Muzeum Orła Białego
Świętokrzyskie

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Cennik, godziny otwarcia.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej to ciekawe muzeum regionalne w woj. świętokrzyskim. Muzeum mieści się w murowanym budynku dawnego dozorcostwa oraz na przylegającym do niego placu dawnej huty “Rejów”. Jest ono drugim co do wielkości i ilości eksponatów muzeum wojskowym w Polsce. Muzeum Orła Białego powstało w 1969 roku i jego lokalizacja nie jest przypadkowa, gdyż miasto Skarżysko-Kamienna ma długą tradycję produkcji amunicji i uzbrojenia. Oprócz ekspozycji dostępnej w budynku dozorcostwa można tu oglądać eksponaty wystawione na prawie 2ha powierzchni, na której wystawiony jest różnego rodzaju sprzęt wojskowy. W tym wpisie znajdziecie informacje dotyczące godzin otwarcia Muzeum Orła Białego, cen biletów wstępu oraz co można zobaczyć na jego terenie. Zapraszamy!

Dojazd do Muzeum Orła Białego

Muzeum Orła Białego znajduje się przy ul. Słonecznej 90 w Skarżysku Kamiennej. Najłatwiej będzie tu oczywiście dojechać własnym samochodem, który następnie można zaparkować na parkingu znajdującym się tuż obok wejścia do muzeum. Jeżeli wolicie podróżować pociągiem to nie ma problemu, do Muzeum Orła Białego można również dojechać komunikacją miejską. Do Skarżyska-Kamiennej dojeżdżacie pociągiem, następnie udajecie się na przystanek przy Dworcu PKP i wsiadacie do autobusu linii nr. 7. Autobus ten kursuje od ok. godziny 8:30 do 18:00 w dni robocze i 17:00 w dni wolne i święta i zawiezie was prosto pod wejście muzeum.

Godziny otwarcia muzeum

Muzeum Orła Białego otwarte jest 7 dni w tygodniu przez cały rok. Godziny, w których można zwiedzać muzeum nieco się różnią w zależności od pory roku. Poniżej zamieszczamy godziny otwarcia atrakcji podzielone na konkretne miesiące:

  • Styczeń – marzec: od 8:00 do 16:00
  • Kwiecień: od 8:00 do 19:00
  • Maj – sierpień: od 8:00 do 20:00
  • Wrzesień: od 8:00 do 19:00
  • Październik: od 8:00 do 18:00
  • Listopad – grudzień: od 8:00 do 16:00

Ceny biletów do Muzeum Orła Białego

Wstęp na teren Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej jest płatny. Dzieci do lat 5 wchodzą do muzeum za darmo. Często organizowane są liczne akcje i programy promocyjne jak “Koleją do Kultury”, “Bilet rodzinny” czy “Przewodnik” dzięki czemu można zakupić bilety wstępu po jeszcze niższej cenie. W swojej ofercie Muzeum Orła Białego posiada również bilety dla grup zorganizowanych powyżej 25 osób, zwiedzanie z przewodnikiem czy udostępnienie miejsca na ognisko. Poniżej prezentujemy ceny biletów wstępu do muzeum dla osób indywidualnych:

Zwiedzanie Muzeum Orła Białego

Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej zwiedzaliśmy przy okazji letniego wyjazdu do woj. świętokrzyskiego. W pierwszy wolny dzień wybraliśmy się w podróż samochodem ze Starachowic i po około 30 minutach drogi byliśmy już pod wejściem. Auto zostawiliśmy na przylegającym do muzeum parkingu, zakupiliśmy bilety wstępu i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na “pierwszy ogień” poszła wystawa, którą można zwiedzać w budynku dawnego dozorcostwa. Wystawa ta nosi nazwę “Barwa i Broń XX wieku i przedstawia ona uzbrojenie oraz umundurowanie z czasów I i II wojny światowej oraz okresu “zimnej wojny”. Eksponaty wystawione są w salach w szklanych gablotach oraz bezpośrednio na podłodze, można śmiało podejść i zobaczyć wszystko z bliska. W skład wystawy wchodzi indywidualne uzbrojenie strzeleckie, amunicja, przedmioty użytku codziennego. W jednej z sal tzw. “Pociskowni” można zobaczyć amunicję artyleryjską, przeciwpancerną czy przeciwlotniczą.

Wystawa stała “Barwa i Broń”
Eksponaty w “Pociskowni”
Jeden z wolnostojących eksponatów

Druga część wystawy czyli część plenerowa czeka na was na placu przylegającym do dozorcostwa. Wystawa plenerowa zawiera ok. 130 eksponatów uzbrojenia ciężkiego, z którego korzystało Wojsko Polskie po 1945 roku. Ekspozycja plenerowa podzielona jest na części tematyczne: lotniczą, pancerną, morską, artylerii rakietowej oraz artylerii lufowej. Do wszystkich eksponatów można podejść, można ich dotknąć, na niektórych można nawet usiąść. Naszym zdaniem najlepsze jest zwiedzanie interaktywne, gdyż dany eksponat można nie tylko poobserwować ale również poczuć pod palcami. Wszystkie znajdujące się na placu eksponaty są autentyczne i pełnowymiarowe. Znajdują się tu różnego rodzaju działa, wyrzutnie rakietowe, czołgi, jest też kuter torpedowy ORP “Odważny”. Nie do wszystkich eksponatów da się niestety wejść, na niektóre da się usiąść aby zrobić sobie ciekawe zdjęcie. Wystawa ta zaciekawi więc nie tylko dzieci ale i dorosłych.

Eksponaty na placu Muzeum Orła Białego
Do eksponatów można swobodnie podejść
Można obejrzeć je dokładnie z każdej strony
Można je również dotknąć

Najciekawszy naszym zdaniem eksponat udostępniony dla zwiedzających to pełnowymiarowy samolot transportowy Ił-14, który został specjalnie przystosowany do zwiedzania przez turystów. Samoloty Ił-14 trafiły do Polski w połowie roku 1955 i były użytkowane przez PLL LOT. Łącznie w Polsce znalazło się 13 takich maszyn, które od początku lat 60-tych obsługiwały linie zagraniczne a po przebudowaniu na wersje z 32 miejscami pasażerskimi latały na liniach krajowych do roku 1974. Na pokład samolotu wchodzi się tylnym wejściem po metalowych schodach. Samolot posiada oryginalne wnętrze, do tego dla zwiedzających udostępniono kokpit maszyny więc można zasiąść za jego sterami i poczuć się jak prawdziwy pilot. Gwarantujemy że na pewno będziecie się tu dobrze bawić a największą frajdę będą miały tu wasze pociechy. Nie będziemy zdradzać więcej szczegółów dotyczących znajdujących się tu eksponatów, wystarczy że wspomnimy że w muzeum jest tyle eksponatów że na pewno nie będziecie się nudzić. Tutaj kończymy zatem naszą wspólną wycieczkę do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Zachęcamy was do przeczytania naszych pozostałych artykułów o atrakcjach w woj. świętokrzyskim. Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!

Samolot transportowy Ił-14
Agata za sterami Iła-14

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze