zalew wąchock
Świętokrzyskie

Zalew Wąchock, trasa spacerowa wokół zalewu, spływ kajakowy. Zwiedzamy Wąchock i Aleję Humorów.

Wąchock to niewielkie miasto w woj. świętokrzyskim, leżące pomiędzy Starachowicami a Skarżyskiem-Kamienna. Miasteczko to zasłynęło swego czasu na całą Polskę za sprawą licznych dowcipów na temat urzędującego tu sołtysa. Wąchock położony jest nad rzeką Kamienną i posiada duży zalew, wokół którego możliwe było stworzenie pięknych terenów rekreacyjnych. W połączeniu z lokalnymi atrakcjami turystycznymi takimi jak np. Opactwo Cystersów czy Lessowy Wąwóz Rocław jest to wręcz wymarzone miejsce na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. W tym artykule dowiecie się co można zobaczyć podczas spaceru brzegiem zalewu oraz jakie atrakcje na was tu czekają. Zwiedzimy również znajdującą się obok zalewu Aleję Humorów i pomnik sołtysa. Zapraszamy!

Jak dojechać do Zalewu Wąchock

Zacznijmy od wskazówek dojazdu do miasta Wąchock. Wąchock zlokalizowany jest około 5 km od Starachowic, z którymi graniczy od północy i zachodu. Do Wąchocka można dojechać własnym samochodem, pociągiem lub skorzystać z autobusów, które kursują pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Starachowicami. Rozkład jazdy pociągów oraz autobusów z łatwością można znaleźć w Internecie i jest to dobra alternatywa podróży gdy nie macie możliwości skorzystać z auta. Do zalewu można również dojść piechotą, gdyż do Wąchocka prowadzi kilka lokalnych szlaków turystycznych, w tym międzynarodowy Szlak Cysterski stanowiący Europejski Szlak Kulturowy. Poniżej znajdziecie mapę z zaznaczoną lokalizacją Zalewu Wąchock.

Parkingi przy Zalewie Wąchock

Dogodnie ulokowany parking przy Zalewie Wąchock znajduje się przy ul. Kolejowej przy budynku Poczty Polskiej. Kolejny parking możecie znaleźć nieco dalej w ciągu ul. Błonie oraz przy miejsko-gminnym ośrodku kultury czy przy Opactwie Cystersów. Poniżej na mapce zaznaczyliśmy lokalizację parkingu, który znajduje się najbliżej wejścia na trasę spacerową wokół zalewu.

Trasa spacerowa wokół zalewu

Zalew Wąchock to sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Kamiennej. Jest on położony w dzielnicy południowej w Wąchocku wzdłuż ul. Świętego Rocha. Pełni on obecnie rolę zbiornika retencyjnego. Jest on okolony oświetloną promenadą spacerową z wydzieloną ścieżką rowerową. Jest to miejsce, które służy mieszkańcom miasta do rekreacji oraz stanowi dodatkową atrakcję turystyczną obok opactwa cystersów. Trasa spacerowa wokół zalewu ma około 2,5 kilometra długości. Wybierając się na spokojny spacer przejście tej odległości zajmie wam od 30 do około 45 minut. Nad zalew możecie również przyjechać rowerem. Wzdłuż jego południowego brzegu przebiega trasa rowerowa łącząca Skarżysko-Kamienną z Kałkowem. Podczas spaceru wokół zalewu czeka na was kilka ciekawych atrakcji, o których dowiecie się w dalszej części wpisu.

Rowery - porównaj na Ceneo
Nowa trasa spacerowa wokół zalewu
Zalew Wąchock jest całkiem spory
Plaża nad Zalewem Wąchock

Co można zobaczyć

Pierwszym ciekawym miejscem, na które natkniecie się podczas spaceru nad zalewem Wąchock są Pozostałości Zespołu Pofabrycznego w Wąchocku. Są to ruiny dawnych zakładów metalowych oraz walcowni, które powstały na terenie Wąchocka w I połowie XIX wieku. Zakład ten został zakupiony 1868 roku przez Piotra Hutta i przerobiony na wodny młyn zbożowy. Kolejny właściciel stworzył tu Fabrykę Turbin i Maszyn Młyńskich. Na zakład składały się dom zarządu, pięć budynków fabrycznych oraz tama z urządzeniami hydrotechnicznymi. Ruiny zespołu pofabrycznego przetrwały do dnia dzisiejszego. Obecnie nie można wejść na jego teren ale można dowiedzieć się nieco więcej o historii tego miejsca dzięki tablicom informacyjnym ufundowanym przez gminę Wąchock.

Tablica przy ruinach zespołu pofabrycznego

Kolejną ciekawostką jest Plenerowa Fabryka Zdrowia oraz Pumptrack Wąchock. W ramach projektu Plenerowej Fabryki Zdrowia nad zalewem w Wąchocku powstał park linowy, siłownie terenowe, plenerowe trampoliny oraz skatepark. Wszystkie te atrakcje dostępne są dla każdego za darmo. Atrakcja ta w każdy weekend przyciąga nad zalew wiele osób chętnych spróbować swoich sił podczas pokonywania trasy parku linowego, czy chcących aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu. Jeżeli chodzi o pumptruck jest to specjalny tor rowerowy z utwardzoną nawierzchnią, gdzie można pojeździć po specjalnie zaprojektowanych wzniesieniach i dolinach. Zasada jest mniej więcej taka, że dwaj rowerzyści pokonują tor równolegle na specjalnych rowerach bez pedałowania. Mają oni do pokonania takie same wzniesienia i ten sam dystans. Brzmi to naprawdę ciekawie ale nam nie udało się zobaczyć takich zmagań. Kolejną atrakcją, która znajduje się już po drugiej stronie zalewu jest magiczny kamień przepowiadający pogodę. Jest to oczywiście swojego rodzaju żart, gdyż kamień ten potrafi przepowiedzieć pogodę w taki sposób: gdy kamień jest mokry to pada deszcz. Gdy jest suchy to nie pada. Jest to jednak bardzo trafne żartobliwe nawiązanie do tradycji Wąchocka, która jest związana z dowcipami.

Fragment Parku Linowego Wąchock
Pumptruck Wąchock
Kamień Przepowiadający Pogodę

Spływ kajakowy

W okresie letnim nad Zalewem Wąchock funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Kajaki oraz rowerki wodne można wypożyczać na godziny aby popływać po zalewie i nieco się zrelaksować. Sami skorzystaliśmy z tej formy wypoczynku i byliśmy naprawdę zadowoleni. Kajaki są w dobrym stanie, opłata za wypożyczenie jest niewielka a możliwość zobaczenia Zalewu Wąchock z nieco innej perspektywy warta jest wydania tych kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo wypożyczalnia organizuje spływ kajakowy po rzece Kamiennej. Spływ ten trwa kilka godzin i rozpoczyna się w okolicach Skarżyska-Kamiennej skąd spokojnie dopływamy wraz z nurtem do Wąchocka. Jest to świetna zabawa i spodoba się każdemu, kto tylko nie boi się wody i ma siły żeby troszkę powiosłować. Polecamy!

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl
Wypożyczalnia kajaków przy zalewie Wąchock
Wypływamy na szerokie wody
Tą rzeką spływa się do Zalewu Wąchock

Aleja Humoru w Wąchocku

Kiedy już zwiedzicie wszystko co jest do zobaczenia nad Zalewem Wąchock zachęcamy was do zajrzenia na Aleję Humoru. W Wąchocku powstała specjalna aleja, jedyna taka w Polsce, która prowadzi do Pomnika Sołtysa – również swoją drogą jedynego takiego pomnika w Polsce. W alei wmurowane są 33 tablice z najlepszymi dowcipami o sołtysie Wąchocka. Dowcipy, które są umieszczone na alei zostały wybrane przez organizacje społeczne miasta i gminy oraz obywateli. Jest to bardzo ciekawe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Przy alei umieszczono również dół, w którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle tablicy z nazwą miasta. Ponoć drugi większy dół jest pod domem sołtysa. “Dlaczego przed domem sołtysa jest wielki dół? Bo sołtys robił sobie zdjęcia, do pasa”. Tym oto żartem zakończmy ten wpis, po więcej żartów wybierzcie się na wycieczkę do Wąchocka! Zachęcamy was również do zajrzenia do naszych pozostałych artykułów na temat atrakcji w woj. świętokrzyskim. Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia na szlaku!

Dół do robienia pamiątkowych zdjęć
Aleja Humoru z 33 tablicami
Jedyny w Polsce pomnik Sołtysa

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze