Kadzielnia Kielce
Góry Świętokrzyskie,  Świętokrzyskie

Kadzielnia w Kielcach. Nietypowa atrakcja turystyczna. Rezerwat, amfiteatr, jaskinia i świetna zabawa w jednym miejscu.

Kadzielnia w Kielcach to niezwykły i unikatowy obiekt, powstały z wykorzystaniem naturalnego otoczenia. Na terenie dawnego wyrobiska wapieni, które znajduje się w środku miasta Kielce utworzono rezerwat przyrody znany jako Rezerwat Kadzielnia. Na terenie Kadzielni czeka na was mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Oprócz zwykłego spaceru w otoczeniu pięknej i unikatowej przyrody będziecie mogli przejść podziemnymi jaskiniami, posłuchać muzyki oraz będziecie mogli przejrzeć się w wodach Szmaragdowego Jeziora. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń również znajdą tu coś dla siebie. W tym wpisie znajdziecie informacje dotyczące dojazdu do Kadzielni, dostępnych dla zwiedzających parkingów, oraz opisy poszczególnych atrakcji. Zapraszamy!

Kadzielnia w Kielcach

Zacznijmy od tego czym jest Kadzielnia w Kielcach. Kadzielnia to wzgórze leżące w południowo-zachodniej części Kielc w woj. świętokrzyskim. Jest to pozostałość po funkcjonującym tu kamieniołomie wapieni, które eksploatowano tu od XVIII wieku. Wydobycie zakończyło się w roku 1962 i wówczas w miejscu wydobycia utworzono Rezerwat przyrody Kadzielnia. Kadzielnia stanowi jedno z największych skupisk jaskiń na ziemi kieleckiej, łącznie jest ich tutaj 25 a najdłuższa z nich udostępniona jest turystom w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej. Na terenie Kadzielni wybudowano też amfiteatr, który ma ponad 5000 miejsc i każdego roku odbywają się w nim liczne koncerty i imprezy kulturowe. Skąd wzięła się nazwa „Kadzielnia”? Nazwa ta wzięła się ponoć od rosnącego tu jałowca, który był wykorzystywany do produkcji kadzideł. Druga wersja mówi że nazwa wzięła się od „kadzielnika” czyli kościelnego, który niegdyś dzierżawił ten teren. Która wersja jest tą właściwą najlepiej zapytać mieszkańców Kielc.

Rzeźba na szczycie ściany skalnej w Kadzielni

Dojazd do Kadzielni, parkingi

Kadzielnia w Kielcach znajduje się pomiędzy ul. Krakowską a al. Legionów. Na miejsce można dojechać własnym samochodem oraz kielecką komunikacją miejską ZTM. Jeżeli wybieracie się na miejsce samochodem przygotowano dla was dwa dogodnie ulokowane parkingi. Pierwszy parking znajduje się przy ul. Krakowskiej – kliknij a drugi przy al. Legionów – kliknij. Jeżeli do Kielc dojeżdżacie pociągiem lub wolicie jechać autobusem to do Kadzielni dojedziecie następującymi liniami: Linie kursujące na przystanek Krakowska Kadzielnia (bliżej Jaskiń i Rezerwatu): 4, 6, 7, 11, 12, 14, 17, 18, 19, 24, 27, 29, 31, 32, 37, 43, 55. Linie kursujące na przystanek Al. Legionów Kadzielnia (bliżej Amfiteatru):  2, 4, 30, 34, 40, 44, 54, 103, 107, 108, N2. Linie kursujące na przystanek Al. Legionów Stadion( bliżej Amfiteatru, trzeba dojść około 300 m): 2, 4, 30, 34, 44. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Kadzielni.

Podziemna Trasa Turystyczna

Zwiedzanie Kadzielni rozpoczynamy od Podziemnej Trasy Turystycznej. Trasę tę tworzy system jaskiń o łącznej długości ok. 140 metrów. Na Podziemną Trasę Turystyczną składają się Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina na Kadzielni. Co czeka na was wewnątrz jaskiń w Kadzielni? Otóż będziecie mieli okazję zobaczyć kominy krasowe, kalcytowe nacieki jaskiniowe, stalagmity i stalaktyty, osady ilaste z kośćmi nietoperzy czy skamieniałości różnych organizmów. W skałach można również dostrzec pokłady różnych minerałów, o których więcej opowie wam przewodnik. Jaskinie Kadzielni są dostępne do zwiedzania od 1 kwietnia do 31 października od wtorku do niedzieli. Zwiedzanie odbywa się w 12 osobowych grupach i wymaga wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacji można dokonać pod numerem tel. +48 695 213 381 lub mailowo na jaskiniakadzielnia@gmail.com. Wejście na Podziemną Trasę Turystyczną jest płatne. Ceny biletów wstępu wynoszą 14 zł za bilet normalny i 10 zł za bilet ulgowy. Przejście przez jaskinie nie jest trudne, trasa jest dostosowana pod turystów w każdym wieku.

Przekrój Podziemnej Trasy Turystycznej
Minerały widoczne na skale wewnątrz jaskini
Ciekawe formy naciekowe
Kolejne minerały widoczne na ścianach jaskini

Skałka Geologów

Drugą ciekawą atrakcją na terenie Rezerwatu Kadzielnia jest Skałka Geologów. Jest ona najwyższym szczytem kieleckiej Kadzielni i wznosi się na wysokość 295 m. n.p.m. Skałka ta jest reliktowym ostańcem skalnym, który wznosi się nad nieczynnym już kamieniołomem i to właśnie ona objęta jest ochroną rezerwatu. We wnętrzu skałki występuje aż 16 naturalnych jaskiń, które nie są jednak udostępnione dla zwiedzających. Na Skałkę Geologów nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny i powinna być ona oglądana z otaczających ją ścieżek. Da się jednak na nią wejść, choć robicie to na własną odpowiedzialność. W ścianach Skałki Geologów wytyczone są również trasy wspinaczkowe, z których chętnie korzystają okoliczni wspinacze.

Bieganie - zobacz na Ceneo
Skałka Geologów
Widok na Skałkę Geologów ze ścieżki
Skałka Geologów widziana z dołu

Amfiteatr Kadzielnia

Kolejną ciekawą atrakcją jest amfiteatr Kadzielnia. Jest to jedna z najpiękniej zlokalizowanych scen artystycznych w Polsce. Amfiteatr ten powstał w 1971 roku w południowej części kamieniołomu i początkowo był wykorzystywany jako scena koncertowa oraz letnie kino plenerowe. Obiekt przeszedł pełną modernizację w 2010 roku, w wyniku której powstała „scena wśród skał”. Amfiteatr został wtedy podzielony na 13 sektorów, które mogą obecnie pomieścić 5430 osób. Ciekawe położenie sprawia że amfiteatr Kadzielnia jest idealnym miejscem do organizowania różnego rodzaju festiwali czy koncertów. Imprezy mogą odbywać się zarówno przy pięknej pogodzie jak i w trakcie deszczu. Brak pogody w żaden sposób nie przeszkadza, gdyż zarówno scena jak i widownia przykrywana jest dachem. Na teren amfiteatru można wchodzić tylko podczas trwających tam eventów kulturalnych. Kiedy nie odbywa się tu żadne wydarzenie można go oglądać zza barierek.

Amfiteatr Kadzielnia
Scena amfiteatru widziana ze wzniesienia

Co jeszcze warto zwiedzić w Kadzielni

Kadzielnia to nie tylko jaskinie, amfiteatr czy Skałka Geologów. Znajdziecie tu kilka dodatkowych atrakcji, które urozmaicą wam zwiedzanie. Wspominaliśmy na początku o atrakcji dla osób, które lubią ekstremalne wrażenia. Są to Tyrolki, które są najnowszą atrakcją dostępna na terenie Kadzielni. Trasa „Tyrolek na Kadzielni” ma około 600 metrów i składa się z trzech tyrolek, platform widokowych i mostu linowego nad koronami drzew. Zjazd na tyrolce polega na tym, że jesteśmy zapinani w specjalną uprząż, która pozwala na zjazd po rozciągniętej linie. Zjazd trwa aż 40 sekund, co pozwala cieszyć się widokami i w nietypowy sposób zwiedzić całą Kadzielnie. Ceny biletów na tyrolki: 90 zł za indywidualny, 75 zł za grupowy (minimum 4 osoby). W cenie mamy 3 trasy widokowe wraz z instruktażem oraz 3 główne trasy tyrolkowe o łącznej długości 600 metrów. Atrakcja otwarta jest w godzinach: poniedziałek – piątek od 9:30 do 21:00, sobota -niedziela od 9:00 do 21:00.

Na terenie Kadzielni znajduje się też kilka mniejszych ale równie ciekawych atrakcji. Warto zobaczyć na przykład wodospad Kadzielnia, którego wody wpadają do Jeziora Szmaragdowego. Jezioro to powstało w dawnym wyrobisku, które wypełniły wody podziemne. Warto również zobaczyć Kamienny Krąg Pamięci, który znajdziecie w północnej części rezerwatu tuż przy ul. Krakowskiej. Tuż obok znajduje się plac zabaw a ze skarpy obok kręgu pamięci rozciąga się wspaniały widok na całą Kadzielnie.

Turystyka na Ceneo
Kamienny Krąg Pamięci na Kadzielni

Ostatnim miejscem, które polecamy wam odwiedzić jest Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne w Kielcach. Pomnik powstał dla uczczenia pamięci mieszkańców kielecczyzny walczących w okresie zaborów i II wojny światowej. Pomnik ma około 12 metrów wysokości i wykonany jest z piaskowca szydłowieckiego. Jest on usytuowany na południowej stronie Kadzielni na wysokim wzniesieniu, z którego rozciągają się fantastyczne widoki zarówno na Kadzielnie jak i na Kielce. I to właśnie dla tych widoków warto się tam wybrać. Wiele osób wybiera to miejsce na weekendowy spacer. Na szczyt wzgórza, na którym stoi pomnik wchodzi się po schodach.

Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne w Kielcach.

Tutaj zakończymy nasz opis wycieczki do Kadzielni. Opisaliśmy już większą część czekających tu na was atrakcji. Zachęcamy was do przeczytania innych naszych wpisów na temat atrakcji woj. świętokrzyskiego. Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze