data-srcset

Burza w górach, jak się zachować podczas burzy, zagrożenia jakie niesie burza w górach.

Burze to zjawiska meteorologiczne, które występują najczęściej w okresie wiosenno – letnim. Burza górach jest niebezpieczna dlatego warto wiedzieć jak się zachować, gdy podczas górskiej wędrówki zaskoczy nas nagłe załamanie pogody świadczące o nadchodzącej burzy.


Burza w górach – podstawowe zasady

Zanim wybierzemy się na górską wycieczkę warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, które mogą okazać się bardzo przydatne gdy na szlaku zaskoczy was burza z piorunami. Pierwsze symptomy nadchodzącej burzy w górach możecie rozpoznać obserwując chmury. Jeżeli na niebie tworzą się duże wysokie na kilka kilometrów chmury a ich podstawa ciemnieje to znak, że w waszym kierunku może przesuwać się burza. Dodatkowo jeżeli w oddali usłyszycie grzmoty to jasny sygnał że należy się zastanowić nad dalszym kontynuowaniem wędrówki.

Oto kilka zasad, którymi warto kierować się podczas planowania wycieczki w góry oraz gdy na szlaku zastanie was burza:

 1. Przed wyjściem na szlak sprawdź prognozę pogody.

W dobie internetu sprawdzenie prognozy pogody zajmuje dosłownie chwilę. Warto też przejrzeć strony internetowe służb ratunkowych takich jak GOPR czy TOPR, gdzie znajdziecie aktualne informacje na temat pogody dla miejsca do którego się wybieracie. Równie popularne są aplikacje do monitorowania pogody takie jak “Monitor Burz”, które umożliwiają sprawdzenie gdzie dokładnie tworzy się burza.

2. Wycieczkę rozpoczynaj jak najwcześniej

Rozpoczynając wycieczkę o wczesnych godzinach porannych macie więcej czasu, aby przejść najbardziej odsłonięte odcinki na górskich szlakach. Burze zwykle powstają koło południa lub popołudniu. Z drugiej strony im wcześniej ruszycie na szlak, tym mniejsze ryzyko że będziecie z niego schodzić po zmroku.

3. Telefon komórkowy nie ściąga piorunów

Jest to mit. Telefony komórkowe nie ściągają piorunów i nie trzeba ich wyłączać podczas burzy. Ważne jest jednak aby dobrze go zabezpieczyć przez zalaniem, gdyż jest to wasze narzędzie, które w razie kryzysowej sytuacji posłuży wam do wezwania pomocy. Telefon można zabezpieczyć na przykład za pomocą woreczka strunowego.

4. Zejdź z grani, eksponowanych miejsc

Jeżeli już dopadnie was burza to należy jak najszybciej zejść niżej, ponieważ to właśnie tam najczęściej uderzają pioruny. Im wyżej jesteś tym większe niebezpieczeństwo. Podczas schodzenia w dół należy zachować szczególną ostrożność, gdyż podczas deszczu skały stają się bardzo śliskie i nie trudno o wypadek.

5. Jeżeli podróżujecie w grupie rozproszcie się

W góry nie powinno się nigdy wychodzić samotnie. W razie wypadku osoba towarzysząca zawsze ma możliwość wezwania pomocy. Jednak jeżeli podróżujecie w grupie podczas burzy, należy rozproszyć się w terenie pozostając w zasięgu wzroku. W ten sposób minimalizujecie ryzyko, że zostanie jednocześnie porażonych piorunem kilka osób.

6. Nie trzymaj się łańcuchów

Wszelkie metalowe ułatwienia takie jak łańcuchy czy drabinki działają jak piorunochron. Dlatego tak ważne jest aby podczas burzy ich nie dotykać ani nie być niczym do nich przypiętym. Należy również odejść na jak największą możliwość odległość aby zminimalizować ryzyko porażenia piorunem.

7. Odizoluj się od skał

Należy zachować min. 1 metr odległości od ściany skalnej podczas burzy. Jeżeli skały znajdują się nad głową to odległość powinna wynosić min. 3 metry. Mokre skały zadziałają jak przewodnik i mogą przenieść ładunek elektryczny z pioruna, który uderzył nieopodal was. Dobrym pomysłem jest równoczesne odizolowanie się od podłoża siadając np. na plecaku w pozycji embrionalnej.

8. Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami

Jest to jedna z najważniejszych zasad podczas burzy. Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, zwłaszcza samotnymi. Takie miejsce może wydawać się świetne, osłania od deszczu, daje poczucie bezpieczeństwa. Niestety tak nie jest i jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków w górach podczas burzy. Uderzenie pioruna w drzewo spowoduje jego rozerwanie a wokół was będzie latać mnóstwo ostrych drewnianych odłamków.

9. Unikaj płynącej wody

Woda przewodzi prąd. Podczas deszczu w górach tak gdzie przed chwilą było sucho może zacząć płynąć strumień wody. Podczas burzy takie cieki wodne są doskonałym miejscem dla przepływu ładunków z pioruna dlatego należy trzymać się od nich możliwie jak najdalej.

10. Przyjmij skuloną pozycję i odizoluj się od podłoża

Podczas burzy kiedy już zejdziecie niżej warto odizolować się od podłoża. Może wam do tego posłużyć wasz plecak, na którym możecie usiąść i przyjąć skuloną pozycje przyciągając nogi do siebie. To pozwoli wam na przeczekanie burzy i zminimalizowanie ryzyka bycia porażonym przez pioruny. Jeżeli macie kijki trekkingowe nigdy nie wbijajcie ich w ziemie obok siebie tylko odrzućcie je dalej.

Burzę w górach najlepiej przeczekać w schronisku, jednak nie zawsze jest możliwość dotarcia tam na czas. Jeżeli okażę się to niemożliwe lub niebezpieczne warto właśnie zastosować się do tych kilku reguł, które pozwolą wam bezpiecznie przeczekać niebezpieczeństwo.

Poniżej przestawiamy linki do przydatnych aplikacji oraz informacji, które pozwolą na monitorowanie pogody oraz burz podczas waszych górskich wypraw:

 1. Monitor Burz – aplikacja Android OS – (link do aplikacji)
 2. Pogoda & Radar Mapa Burzowa – aplikacja iOS – (link do aplikacji)
 3. Pogoda w Tatrach – strona GOPR – (link do strony)
 4. Pogoda w innych pasmach górskich – strony TOPR odpowiednie dla danego regionu

Co robić gdy kogoś porazi piorun

Jeżeli ktoś został rażony piorunem należy mu udzielić niezwłocznie pierwszej pomocy uprzednio upewniając się że będzie to również bezpieczne dla nas. Poniżej przedstawiamy zasady postępowania w razie wystąpienia takiego wypadku:

 1. Sprawdzamy czy poszkodowany leży w bezpiecznym miejscu oraz upewniamy się, że możemy pomóc nie narażając siebie na niebezpieczeństwo.
 2. Sprawdzamy czy poszkodowany jest przytomny.
 3. Dzwonimy na numer alarmowy TOPR/GOPR 985 lub +48 601 100 300, lub na 112 i podajemy informacje o stanie poszkodowanego i miejscu, w którym się znajdujemy.
 4. Kontrolujemy stan poszkodowanego aż do przybycia służb ratunkowych zapobiegając jego wychłodzeniu i ewentualnie opatrując rany powstałe podczas upadku.
 5. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny ale oddycha – kontrolujemy jego stan i czekamy na służby ratunkowe.
 6. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha – rozpoczynamy akcję reanimacyjną. Udrażniamy drogi oddechowe i wykonujemy masaż serca: 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy. Masaż serca prowadzimy aż do odzyskania oddechów u poszkodowanego bądź przybycia służb ratunkowych.

Burza w górach to zjawisko nagłe i niebezpieczne, dlatego tak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa aby uchronić siebie i innych przed wypadkiem. Jak bardzo niebezpieczne jest to zjawisko niech świadczy wypadek na Giewoncie w 2019 roku, gdzie podczas burzy uderzył piorun, w wyniku czego zginęło 5 osób a 157 zostało rannych.


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.