data-srcset

Kolorowe Jeziorka, jedna z największych atrakcji w Rudawach Janowickich.


Kolorowe Jeziorka to cztery stawy zlokalizowane u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich w woj. dolnośląskim. Powstały one w wyniku działań człowieka, na terenie dawnych niemieckich kopalni, w których w latach 1785 – 1925 wydobywany był piryt. Barwa jeziorek wynika ze składu chemicznego podłoża, na którym występują. Dla przykładu jeziorko purpurowe zawdzięcza swój kolor związkom żelaza, a jeziorko błękitne związkom miedzi.

Kolorowe JeziorkaWieściszowice
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 3,2 km.
Czas przejściaokoło 1,5 godziny
Trudność szlakuŁatwy
Punkty GOT6

Do Kolorowych Jeziorek wiedzie zielony szlak z Wieściszowic.

Jest to łatwy szlak, który prowadzi przez wszystkie cztery jeziorka aż do szczytu Wielka Kopa. Szlak ten jest bardzo łatwy i można go pokonać nawet z małymi dziećmi. Przy szlaku znajdują się również stoiska z pamiątkami oraz bar i miejsca do odpoczynku dla turystów.

Samochód możecie zostawić na jednym z płatnych parkingów na drodze dojazdowej do wejścia do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Przy samym wejściu parking kosztuje 10 zł za cały dzień parkowania, niżej można zaparkować za 5 zł, jednak trzeba pokonać dodatkowo krótki odcinek drogi asfaltowej aby wejść na teren parku.

Linki do map z zaznaczonymi parkingami znajdziecie poniżej:

Kiedy zaparkujecie już wasze samochody, czas wejść na główny szlak. Zaraz za wejściem do Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się pierwsze jeziorko, które możecie obejrzeć z punktu widokowego. Zwracajcie uwagę na drogowskazy znajdujące się na drzewach, wskazują one dokładnie, w którym kierunku należy się udać do poszczególnych jeziorek.

Pierwsze jeziorko – żółte

Zaraz obok żółtego jeziorka znajduje się Jeziorko Purpurowe. Możecie do niego zejść przygotowaną dla turystów ścieżką i schodkami. Zobaczycie tam również ciekawe różnokolorowe formacje skalne. Część minerałów znajdujących się w tych skałach jest obecna w wodach jeziorka.

Formacje skalne przy Purpurowym Jeziorku
Purpurowe Jeziorko

Aby dotrzeć do Turkusowego Jeziorka musicie udać się dalej zielonym szlakiem, który wiedzie przez las. Na szlaku spotkacie wystające korzenie a po deszczu jest on dość śliski. Dla waszego bezpieczeństwa zamontowano tam barierki.

Widok na Purpurowe Jeziorko ze szlaku
Zielony szlak
Korzenie na zielonym szlaku

Po około 30 minutach wędrówki dotrzecie nad Turkusowe Jeziorko. Znajduje się tam miejsce dla turystów przeznaczone do odpoczynku. Przed jeziorkiem znajduje się również jaskinia, w której mieszkają nietoperze. Szlak przed Turkusowym Jeziorkiem czasami jest dość błotnisty zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu.

Przy Turkusowym Jeziorku
Turkusowe Jeziorko

Z Turkusowego Jeziorka możecie wybrać się jeszcze do Zielonego Jeziorka pod Wielką Kopą, pamiętajcie tylko że pojawia się ono sezonowo, najlepiej wybrać się nad nie w maju.

Cała wycieczka zajmie wam około 1,5 godziny, chyba że zdecyduje się przy okazji zdobyć szczyt Wielkiej Kopy. Szlak na szczyt to głównie leśna droga, która zaprowadzi was do samego szczytu. Po zakończonej wycieczce, jeżeli będziecie czuli niedosyt górskich wędrówek polecamy wybrać się na Skalnik, z Kolorowych Jeziorek to około 15 minut drogi.

Artykuł na temat Skalnika znajdziecie tutaj: (kliknij)


Polskie góry 2020

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.