turkusowe jeziorko
Dolnośląskie,  Rudawy Janowickie,  Sudety

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Miejsce na weekendowy wypad za miasto.

Jedną z popularnych atrakcji turystycznych w rejonie Sudetów Zachodnich są Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Kolorowe jeziorka są lokalną atrakcją turystyczna i codziennie przyciągają tłumy turystów z całego regionu. Czym w ogólne są kolorowe jeziorka? Już spieszymy z odpowiedzią. Kolorowe Jeziorka to cztery stawy ulokowane u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Powstały one na skutek zalania starych poniemieckich kopalni, gdzie w latach 1785-1925 wydobywano piryt, który następnie przerabiany był na kwas siarkowy. Kopalnie te nazywały się: Hoffnung gdzie obecnie znajduje się purpurowe jeziorko, Neues Glück – teren błękitnego jeziorka, Gustav Grube – teren zielonego stawiku. Woda w jeziorkach barwi się na różne kolory ze względu na rozpuszczone w nich minerały. Dla przykładu: purpurowe jeziorko zawdzięcza swoją barwę rozpuszczonym w wodzie związkom żelaza, gdyż ściany i dno wyrobiska, w którym się ono znajduje obfitują w związki miedzi i żelaza – zwłaszcza w piryt. Inny przykład to kolor turkusowego jeziorka, który bierze się od rozpuszczonych w wodzie związków miedzi. Całość robi niesamowite wrażenie dlatego jest tak popularnym celem wycieczek turystów z całego dolnego śląska i okolic.

Szlaki na Kolorowe Jeziorka

Przez kolorowe jeziorka biegnie tylko jedna trasa turystyczna. Przez cały teren jeziorek prowadzi zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę. Jako że jeziorka znajdują się na różnych wysokościach, szlak na całej długości trasy delikatnie wspina się do góry. I tak żółty stawek położony jest na wysokości 555 m. n.p.m. Purpurowe jeziorko znajduje się na wysokości 560 m. n.p.m. Błękitne jeziorko, zwane też turkusowym, niebieskim lub lazurowym znajduje się na wysokości 635 m. n.p.m. Najwyżej położonym jeziorkiem jest zielony stawek i leży on na wysokości 730 m. n.p.m. Żółty stawek oraz zielony stawek okresowo wysychają dlatego też najlepszym okresem na wycieczkę na kolorowe jeziorka jest koniec maja, początek czerwca, gdyż wtedy można podziwiać wszystkie cztery jeziorka w pełnej krasie.

Trasa z Wieściszowic
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 4 km. Suma podejść: 216 m.

Szlak prowadzący przez wszystkie kolorowe jeziorka z Wieściszowic. Bardzo przyjemna trasa prowadząca z Wieściszowic obok trzech parkingów i dalej przez teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Szlak ten poprowadzi was obok wszystkich czterech jeziorek. Na trasie znajduje się świetnie przygotowana infrastruktura turystyczna wraz ze straganami z pamiątkami oraz barem, w którym możecie kupić różne przekąski. Cała droga jest łatwa do pokonania, miejscami na szlaku pojawia się spora ilość korzeni, ale nie są one jakąś wielką przeszkodą. Pokonanie całej trasy zajmie wam około 1,5 godziny. W sezonie letnim na szlaku panują dość spore tłumy.

Kolor szlaku
Punkt startowyWieściszowice
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 4 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT6

Trasa z Wieściszowic na Wielką Kopę
Czas: 2,5 godziny. Dystans: 6,2 km. Suma podejść: 333 m.

Trasa przechodząca przez wszystkie kolorowe jeziorka i dodatkowe wejście na szczyt Wielkiej Kopy. Trasa ta jest wzbogacona o wejście na szczyt Wielkiej Kopy. Jest to czwarty po Skalniku, Dziczej Górze i Wołku pod względem wysokości najwyższy szczyt we wschodniej części Rudaw Janowickich. Warto nim przejść, sam szlak nie jest trudny oraz niewielu turystów decyduje się na kontynuowanie wędrówki na szczyt. Na Wielkiej Kopie znajdziecie drewniany stół, ławeczki oraz duży głaz. Na szczycie znajduje się tablica informacyjna, na której można zobaczyć stare zdjęcie ukazujące starą wieżę widokową. Po drodze znajduje się też niewielki punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na okoliczne góry.

Kolor szlaku
Punkt startowyWieściszowice
Odległość do celuok. 3,1 km.
Długość całej trasyok. 6,2 km.
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT9

Dojazd i parkingi na Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka leżą w powiecie kamiennogórskim w gminie Marciszów, we wsi Wieściszowice, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Najłatwiej dojechać do nich, skręcając z drogi wojewódzkiej 328 (łączącej drogi krajowe nr 3 i nr 5) na Janowice Wielkie, następnie po przejechaniu około 500 m trzeba skręcić w lewo, w kierunku miejscowości Wieściszowice, gdzie znajdują się kolorowe jeziorka. Przy wejściu do Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajdziecie aż trzy parkingi przeznaczone dla turystów odwiedzających kolorowe jeziorka.

Za parkowanie na tych parkingach należy uiścić opłatę. Cena to 10 zł za cały dzień. Nieco niżej znajduje się parking, na którym zapłacicie tylko 5 zł ale w zamian będziecie musieli pokonać dłuższy odcinek po asfalcie. Poniżej zamieściliśmy mapkę z zaznaczonymi parkingami przy wejściu do parku. Miejsca na parkingach starczy dla wszystkich. Dodatkowo do dyspozycji turystów oddano tam kilka drewnianych wiat, które mogą posłużyć do biwakowania.

Kolorowe Jeziorka parking
Górny parking przy wejściu na kolorowe jeziorka

Szlak nad Żółty Stawek

Wejście do Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się tuż obok parkingów i to tutaj rozpoczynamy naszą wędrówkę w stronę kolorowych jeziorek. Zaraz za pierwszym wzniesieniem znajduje się drogowskaz prowadzący do pierwszego z jeziorek, a mianowicie do żółtego stawiku. Stawek ten okresowo wysycha, dlatego najlepszą porą na zwiedzanie kolorowych jeziorek jest właśnie koniec maja i początek czerwca. Mamy wtedy pewność że będziemy mieli okazję podziwiać wszystkie jeziorka w pełnej krasie. Przy żółtym stawiku znajduje się tablica informacyjna, która zawiera wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące odwiedzanego miejsca. Żółty stawek znajduje się w dużym zagłębieniu, możemy go podziwiać zarówno z góry jak i zejść niżej i robić zdjęcia znad samego brzegu. Dla bezpieczeństwa górny punkt widokowy ogrodzony jest drewnianą balustradą. Niedaleko za żółtym stawikiem znajduje się miejsce do odpoczynku oraz bar i stragan z pamiątkami. I właśnie w tamtą stronę musimy skierować swoje kroki aby dojść do kolejnego jeziorka.

Kolorowe jeziorka szlak
Pierwsze jeziorko – żółty stawek
Żółty stawek
Żółty stawek

Wchodzimy nad Purpurowe Jeziorko

Kiedy dojdziecie do straganów i baru, po lewej stronie zobaczycie schody prowadzące w dół zbocza. Zachęcamy was do zejścia na dół, gdzie będziecie mieli okazję podejść pod sam brzeg jeziorek i zobaczyć je z bliska. Obok żółtego stawiku znajduje się drugie jeziorko, a mianowicie purpurowe jeziorko. Jest ono malowniczo położone, otoczone przez drzewa i pozostałości skalne po starej kopalni. Całość sprawia niesamowite wrażenie. Ścieżka wiedzie tuż przy skałach, które można dotknąć i pooglądać z bliska. Samo jeziorko również jest bardzo ciekawe, woda przy brzegu ma kolor mocno żółty a dalej od brzegu barwa zmienia się i kolor przechodzi właśnie w purpurę, stąd bierze się nazwa jeziorka.

Purpurowe Jeziorko
Purpurowe jeziorko

Po przeciwnej stronie do purpurowego jeziorka znajduje się jaskinia, przez którą woda przepływa na drugą stronę tworząc osobne rozlewisko. Co ciekawe przy wejściu do jaskini woda często zabarwiona jest na zielono. Czy to z powodu występujących tam glonów czy może innych minerałów rozpuszczonych w wodzie, tego nie wiemy ale faktem jest że wygląda to bardzo ciekawie. Po obejrzeniu purpurowego jeziorka aby kontynuować wycieczkę wracamy schodami do straganów i baru i udajemy się szlakiem dalej w górę. Tutaj ścieżka staje się wąska, na trasie natkniecie się też na pierwsze korzenie, ale nie powinny być one dla was dużą przeszkodą, zwłaszcza że w dalszej części szlaku korzenie znikają i wędruje się już po zwykłej leśnej ścieżce.

Skały obok Purpurowego Jeziorka

Za straganami będziecie jeszcze mieli okazję zrobić kilka fajnych zdjęć z widokiem na purpurowe jeziorko. Szlak wyprowadzi was na wysoką skarpę. Skarpa jest częściowo ubezpieczona barierkami, w dalszej części barierki niestety znikają. Często zdarza się że turyści skracają sobie drogę lub wymijają innych boczną ścieżką, która biegnie tuż obok dosyć sporej przepaści. Bardzo łatwo z niej spaść dlatego zalecamy ostrożność i poruszanie się wyłącznie oznaczonym szlakiem. Zaraz za skarpą szlak wyprowadzi was na szeroką ścieżkę, która zaprowadzi was nad brzeg Turkusowego Jeziorka. Ścieżka ta wiedzie również do jaskini, którą zamieszkują nietoperze. Warto tam zajrzeć, być może będziecie mieli odrobinę szczęścia i zobaczycie jakiegoś nietoperza, najczęściej można spotkać je wieczorami.

Szlak zaprowadzi was do kolejnego jeziorka
Jaskinia nietoperzy kolorowe jeziorka
Tutaj można odbić ze szlaku, aby zobaczyć jaskinie nietoperzy
jaskinia nietoperza

Turkusowe Jeziorko

Brzegi turkusowego jeziorka widać już przy jaskini z nietoperzami. Na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić jaki jest kolor wody ale wszystko staje się jasne po wyjściu na znajdujący się obok pagórek. Za pagórkiem znajdziecie dość spory plac, na którym ustawiono ławeczki z drewna i kilka miejsc idealnych na biwak w rodzinnym gronie. Placyk do biwakowania znajduje się na samym brzegu turkusowego jeziorka. Kolor wody najlepiej widoczny jest z bliska, dodatkowo z różnej perspektywy barwa ta przybiera różne odcienie, stąd jeziorko nazywane jest też błękitnym, niebieskim lub lazurowym. Zachęcamy do spędzenia kilku dłuższych chwil w tym miejscu. Wielu turystów właśnie tutaj kończy swoją wędrówkę i wraca na parking. Turkusowe jeziorko nie jest ostatnim z jeziorek, które możecie zobaczyć. Jest jeszcze zielony stawek, znajdujący się nieco wyżej i dalej. Aby kontynuować wędrówkę do zielonego stawiku, należy obejść jeziorko dookoła zielonym szlakiem. Ścieżka poprowadzi was drewnianymi kładkami i dalej pod górę w stronę zielonego stawiku.

Brzeg Turkusowego Jeziorka
Błękitne jeziorko
Turkusowe Jeziorko
turkusowe jeziorko

Zielony Stawek pod Wielką Kopą

Aby dojść do zielonego stawiku musicie obejść turkusowe jeziorko i ponownie wejść na zielony szlak. Przy brzegu turkusowego jeziorka na potrzeby turystów oddano drewniane kładki, które pozwalają ominąć podmoknięty gdzieniegdzie teren suchą stopą. Po zejściu z drewnianych kładek ścieżka poprowadzi was w las i dalej na leśną drogę. Drogą tą powędrujecie w górę i po około 15-20 minutach marszu waszym oczom ukaże się tabliczka kierująca na zielony stawek. Zielony Stawek znajduje się po lewej stronie od tablicy informacyjnej. Warto wspomnieć też o małym punkcie widokowym, który znajduje się zaraz za tablicą. Znajduje się tam mała ławeczka, na której warto spędzić chwilę na odpoczynku i podziwianiu widoków. Należy tu nadmienić iż zielony stawek pojawia się okresowo. Tworzy się ono w niecce po kopalni Gustaw, która działała w tym miejscu w latach 1790 -1902, z której pozyskiwano siarczan miedzi i siarczan żelaza. W okresie suszy zielony stawek całkowicie wysycha, więc aby mieć możliwość zobaczyć go w pełnej krasie najlepiej wybrać się na kolorowe jeziorka w okresie końca maja i początku czerwca lub po dużych opadach deszczu.

Szlak na Zielony Stawek
zielony stawek tablica informacyjna
Z tej tablicy dowiecie się sporo ciekawostek o Zielonym Stawiku
zielony stawek

Szlak na szczyt Wielkiej Kopy

Jeżeli po zwiedzeniu wszystkich czterech kolorowych jeziorek czujecie pewien niedosyt górskiej wędrówki to zachęcamy was do zdobycia szczytu Wielkiej Kopy. Wejście na Wielką Kopę wydłuży całą wycieczkę o około godzinę. Podejście nie jest trudne, szlak poprowadzi was na szczyt szeroką leśną drogą. Co jakiś czas droga wprowadzi was w las, co podczas gorące letnie dni przyniesie nieco cienia i pozwoli odpocząć od palącego słońca.

szlak na wielką kopę
Szlak na szczyt Wielkiej Kopy
punkt widokowy wielka kopa
Punkt widokowy przy szlaku na Wielką Kopę

Tuż pod szczytem czeka na was niewielki punkt widokowy, z którego będziecie mieli okazję podziwiać piękne widoki na okoliczne góry. Sam szczyt Wielkiej Kopy znajduje się jakieś 200 metrów od punktu widokowego. Na szczycie znajdziecie dwie ławeczki i stoliki, tablicę informacyjną oraz na drzewie tabliczkę oznaczającą szczyt. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to idealny cel wycieczki dla całej rodziny, który pozwoli spędzić kilka wspaniałych chwil na świeżym powietrzu. Szlak prowadzący przez kolorowe jeziorka jest bardzo łatwy, poradzą sobie na nim początkujący turyści, małe dzieci oraz osoby starsze.

szczyt wielka kopa
Szczyt Wielkiej Kopy
wielka kopa szczyt

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze