. Brama Krakowska to jedna z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym, za którą znajduje się Wąwóz Ciasne Skałki i droga do Groty Łokietka – największej ze znanych na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jaskiń skalnych. Aby dotrzeć do Groty Łokietka musicie odnaleźć tu niebieski szlak turystyczny, który przeprowadzi was na drugą stronę Bramy Krakowskiej i który poprowadzi was dalej lekko nachylonym podejściem przez cały Wąwóz Ciasne Skałki. Pokonanie podejścia do Groty Łokietka w Wąwozie Ciasne Skałki zajmuje około 35 minut i niektórym może wycisnąć trochę potu z czoła. Nie jest to jednak nic z czym moglibyście sobie tu nie dać rady – ot zwykła ścieżka w lesie, która wymaga nieco większego wysiłku.

Źródełko Miłości w Ojcowie przy trójkolorowym szlaku
Brama Krakowska w Ojcowskim Parku Narodowym
Jaskinia Krowia przy Bramie Krakowskiej
Niebieski szlak prowadzący do Groty Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym
Placyk przed wejściem do Groty Łokietka na końcu niebieskiego szlaku

Po pokonaniu niebieskiego szlaku przez Wąwóz Ciasne Skałki aby dojść do Groty Łokietka czeka was jeszcze pokonanie krótkiego odcinka czarnego szlaku. Na końcu czarnego szlaku w Wąwozie Ciasne Skałki znajdziecie spory placyk otoczony barierkami, na którym ustawiona jest drewniana budka służąca jako kasa biletowa. Tak zgadza się – wejście do Groty Łokietka jest płatne. Grotę tę podobnie jak Jaskinię Ciemną zwiedza się z przewodnikiem. Koszt biletu wstępu do Groty Łokietka wynosi obecnie 30 zł za bilet normalny i 15 zł za bilet ulgowy. Z tego co udało nam się wyczytać w okresie letnim oraz w słoneczne weekendy na zwiedzanie Groty Łokietka ustawia się spora kolejka turystów. Dlatego też jeżeli i wy chcecie odwiedzić Grotę Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym to koniecznie uwzględnijcie ten fakt podczas kupowania biletu postojowego na parkingu w Ojcowie. Czas zwiedzania Groty Łokietka wynosi około 30-45 minut. Grota Łokietka udostępniana jest do zwiedzania od 15 kwietnia do 12 listopada codziennie od godziny 09:00 do 18:30. Grota Łokietka ma 320 metrów długości i składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych komór. Wewnątrz tej jaskini również panują chłodne warunki więc na czas zwiedzania warto zabrać ze sobą na przykład polar. Czy warto ją zwiedzić? Naszym zdaniem jak najbardziej tak!

Kasa biletowa do Groty Łokietka
Główne wejście na zwiedzanie Groty Łokietka
Zwiedzanie Groty Łokietka również odbywa się w asyście przewodnika

Po zwiedzaniu Groty Łokietka zostaje nam jeszcze jedna atrakcja do odwiedzenia czyli ruiny zamku średniowiecznego w Ojcowie. Ruiny zamku w Ojcowie zlokalizowane są przy parkingu, na którym pozostawialiśmy samochód na początku wycieczki. Musimy zatem wrócić teraz spod Groty Łokietka z powrotem do centrum Ojcowa . Do tego celu posłuży nam czarny szlak turystyczny biegnący zboczem Chełmowej Góry. Zejście czarnym szlakiem spod Groty Łokietka jest szybkie i przyjemne a przy okazji odkryjecie tu jeszcze jeden punkt widokowy zlokalizowany na szczycie skały Jonaszówki. Jest to naszym zdaniem jeden z lepiej położonych punktów widokowych w Ojcowskim Parku Narodowym. Ze szczytu skały Jonaszówka będziecie mogli podziwiać piękną panoramę Ojcowa wraz z ruinami zamku w Ojcowie. Po oglądaniu widoków z Jonaszówki należy następnie przejśc przez drewniany most przy stawach hodowlanych smażalni Pstrąg Ojcowski i ruszyć asfaltową drogą przez Czyżówki trójkolorowym szlakiem turystycznym z powrotem na parking w Ojcowie.

Po zwiedzaniu Groty Łokietka wracamy do Ojcowa czarnym szlakiem turystycznym
Jeden z ciekawszych punktów widokowych przy czarnym szlaku w Ojcowie
Ruszamy asfaltową drogą na zwiedzanie ruin zamku w Ojcowie

Ojcowski Park Narodowy – ruiny zamku w Ojcowie

Po dotarciu z powrotem na parking pora ruszyć na zwiedzanie ruin zamku średniowiecznego w Ojcowie. Aby wejść na ruiny zamku w Ojcowie z parkingu wystarczy cały czas trzymać się trójkolorowego szlaku turystycznego. Szlak ten wyprowadzi was na górke za parkingiem po betonowych schodach prosto na ulicę Ojcowską. Przy ulicy Ojcowskiej znajdziecie kolejną kasę biletową, która jest jednocześnie wejściem na zamek. Zamek w Ojcowie, zwany też Zamkiem Kazimierzowskim to dawna warownia należąca do systemu obronnego Orlich Gniazd. Zwiedzanie ruin zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie jest płatne. Ceny biletów wstępu na zamek w Ojcowie wynoszą obecnie 22 zł za bilet normalny i 11 zł za bilet ulgowy. Ruiny zamku w Ojcowie można zwiedzać w okresie od 1 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach od 09:00 do 16:00. Dla turystów do zwiedzania została tu udostępniona baszta z bramą, w której znajduje się makieta całego zamku oraz wystawa pod tytułem “Dzieje Zamku Ojcowskiego”. Dodatkowo na zamku w Ojcowie powstała platforma widokowa, która pozwoli wam zobaczyć piękną panoramę Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Oprócz baszty i bramy ze średniowiecznej warowni w Ojcowie nie zostało niestety nic więcej. Można tu jeszcze zobaczyć resztki murów obronnych i dawnych budynków mieszkalnych oraz średniowieczną studnie o głębokości 20 metrów. Według dawnych podań w pierwotnej formie warownia ta nazywana była “Ociec”. Nazwa ta została nadana warowni przez króla Władysława Łokietka, który ukrywał się w jednej z tutejszych jaskiń podczas walki o krakowski tron.

Ruiny zamku w Ojcowie widziane z parkingu, na którym parkowaliśmy na początku wycieczki
Brama strzegąca wejścia na teren zamku w Ojcowie
Ruiny zamku w Ojcowie pozwolą wam zapoznać się z ciekawą historią tej dawnej twierdzy

Po zwiedzaniu wszystkich wymienionych wyżej atrakcji możecie zakończyć całą wycieczkę lub udać się na dalsze zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego. W Ojcowskim Parku Narodowym znajdziecie jeszcze sporo atrakcji i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc, które polecamy wam zobaczyć jest legendarna Maczuga Herkulesa – duża skała wapienna o kształcie maczugi o wysokości 25 metrów, która stanowi bardzo charakterystyczny element krajobrazu. Skała ta przypomina swoim wyglądem broń mitycznego bohatera greckiego Herkulesa, który dostał od bogów Olimpu misję wykonania 12 arcytrudnych prac. Maczugę Herkulesa możecie podziwiać na tarasie przy Pieskowej Skale. Tuż obok Maczugi Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym ulokowany został kolejny duży zamek czyli Zamek Pieskowa Skała. Zamek Pieskowa Skała to duża warownia z XIV wieku, która podobnie jak ruiny zamku w Ojcowie była częścią systemu obronnego Orlich Gniazd. Zamek ten był częścią licznych działań wojennych. Brał on na przykład udział w bitwie w Pieskowej Skale w czasie powstania styczniowego w 1863 roku. Obecnie Zamek na Pieskowej Skale został odrestaurowany i udostępniony dla turystów do zwiedzania. Jako że zwiedzanie zamku na Pieskowej Skale zajmuje około dwie godziny czasu to jest to już temat na zupełnie osoby artykuł, który oczywiście znajdziecie na naszej stronie (link do artykułu: dostępne wkrótce).

Maczuga Herkulesa przy zamku Pieskowa Skała w Ojcowskim Parku Narodowym

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze