Wieża widokowa w Kotowicach
Dolnośląskie

Wieża widokowa w Kotowicach. Atrakcja turystyczna pod Wrocławiem. Piękne miejsce na krótki weekendowy spacer.

Szukacie ciekawego miejsca pod Wrocławiem, gdzie będziecie mogli w spokoju pospacerować i przy okazji zobaczyć coś ciekawego? Miejsce takie znajdziecie w Kotowicach, wsi w woj. dolnośląskim w gminie Siechnice. Tuż nad brzegiem Odry wznosi się tam wysoka na 40 metrów wieża widokowa. Znajdują się tam również duże kompleksy lasów grądowych, które stanowią osobną atrakcję. Wieża widokowa w Kotowicach to jeden z ciekawszych obiektów turystycznych jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Od lat przyciąga ona wielu turystów z całej okolicy, jest ona celem zarówno wycieczek pieszych jak i rowerowych. W tym artykule zaprezentujemy wam wieżę widokową w Kotowicach, znajdziecie tu również informacje dotyczące dojazdu do Kotowic, godzin otwarcia wieży widokowej oraz podpowiemy co jeszcze warto zobaczyć w okolicy. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi na wieżę w Kotowicach

Do Kotowic najlepiej będzie dojechać własnym samochodem z okolic Wrocławia. Wieś oddalona jest od Wrocławia o jakieś 20 km. a dojazd na miejsce zajmuje około 30 minut w zależności od natężenia ruchu na drodze 94 prowadzącej do Oławy. Po przejechaniu przez Siechnice w miejscowości Groblice należy na skrzyżowaniu skręcić w lewo i kontynuować jazdę wąską asfaltową drogą aż do Kotowic. Nie możecie skorzystać z własnego samochodu? Nic nie szkodzi! Z Wrocławia na miejsce możecie dojechać komunikacją zbiorową. Kursuje tam linia podmiejska 820 do Siechnic, gdzie należy przesiąść się do linii 83 kursujące do Kotowic. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją wieży widokowej.

W Kotowicach są dwa dogodnie ulokowane miejsca gdzie możecie zaparkować swój pojazd. Pierwszy parking znajduje się przy sklepie spożywczym „U Mańka” tuż przed wałem przeciwpowodziowym. Pomimo że do samej wieży widokowej można by dojechać samochodem to przed wałem ustawiono znak „zakaz ruchu”. Znak ten ustawiono ze względu na uszkodzony most znajdujący się w połowie drogi. Możecie oczywiście pojechać dalej na parking pod samą wieżą widokową ale ryzykujecie wtedy otrzymanie mandatu. Drugi parking pod samą wieżą widokową z uwagi na umieszczony wcześniej znak zakazu ruchu przeznaczony jest obecnie wyłącznie dla jednośladów oraz osób zamieszkujących posesje w Utracie. Bezpieczniej więc będzie pozostawić auto pod sklepem spożywczym i wybrać się na spacer z Kotowic. Poniżej zamieszczamy linki z zaznaczoną lokalizacją obu parkingów:

Droga do wieży widokowej

Po dotarciu do Kotowic i pozostawieniu samochodu na parkingu ruszamy w kierunku wieży drogą na Utratę. Droga ta jest wybrukowana i prowadzi przez obszary specjalnej ochrony ptaków „Natura 2000” – Grądy Odrzańskie. Lasy te są domem dla 113 gatunków ptaków i stanowią jedną z ostatnich ostoi dla wielu gatunków ptaków mających bardzo ograniczony zasięg występowania w kraju lub są zagrożone wyginięciem. Lasy te pełne są mokradeł, bagien, jeziorek i kanałów wodnych. Teren ten porasta bujna roślinność, która jesienią wywołuje eksplozję pięknych kolorów. Od wałów do wieży widokowej jest około 900 metrów, będzie to więc krótki acz przyjemny spacer wśród pięknej przyrody.

Droga do wieży widokowej w Kotowicach
Droga do wieży widokowej w Kotowicach

Wieża widokowa w Kotowicach

Wieża widokowa w Kotowicach została wybudowana w 2012 roku i wznosi się na wysokość 40 metrów. Koszt jej budowy wyniósł 1,5 mln złotych, wieża posiada trzy tarasy widokowe, z których widać piękną panoramę gminy Siechnice oraz okoliczne wsie i miejscowości. Przy dobrej pogodzie świetnie widać całą aglomerację wrocławską oraz dużą część Dolnego Śląska. Z wieży widać też wspaniałą panoramę Sudetów, Masyw Ślęży oraz Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Wejście na wieżę widokową w Kotowicach jest bezpłatne. Jest ona otwarta codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00. Wspinaczka na szczyt wieży widokowej jest ciekawym przeżyciem, choć osoby z lękiem wysokości mogą mieć małe trudności podczas wejścia na jej szczyt. Podłoga platform widokowych jak i schody wykonane są z kratownic, przez co podczas wchodzenia cały czas widać pod stopami zwiększającą się odległość od ziemi. Do tego przy nawet lekkim wietrze wieża zaczyna bujać się na boki, co u niektórych może wywoływać uczucie niepokoju lub nudności. Warto jednak przezwyciężyć swoje lęki i wejść na sam jej szczyt.

Wejście na wieżę widokową w Kotowicach

Widoki ze szczytu wieży

Kiedy ruszaliśmy na wycieczkę na wieżę widokową byliśmy nieco sceptyczni co do opisów pięknych widoków, jakie roztaczają się z jej szczytu. Przecież to nie są góry tylko płaski teren wokół Wrocławia, co może tam być ciekawego do zobaczenia? Po wejściu na jej szczyt byliśmy naprawdę miło zaskoczeni. Widoki rzeczywiście są wspaniałe, zwłaszcza jesienią, gdy wszystkie drzewa wokół pokrywają piękne złoto-brązowe barwy.

Widoki ze szczytu wieży widokowej

Podczas naszej wycieczki pogoda niestety nie do końca dopisywała, ale i tak udało nam się zobaczyć dużo pięknych widoków. Na szczycie wieży spędziliśmy około 30 minut robiąc zdjęcia i podziwiając całą okolicę. Podczas naszego pobytu na wieży widokowej razem z nami była tylko jedna rodzina z dziećmi, nie ma tam zwykle dużych tłumów co pozwala na podziwianie widoków w ciszy i spokoju.

Most kolejowy nad Odrą

Jeżeli chcecie wydłużyć waszą wycieczkę i zobaczyć jeszcze jakieś dodatkowe miejsce w okolicy to mamy dla was ciekawą propozycję. Nieopodal wieży widokowej w Kotowicach znajduje się stary Most Kolejowy w Czernicy. Jest to ogromna stalowa konstrukcja, która została oddana do użytku w 1909 roku i służy on do dnia dzisiejszego jako połączenie kolejowe z Brochowa do Miłoszyc. Most ten ma długość 430 metrów i jest świetnie widoczny ze szczytu wieży widokowej. Jest to propozycja na wydłużenie wycieczki i dodanie do niej nieco dreszczyku emocji. Na moście po prawej stronie znajduje się wąska drewniana kładka, która pozwala przejść na jego drugą stronę. Lokalni mieszkańcy często korzystają z niej wybierając się na spacer lub wycieczkę rowerową. Mostem tym można przejść w miarę bezpiecznie, jednak należy zachować szczególną ostrożność, gdyż deski tworzące wąską kładkę spacerową są dość wysłużone, a od samego strony torowiska nie ma żadnej barierki. Po moście nadal kursują pociągi linii Wrocław-Opole.

Most kolejowy nad Odrą

Przed wjechaniem na most mocno zwalniają, należy jednak zachować ostrożność podczas zwiedzania mostu i nigdy nie wchodzić na torowisko. Most ten wykorzystano podczas kręcenia scen do filmów takich jak „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Zachęcamy was do wejścia przynajmniej do połowy długości mostu, gdyż najlepsze wrażenie robi płynąca pod nim Odra.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze