Kraków atrakcje
Małopolskie,  Przewodnik

Kraków atrakcje – co warto zobaczyć w Krakowie? 45 najciekawszych atrakcji Krakowa.

Kraków to dawna stolica Polski i największe miasto Małopolski, w którym kryją się liczne arcyciekawe atrakcje turystyczne. Kraków każdego roku odwiedzane jest przez ogromne tłumy turystów z całego świata i jest jednym z tych miast, w którym podczas pobytu nie sposób się nudzić. W Krakowie znajdziecie wiele atrakcji, dzięki którym aktywnie spędzicie czas zwiedzając zabytkowe Stare Miasto oraz mniej znane klimatyczne dzielnice miasta. Jeżeli wybieracie się do Krakowa po raz pierwszy w życiu i nie wiecie co warto zobaczyć w Krakowie lub jest to wasza kolejna wizyta w dawnym mieście królów Polski to w tym artykule przygotowaliśmy dla was opis aż 45 najciekawszych atrakcji turystycznych, które koniecznie musicie zwiedzić w Krakowie. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Krakowa oraz informacje jak poruszać się pomiędzy atrakcjami w Krakowie krakowską komunikacją miejską. Na końcu zamieściliśmy dla was interaktywną mapkę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi w tym artykule atrakcjami Krakowa. Zapraszamy!

Kraków – dojazd do Krakowa i parkingi w mieście

Kraków to duże stołeczne miasto w południowej Polsce nad rzeką Wisłą w woj. małopolskim. Do Krakowa można dojechać własnym autem, autokarami, pociągami a nawet można dolecieć tu samolotem. Wybierając się do Krakowa autokarem lub pociągiem należy dojechać do Dworca Kolejowym Kraków Główny PKP lub Dworca Autobusowego MDA, które lokalizowane są przy Galerii Krakowskiej na ulicy Pawiej. Po opuszczeniu dworców znajdziecie tu liczne przystanki autobusowe i tramwajowe, z których możecie dojechać praktycznie w każdy zakątek Krakowa. Do Krakowa można również dotrzeć krajowymi połączeniami lotniczymi. Na obrzeżach Krakowa znajduje się port lotniczy Balice, na którym lądują samoloty z Wrocławia, Warszawy czy Gdańska. Jeżeli nie boicie się latać to ta opcja dotarcia do Krakowa na pewno was zainteresuje. Wielu turystów w podróż do Krakowa wybiera się własnym autem. Wybierając się do Krakowa autem trzeba mieć na uwadze fakt, że w Krakowie istnieje Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która obejmuje swoim obszarem prawie wszystkie atrakcyjne turystycznie miejsca w mieście. Oznacza to że będziecie musieli zapłacić tu za parkowanie pojazdu od 4 zł do 6 zł za godzinę postoju. Parkingów w mieście Kraków jest całkiem sporo a dogodne lokalizacje parkingów do zwiedzania atrakcji Krakowa zaznaczyliśmy na interaktywnej mapce atrakcji, która dostępna jest na końcu tego artykułu.

Jedna z ulic Krakowa – parkowanie w centrum miasta jest dość trudne i dodatkowo płatne

Kraków – komunikacja miejska

Zwiedzając atrakcje turystyczne w Krakowie polecamy wam poruszać się po mieście komunikacją miejską MPK Kraków. Krakowska komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta i pozwala bezproblemowo dojechać pod praktycznie każdą atrakcję. Poruszając się po Krakowie komunikacją miejską oszczędzicie też sporo pieniędzy na opłatach parkingowych. Przygotowaliśmy tu dla was kilka wskazówek, które ułatwią wam korzystanie z komunikacji miejskiej w Krakowie. Zacznijmy od zakupu biletów na przejazd komunikacją miejską w Krakowie: Bilety MPK Kraków możecie zakupić na przystankach oraz w pojazdach MPK Kraków w specjalnych automatach. Płatności za bilety można dokonać gotówką jak i kartą płatniczą (w pojazdach tylko kartą). Zakupiony w automacie bilet należy skasować w kasowniku. My głównie kupowaliśmy bilety czasowe 20-minutowe za 4 zł oraz 60-minutowe za 6 zł na strefy I+II+III. Jeżeli planujecie dłuższy pobyt w Krakowie warto pomyśleć o zakupieniu biletu na 7 dni lub więcej. Jeżeli chodzi o wyszukiwanie połączeń i linii, którymi dojedziecie pod atrakcje to Kraków jest ujęty w świetnej aplikacji mobilnej JakDojade. Aplikacja ta dostępna jest w sklepie Play oraz w AppleStore. Wystarczy pobrać ją na wasz telefon, wybrać miasto Kraków i wpisać miejsce, do którego chcecie dojechać. Aplikacja nie tylko poda wam numery linii autobusowych i tramwajowych ale również wyświetli mapę miasta z zaznaczonymi przystankami.

Atrakcje w Krakowie – co warto zwiedzić?

Pora zatem na listę atrakcji w Krakowie, które naszym zdaniem warto zwiedzić. W tym artykule opisaliśmy dla was aż 45 największych atrakcji Krakowa. Wszystkie opisane poniżej atrakcje Krakowa da się zwiedzić mniej więcej w 3 dni w ciągu kilku osobnych wycieczek. A oto nasza lista najciekawszych atrakcji, które warto zwiedzić w Krakowie:

Zwiedzanie atrakcji w Krakowie polecamy wam zacząć od wycieczki na Stare Miasto. Stare Miasto to najstarszy obszar Stołecznego Królewskiego Miasta Kraków, którego centrum stanowi Rynek Główny. Stare Miasto w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Starym Mieście w Krakowie będziecie mogli pospacerować wąskimi uliczkami w otoczeniu pięknych zabytkowych kamienic. Na Starym Mieście w Krakowie zlokalizowane są też najbardziej znane atrakcje turystyczne jak Sukiennice, Podziemia Rynku Głównego czy Kościół Mariacki. Tutaj też znajdują się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Wieczorami Stare Miasto w Krakowie tętni życiem i można tu spotkać zarówno lokalnych mieszkańców jak i turystów pijących rzemieślnicze piwo i koktajle serwowane w barach ze stylową muzyką. Stare Miasto w Krakowie to kultowe miejsce, od którego powinniście zacząć całą waszą przygodę ze zwiedzaniem atrakcji miasta Kraków. Zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie jest bezpłatne.

Godziny otwarcia Starego Miasta w Krakowie:

 • Stare Miasto w Krakowie można zwiedzać przez całą dobę.
Stare Miasto w Krakowie to jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta

Rynek Główny Starego Miasta to kolejne miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić w Krakowie. Zwiedzanie Rynku Głównego jest praktycznie obowiązkowe. Krakowski Rynek Główny to ogromny główny plac miasta o wyjątkowym znaczeniu historycznym, kulturowym jak i społecznym. To właśnie tu znajdziecie wszystkie kultowe atrakcje turystyczne Krakowa. Historia Rynku Głównego sięga aż XIII wieku gdy lokowano miasto Kraków w 1257 roku. Wówczas wytyczony został ogromny kwadratowy plac, który powstał z myślą o kupcach, którzy podążali szlakami handlowymi do Krakowa aby sprzedawać tu swoje towary. Na Rynku Głównym w Krakowie znajdziecie liczne atrakcje turystyczne, w tym krakowskie Sukiennice, Kościół Mariacki, Podziemną Trasę Turystyczną Rynku w Krakowie oraz Wieżę Ratuszową. Na Rynku Głównym w Krakowie znajdziecie też przepiękne zabytkowe kamienice oraz liczne bary i restauracje, w których można wypocząć, zrelaksować się i zjeść coś dobrego. Zwiedzanie Rynku Głównego w Krakowie jest całkowicie bezpłatne.

Godziny otwarcia Rynku Głównego w Krakowie:

 • Rynek Główny w Krakowie można zwiedzać przez całą dobę.
Na Rynku Głównym w Krakowie czeka na was mnóstwo atrakcji oraz liczne bary i restauracje

Zwiedzanie atrakcji na Rynku Głównym w Krakowie polecamy wam rozpocząć od zwiedzania Kościoła Mariackiego. Kościół Mariacki to najważniejszy kościół w Krakowie i szalenie popularna atrakcja turystyczna miasta. Jest to przepiękna gotycka świątynia, która została konsekrowana około 1320 roku. Budynek Kościoła Mariackiego usytułowany jest ukośnie względem osi Rynku Głównego, który w czasie powstawania świątyni jeszcze nie istniał. Zwiedzanie Kościoła Mariackiego w Krakowie warto rozpocząć od zwiedzania jego zewnętrznej części. Na ścianach kościoła znajdziecie liczne epitafia mieszczan krakowskich oraz pamiątki po dawnym cmentarzu parafialnym. Warto też spojrzeć na wysokie na około 80 metrów wieże kościoła Mariackiego zwieńczone późnogotyckim hełmem. Z wyższej wieży kościoła Mariackiego co godzinę odgrywany jest też słynny Hejnał Mariacki, którego można posłuchać z płyty Rynku Głównego. Po wysłuchaniu hejnału koniecznie zajrzyjcie do wnętrza Kościoła Mariackiego gdzie czeka na was bogato zdobiony ołtarz główny i liczne arcydzieła sztuki. Zwiedzanie Kościoła Mariackiego w Krakowie jest bezpłatne.

Godziny otwarcia Kościoła Mariackiego w Krakowie:

 • Od poniedziałku do soboty: 11:30 – 18:00
 • W niedzielę i święta: 14:00 – 18:00
Kościół Mariacki w Krakowie na Rynku Głównym
Wnętrze Kościoła Mariackiego w Krakowie

Sukiennice w Krakowie to kolejna kultowa atrakcja turystyczna na Rynku Głównym w Krakowie. Sukiennice to zabytkowy budynek ulokowany w centralnym punkcie krakowskiego rynku, w którym niegdyś koncentrował się cały miejski handel. Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie na przestrzeni wieków były najważniejszym miejscem miasta, w którym pracowali najlepsi architekci, artyści i rzemieślnicy. Nazwa “Sukiennice” pochodzi od tego, że niegdyś można tu było zakupić sukno w licznych kramikach. Dzisiaj w Sukiennicach znajdziecie dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami i rękodziełem. Na górnym piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, która jest oddziałem Muzeum Narodowego. Na parterze Sukiennic znajdziecie słynną kawiarnię Noworolski. W roku 2010 pod Sukiennicami otwarto oddział Historycznego Muzeum Miasta Krakowa i Podziemia Rynku Głównego, które warto zwiedzić przy okazji wizyty w Sukiennicach. Wstęp do Sukiennic w Krakowie jest bezpłatny.

Godziny otwarcia Sukiennic w Krakowie:

 • Sukiennice w Krakowie czynne są codziennie od 09:00 do 20:00
Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie
We wnętrzu Sukiennic możecie zakupić liczne pamiątki, biżuterię i rękodzieło

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć na krakowskim rynku jest Wieża Ratuszowa. Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie jest świetnie widoczna i stanowi ciekawą atrakcję, którą można również zwiedzić od środka. Wejścia do Wieży Ratuszowej strzeże para lwów, które pochodzą z pałacu Morstinów w Pławowicach. Nad wejściem do Wieży Ratuszowej wisi herb Krakowa oraz godło Polski. Na parterze wieży znajduje się sala, która niegdyś służyła za skarbiec i przechowalnie insygniów rajców miasta. W górnych pomieszczeniach Wieży Ratuszowej będziecie mieli okazję podziwiać unikatowe wnętrza w stylu gotyckim, drewniane kasetonowe sklepienia, rekonstrukcje średniowiecznych strojów mieszczańskich czy archiwalne fotografie autorstwa Ignacego Kriegera. Na ostatnim piętrze Wieży Ratuszowej w Krakowie można zobaczyć stary mechanizm zegarowy z 1967 roku. Zwiedzanie Wieży Ratuszowej jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Wieży Ratuszowej w Krakowie:

 • Bilet normalny: 18 zł
 • Bilet ulgowy: 14 zł

Godziny otwarcia Wieży Ratuszowej w Krakowie:

 • Poniedziałek: 10:00 – 15:00
 • Wtorek – niedziela: 10:00 – 18:00
Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie

Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie to kolejna atrakcja, którą polecamy wam zobaczyć. Jest to rzymskokatolicki kościół rektoralny zbudowany pierwotnie w stylu romańskim a następnie przebudowany w stylu barokowym. Według legendy w tym miejscu swoje kazania wygłaszał niegdyś św. Wojciech – czeski książę z rodu Sławnikowiców i biskup Pragi. We wnętrzu Kościoła św. Wojciecha czeka na was bogato zdobione prezbiterium oraz nawa, do której przylegają dwie nisze kościoła. Wejście do kościoła zdobi późnobarokowy portal. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Większej. W podziemiach kościoła św. Wojciecha w Krakowie znajduje się ekspozycja historyczna związana z historią krakowskiego Rynku. Wstęp do kościoła św. Wojciecha w Krakowie jest bezpłatny.

Godziny otwarcia Kościoła św. Wojciecha w Krakowie:

 • Kościół św. Wojciecha otwierany jest w czasie Mszy Św. oraz w czasie dyżurów.
 • Msze św. w kościele odbywają się w niedziele o godz. 12:15, 19:00 i 21:37.
 • Msza św. o godz. 21:37 odbywa się codziennie.
Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie

Na Rynku Głównym w Krakowie natkniecie się też na rzeźbę Eros Bendato. Eros Bendato to rzeźba z brązu przedstawiająca spętaną głowę młodzieńca. Jest to prezent dla miasta od polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja. Rzeźba Eros Bendato została sprowadzona do Krakowa w 2005 roku i umieszczona jest na krakowskim rynku tuż obok Wieży Ratuszowej. Lokalizacja rzeźby do dziś wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców Krakowa, lokalnych historyków i krytyków sztuki, którzy uważają że dzieło to nie powinno znajdować się na zabytkowym Rynku Głównym. Wchodząc na Rynek w Krakowie nie sposób nie zauważyć tej rzeźby dlatego też dodajemy ją do zestawienia atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Krakowie. Rzeźbę Eros Bendato w Krakowie można podziwiać oczywiście bez żadnych opłat.

Godziny otwarcia:

 • Rzeźbę Eros Bendato można odwiedzać przez całą dobę.
Rzeźba Eros Bendato na Rynku Głównym w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie to jedno z najbardziej znanych miejsc na Rynku Głównym. Pomnik Adama Mickiewicza znajduje się we wschodniej części krakowskiego Rynku pomiędzy Sukiennicami a wylotem ulicy Siennej. Pomnik ten powstał według projektu Teodora Rygiera w 1898 roku w setną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Pomnik ma wysokość 10 metrów i przedstawia poetę stojącego na postumencie, u stóp którego znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo Nauka i Poezja. Na cokole pomnika umieszczony został napis “Adamowi Mickiewiczowi Naród”. Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie to ulubione miejsce spotkań mieszkańców Krakowa oraz turystów. Wiele wycieczek szkolnych, które odwiedzają Kraków właśnie to miejsce ustala jako punkt zbiórki podczas zwiedzania atrakcji Rynku Głównego w Krakowie. Zwiedzanie pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie jest bezpłatne.

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie można odwiedzać przez całą dobę.

Przy pomniku Adama Mickiewicza często zbierają się uczestnicy wycieczek turystycznych

Kolejną ciekawą atrakcją, która polecamy wam zobaczyć na Rynku Głównym w Krakowie jest Kościół św. Barbary. Kościół św. Barbary to gotycki kościół rzymskokatolicki zlokalizowany między placem Mariackim a Rynkiem Głównym tuż obok Kościoła Mariackiego. Kościół św. Barbary został wzniesiony w latach 1338-104 i pierwotnie pełnił funkcję kościoła cmentarnego. Ponoć budowę tego kościoła sfinansowała sama Królowa Jadwiga. Jest to gotycka budowla ceglana, w której wnętrzu kryją się liczne działa sztuki w stylu gotyckim, późnogotyckim oraz barokowym. Niegdyś w zabudowaniach klasztornych przy Kościele św. Barbary znajdowała się klinika uniwersytecka, w której przeprowadzano sekcje zwłok ludzkich i ćwiczenia prosektoryjne. Miejsce, w którym dzisiaj stoi Kościół św. Barbary uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych zakątków starego Krakowa. Zwiedzanie Kościoła św. Barbary w Krakowie jest bezpłatne.

Godziny otwarcia Kościoła św. Barbary w Krakowie:

 • W dni powszednie w czasie Mszy Św. o godz. 16:00, 18:00 i 20:00
 • W niedziele i święta w czasie Mszy Św. o godz. 09:30, 11:00, 12:30, 16:00 i 18:00
Kościół św. Barbary w Krakowie
Wnętrze Kościoła św. Barbary w Krakowie

Brama Floriańska to kolejna atrakcja, którą koniecznie musicie zobaczyć na Starym Mieście w Krakowie. Brama Floriańska to średniowieczna brama miejska z basztą, która zlokalizowana jest na końcu ulicy Floriańskiej. Brama ta jest pozostałością po dawnych murach miejskich i jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych. Brama Floriańska w Krakowie ma 34,5 metra wysokości i jest bardzo dobrze widocznym punktem orientacyjnym na Starym Mieście. Jej nazwa pochodzi od kościoła św. Floriana na Kleparzu choć niegdyś nazywaną ją też Bramą Chwały, gdyż to tu rozpoczynał się główny trakt królewski prowadzący prosto na Wawel. Brama Floriańska powstała gdzieś na początku XVI wieku i przez wiele lat broniła wjazdu na teren Krakowa. Dzisiaj stanowi ona atrakcję turystyczną i można na niej zobaczyć orła piastowskiego wg. projektu Jana Matejki, rokokową płaskorzeźbę św. Floriana oraz klasycystyczny ołtarz z kopią obrazu Matki Boskie Piaskowej. Zwiedzanie Bramy Floriańskiej w Krakowie jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Przez Bramę Floriańską w Krakowie można przechodzić przez całą dobę.
Brama Floriańska w Krakowie

Tuż za Bramą Floriańską czeka na was kolejna atrakcja czyli Barbakan. Barbakan w Krakowie to najbardziej wysunięta na północ część dawnych fortyfikacji miejskich miasta. Jest to potężna budowla o wyjątkowo oryginalnej konstrukcji, która została wzniesiona w latach 1498 -1499 w celu ochrony jedynego odcinka murów miasta niechronionego przez naturalną zaporę wodną. Co ciekawe krakowski Barbakan nigdy nie został zdobyty szturmem a nawet odparł on atakujące wojska nieprzyjaciela po oddaniu jednego strzału. Obecnie Barbakan w Krakowie jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji wystaw, arena walk sportowych oraz historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich. W okresie letnim organizowane jest tu również średniowieczne kino letnie w Barbakanie. Zwiedzanie wnętrza Barbakanu w Krakowie jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Barbakanu w Krakowie:

 • Bilet normalny: 16 zł
 • Bilet ulgowy: 12 zł

Godziny otwarcia Barbakanu w Krakowie:

 • Poniedziałek – niedziela: od 10:00 do 19:00
Barbakan w Krakowie

Tuż obok Bramy Floriańskiej odnajdziecie Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich. Arsenał to część Muzeum Książąt Czartoryskich, które jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Arsenał to budynek przeznaczony do przechowywania broni oraz prochu i położony jest on przy ulicy Pijarskiej na Starym Mieście w Krakowie. Arsenał w Krakowie został wybudowany w latach 1565-1566 i był drugim arsenałem w mieście po wzniesionym wcześniej arsenale przy Bramie Grodzkiej. W Arsenale Miejskim utworzona jest obecnie galeria sztuki starożytnej z wejściem do sali wystawowej prowadzącym przez Basztę Stolarską. W Galerii Sztuki Starożytnej zobaczycie egipskie sarkofagi z mumiami, zbiór fragmentów papirusów z tekstami Księgi Umarłych oraz grecką ceramikę i rzymskie posągi. Wstęp do Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie jest płatny.

Ceny biletów wstępu do Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich:

 • Bilet normalny: 18 zł
 • Bilet ulgowy: 14 zł

Godziny otwarcia Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich:

 • Poniedziałki – nieczynne
 • Wtorek – niedziela: od 10:00 do 18:00
Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu to obowiązkowy punkt wycieczki do Krakowa. Wawel to jeden z najsłynniejszych europejskich zabytków i jeden z dwóch najważniejszych i największych zamków w Polsce. W dawnych czasach Zamek Królewski na Wawelu był siedzibą królów Polski. Dzisiaj jest on znanym na cały świat zabytkiem, który każdego roku gości w swoich murach setki tysięcy turystów z całego świata. Zwiedzając Zamek Królewski na Wawelu odkryjecie wiele ciekawostek historycznych i zobaczycie wspaniałe działa sztuki i kultury narodu Polskiego. Na zwiedzanie całego Wawelu polecamy wam zarezerwować sobie cały dzień. Jako że odwiedziny na Zamku Królewskim na Wawelu to bardzo duży temat, poświęciliśmy temu zagadnieniu całkowicie odrębny artykuł, który znajdziecie tutaj: (dostępne wkrótce). Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu jest płatne.

Ceny biletów wstępu na zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu:

 • Na Wawelu bilety na różne ekspozycje wykupuje się osobno z zależności od tego co chcecie zwiedzić.
 • Zwiedzanie wszystkich ekspozycji na Wawelu kosztuje około 150 zł za osobę.

Godziny otwarcia Zamku Królewskiego na Wawelu:

 • Poniedziałek: od 10:00 do 16:00
 • Od kwietnia do czerwca oraz od września do grudnia: wtorek – niedziela: od 09:00 do 17:00
 • Od lipca do sierpnia: wtorek – niedziela: od 09:00 do 18:00
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu to obowiązkowa pozycja w czasie wizyty w Krakowie

Podczas pobytu na Wawelu polecamy wam zwiedzić Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II. Muzeum Katedralne na Wawelu przechowuje cenne skarby-relikwie i najważniejsze pamiątki historyczne jak włócznia św. Maurycego, naczynia i szaty liturgiczne, zabytkowe relikwiarze i pamiątki po królach, biskupach i bohaterach narodowych. Inicjatorem powstania muzeum był kardynał Karol Wojtyła, który został później papieżem Janem Pawłem II. Oprócz zwiedzania ekspozycji muzealnej bilet wstępu gwarantuje wam wejście do Katedry Wawelskiej. Katedra Wawelska to kościół archikatedralny na Wawelu, który jest miejscem koronacji i pochówku królów Polski. W Katedrze Wawelskiej pochowali są prawie wszyscy królowie Polski począwszy od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego herbu Wieniawa. Oprócz królów Polski w Katedrze Wawelskiej spoczęli biskupi krakowscy, przywódcy polityczni oraz wieszcze narodowi. Naszym zdaniem jest to obowiązkowe miejsce, które należy zwiedzić w Krakowie. Wstęp do Muzeum Katedralnego na Wawelu jest płatny.

Ceny biletów wstępu do Muzeum Katedralnego na Wawelu:

 • Bilet normalny: 23 zł
 • Bilet ulgowy: 16 zł

Godziny otwarcia Muzeum Katedralnego na Wawelu:

 • Poniedziałek – sobota: od 09:00 do 16:00
 • Niedziela: od 12:30 do 16:00
Wejście do Muzeum Katedralnego im. Jana Pawła II na Wawelu
Wnętrze Katedry Wawelskiej zachwyci was licznymi zabytkami i bogatym wnętrzem

Zwiedzając Katedrę Wawelską nie zapomnijcie wejść na wieżę katedralną aby zobaczyć Dzwon Zygmunta. Królewski Dzwon Zygmunta to wielki dzwon odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza Hansa Behem z Norymbergi. Po przywiezieniu go do Krakowa został on zawieszony w starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu. Po raz pierwszy dźwięk Dzwonu Zygmunta rozbrzmiał w Krakowie 13 lipca 1521 i od tamtego czasu jest on cały czas w czynnym użyciu. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary i stąd właśnie też wzięła się jego nazwa. Na przestrzeni lat Dzwon Zygmunta w Krakowie urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych. Legenda głosi że dotknięcie serca Dzwonu Zygmunta przynosi szczęście. Przy okazji zwiedzania wieży katedralnej i Dzwonu Zygmunta będziecie mogli też pooglądać ze szczytu wieży wspaniałą panoramę Krakowa. Zwiedzanie Dzwonu Zygmunta jest zawarte w cenie biletu do Muzeum Katedralnego Jana Pawła II.

Godziny otwarcia wieży katedralnej z Dzwonem Zygmunta:

 • Zwiedzanie Dzwonu Zygmunta możliwe jest w godzinach pracy Muzeum Katedralnego Jana Pawła II.
Dzwon Zygmunta w Katedrze Wawelskiej w Krakowie
Panorama Krakowa widziana z wieży katedry Wawelskiej

Przy okazji odwiedzin na Wawelu polecamy wam też zajrzeć na Basztę Sandomierską. Baszta Sandomierska to jedna z trzech zachowanych baszt ogniowych na Zamku Królewskim na Wawelu, które zostały przystosowane do użycia broni palnej do obrony zamku. Baszta ta powstała w 1460 roku za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka i służyła do obrony rezydencji królewskiej od południa. Oprócz funkcji obronnej baszta pełniła rolę więzienia i niegdyś niewolono w niej przedstawicieli szlacheckich rodów w ramach kary. Z górnych kondygnacji Baszty Sandomierskiej rozpościera się piękny widok na Zamek Królewski na Wawelu, miasto Kraków oraz całą okolicę. Zwiedzanie Baszty Sandomierskiej na Wawelu jest płatne.

Ceny biletów wstępu na Basztę Sandomierską:

 • Bilet normalny: 5 zł
 • Bilet ulgowy: 2 zł

Godziny otwarcia Baszty Sandomierskiej na Wawelu:

 • Basztę Sandomierską można zwiedzać od 27 kwietnia do 28 października.
 • Godziny otwarcia 27 kwietnia – 30 czerwca: od 10:00 do 18:30
 • Godziny otwarcia Lipiec – Sierpień: od 10:00 do 19:00
 • Godziny otwarcia Wrzesień – Październik – 10:00 – 17:30
Baszta Sandomierska na Wawelu

Czymże byłby Kraków bez Smoka Wawelskiego? Smok Wawelski to jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa. Jest to legendarny potwór, który według legendy miał ukrywać się pod Zamkiem Królewskim na Wawelu na wzgórzu wawelskim w pieczarze zwaną Smoczą Jamą. Według baśni i podań Smok Wawelski był niezwykle groźną bestią, która siała spustoszenie w okolicy krakowskiego grodu. Poruszony losem swoich poddanych Król Krak nakazał ubicie bestii czego podjął się szewczyk Dratewka. Jako że bezpośrednia walka ze smokiem mogła skończyć się tragedią, bestia została zgładzona za pomocą fortelu. Podłożono jej do pożarcia baranka wypchanego siarką, po zjedzeniu której smok wawelski wypił za dużo wody z Wisły i pękł. Obecnie przy Zamku Królewskim na Wawelu ustawiony jest 6 metrowy pomnik Smoka Wawelskiego wykonany z brązu, który co chwilę zieje z paszczy żywym ogniem! Spektakl ten można podziwiać przez całą dobę w odstępach co 10 minut. Zwiedzanie pomnika Smoka Wawelskiego jest całkowicie bezpłatne.

Smoka Wawelskiego w Krakowie można odwiedzać przez całą dobę.

Pomnik Smoka Wawelskiego w Krakowie

Odwiedzając Smoka Wawelskiego w Krakowie nie zapomnijcie zajrzeć też do jego legowiska czyli do Smoczej Jamy. Smocza Jama na wzgórzu wawelskim powstała około 12 milionów lat temu w wyniku krasowienia skały jurajskiej. We wnętrzu Smoczej Jamy znajdują się liczne tajemnicze komory pełne skalnych zagłębień i szczelin, które tworzą tu niepowtarzalny nastrój i klimat. Dla zwiedzających Smoczą Jamę udostępniono trasę turystyczną o długości 81 metrów (cała pieczara ma długość 270 metrów). Według legendy to właśnie w tym miejscu mieszkała straszna bestia żerująca na mieszkańcach Krakowa czyli Smok Wawelski. Podczas zwiedzania Smoczej Jamy zobaczycie trzy duże komory oraz posłuchacie ciekawych opowieści i legend. Zwiedzanie Smoczej Jamy odbywa się w ramach zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Wstęp do Smoczej Jamy jest płatny i wymaga zakupienia osobnego biletu.

Ceny biletów wstępu do Smoczej Jamy:

 • Bilet normalny: 9 zł
 • Bilet ulgowy: 7 zł

Godziny otwarcia Smoczej Jamy:

 • Smocza Jama czynna jest codziennie w okresie od 20 kwietnia do 31 października
Smocza Jama w Krakowie – to tutaj czaił się niegdyś Smok Wawelski

Po zwiedzaniu pomnika Smoka Wawelskiego koniecznie udajcie się na Smoczy Szlak w Krakowie. Smoczy Szlak w Krakowie to stosunkowo nowa atrakcja turystyczna, która pozwoli wam odkryć wiele ciekawych miejsc w mieście. Na Smoczym Szlaku ustawione są niewielkie figurki smoków w różnych pozach, które wykonują też różne zawody. Obecnie do odnalezienia na terenie Krakowa jest 9 smoczych figurek. Punktem początkowym całej zabawy może być pomnik Smoka Wawelskiego przy Zamku na Wawelu skąd można rozpocząć spacer brzegiem Wisły w kierunku ulicy Bernardyńskiej lub Smoczej. Na prawym brzegu rzeki Wisły spotkacie dwa smoki: smoka turystę oraz smoka geodetę. Następnie warto skierować kroki w stronę ul. Karmelickiej oraz Parku Krakowskiego gdzie czekają na was kolejne smoki: smok z rozłożoną mapą, smok malarz oraz smok z latawcem. Więcej szczegółów na temat tej ciekawej atrakcji z pełnym opisem trasy zwiedzania znajdziecie w jednym z naszych artykułów. Zwiedzanie Smoczego Szlaku w Krakowie jest całkowicie bezpłatne.

Figurek Smoków na Smoczym Szlaku w Krakowie można szukać całą dobę.

Figurka Smoka Wodnego przy Zamku Królewskim na Wawelu
Figurka Smoka z Latawcem w Parku Jordana w Krakowie

Po zwiedzaniu Rynku Głównego i Wawelu polecamy wam wybrać się na Kazimierz na zwiedzanie Trasy Zabytków Żydowskich. Zwiedzanie Trasy Zabytków Żydowskich polecamy wam rozpocząć od Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Beera Meiselsa. Następnie w okolicy znajdziecie wiele żydowskich świątyń jak synagoga Tempel, synagoga Kupa czy synagoga Izaaka. Kulminacyjnym punktem trasy jest ulica Szeroka gdzie znajdują się aż trzy świątynie, z najcenniejszą zabytkową Starą Synagogą – najstarszą budowlą żydowską w Polsce z XV wieku, która obecnie mieści też w sobie oddział Muzeum Krakowa z ekspozycją poświęconą historii i kulturze krakowskich żydów. Na Trasie Zabytków Żydowskich warto również zajrzeć na zabytkowy kirkut czyli cmentarz żydowski z 1511 roku. Zwiedzanie Trasy Zabytków Żydowskich w Krakowie jest bezpłatne ale za wstęp do niektórych miejsc trzeba będzie uiścić opłatę.

Godziny otwarcia Trasy Zabytków Żydowskich:

 • Trasę Zabytków Żydowskich na Kazimierzu w Krakowie najlepiej zwiedzać za dnia.
Trasa Zabytków Żydowskich w Krakowie
Synagoga Tempel na Trasie Zabytków Żydowskich w Krakowie

Po zwiedzaniu Trasy Zabytków Żydowskich polecamy wam poeksplorować trochę Dzielnicę Żydowską na krakowskim Kazimierzu. Krakowski Kazimierz to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. W tej dzielnicy Krakowa przez wiele wieków ukształtowało się sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi pojawili się na krakowskim Kazimierzu już w połowie XIV wieku i do początku XIX wieku mieszkali tu na terenie “żydowskiego miasta”. Dzielnica Żydowska na Kazimierzu w Krakowie znajduje się w obrębie ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Współcześnie Kazimierz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. To właśnie tutaj znajdziecie najbardziej oblegane kafejki i restauracje serwujące dania kuchni Polskiej i żydowskiej. Na Kazimierzu ulokowały się też liczne znane pracownie artystyczne i galerie sztuki. Jeżeli szukacie miejsca z prawdziwym krakowskim nastrojem i długą listą pubów, kawiarni i restauracji z niepowtarzalnym klimatem to koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie dzielnicy żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Zwiedzanie Dzielnicy Żydowskiej na Kazimierzu jest bezpłatne.

Dzielnicę Żydowską w Krakowie można zwiedzać przez całą dobę.

Dzielnica Żydowska na Kazimierzu w Krakowie

Zwiedzając krakowski Kazimierz polecamy wam zajrzeć do muzeum Stara Synagoga. Synagoga Stara to synagoga na Kazimierzu w Krakowie ulokowana przy ulicy Szerokiej 24. Jest ona jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce i jednym z najcenniejszych zabytków architektury żydowskiej w Europie. Wewnątrz Synagogi Starej znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów. Zgromadzono w nim liczne zabytki opowiadające historię i kulturę żydowską głównie związaną z historią żydów krakowskich. W muzeum Stara Synagoga czeka was zwiedzanie kilku ciekawych ekspozycji, w tym: Głównej sali modlitewnej, Babińca południowego i Babińca północnego. Dowiecie się tu co to jest Lambrekin, Rimonim, Tas, Jad czy Lampka Chanukowa i wiele wiele więcej. Naszym zdaniem jest to obowiązkowy punkt zwiedzania atrakcji Krakowa. Wstęp do muzeum Stara Synagoga na Kazimierzu w Krakowie jest płatny.

Ceny biletów wstępu do muzeum Stara Synagoga w Krakowie:

 • Bilet normalny: 18 zł
 • Bilet ulgowy: 14 zł

Godziny otwarcia muzeum Stara Synagoga w Krakowie:

 • Poniedziałki: od 10:00 do 14:00
 • Wtorek – niedziela: od 09:00 do 17:00
Muzeum Stara Synagoga na Kazimierzu w Krakowie

Po zwiedzaniu Kazimierza możecie wybrać się na spacer na Bulwary Wiślane w Krakowie. Bulwary Wiślane to malownicze miejsce spacerów i odpoczynku w centrum Krakowa na brzegu Wisły u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu. Bulwary Wiślane stanowią popularne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe tak krakowian jak i turystów. Jest to świetne miejsce do obserwacji nadbrzeżnej architektury Krakowa oraz samej rzeki Wisły. Spacerując promenadą będziecie mogli skorzystać tu z oferty kulinarnej zacumowanych na rzece licznych barek. Dodatkową atrakcją jest też możliwość wybrania się na rejs po Wiśle do podkrakowskiego Tyńca lub możliwość popływania między brzegami dzielnicy Podgórze i Kazimierz. Najbardziej obleganym miejscem bulwarów jest Bulwar Czerwieński między mostami Dębnickim a Grunwaldzkim. Zwiedzanie Bulwarów Wiślanych w Krakowie jest bezpłatne.

Bulwary Wiślane w Krakowie można zwiedzać całą dobę.

Bulwary Wiślane w Krakowie

W Krakowie znajdziecie też arcyciekawą atrakcję technologiczną w postaci zegara słonecznego, który działa 24 godziny na dobę. 18 listopada 2023 roku na placu Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle w Krakowie odsłonięty został 24-godzinny zegar słoneczny Fundacji Ideanova. Koncepcja tego zegara jest dość niezwykła: Za dnia działa on tak jak tradycyjny zegar słoneczny. Jednak po zapadnięciu zmroku funkcję cienia wskazującego dokładną godzinę przejmuje laser, który zasilany jest energią elektryczną pochodzącą w całości z baterii słonecznych zamontowanych na zegarze. Dodatkowo cała tarcza zegara w nocy zostaje podświetlona, co dodaje całej instalacji niepowtarzanego uroku. Wizję oraz projekt 24-godzinnego zegara w Krakowie zrealizowała Fundacja Ideanova, która rozpisała międzynarodowy konkurs architektoniczno-rzeźbiarski, który wygrał młody polski designer Aleksander Rokosz. Zwiedzanie 24-godzinnego zegara jest bezpłatne.

24-godzinny zegar słoneczny w Krakowie można zwiedzać przez całą dobę.

24-godzinny zegar słoneczny w Krakowie

Spacerując Bulwarami Wiślanymi w Krakowie w pewnym momencie natkniecie się na Aleję Gwiazd. Aleja Gwiazd umiejscowiona jest na bulwarze Czerwieńskim pod wzgórzem wawelskim. Jest to wspólny projekt władz miasta Krakowa i radia RMF FM. Na Alei Gwiazd w Krakowie uhonorowani zostali wybitni muzycy i zespoły muzyczne z Polski jak i z całego świata. Każdy z uhonorowanych tu artystów i zespołów przedstawiony jest na dedykowanej metalowej płycie z brązu, która została wmurowana w asfalt na bulwarze Czerwieńskim. Pierwszą gwiazdę wmurowano tu 28 czerwca 2008, którą odsłoniła kanadyjska wokalistka Céline Dion. Z biegiem czasu liczba płyt na Alei Gwiazd urosła i dzisiaj spacerując Aleją Gwiazd będziecie mogli zobaczyć płyty takich gwiazd estrady i muzyki jak: Krzysztof Krawczyk, Michael Jackson, Marek Grechuta oraz zespołów muzycznych Budka Suflera, Wilki czy Maanam. Zwiedzanie Alei Gwiazd w Krakowie jest całkowicie bezpłatne.

Aleję Gwiazd w Krakowie można zwiedzać przez całą dobę.

Aleja Gwiazd w Krakowie przy Bulwarach Wiślanych

Obok Bulwarów Wiślanych znajduje się kolejne ciekawe miejsce czyli Ławka Banacha i Nikodyma. Jest to pomnik na krakowskich Plantach ustawiony w miejscu gdzie według doniesień doszło do spotkania dwóch matematyków: Hugona Steinhausa i Stefana Banacha w 1916 roku u stóp Wawelu. Młody uczony Hugo Steinhaus podczas spaceru usłyszał, że ktoś rozmawia o całce Lebesgue’a. Jako że pojęcie to było znane wówczas tylko wybitnym specjalistom z zakresu matematyki młody uczony podszedł do dwóch rozmówców, którymi okazali się Stefan Banach, matematyk samouk oraz Otto Nikodym, nauczyciel matematyki w IV Gimnazjum w Krakowie. Po całej rozmowie kilka dni później Stefan Banach dostarczył Hugonowi gotowe rozwiązanie całki Legesgue’a. Na pamiątkę tego wydarzenia na krakowskich Plantach ustawiono pomnik w kształcie ławeczki i dwóch rozmawiających na niej matematyków. Na jednej z desek ławki wyryte jest rozwiązanie całki Lebesgue’a, której rozprawiali naukowcy. Zwiedzanie Ławki Banacha i Nikodyma w Krakowie jest bezpłatne.

Ławkę Banacha i Nikodyma w Krakowie można odwiedzać przez całą dobę.

Ławka Banacha i Nikodyma w Krakowie

Po zwiedzaniu Ławki Banacha i Nikodyma wybierzcie się na spacer krakowskimi Plantami na poszukiwanie dawnych Baszt Krakowskich. Baszty to specjalne budowle obronne, które znajdowałby się dawniej w ciągu murów miejskich Krakowa. Krakowskie mury osłaniane były przez 47 baszt, które dzisiaj można podziwiać spacerując po krakowskich Plantach. W obecnych czasach z oryginalnych baszt miejskich w całości zachowało się niestety tylko kilka z nich. Na szlaku Baszt Krakowskich znajdziecie nadal zachowane baszty: Pasamoników, Cieśli, Stolarzy oraz basztę Floriańską. Reszta baszt krakowskich, które już nie istnieją została upamiętniona w postaci metalowych płyt ustawionych w miejscach gdzie niegdyś w murach miasta istniała baszta obronna. Spacer na szlaku Baszt Krakowskich na Plantach w Krakowie to świetna okazja na relaks i odpoczynek w otoczeniu przyrody i pięknych zabytków. Zwiedzanie szlaku Baszt Krakowskich jest całkowicie darmowe.

Szlak Baszt Krakowskich można zwiedzać przez całą dobę.

Płyta metalowa upamiętniająca miejsce gdzie niegdyś znajdowała się baszta Rymarzy.

Podczas spaceru po krakowskich Plantach nie zapomnijcie zajrzeć do Uniwersytetu Jagiellońskiego! Uniwersytet Jagielloński to najstarsza polska uczelnia wyższa, która została powołana do życia przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Podczas spaceru na Plantach będziecie mieli okazję zobaczyć przepiękny budynek rektoratu Uniwersytetu Jagiellońskiego a nieco dalej znajdziecie też muzeum UJ oraz kościół uniwersytecki. Budynek przedstawiony na poniższym zdjęciu to Collegium Novum – zabytkowy budynek UJ znajdujący się przy ulicy Gołębiej 24 na Starym Mieście. Budowę gmachu Collegium Novum rozpoczęto w 1883 roku według projektu Feliksa Księżarskiego. Wzniesiono go w obowiązującym ówcześnie stylu neogotyckim w oparciu o wzór wzniesionego kilkanaście lat wcześniej gmachu Akademisches Gymnasium w Wiedniu oraz Kreuzschule w Dreźnie.

Budynek rektoratu Uniwersytetu Jagiellońskiego nie jest oficjalnie otwarty dla zwiedzających ale nie ma przeszkód żeby wejść tu na chwilkę i zobaczyć go od środka.

Budynek Rektoratu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Kościół Uniwersytecki (Uniwersytecka Kolegiata) Św. Anny w Krakowie to kolejna atrakcja warta waszej uwagi. Jest to jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce, która wzorowana jest na bazylikach rzymskich. Wnętrze kościoła zdobi bogata, późnobarokowa dekoracja rzeźbiarska, architektoniczna i malarska. Wewnątrz kościoła uniwersyteckiego w Krakowie zobaczycie też konfesję św. Jana Kantego, który jest patronem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszy drewniany kościół uniwersytecki powstał w Krakowie w XIV wieku. W połowie XV wieku powstał już kościół murowany w stylu gotyckim, który został ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę. Obecny budynek kościoła Uniwersyteckiego w stylu barokowym zbudowano z funduszy Akademii Krakowskiej na przełomie XVII i XVII wieku.Zwiedzanie Uniwersyteckiej Kolegiaty Św. Anny w Krakowie jest bezpłatne.

Kościół Uniwersytecki w Krakowie otwarty jest dla zwiedzających za dnia.

Uniwersytecka Kolegiata Św. Anny w Krakowie
Wewnątrz Kościoła Uniwersyteckiego znajdują się przepiękne dzieła sztuki sakralnej

Z atrakcji o tematyce Uniwersytetu Jagiellońskiego polecamy wam też zajrzeć do Muzeum Collegium Maius. W muzeum Collegium Maius możecie dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy na temat historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgromadzona tu kolekcja nawiązuje do dziejów najstarszej polskiej uczelni, historii nauki i spuścizny profesorów. W zbiorach muzeum odnaleźć można m.in. liczący ponad 2000 obiektów zbiór instrumentów naukowych obejmujący eksponaty z większości dyscyplin naukowych: astronomii, geodezji, nawigacji, fizyki, matematyki, chemii, biologii, miar i wag. Część kolekcji muzealnej prezentowana jest w 20 salach ekspozycji stałej i odnosi się głównie do dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz społeczności akademickiej. W muzeum zgromadzona jest również pokaźna kolekcja wizerunków profesorów UJ, która jest jedną z najstarszych i najbogatszych tego typu kolekcji w Polsce. Zwiedzanie muzeum Collegium Maius UJ jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Collegium Maius w Krakowie:

 • Bilet normalny: 12 zł
 • Bilet ulgowy: 6 zł

Godziny otwarcia Collegium Maius:

 • Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:30
 • W godzinach 12:30 – 13:00 trwa przerwa techniczna
 • Wejście na dziedziniec muzeum możliwe jest od poniedziałku do soboty w godz. 09:00 – 18:00
Wejście do Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kolejną zabytkową atrakcją turystyczną w Krakowie jest Bazylika Dominikanów pw. Świętej Trójcy. Jest to zabytkowy kościół położony w Starym Mieście w Krakowie przy ulicy Stolarskiej 12. Kościół ten połączony jest z klasztorem dominikanów i posiada podwójne sanktuarium: Matki Bożej Różańcowej i Świętego Jacka Odrowąża. We wnętrzu Bazyliki Dominikanów czeka na was trójnawowa gotycka świątynia ceglano-kamienna w systemie filarowo-skarpowym. W kościele tym pochowany jest książę Leszek Czarny – przyrodni starszy brat króla Władysława Łokietka, który zmarł w roku 1288. Wnętrze Bazyliki Dominikanów pw. Świętej Trójcy skrywa także liczne bogato zdobione kaplice, przepiękny ołtarz główny oraz organy wybudowane w 1890 roku. Zwiedzanie Bazyliki Dominikanów pw. Świętej Trójcy w Krakowie jest bezpłatne.

Godziny otwarcia Bazyliki Dominikanów w Krakowie:

 • Bazylika otwarta jest w czasie Mszy Świętych oraz za dnia.
 • Furta klasztorna otwarta jest w dni powszednie od 07:30 do 15:30
Bazylika Dominikanów pw. Świętej Trójcy w Krakowie

Zwiedzając północną część Starego Miasta w Krakowie warto zobaczyć majestatyczny Pomnik Grunwaldzki. Pomnik Grunwaldzki w Krakowie to pomnik konny króla Władysława II Jagiełły, który zdobi Dzielnicę I Stare Miasto na placu Jana Matejki. Pomnik Grunwaldzki został wzniesiony w 1910 roku według projektu Antoniego Wiwulskiego i Franciszka Blacka w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Pomnik ten został zburzony przez nazistów w 1939 roku a następnie zrekonstruowany w 1976 roku według projektu Mariana Koniecznego. Pomnik Grunwaldzki ma nieco ponad 13 metrów wysokości a na jego szczycie umieszczony jest konny posąg króla Władysława Jagiełły, który w lewej ręce trzyma końską uzdę a w prawej obnażony miecz. Oprócz króla na pomniku znalazły się też postacie księcia litewskiego Witolda, rycerzy polskich oraz poległego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Pomnik Grunwaldzki zwiedza się bez żadnych opłat.

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie można zwiedzać całą dobę.

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie

Tuż obok Pomnika Grunwaldzkiego znajduje się Bazylika Świętego Floriana. Bazylika św. Floriana to jedna z najstarszych parafii Krakowa. Budynek Bazyliki Świętego Floriana wzniesiony został między rokiem 1185 a 1216. Lokalizacja tego kościoła związana jest z legendą, która mówi że w miejscu, w którym stanął kościół w 1184 roku zatrzymały się wozy wiozące szczątki św. Floriana . Woły odmówiły ruszenia się do przodu aż do momentu podjęcia decyzji o postawieniu tu świątyni dedykowanej św. Florianowi. Obecna Bazylika Świętego Floriana w Krakowie pochodzi z XVII wieku i powstała po pożarze kościoła podczas oblężenia Krakowa przez Szwedów. We wnętrzu Bazyliki św. Floriana możecie podziwiać piękne dzieła sztuki sakralnej oraz Figurę św. Floriana, która wmurowana jest w fasadę budynku. Bazylikę św. Floriana można zwiedzać zupełnie za darmo.

Bazylikę Świętego Floriana w Krakowie można zwiedzać za dnia.

Bazylika Świętego Floriana w Krakowie

Będąc w Krakowie musicie spróbować lokalnego przysmaku czyli krakowskiego obwarzanka. Obwarzanek krakowski to najsmaczniejszy symbol miasta Krakowa, który każdego dnia sprzedawany jest w ilościach ponad 150 tysięcy sztuk. Obwarzanek krakowski ma ponad 600-letnią tradycję i objęty jest unijnym znakiem Chronione Oznaczenia Geograficzne. Obwarzanki możecie zakupić praktycznie w całym mieście w specjalnych niebieskich kramikach. Do wyboru są obwarzanki z makiem, sezamem, serem oraz ze słoną posypką. Jeżeli interesuje was historia tego smacznego symbolu Krakowa to warto złożyć wizytę w Żywym Muzeum Obwarzanka. Żywe Muzeum Obwarzanka powstało z miłości do Krakowa, jego tradycji i dziedzictwa. Podczas wizyty w muzeum będziecie mogli wziąć udział w warsztatach, w których w interaktywny sposób poznacie tajemnicę wytwarzania obwarzanków krakowskich a nawet zrobicie własnego obwarzanka. Wstęp do Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Żywego Muzeum Obwarzanka:

 • Bilet normalny: 40 zł
 • Bilet ulgowy: 30 zł

Godziny otwarcia Żywego Muzeum Obwarzanka:

 • Warsztaty dla osób indywidualnych trzeba wykupić z wyprzedzeniem na stronie Żywego Muzeum Obwarzanka.
Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie
Obwarzanki krakowskie to tradycyjna przekąska Krakowa

Jeżeli lubicie zwiedzać muzea to polecamy wam odwiedzić Muzeum Narodowe w Krakowie. Muzeum Narodowe w Krakowie zostało utworzone przez Radę Miasta Kraków w 1879 roku i posiada bogate zbiory dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej. Zostało ono założone w społecznym zrywie w drugiej połowie XIX wieku jako jednostka samorządu miejskiego a dziś ma status narodowej instytucji kultury. W Muzeum Narodowym w Krakowie zebrane są bezcenne zbiory głównie związane z Polską i polską sztuką, które prezentowane są na wystawach stałych i czasowych. Muzeum Narodowe w Krakowie ma wiele filii na terenie całego miasta. W gmachu głównym Muzeum Narodowego możecie zwiedzić stałe eskpozycje o tytułach: XX + XXI. Rzeźba, XX + XXI Galeria Sztuki Polskiej oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego. Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie jest płatne.

Ceny biletów wstępu do gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie:

 • Bilet normalny: ekspozycje stałe – 35 zł, ekspozycje czasowe – 35 zł
 • Bilet ulgowy: ekspozycje stałe – 25 zł, ekspozycje czasowe – 25 zł
 • We wtorki wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny.

Godziny otwarcia gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie:

 • Poniedziałki – nieczynne
 • Wtorek – niedziela: od 10:00 do 18:00
Budynek gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie

Tuż obok gmachu głównego Muzeum Narodowego znajduje się Skwer Studenckiego Komitetu Solidarności przed Domem Studenckim Żaczek. Studencki “Żaczek” był jednym z najważniejszych ognisk tworzącej się opozycji przedsierpniowej władz PRL przed strajkami w 1980 roku. W „Żaczku” w tym okresie mieszkał w trakcie studiów Stanisław Pyjas, student UJ, zamordowany tragicznie prze milicjantów. Studencki Komitet Solidarności w Krakowie powstał po śmierci kolegi Stanisław Pyjasa, którego zwłoki znaleziono 7 maja 1977 w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej 7. Obecnie na Skwerze Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie znajduje się tablica z nazwą, historią SKS i zdjęciami ówczesnych działaczy oraz zdjęciami z “Czarnego marszu”, który przeszedł ulicami Krakowa 15 maja 1977 po śmierci Pyjasa. Wszystkie zdjęcia i materiały umieszczone na pomniku znaleziono w materiałach służby bezpieczeństwa PRL.

Skwer Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie można zwiedzać o każdej porze i całkowicie za darmo.

Tablica pamiątkowa na Skwerze Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie

Kolejną ciekawą atrakcją w Krakowie jest Willa Decjusza. Willa Decjusza to renesansowy pałacyk przy ul. Lipca 1943 w Krakowie w Parku Decjusza na Woli Justowskiej. Jest to miejsce o bogatej historii i tradycji, której dzieje przeplatały się z historią Polski oraz losami wielkich polskich rodów. Willa Decjusza została wzniesiona w latach 1530-1540 przez Justa Ludwika Decjusza – pochodzącego z Alzacji krakowskiego dyplomatę, historyka, ekonomistę i sekretarza króla Zygmunta I Starego. Na przestrzeni dziejów Willa Decjusza wielokrotnie popadała w ruinę by następnie wrócić do blasku i chwały. W czasach nowożytnych również przez lata popadała w ruinę, na szczęście jednak w 1996 roku została ona odrestaurowana i obecnie stanowi siedzibę Stowarzyszenia Willa Decjusza. Willa Decjusza jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Cały obiekt można obecnie zwiedzać i znajduje się on na Szlaku Renesansu w Małopolsce. Zwiedzanie Willi Decjusza jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Willi Decjusza w Krakowie:

 • Bilet normalny: 12 zł
 • Bilet ulgowy: 10 zł

Godziny otwarcia Willi Decjusza:

 • Willę Decjusza zwiedza się z przewodnikiem w godzinach od 10:00 do 16:00
Willa Decjusza w Krakowie

Szukacie miejsca na dłuższy spacer w Krakowie w otoczeniu przyrody? Polecamy wam wybrać się do Rezerwatu Przyrody Panieńskie Skały. Rezerwat Przyrody Panieńskie Skały w Krakowie to krajobrazowy rezerwat przyrody, który zlokalizowany jest w zachodniej części Krakowa na terenie Lasu Wolskiego. W rezerwacie tym znajdziecie głębokie jary o stromym spadku, a także wychodnie wapiennych skał. Na końcu jaru Wolskiego Dołu piętrzą się Panieńskie Skały, jedna z najpiękniejszych na terenie Krakowa formacji skalnych. Nazwa skał pochodzi od zakonnic z niedalekiego klasztoru Norbertanek zwanych Pannami Zwierzynickimi, które według legendy schroniły się w tych okolicach podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Przez Rezerwat Przyrody Panieńskie Skały przebiega żółty szlak turystyczny, który prowadzi do wielu innych ciekawych atrakcji turystycznych w tej części Krakowa. Zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Panieńskie Skały jest bezpłatne.

Rezerwat Przyrody Panieńskie Skały w Krakowie otwarty jest całą dobę.

Rezerwat Przyrody Panieńskie Skały w Krakowie
Szlak turystyczny prowadzi do Wolskiego Dołu i dalej w głąb rezerwatu

Wybierając się do Lasu Wolskiego zajrzyjcie do Muzeum Kościuszkowskiego przy Kopcu Kościuszki. Muzeum Kościuszkowskie powstało na Kopcu Kościuszki w dawnym forcie Twierdzy Kraków. Zwiedzając muzeum poznacie wątki z życia Tadeusza Kościuszki, które przedstawione są tutaj w postaci interaktywnych multimediów. Podczas zwiedzania wystawy poznacie historię Tadeusza Kościuszki od jego rodzinnego domu w białoruskiej Mereczowszczyźnie do Szkoły Kadetów w Warszawie. Następnie trasa zwiedzania przeprowadzi was przez Filadelfię i lata wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojnę z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja i dalej na krakowski Rynek, który był miejscem przysięgi i rozpoczęcia powstania. Dowiecie się tu też co nieco na temat słynnej bitwy pod Racławicami, którą dowodził Tadeusz Kościuszko. Zwiedzanie Muzeum Kościuszkowskiego w Krakowie jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Muzeum Kościuszkowskiego w Krakowie:

 • Bilet normalny: 24 zł
 • Bilet ulgowy: 18 zł

Godziny otwarcia Muzeum Kościuszkowskiego:

 • Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 09:00 – 18:30
Popiersie Tadeusza Kościuszki w Muzeum Kościuszkowskim w Krakowie
Budynek Muzeum Kościuszkowskiego w Krakowie

Po zwiedzaniu Muzeum Kościuszkowskiego będziecie mogli wejść na szczyt Kopca Kościuszki. Kopiec Kościuszki to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa oraz Małopolski. Kopiec ten został usypany na cześć Namiestnika Tadeusza Kościuszki na wzór kopców Krakusa i Wandy. Kopce takie stawiano wtedy za wzór trwałości i niezniszczalności, których nie byli w stanie obalić żadni wrogowie. Decyzją Senatu Rządzącego Wolnego Miasta Krakowa z lipca 1820 rozpoczęto budowę Kopca Kościuszki, którą zakończono w październiku 1820 roku. Obecnie ze szczytu Kopca Kościuszki rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram okolicy z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na Starym Mieście Krakowa. Można z niego zobaczyć Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice oraz Rynek Główny. Z Kopca Kościuszki rozciąga się też piękny widok na Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Beskidy a nawet Tatry. Zwiedzanie Kopca Kościuszki możliwe jest po zakupieniu biletów wstępu do Muzeum Kościuszkowskiego.

Kopiec Kościuszki w Krakowie czynny jest w godzinach pracy Muzeum Kościuszkowskiego.

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Józefa Piłsudskiego to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w Krakowie. Kopiec Piłsudskiego to największy z krakowskich kopców, położony na wzgórzu Sowiniec w Lasku Wolskim. Kopiec ten powstał w celu upamiętnienia postaci Józefa Piłsudskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie wzniesiony został w latach 1934-1937 a imię nadano mu po śmierci marszałka Piłsudskiego w 1935 roku. Kopiec Piłsudskiego w Krakowie został wykonany z ziemi z pól bitew i miejsc kaźni Polaków z okresu powstań, dwóch wojen światowych oraz z czasów komunistycznego reżimu. Wycieczka na Kopiec Piłsudskiego to świetna okazja na rekreacyjny spacer dla całej rodziny. Na kopiec można dojść wędrując kilkoma szlakami turystycznymi, które przeprowadzą was przez Lasek Wolski. Na szczycie Kopca Piłsudskiego znajduje się niewielka platforma widokowa, z której będziecie mogli pooglądać piękne panoramy Krakowa, okolicznych gór oraz samoloty lądujące na krakowskim lotnisku Balice. Wstęp na Kopiec Piłsudskiego w Krakowie jest bezpłatny.

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie można zwiedzać przez całą dobę.

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie

Zwiedzając Lasek Wolski polecamy wam też wybrać się do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Krakowskie Zoo zlokalizowane jest na wzgórzu Pustelnik i zostało założone w 1929 roku. Jest to średniej wielkości ogród zoologiczny, w którym czeka na was ponad 1400 zwierząt przedstawiających 270 różnych gatunków. W krakowskim zoo będziecie mogli zobaczyć między innymi: żyrafy Rothschilda, konie Przewalskiego, hipopotamy karłowate, pandy małe, pantery śnieżne, tygrysy amurskie, wilki grzywiaste szympansy, lemury, słonie indyjskie i wiele innych ciekawych zwierząt. Zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego w Krakowie zajmie wam około 2-3 godziny czasu i będzie świetnym uzupełnieniem dla spaceru po Lasku Wolskim. Na terenie zoo znajdziecie też mniejszy ogród o nazwie Mini Zoo, gdzie wasze dzieci będą mogły poobcować ze zwierzętami hodowlanymi. Zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego w Krakowie jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Zoo w Krakowie:

 • Bilet normalny: 40 zł
 • Bilet ulgowy: 34 zł

Godziny otwarcia Zoo w Krakowie:

 • Zoo w Krakowie czynne jest przez cały rok
 • Zoo w Krakowie otwarte jest codziennie od 09:00 do 18:00
 • Zwiedzanie możliwe jest do godz. 19:00
Wejście do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie
W krakowskim Zoo czekają na was liczne egzotyczne zwierzęta

Po zwiedzaniu krakowskiego Zoo koniecznie wybierzcie się na spacer do Parku Zakrzówek. Zakrzówek to dawny kamieniołom wapienny, który został zalany wodą w latach 90-tych XX wieku. Miejsce to często nazywane jest “Polską Chorwacją” z uwagi na przepiękne krajobrazy i występującą tu lazurową wodę a całość przypomina śródziemnomorski raj. W Parku Zakrzówek przygotowana została specjalna trasa spacerowa, która biegnie po szczytach wysokich na kilkadziesiąt metrów białych skał czyli dawnych ścian kamieniołomu wapiennego. Park Zakrzówek ma ponad 50 hektarów i na zwiedzających czekają tu nie tylko alejki spacerowe, ale też ścieżki biegowe i rowerowe oraz liczne punkty widokowe. Z niektórych punktów widokowych można podziwiać piękną panoramę Krakowa wraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Park Zakrzówek to również świetne miejsce na urządzenie biwaku z grillem. Wstęp i zwiedzanie Parku Zakrzówek w Krakowie jest całkowicie darmowe.

Park Zakrzówek w Krakowie można odwiedzać przez całą dobę.

Park Zakrzówek w Krakowie
W Parku Zakrzówek dowiecie się co nieco na temat historii dawnego kamieniołomu

Przy okazji zwiedzania Parku Zakrzówek warto wybrać się na tutejsze kąpielisko. Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie to jedno z najmodniejszych miejsc w Krakowie na letni wypoczynek. Na Zalewie Zakrzówek powstało kąpielisko składające się z pływających basenów oraz drewnianych pomostów, na których można wygodnie odpoczywać. Przez wiele lat mieszkańcy Krakowa korzystali ze zbiornika wodnego na Zakrzówku w ramach “dzikiego kąpieliska”. W roku 2023 władze miasta Krakowa otworzyły więc oficjalne kąpielisko z aż 5 basenami o różnej głębokości. Na kąpielisku Zakrzówek można bezpiecznie kąpać się w brodziku z wodą sięgająca tylko do kolan jak i w głębokich na 4 metry basenach do nurkowania. W sezonie letnim kąpielisko Zakrzówek strzeżone jest przez wykwalifikowanych ratowników wodnych. Jeżeli po zwiedzaniu atrakcji Krakowa chcielibyście schłodzić się w zimnej wodzie to polecamy wam dodać kąpielisko Zakrzówek do waszych planów zwiedzania. Korzystanie z kąpieliska Zakrzówek w Krakowie jest w pełni darmowe.

Godziny otwarcia kąpieliska Zakrzówek w Krakowie:

 • Kąpielisko Zakrzówek można zwiedzać całą dobę.
 • Ratownicy pełnią dyżury od 22 czerwca do 7 września przez 7 dni w tygodniu od 10:00 do 18:00
Sztuczna plaża w Parku Zakrzówek w Krakowie
Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie

Ostatnim miejscem, które polecamy wam zwiedzić podczas wizyty w Krakowie jest Ojcowski Park Narodowy. Nie jest to co prawda atrakcja w samym Krakowie ale naszym zdaniem powinna znaleźć się w tym zestawieniu. Ojcowski Park Narodowy oddalony jest zaledwie 16 kilometrów na północ od Krakowa. Jest to wyjątkowo piękne miejsce na mapie Małopolski, które słynie ze swoich tras spacerowych i licznych atrakcji turystycznych. Ojcowski Park Narodowy obejmuje swym zasięgiem południowy fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz część Doliny Prądnika. Park ten został utworzony w celu ochrony unikatowego krajobrazu górno-jurajskich skał wapiennych. Wybierając się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego będziecie mieli okazję przespacerować się bardzo widokowym szlakiem turystycznym oraz zwiedzicie tu dwie przepiękne jaskinie skalne. W Ojcowskim Parku Narodowym czeka was też zwiedzanie średniowiecznych zamków oraz słynnej na całą Polskę Maczugi Herkulesa. Na naszej stronie jest już pełnoprawny artykuł na temat atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym, który znajdziecie tutaj: Ojcowski Park Narodowy. Co warto zwiedzić?

Ojcowski Park Narodowy pod Krakowem

Mapa atrakcji w Krakowie

Na koniec przygotowaliśmy dla was interaktywną mapę atrakcji w Krakowie, które zostały przez nas opisane powyżej. Mapę tę możecie zapisać sobie na waszym koncie Google i korzystać z niej podczas zwiedzania atrakcji miasta Kraków. Dodatkowo zaznaczyliśmy na niej kilka parkingów zlokalizowanych blisko największych skupisk atrakcji aby ułatwić wam poruszanie się po całym mieście. Życzymy wam przyjemnego zwiedzania Krakowa i zachęcamy was do podzielenia się waszymi wrażeniami w komentarzu.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze