stóg izerski
Góry Izerskie,  Sudety

Stóg Izerski: Góry Izerskie – łatwy szczyt na pierwszą wycieczkę w Sudety.

Stóg Izerski to jeden z najwyższych szczytów w Górach Izerskich, który wznosi się na wysokość 1105 m. n.p.m. i każdego roku przyciąga do siebie ogromne tłumy turystów z całej Polski. Stóg Izerski to idealny szczyt na krótką górską wycieczkę dla każdego. Na szczyt prowadzi łatwy szlak turystyczny ze Świeradowa Zdroju. Na północnym zboczu Stogu Izerskiego funkcjonuje kolejka gondolowa. Podczas wycieczki na Stóg Izerski będziecie mogli cieszyć się pięknymi widokami i bliskością natury. Po dotarciu na szczyt czeka was tu odpoczynek w przepięknym schronisku górskim. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was relację z wycieczki na Stóg Izerski oraz szczegółowy opis szlaku ze Świeradowa Zdroju. Znajdziecie tu też informacje na temat wjazdu na szczyt kolejką gondolową. Nie zabraknie tu również wskazówek na temat dojazdu do Świeradowa Zdroju i parkingów w pobliżu Stogu Izerskiego. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi na Stóg Izerski

Wszystkie proponowane przez nas trasy wycieczki na Stóg Izerski rozpoczynają się w Świeradowie Zdroju. Świeradów Zdrój to niewielka górska miejscowość w woj. dolnośląskim, do której można dojechać albo własnym autem, autobusami oraz pociągami Kolei Dolnośląskich. Jeżeli chodzi o dojazd autobusem to do Świeradowa Zdroju kursują autokary i busy firmy SPEEDBUS. Autobusy te wyjeżdżają z Dworca Autobusowego we Wrocławiu i kursują dwa razy dziennie: pierwszy odjeżdża o godzinie 11:45 a drugi o godzinie 18:00. Koszt biletu autobusowego w jedną stronę to około 35-40 zł. Dojazd autobusem z Wrocławia zajmuje około dwie i pół godziny. Autobus zatrzymuje się na przystanku przy ul. Wyszyńskiego, skąd spokojnie możecie rozpocząć wycieczkę na Stóg Izerski. Od niedawna do Świeradowa można również dojechać koleją. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów KD bez trudu znajdziecie w Internecie. Dużo wygodniej jest oczywiście wybrać się na wycieczkę na Stóg Izerski własnym autem. Czas dojazdu samochodem do Świeradowa Zdroju z różnych rejonów Polski przedstawia się następująco:

  • z Wrocławia: 2 godziny i 30 minut,
  • z Warszawy: 5 godzin,
  • z Krakowa: 4 godziny i 30 minut,
  • z Gdańska: 6 godzin.

Dla tych z was, którzy na wycieczkę na Stóg Izerski wybiorą się samochodem przygotowaliśmy listę parkingów w Świeradowie Zdroju, gdzie będziecie mogli pozostawić wasz pojazd:

Szlaki na Stóg Izerski

Szlak ze Świeradowa Zdroju (pieszy)
Czas: 3 godziny. Dystans: 9,60 km. Suma podejść: 576 m.

Pierwszy proponowany przez nas wariant wycieczki na Stóg Izerski to piesza wędrówka czerwonym szlakiem ze Świeradowa Zdroju. Punkt startowy dla tej trasy znajduje się przy Parku Zdrojowym w Świeradowie Zdroju, gdzie należy odnaleźć oznaczenia czerwonego szlaku turystycznego (Głównego Szlaku Sudeckiego). Następnie czeka was niezbyt długie podejście tzw. Nową Drogą Izerską na szczyt Stogu Izerskiego. Szlak ten częściowo poprowadzi was asfaltową drogą, by w niektórych miejscach skręcić w leśne ostępy. Istnieje tu również opcja pominięcia odcinków leśnych, o czym opowiemy wam nieco dalej. Czerwony szlak ze Świeradowa Zdroju zaprowadzi do schroniska górskiego na Stogu Izerskim. Stamtąd zostanie wam już króciutki odcinek szlaku na sam szczyt góry.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyŚwieradów Zdrój ul. Zdrojowa
Odległość do celuok. 4,80 km.
Długość całej trasyok. 9,60 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT16

Szlak ze Stogu Izerskiego (wjazd kolejką)
Czas: 2 godz. 20 min. Dystans: 9,20 km. Suma podejść: 42 m.

Drugi proponowany przez nas wariant wycieczki na Stóg Izerski pomija wstępne podejście ze Świeradowa Zdroju na rzecz skorzystania z kolejki gondolowej Ski&Sun. Wjazd wyciągiem na szczyt Stogu Izerskiego jest płatny. Wagoniki kolei gondolowej dojeżdżają praktycznie pod samo schronisko górskie na Stogu Izerskim, co pozwoli wam oszczędzić sobie wysiłku na podchodzenie na szczyt. Po zwiedzaniu schroniska na szczycie możecie zakończyć całą wycieczkę i zjechać na dół kolejką lub zejść pieszo czerwonym szlakiem do Świeradowa Zdroju. Proponujemy wam jednak po zdobyciu szczytu ruszyć w dalszą drogę na Polanę Izerską. Na polanie będzie okazja aby chwilę odpocząć, czy to pod wiatką czy na trawie, by po chwili ruszyć szlakiem zejściowym z powrotem do miasta. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyGórna Stacja Kolei Gondolowej na Stogu Izerskim
Odległość do celu500 metrów
Długość całej trasyok. 9,20 km.
Czas przejściaok. 2 godz. 20 min.
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT10

Na Stóg Izerski ze Świeradowa Zdroju

Na pierwszą przygodę ze Stogiem Izerskim polecamy wam wybrać się na trasę pieszą ze Świeradowa Zdroju. Na Stóg Izerski wchodzi się tu czerwonym szlakiem turystycznym, który jest jednocześnie początkowym odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego. Podczas wędrówki tym szlakiem będziecie mogli cieszyć się bliskością natury oraz przeżyć to co przeżywają turyści wyruszający na 440-kilometrową wyprawę czerwonym szlakiem do Prudnika. Początek wędrówki upłynie wam na spokojnym marszu asfaltową drogą spod Parku Zdrojowego. Będzie tu czas na rozgrzanie mięśni przed dalszymi, nieco bardziej stromymi odcinkami szlaku. Nie ma się jednak czego tu obawiać, gdyż cały szlak na Stóg Izerski jest łatwy do pokonania. Jeżeli chodzicie po górach regularnie nie będzie on dla was żadnym wyzwaniem. Jeżeli wyprawa na Stóg Izerski będzie waszą pierwszą wycieczką górską w życiu to na pewno poczujecie tutaj, czym pachną górskie wyprawy. W przypadku gdyby leśne odcinki szlaku na Stóg Izerskie okazały się dla was za trudne spokojnie możecie cały czas trzymać się asfaltowej drogi. Drogą tą dowożone jest zaopatrzenie do schroniska górskiego na Stogu Izerskim więc cała wycieczka będzie wtedy dużo łatwiejsza. Trzeba będzie jednak dodać do całości jakieś 30 minut na pokonanie dodatkowych kilometrów. Jeżeli planujecie podejście na szczyt na przykład z wózkiem dziecięcym to marsz asfaltem będzie do tego idealny.

Czerwony szlak ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski
Częściowo szlak na Stóg Izerski prowadzi po kamienistej ścieżce
Podczas wspinaczki na Stóg Izerski czekają na was piękne widoki

Na Stóg Izerski wyciągiem Ski & Sun

Druga opcja dotarcia na Stóg Izerski kompletnie pomija początkowe podejście czerwonym szlakiem ze Świeradowa Zdroju na rzecz wjazdu na szczyt koleją gondolową Ski&Sun. Jest to wariant dla osób, które nie lubią chodzić po górach lub nie pozwala im na to stan zdrowia. Dzięki zbudowanemu na zboczach Stogu Izerskiego wyciągowi narciarskiemu w postaci kolejki gondolowej możecie dostać się na ten szczyt szybko, łatwo i praktycznie bez żadnego wysiłku. Wymagać to będzie oczywiście poniesienia pewnych kosztów, jednak sam wjazd na szczyt kolejką Ski&Sun to już spora atrakcja. Koszt wjazdu kolejką gondolową na Stóg Izerski w jedną stronę to około 50-55 zł za osobę. Jeżeli chcielibyście jednego dnia wjechać i zjechać ze szczytu to koszt wzrasta już do 65 zł za osobę. Dolna stacja kolei gondolowej znajduje się przy ul. Źródlanej w Świeradowie Zdroju. Możecie tam albo podejść pieszo, albo podjechać samochodem, który na miejscu można zaparkować na przylegającym do wyciągu parkingu (oczywiście płatnym). Wjazd na Stóg Izerski wyciągiem zajmuje około 10 minut. Górna stacja kolejki zlokalizowana jest w odległości 600 metrów od szczytu i jakieś 100 metrów od schroniska. Jest to zatem idealna opcja na bardzo łatwą i pełną atrakcji wycieczkę na Stóg Izerski dla osób starszych czy rodzin z dziećmi.

Górna stacja kolejki gondolowej Ski & Sun
Wyciąg narciarski Ski & Sun na Stóg Izerski
Od górnej stacji kolejki na szczyt będzie dzieliło was 600 metrów

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Po pokonaniu podejścia czerwonym szlakiem ze Świeradowa Zdroju lub wjechaniu na szczyt wyciągiem narciarskim polecamy wam odwiedzić tutejsze schronisko. Schronisko PTTK na Stogu Izerskim powstało w 1924 roku i położone jest na wysokości 1060 m. n.p.m. Zbudowane zostało ono dzięki działaniom fundacji Schaffgotschów i po dziś dzień służy turystom odwiedzającym Góry Izerskie. Budynek schroniska ma bardzo ciekawą architekturę i przypomina nieco schroniska spotykane w Alpach. Wewnątrz czeka na was kuchnia, toalety a dla chętnych znajdą się również miejsca noclegowe. Jedną z atrakcji przy Schronisku PTTK na Stogu Izerskim jest rozległy taras. Rozciągające się z niego widoki na Świeradów Zdrój i Przedgórze Izerskie są po prostu fantastyczne. Na tarasie ustawione są również liczne ławeczki, na których można przysiąść i odpocząć po wspinaczce na szczyt. Wnętrze budynku jest wspaniale wykończone: świetnie wygląda zwłaszcza sala kominkowa, która pozwala poczuć się jak w prawdziwym górskim schronisku. Po odwiedzinach w schronisku czas ruszyć do celu naszej dzisiejszej wycieczki, czyli na Stóg Izerski.

Podchodzimy do Schroniska PTTK na Stogu Izerskim
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim widziane z tarasu widokowego
Wnętrze schroniska jest bardzo przytulne

Stóg Izerski (1105 m. n.p.m.)

Po wyjściu ze Schroniska na Stogu Izerskim na szczyt zostanie wam do pokonania jakieś 600 metrów szlaku. Tutaj czerwony szlak schodzi już z asfaltu i dalej poprowadzi was on na szczyt szeroką ścieżką, która usiana jest gruboziarnistym żwirem i kamieniami. Do pokonania będziecie też mieli niewielkie podejście, jednak nie jest to coś, z czym moglibyście sobie nie poradzić. Podczas naszych wycieczek nie raz mijaliśmy rodziny z małymi dziećmi czy zorganizowane przez PTTK wycieczki dla osób starszych. Podczas podchodzenia na Stóg Izerski miniecie nadajnik GSM w formie wysokiej, metalowej, biało-czerwonej wieży. Obok nadajnika GSM znajdują się resztki dawnej, drewnianej wieży widokowej. Ze szczytu tej wieży aż do lat 70-tych XX wieku można było podziwiać piękne panoramy Gór Izerskich. Obecnie niestety zostały po niej tylko betonowe podstawy i przymocowane do nich niewielkie fragmenty drewna – a szkoda bo widoki na pewno byłyby stąd fenomenalne. Właściwy szczyt Stogu Izerskiego znajduje się niecałe 50 metrów za ruinami dawnej wieży widokowej. Punkt szczytowy wyznaczony jest gdzieś w pobliżu zakrętu na czerwonym szlaku, który otoczony jest drewnianymi poręczami. Nie ma tam niestety możliwości oglądać żadnych widoków, gdyż sam szczyt Stogu Izerskiego porastają rozmaite drzewa iglaste zasłaniające wszystko dookoła.

Nadajnik radiowo-telewizyjny na Stogu Izerskim
Pozostałości dawnej wieży na Stogu Izerskim
W tym miejscu zwykle znajdowała się tabliczka wyznaczająca punkt szczytowy

Wycieczka na Stóg Izerski jest dość krótka, dlatego też zachęcamy was do kontynuowania wycieczki czerwonym szlakiem turystycznym. Szlak ten prowadzi dalej na Łącznik, gdzie znajduje się Kamień Zośki. Z Łącznika możecie odbić też na zielony szlak, który zaprowadzi was do Czech na szczyt Smrek. Na Smreku znajdziecie stalową wieżę widokową ze świetnymi widokami na Góry Izerskie. Z Łącznika możecie też ruszyć dalej czerwonym szlakiem tzw. Drogą Telefoniczną na Polanę Izerską. Tam w zależności od waszej kondycji możecie zejść niebieskim szlakiem do Świeradowa Zdroju, przy okazji zahaczając o wieżę widokową SKY WALK Świeradów lub udać się do w dalszą drogę do Chatki Górzystów. To już jednak tematy na zupełnie inne wpisy, które oczywiście znajdziecie na naszym portalu. Jeżeli jeszcze nie byliście w Górach Izerskich to polecamy wam dodać wejście na Stóg Izerski do waszych planów zwiedzania. Gwarantujemy wam, że będzie to przyjemna i pełna wrażeń wędrówka pełna wspaniałych widoków i ciekawych miejsc do zwiedzania.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze