Skalne Grzyby
Dolnośląskie,  Góry Stołowe,  Sudety

Skalne Grzyby w Górach Stołowych. Zwiedzanie Ścieżki Skalnych Grzybów. Opis trasy, mapy, dojazd, parkingi.

Jest takie miejsce w Sudetach, gdzie możecie wybrać się na nietypowe grzybobranie. Nie zbiera się tam jednak ani prawdziwków ani kani. Podziwia się za to nietypowe piękne formacje skalne wyglądem przypominające właśnie grzyby. Są to oryginalnie ukształtowane skały, rozproszone na długości około 2 km. Skały te mają kształty przypominające grzyby, maczugi, bramy czy baszty. Posiadają własne nazwy takie jak „Borowik”, „Pingwinki” czy „Skalne Wrota”. Skalne Grzyby w Górach Stołowych powstały w wyniku erozji piaskowca, który dawniej tworzył na tych rejonach dno wielkiego morza. Miejsce to jest bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. W tym artykule znajdziecie informacje na temat tras wycieczkowych na Skalne Grzyby, dojazdu i parkingów. Znajdziecie tu też krótki opis wycieczki przez Skalne Grzyby. Zapraszamy

Szlaki na Skalne Grzyby

Na zwiedzanie Skalnych Grzybów warto zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia. Jako że grzyby rozproszone są na dość dużym terenie, wytyczono odpowiednie szlaki turystyczne, które pozwalają zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca. Przygotowaliśmy dla was zatem dwa warianty tras wycieczkowych, które pozwolą wam zobaczyć wszystkie najpiękniejsze miejsca i przeżyć niezapomnianą przygodę w Górach Stołowych.

Trasa z Batorowa
Czas: 1 godz. 45 min. Dystans: 6,5 km. Suma podejść: 129 m.

Trasa z Batorowa to krótszy warianty wycieczki, podczas którego zwiedzicie najciekawsze formacje skalne w rezerwacie Skalnych Grzybów. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu leśnym w Batorowie skąd należy ruszyć żółtym szlakiem w stronę punktu „Pod Dzikiem” i dalej przez drewniany most w głąb lasu. Szlak ten jest łatwy, który sprawdzi się idealnie na krótki wypad za miasto. Trasę tę z łatwością pokonają początkujący turyści, osoby starsze oraz dzieci. Na szlaku czeka na was wiele ciekawych skał takie jak „Żaba”, „Skalny Mur” czy „Żółw”. Bardziej szczegółowy opis tego szlaku znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyBatorów – parking
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 6,5 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 45 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT10

Trasa z Drogi Stu Zakrętów
Czas: 3,5 godziny. Dystans: 11 km. Suma podejść: 260 m.

Trasa z Drogi Stu Zakrętów to prawie dwukrotnie dłuższy wariant wycieczki, podczas którego zwiedzicie dużo więcej ciekawych miejsc i zobaczycie więcej ciekawych formacji skalnych. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy Radkowskich Skałach. Parking ten jest dość duży więc nie powinniście mieć wielkich trudności ze znalezieniem wolnego miejsca. Z Radkowskich Skał należy ruszyć czerwonym szlakiem w głąb lasu. Na tej trasie będziecie mogli zobaczyć takie miejsca jak: „Fotel”, „Wrota” czy „Grzyby Bliźniaki” oraz wszystko to co oferuje pierwszy wariant wycieczki. Szlak nie jest trudny, pokonanie całej trasy zajmuje jednak około 3,5 godziny. Dodając do tego czas na robienie zdjęć i odpoczynek śmiało można założyć że wycieczka ta zajmie wam cały dzień.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyRadkowskie Skały – parking
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 11 km
Czas przejściaok. 3,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT13

Dojazd i parkingi na Skalne Grzyby

Skalne Grzyby znajdują się w Górach Stołowych w woj. dolnośląskim pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. Na miejsce najlepiej dojechać własnym samochodem z okolic Kłodzka. Na miejsce dojedziecie drogą nr. 8, która należy jechać do Szczytnej a następnie zjechać z niej i wjechać na drogę na Batorów. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Skalnych Grzybów. Wystarczy kliknąć w przycisk „wyświetl większą mapę” aby wyznaczyć trasę dojazdu z waszej lokalizacji:

W zależności od wybranej przez was opcji trasy wycieczkowej do dyspozycji będziecie mieli dwa parkingi. Pierwszy z parkingów znajduje się w Batorówce, gdzie znajduje się duży parking leśny ulokowany tuż przy żółtym szlaku. Na parkingu tym wzniesiono drewnianą wiatę turystyczna z wyznaczonym miejscem na ognisko. Po odbyciu wycieczki śmiało możecie rozpalić tu ogień i odpocząć w otoczeniu przyrody. Drugi parking przy Drodze Stu Zakrętów jest idealny na rozpoczęcie wędrówki trasą wycieczkową z Radkowskich Skał. Parking ten jest całkiem spory, przyjeżdżając na miejsce wcześnie rano nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Poniżej zamieszczamy linki z zaznaczoną lokalizacją obu parkingów:

Początek wycieczki

Naszą wycieczkę szlakiem Skalnych Grzybów rozpoczynamy na parkingu w Batorowie. Na miejsce dotarliśmy około godziny 09:00 rano i zastaliśmy praktycznie pusty parking. Podczas przygotowywania się do drogi dołączyły do nas dwie grupy turystów, którzy tego dnia również zdecydowali się na zwiedzanie Skalnych Grzybów. Można więc spokojnie powiedzieć że rano mieliśmy Skalne Grzyby tylko dla siebie. Ruszamy zatem żółtym szlakiem w stronę „Dzika” gdzie przekraczamy potok Czerwona Woda i kierujemy kroki w stronę pierwszych atrakcji. Wstęp na ścieżkę edukacyjną Skalne Grzyby jest darmowy. Sam szlak jest bardzo łatwy, jest to zwykła leśna ścieżka biegnąca wśród wysokich jodeł i sosen. Las na początku drogi nie jest gęsty, promienie słońca mogą wiec swobodnie oświetlać korony niskich drzew.

Aby nie zgubić drogi i aby zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca szukajcie wymalowanych na drzewach małych białych kwadratów, przez które po skosie biegnie zielona linia. Jest to oznaczenie wyznaczające kierunek ścieżki dydaktycznej. Ścieżki takie są wytyczone w sposób umożliwiający zobaczenie jak największej liczby ciekawych obiektów przyrodniczych na danej trasie. Jak takie oznaczenie wygląda w rzeczywistości możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. Oznaczenia te będą wam towarzyszyły aż do samego końca trasy zwiedzania Skalnych Grzybów.

Pierwsze Skalne Grzyby na szlaku

Pierwszą ciekawą atrakcją na naszej trasie wycieczki jest skała „Żaba”. Możecie śmiało zejść ze szlaku i podejść pod samą ścianę „Żaby” aby bliżej się jej przyjrzeć. Często przy poszczególnych formacjach skalnych znajdziecie tabliczki, które opowiadają historię powstania Skalnych Grzybów lub takie, które wyjaśniają procesy jakie zachodziły na tym terenie przed wiekami. Na trasie wycieczki będziecie spotykać wiele takich miejsc, warto więc za każdym razem spędzić chwilę czasu na poszukiwaniach dodatkowych informacji aby dowiedzieć się o danym miejscu jak najwięcej. Co powie nam o sobie skalna „Żaba”? Uważne obserwacje pozwolą dowiedzieć się z jakiego materiału zbudowane są tutejsze skały, w jakich warunkach one powstały a nawet jaką rolę dawno temu odegrały tu morskie stworzenia.

Pierwsze ciekawe formacje skalne na szlaku

Skalny Mur i Skalny Zamek

Kolejnym ciekawym miejscem, na które natkniecie się niedaleko za Żabą jest „Skalny Mur”. Jest to jedna z najdłuższych formacji skalnych jakie spotkacie w Górach Stołowych. Mur ma 30 metrów długości oraz jest wysoki na około 10 metrów. Kształtem mocno odbiega od innych skał, które możecie zobaczyć na ścieżce Skalnych Grzybów. Mur ten zbudowany jest z piaskowca, który tworzy tu jeden masywny blok nie zniszczony jeszcze przez naturalne procesy niszczące skałę. Podobne skalne mury można zaobserwować na przykład na Szczelińcu Wielkim. Po drugiej stronie skalnego muru znajduje się kilka mniejszych form skalnych tego samego typu, o które opierają się przechylone skalne kolumny. Świadczy to o tym że „Skalny Mur” kiedyś całkowicie runie a będzie to spowodowane naturalnymi procesami niszczenia się skał.

Nieco dalej za Skalnym Murem znajduje się „Zamek” i „Piętrowy Grzyb”. Szlak poprowadzi was między dwoma zupełnie różnymi skałami. Jedna z nich to dziewięciometrowa baszta o węższej podstawie i szerokiej części środkowej. Wyglądem przypomina zamkową wieżę. Obok niej znajduje się wspomniany „Zamek” czyli bryła, którą przecinają liczne pęknięcia. Jeżeli staniecie po jednej stronie „Zamku” to przez szczeliny dojrzycie osobę po drugiej stronie. Wraz z upływem czasu pierwotne spękania w skale poszerzają się, przez co w niektórych miejscach może przez nie przecisnąć się nawet człowiek. Od tego miejsca na trasie wycieczki będziecie mijać coraz więcej skał przypominających grzyby więc przejdziemy teraz właśnie do nich.

Skalne Grzyby

Skalne Grzyby potrafią przybierać różne formy. Niektóre wyglądają jak „Głowa Lamy”, inne występują parami jak „Grzyby Bliźniaki”. Wszystkie te formacje łączy jedna rzecz, powstają one w procesach niszczenia tworzącego je piaskowca. Proces ten przebiega niejednorodnie, dlatego też często powstają skały o unikalnych i pięknych kształtach. Ścieżka edukacyjna Skalne Grzyby kryje mnóstwo takich miejsc. Najwięcej grzybów znajdziecie za punktem „Dwa Borowiki”. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć przykłady skalnych grzybów, są to „Grzyby Bliźniaki” oraz „Głowa Lamy”.

Skalne Grzyby
Skalne Grzyby „Bliźniaki”

Pamiętajcie że większość skalnych grzybów możecie zobaczyć z bardzo bliskiej odległości. Wystarczy tylko dobrze obserwować oznaczenia na szlaku. Często spotkacie się z sytuacją że oznaczenia ścieżki edukacyjnej czyli biały kwadrat przekreślony zielonym pasem odrywają się od głównego szlaku i samotnie odchodzą między drzewa. Wypatrujcie uważnie takich miejsc, aby nie przegapić najciekawszych atrakcji na waszej trasie. Są takie miejsca że będziecie mieli okazję wejść bezpośrednio między a nawet pod skalne grzyby. Warto więc zwracać szczególną uwagę na oznaczenia ścieżki dydaktycznej. My zakończyliśmy naszą wycieczkę na „Skrzyżowaniu przy Borowiku” skąd Praskim Traktem wróciliśmy na parking w Batorowie. W planach mieliśmy jeszcze zwiedzanie Szczelińca Wielkiego dlatego też zdecydowaliśmy się skrócić trasę przez Skalne Grzyby. Zachęcamy was jednak do skierowania się na czerwony szlak, który pozwoli wam zobaczyć kilka dodatkowych atrakcji.

Na szlaku możecie zobaczyć wiele skalnych grzybów

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

1 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze