świdnica
Dolnośląskie,  Przewodnik

Świdnica: Perła Dolnego Śląska. Co warto zobaczyć w Świdnicy.

Świdnica to niewielkie miasto położone w woj. dolnośląskim, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Pierwsze wzmianki o Świdnicy pojawiają się w dawnych wzmiankach już w 1267 roku, co czyni Świdnicę jednym z najstarszych miast w rejonie Dolnego Śląska. Dzięki swojemu położeniu Świdnica od zawsze była ważnym punktem na szlakach handlowych Europy. Na przestrzeni lat miasto bogaciło się i powstawały tu coraz piękniejsze budowle. Wiele z nich przetrwało aż do dnia dzisiejszego i służą dziś jako magnes na turystów z całej Polski. Podczas pobytu w Świdnicy będziecie mieli okazję zobaczyć wiele szalenie ciekawych atrakcji czy dzieł architektonicznych. Jednym z przykładów niech będzie tutaj przecudny kościół, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was przewodnik po najciekawszych atrakcjach, które warto zobaczyć w Świdnicy. Nie zabraknie tu również wskazówek dotyczących dojazdu do Świdnicy oraz krótkich opisów każdej atrakcji. Znajdziecie tu również mapę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi przez nas miejscami w Świdnicy. Zapraszamy!

Świdnica – dojazd

Na dobry początek zacznijmy od wskazówek dotyczących dojazdu do Świdnicy. Miasto Świdnica położone jest w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim nad rzeką Bystrzycą. Do Świdnicy dotrzeć można zarówno własnym autem jak i komunikacją zbiorową (pociągami). Zaczniemy od wskazówek dotyczących dojazdu komunikacją zbiorową: Jeżeli lubicie podróżować pociągami to obecnie jest to jedna z najlepszych opcji dojazdu do Świdnicy. Do miasta regularnie kursują pociągi Kolei Dolnośląskich, które kursują do Świdnicy z Wrocławia. Czas podróży pociągiem z Wrocławia do Świdnicy to ok. 1 godzina i 15 minut. Druga opcja dojazdu do Świdnicy to oczywiście podróż własnym autem. Wybierając się do Świdnicy własnym samochodem będziecie oczywiście mieli dużo większą swobodę w poruszaniu się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami. Czas dojazdu do Świdnicy z różnych rejonów Polski wygląda następująco:

  • z Wrocławia – około 1 godzina
  • z Warszawy – około 4 godziny
  • z Kielc – około 4 godziny i 40 minut
  • z Krakowa – około 3 godziny i 30 minut
  • z Gdańska – około 5 godzin i 20 minut

Poniżej dla osób zmotoryzowanych zostawiamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Świdnicy. Zaś na końcu tego artykułu znajdziecie mapę z zaznaczonymi wszystkimi wymienionymi w tym wpisie atrakcjami oraz z dogodnie ulokowanymi parkingami w Świdnicy.

Świdnica – co warto zwiedzić?

W tym wpisie przygotowaliśmy dla was opis aż 14 naszym zdaniem najciekawszych atrakcji w Świdnicy, które warto odwiedzić. Wszystkie ciekawe miejsca w Świdnicy można zwiedzić podczas jednej wycieczki. A oto nasza lista miejsc, które warto zobaczyć w Świdnicy:

1. Park Centralny w Świdnicy

Park Centralny to obowiązkowa pozycja na mapie atrakcji w Świdnicy. Park ten jest największy w całym mieście a jego początki sięgają 1911 roku. Park Centralny znajduje się w obrębie ulicy Pionierów, Śląskiej, Lipowej oraz Placu Ludowego. W 2019 roku miejsce to zostało poddane rewitalizacji i obecnie park ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Świdnicy. Na obszarze 9 hektarów czekają tu na was urokliwe ścieżki, odnowione kładki i mosty, czy podświetlane fontanny. W Parku Centralnym w Świdnicy znajduje się też rzeźba przedstawiająca kowala Wielanda oraz Rozarium: miejsce, gdzie rosną przepiękne róże. Kolejną atrakcją w Parku Centralnym jest żelbetowy most z neobarokowymi kartuszami. Wędrując po Parku Centralnym w Świdnicy nieopodal ulicy Pionierów natkniecie się dodatkowo na dawne umocnienia Twierdzy Pruskiej, które pamiętają czasy wojny siedmioletniej z połowy XVIII wieku. Zwiedzanie Parku Centralnego w Świdnicy jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Park czynny jest całą dobę.
Park Centralny w Świdnicy
Park Centralny w Świdnicy – kanały wodne
Most w Parku Centralnym w Świdnicy

2. XIX-wieczna wieża ciśnień

Po zwiedzaniu parku centralnego w Świdnicy warto udać się na ulicę Nauczycielską, gdzie czeka na was XIX-wieczna wieża ciśnień. Obiekt ten został wzniesiony w latach 70-tych XIX wieku w czasach, gdy w Europie wznoszone były pierwsze tego typu budowle. Wieża ciśnień na ul. Nauczycielskiej zbudowana jest z czerwonej cegły i betonu na planie ośmioboku. Dlaczego warto dodać to miejsce do swoich planów zwiedzania Świdnicy? Ano dlatego że po pierwsze budynek wieży ciśnień jest bogato zdobiony w liczne, ciekawe detale architektoniczne. Bryłę wieży urozmaicają rzeźbione konsole, smukłe okna okrążające całą wieżę, bogato zdobione fryzy i gzymsy. Szczyt wieży zwieńcza masywny, miedziany dach. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż wewnątrz wieży ciśnień na ul. Nauczycielskiej zlokalizowana jest „Restauracja Wieża”. W restauracji tej będziecie mieli okazję zjeść dania nowoczesnej kuchni włoskiej. Naszym zdaniem jest to jedna z obowiązkowych pozycji do zwiedzania na mapie Świdnicy. Wstęp na wieżę widokową jest równoznaczny z odwiedzinami w Restauracji Wieża.

Godziny otwarcia restauracji:

  • Niedziela – Czwartek: 12:00 – 21:00
  • Piątek – Sobota: 12:00 – 23:00
XIX-wieczna wieża ciśnień w Świdnicy

3. Katedra Świdnicka

Katedra Świdnicka lub inaczej Katedra św. Stanisława Biskupa i św. Wacława Męczennika to kolejny naszym zdaniem obowiązkowy punkt do zwiedzania w Świdnicy. Katedra w Świdnicy to zabytkowa, czternastowieczna świątynia, która została ufundowana przez księcia świdnickiego Bolka II Małego. Katedra ta należy do najważniejszych budowli sakralnych Dolnego Śląska i charakteryzuje się wybitnymi walorami architektonicznymi. Cały wystrój i zdobienia wykonane zostały przez śląskich artystów. Można tu podziwiać dzieła snycerza Johanna Riedla, rzeźbiarza Georga Leonharda Webera czy malarzy Johanna Georga Etgensa, Michaela Leopolda Willmanna i Jeremiasa Josefa Knechtla. Katedra Świdnicka zlokalizowana jest w południowo-wschodniej część starego miasta, tuż obok dawnych murów obronnych. Podczas zwiedzania Katedry w Świdnicy będziecie mogli podziwiać liczne, przepięknie zdobione ołtarze. Nie zabraknie tu też obrazów sakralnych czy bogato wyposażonych naw. Największą atrakcją historyczną, która znajduje się w Katedrze Świdnickiej jest marmurowa Kaplica Matki Bożej Świdnickiej. Wewnątrz kaplicy czeka na was średniowieczny obraz Matki Bożej Świdnickiej zwany „Domina in Sole”. Obraz ten umieszczony został w Katedrze Świdnickiej w roku 1686 przez jezuitów. Wstęp do Katedry Świdnickiej jest bezpłatny.

Godziny otwarcia Katedry Świdnickiej:

  • zwiedzanie indywidualne: od poniedziałku do soboty: 10:00 – 17:45
  • zwiedzanie z przewodnikiem: wymaga wcześniejszej rezerwacji
Katedra Świdnicka
Wnętrze Katedry Świdnickiej
Marmurowa Kaplica Matki Bożej Świdnickiej w Katedrze Świdnickiej

4. Pomnik Jana Pawła II

Kolejne ciekawe miejsce w Świdnicy znajduje się tuż obok Katedry Świdnickiej i jest to Pomnik Jana Pawła II. Na placu przed katedrą w dniu 8 maja 2014 roku odsłonięto pomnik papieża Karola Wojtyły. Pomnik ten został wykonany w całości z brązu i jest dziełem kaszubskiego artysty Jarosława Wójcika. Przedstawia on postać klęczącego papieża Jana Pawła II. Ma on 2,20 metra wysokości i waży 600 kilogramów. Za figurą papieża ustawione są szklane drzwi o wysokości 6 metrów. Drzwi te noszą nazwę „Porta Santa”. Pomnik Papieża Jana Pawła II ufundowany został ze składek zebranych wśród mieszkańców miasta. Nieopodal pomnika i Katedry Świdnickiej została dodatkowo umieszczona metalowa makieta starego miasta, na której wyróżniona jest budowla katedry i przedstawiony został plan całego starego miasta Świdnicy. Jako że Jan Paweł II uznawany jest za patrona Świdnicy, dodajemy pomnik do listy atrakcji na mapie Świdnicy. Zwiedzanie pomnika Jana Pawła II jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Pomnik można odwiedzać całą dobę.
Pomnik Jana Pawła II w Świdnicy
Makieta rynku świdnickiego z zaznaczoną katedrą

5. Rynek Świdnicki

Rynek Świdnicki to kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania tego wspaniałego miasta. Rynek w Świdnicy to drugi – zaraz po rynku wrocławskim – najcenniejszy i najpiękniejszy rynek na Dolnym Śląsku. Spacerując po rynku świdnickim będziecie otoczeni przez odremontowane, kolorowe kamienice, piękne fontanny oraz liczne sklepiki i kawiarnie. Nocą kamienice zostają efektownie podświetlone co dodaje całemu miejscu dodatkowego uroku. To właśnie na rynku w Świdnicy można poczuć prawdziwą atmosferę tego kameralnego miasteczka. Warto wybrać się na spacer na świdnicki rynek, zwłaszcza że naprawdę niedaleko mu do słynnego rynku we Wrocławiu. Tutaj również czeka na was sporo dodatkowych atrakcji, o których dowiecie się w dalszej części tego wpisu. Pośrodku rynku w Świdnicy stoi budynek ratusza miejskiego, wokół którego pojawiły się sukiennice i kramy kupieckie. Powstały tu również liczne zakłady rzemieślnicze, a w piwnicach i parterach domów mieszkalnych niegdyś mieściły się składy, sklepy i kantory. Dzisiaj rynek świdnicki przyciąga do siebie całe tłumy turystów i jest jedną z największych atrakcji miasta. Zwiedzanie Rynku w Świdnicy jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Rynek w Świdnicy można zwiedzać całą dobę.
Rynek miejski w Świdnicy
Zabytkowe kamienice na rynku w Świdnicy
Budynek ratusza miejskiego na rynku w Świdnicy

6. Kolumna Świętej Trójcy

Będąc na rynku w Świdnicy czeka was zwiedzanie wielu ciekawych atrakcji architektonicznych. Pierwszą taką atrakcją, która od razu rzuca się w oczy po wejściu na rynek jest Kolumna Świętej Trójcy. Kolumna ta ufundowana została przez starostę świdnicko-jaworskiego Joachima von Sinzendorfa. Została wykonana z czerwonego piaskowca i dodano do niej rzeźby przedstawiające Trójcę Świętą. Kolumna powstała w 1693 roku i wyszła spod ręki nieznanego rzeźbiarza. Następnie dumnie stanęła ona na rynku świdnickim jako symbol mający pokazać bogactwo Świdnicy. Po śmierci starosty Joachima von Sinzendorfa, za sprawą wdowy po staroście na pomniku umieszczono inskrypcję, która upamiętniać ma dzień śmierci i miejsce pochówku fundatora tego architektonicznego dzieła Kolumna Świętej Trójcy jest obecnie chętnie odwiedzane przez turystów, którzy zwiedzają rynek miejski w Świdnicy. Zwiedzanie Kolumny Świętej Trójcy jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Kolumnę Świętej Trójcy można zwiedzać całą dobę.
Kolumna Świętej Trójcy na Rynku Świdnickim

7. Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa to kolejny obowiązkowy przystanek na mapie ciekawych atrakcji w tym w Świdnicy. Muzeum to znajduje się na rynku w Świdnicy i zorganizowane jest w budynku ratusza miejskiego. Jest to jednej z najbardziej znanych obiektów turystycznych w Świdnicy. Muzeum Dawnego Kupiectwa istnieje od 1967 roku i od tamtego czasu gromadzi liczne zabytki historyczne dotyczące kupiectwa na terenie Śląska. Na dzień dzisiejszy w muzeum tym możecie zwiedzać aż cztery działy tematyczne: odwiedzicie tu Dział Historii Świdnicy, Dział Dawnego Kupiectwa, Dział Metrologiczny oraz Dział Naukowo-Oświatowy. Podczas zwiedzania ekspozycji stałej będziecie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądały dawne świdnickie sklepiki, jakie stosowano niegdyś miary, wagi i odważniki oraz jak zorganizowany był tu handel. Na górnym piętrze muzeum odwiedzicie również Salę Rajców, obok której znajduje się ciekawa ekspozycja dotycząca historii Świdnicy. Zwiedzanie Muzeum Dawnego Kupiectwa jest płatne.

Ceny biletów wstępu:

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 6 zł
  • wejście do muzeum + wieża ratuszowa: 15 zł / 9 zł
  • w piątek wstęp do muzeum bezpłatny

Godziny otwarcia muzeum:

Maj – wrzesień:

  • od wtorku do piątku: 10:00 – 17:00
  • od soboty do niedzieli: 11:00 – 17:00

Październik – kwiecień:

  • od wtorku do piątku: 10:00 – 16:00
  • od soboty do niedzieli: 11:00 – 17:00
Wejście do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Apteka z dawnych czasów – jedna z ekspozycji Muzeum Dawnego Kupiectwa
Kolejna ciekawa wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

8. Wieża ratuszowa: punkt widokowy

Po zwiedzaniu Muzeum Dawnego Kupiectwa polecamy wam wybrać się na zwiedzanie wieży ratuszowej. Wieża ratuszowa przylega do Ratusza Miejskiego na rynku w Świdnicy i cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Pierwsze wzmianki o wieży ratuszowej w Świdnicy pojawiają się już w 1393 roku. Mówią one o katastrofalnym pożarze, w którym spłonął pozłacany dach wieży ratuszowej oraz jej zegar. Przez kolejne lata wieża ta ulegała licznym klęskom żywiołowym i działaniom wojennym, jednak za każdym razem była ona odbudowywana. Dzisiaj służy mieszkańcom miasta i turystom jako świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Świdnicy wraz z okolicznymi górami. Nowy budynek wieży ratuszowej wznosi się na wysokość 58 metrów i posiada 10 kondygnacji. Na szczyt wieży można dostać się z pomocą dwóch wind. Dotarcie na górny taras widokowy będzie dodatkowo wymagało pokonania kilkunastu schodów. Warto jednak wejść na sam szczyt, by móc podziwiać przepiękne widoki. Naszym zdaniem jest to obowiązkowe miejsce do zwiedzania podczas wycieczki do Świdnicy. Zwiedzanie wieży ratuszowej jest płatne.

Ceny biletów wstępu:

  • normalny – 8 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • wejście dla dzieci poniżej lat 6 – bezpłatne
  • możliwość zakupienia biletu łączonego na zwiedzanie wieży widokowej i Muzeum Dawnego Kupiectwa

Godziny otwarcia:

  • Obiekt jest czynny przez cały rok,
  • zwiedzanie możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00
  • w poniedziałek wieża widokowa nieczynna
Wieża ratuszowa na rynku w Świdnicy
Górne piętro wieży ratuszowej w Świdnicy
Widoki na Świdnicę z wieży ratuszowej

9. Sklep Fabryki Czekolady „Śnieżka”

Dla osób, które uwielbiają słodycze mamy bardzo ciekawą propozycję – odwiedziny w sklepie firmowym fabryki czekolady „Śnieżka”. Fabryka czekolady „Śnieżka” powstała i działała co prawda w Świebodzicach, jednak podczas zwiedzania Muzeum Dawnego Kupiectwa będziecie mieli okazję odwiedzić ekspozycję poświęconą właśnie tej fabryce. Dlatego też uważamy że świetnym uzupełnieniem będą zakupy w sklepie fabryki czekolady. Sklep ten znajduje się na rynku świdnickim, na samym jego rogu – lokalizację sklepu znajdziecie oczywiście na mapce na końcu tego wpisu. Fabryka czekolady „Śnieżka” powstała w 1946 roku na bazie starego niemieckiego zakładu. Fabryka ta funkcjonuje do dnia dzisiejszego, a jedną ze słodkości, które są w niej produkowane jest cukierek „Michałek”. Atrakcję tę polecamy głównie jako ciekawostkę uzupełniającą zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Godziny otwarcia sklepu:

  • od poniedziałku do piątku: 10:00 – 18:00
Sklep fabryki czekolady „Śnieżka” na rynku w Świdnicy

10. Ławeczka Marii Kunic

Będąc na rynku w Świdnicy polecamy wam również odwiedzić Ławeczkę Marii Kunic. Ławeczka Marii Kunic to niewielka rzeźba autorstwa Stanisława Strzyżyńskiego, którą można oglądać przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Rzeźba ta przedstawia postać astronomki Marii Cunitz, która żyła w XVII wieku i większość swojego czasu spędziła właśnie w Świdnicy. Postać, którą obecnie możecie podziwiać na rynku świdnickim patrzy w niebo, trzymając w jednej ręce swoje dzieło pt. „Urania Propitia” a w drugiej ręce sferę armilarną. Co ciekawe Marię Kunic za życia uważano za dziwaczkę, gdyż zamiast wychowywać dzieci jak każda kobieta w tamtych czasach, wolała przesiadywać na dachu kamienicy wpatrując się w niebo. Na ławeczce obok pomnika Marii Kunic jest wystarczająco wolnego miejsca, abyście mogli przysiąść obok sławnej astronomki i zrobić sobie z nią pamiątkową fotkę.

Godziny otwarcia:

  • Ławeczkę Marii Kunic można odwiedzać całą dobę.
Pomnik Marii Kunic w Świdnicy

11. Fontanna Neptuna w Świdnicy

Na świdnickim rynku oprócz bogato zdobionych kamienic i ratusza znajdziecie również zabytkowe fontanny miejskie. Podczas zwiedzania rynku natkniecie się na dwie fontanny: fontannę z Neptunem oraz fontannę z Atlasem. Fontanna z Neptunem pochodzi z 1732 roku i została zbudowana na miejscu starszej, XVI-wiecznej fontanny. Basen fontanny tworzą płyty z piaskowca, które zdobione są wieloma herbami, w tym: herbem Świdnicy, herbem starosty Jana Schaffgotscha, podwójnym orłem cesarskim, lwem czeskim i orłem księstwa świdnicko – jaworskiego. Na środku basenu fontanny wznosi się piedestał, na którym ustawiona jest postać boga Neptuna dzierżącego w rękach mityczny trójząb. Po drugiej stronie rynku czeka na was druga fontanna: Fontanna z Atlasem, która powstała w 1716 roku i została wyrzeźbiona przez Georga Leonharda Webera z fundacji cechu świdnickich karczmarzy. Fontanna ta przedstawia Atlasa: jednego z greckich Tytanów, brata Prometeusza, który skazany został przez Zeusa na dźwiganie sklepienia niebieskiego na swoich barkach. Zwiedzanie obu fontann na rynku świdnickim jest oczywiście bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Obie fontanny można oglądać przez całą dobę.
Fontanna Neptuna w Świdnicy
Fontanna Atlasa na rynku w Świdnicy

12. Dziki Świdnickie

Jedną z ciekawszych atrakcji w Świdnicy jest pomnik o wdzięcznej nazwie „Dziki Świdnickie”. Aby dojść do dzików należy opuścić rynek i udać się na niewielki skwer przy ulicy Franciszkańskiej. Dziki Świdnickie to jedna z najczęściej odwiedzanych rzeźb w mieście. Przedstawia ona dorosłego dzika o wysokości około jednego metra w otoczeniu radośnie bawiących się małych warchlaków. Skąd w ogóle pomysł na taki pomnik? Otóż w herbie Świdnicy znajduje się dzik – stąd pomysł twórców pomnika: rzeźbiarza Grzegorza Łagowskiego i pomysłodawcy Aleksandra Mazija na stworzenie właśnie takiego dzieła. Ciekawostką jest, iż pod skwerem, na którym stoi rzeźba Dzików Świdnickich znajduje się krypta. W krypcie tej w 2013 roku zamontowana została kapsuła czasu o nazwie „Skrzynia Pamięci Świdniczan”. W 2014 roku na skwerze zaś stanął pomnik dzików, które od tego czasu dzielnie strzegą zakopanej pod nimi kapsuły czasu. Zwiedzanie Dzików Świdnickich jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Dziki Świdnickie można zwiedzać całą dobę.
Pomnik „Dziki Świdnickie”

13. Kościół Pokoju w Świdnicy

Jedną z największych atrakcji w Świdnicy jest Kościół Pokoju im. Świętej Trójcy. Jest to największa drewniana świątynia barokowa w Europie, która wpisana jest obecnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to jest pełne niesamowitej historii jak i niezwykłej architektury, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wybrednych turystów. Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z trzech takich kościołów, które powstały w Polsce. Z zewnątrz kościół ten wygląda bardzo niepozornie, jednak po wejściu do środka potrafi zaszokować ilością bogatych zdobień i kunsztem wykonania. Budynek Kościoła Pokoju w Świdnicy ma około 44 metry długości, 30 metrów szerokości i potrafi pomieścić 7500 wiernych. Podczas zwiedzania wnętrza Kościoła Pokoju będziecie mieli okazję podziwiać liczne ozdoby w postaci ornamentów roślinnych, odwzorowania śląskich herbów oraz obrazy z życia szlachty i sceny biblijne. Na szczególne wyróżnienie zasługują znajdujące się w kościele organy o wyjątkowo pięknym dźwięku. Od roku 2000 organizowany jest tam corocznie festiwal muzyki skomponowanej przez Jana Sebastiana Bacha – „Międzynarodowy Festiwal Bachowski”. Naszym zdaniem jest to obowiązkowa pozycja do zwiedzania w Świdnicy. Zwiedzanie Kościoła Pokoju jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Kościoła Pokoju:

  • osoby dorosłe – 15 zł
  • studenci, emeryci i grupy zorganizowane – 12 zł
  • dzieci i młodzież – 8 zł
  • bilet rodzinny (2 dorosłych + dzieci do 18 lat) – 35 zł

Godziny otwarcia:

Kwiecień – październik:

  • od poniedziałku do soboty: 09:00 – 18:00
  • niedziele i święta: 12:00 – 18:00

Listopad:

  • od poniedziałku do soboty: 09:00 – 16:30
  • niedziele i święta: 12:00 – 16:30

Grudzień – marzec:

  • od poniedziałku do soboty: 10:00 – 15:00
  • niedziele i święta: 12:00 – 15:00
Kościół Pokoju w Świdnicy
Czeka tu nas was mnóstwo fantastycznej, barokowej architektury sakralnej
Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy

14. Fokker Dr. I – samolot Czerwonego Barona

Ostatnią atrakcją w Świdnicy, którą warto naszym zdaniem zobaczyć jest replika samolotu Czerwonego Barona Fokker Dr. I. Fokker Dr. I jest to replika trójpłatowego samolotu, którym podczas I wojny światowej latał Czerwony Baron – Manfred von Richthofen. Jako że Czerwony Baron był mieszkańcem Świdnicy oraz jest ikoną popkultury i znaną legendą, urząd miasta Świdnicy postanowił uhonorować go stawiając w jednym z parków replikę jego samolotu. Dlaczego Fokker Dr. I? Ano dlatego że w czasach I wojny światowej Niemcy wyprodukowali samolot trójpłatowy, który został zaprojektowany przez Antona Fokkera. Stąd właśnie jego nazwa: Fokker Dr. I. Manfred von Richthofen był wybitnym niemieckim pilotem, który jako pierwszy miał okazję oblatywać tą maszynę. Obecnie replikę Fokkera Dr. I można oglądać w parku Generała Władysława Sikorskiego w Świdnicy. Zwiedzanie repliki Fokkera Dr. I jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Replikę Fokkera Dr. I można zwiedzać całą dobę.
Fokker Dr. I – replika samolotu Czerwonego Barona

Świdnica – mapa atrakcji

Na koniec mamy dla was przygotowaną mapę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi powyżej atrakcjami w Świdnicy. Dodatkowo zaznaczyliśmy na niej kilka parkingów, na których możecie nieodpłatnie pozostawić wasze auto na czas zwiedzania proponowanych przez nas atrakcji. Mapkę tę możecie śmiało wykorzystać jako gotowiec dodając ją do waszej mapy Google na telefonie. Życzymy przyjemnego zwiedzania i zachęcamy do podzielenia się z nami waszymi wrażeniami z wycieczki po Świdnicy!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Emilia
Gość
Emilia
1 miesiąc temu

Wstęp „ Świdnica – dojazd i parkingi” a o parkingach ani słowa. Musicie albo zmienić tytuł akapitu albo dopisać informacje o parkingach.

Tom
Gość
Tom
1 miesiąc temu

Jeśli wpisujecie na 1 miejscu park jako warty zobaczenia a perełkę UNESCO poza dziesiątką, to jestem bardziej, niż zdziwiony

Piotrek
Gość
Piotrek
7 miesięcy temu

Polecam również Kościół Pokoju w nieodległym Jaworze.