Góry Izerskie,  Sudety

Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby. Szlaki, mapy, wycieczka dla każdego w Góry Izerskie.

Wysoki Kamień w Górach Izerskich przyciąga pięknymi widokami na Karkonosze i jest chętnie odwiedzane przez turystów szukających łatwych tras wycieczkowych. Szczyt Wysoki Kamień wznosi się na wysokość 1058 m. n.p.m. i rozciąga się z niego zapierająca dech w piersiach panorama Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Na Wysokim Kamieniu czeka sporo atrakcji jak nowoczesne prywatne schronisko górskie czy ogromna kamienna wieża widokowa. Na Wysoki Kamień w Górach Izerskich prowadzą łatwe szlaki turystyczne ze Szklarskiej Poręby, które idealnie sprawdzą się na wycieczkę dla całej rodziny. W tym artykule znajdziecie szczegółowy opis szlaków na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby wraz ze wskazówkami na temat dojazdu, parkingów w okolicy szczytu oraz krótki opis atrakcji, jakie czekają na was na szczycie Wysoki Kamień w Górach Izerskich. Zapraszamy!

Wysoki Kamień – dojazd i parkingi

Na Wysoki Kamień startujemy ze Szklarskiej Poręby – miasta w woj. dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Do Szklarskiej Poręby możecie dojechać własnym autem, autokarem oraz pociągiem Kolei Dolnośląskich. Najwygodniej do Szklarskiej Poręby można dojechać samochodem drogą krajową nr. 3 jadąc od strony Jeleniej Góry. Dojazd do Szklarskiej Poręby samochodem z Wrocławia zajmuje około 2 godziny czasu, z Warszawa jest to jakieś 5 i pół godziny jazdy a z Krakowa czas podróży autem wynosi około 4 i pół godziny. Do Szklarskiej Poręby można również bez problemu dojechać autokarem: szczegóły na temat rozkładu jazdy autokarów z waszej miejscowości na pewno znajdziecie w Internecie. Najciekawszą i coraz bardziej popularną opcją dojazdu do Szklarskiej Poręby jest skorzystanie z usług pociągów Kolei Dolnośląskich. Koleje te po wielu latach ponownie uruchomiły bardzo popularne połączenie kolejowe na trasie Wrocław Główny – Szklarska Poręba Górna. Pociągi na tej trasie kursują kilka razy dziennie i zawsze wypełnione są turystami po brzegi. Dla tych z was, którzy na wycieczkę na Wysoki Kamień wolą wybrać się samochodem poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów, na których możecie zostawić wasze auto na czas całej wycieczki:

Wysoki Kamień w Górach Izerskich – szlaki

Szlak na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby Górnej to świetna opcja na całodniową, rodzinną wycieczkę w Góry Izerskie. Wędrówkę rozpoczynamy przy dworcu kolejowym Szklarska Poręba Górna gdzie wchodzimy na czerwony szlak turystyczny. Szlak ten jest odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego i zaprowadzi was prosto na szczyt Wysoki Kamień. Podchodząc na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem zdobędziecie dodatkowo niewielki szczyt Hutnicza Górka. Następnie ścieżka przeprowadzi was przez osiedle mieszkaniowe Podgórze w Szklarskiej Porębie i dalej przez Rozdroże pod Wysokim Kamieniem prosto na sam szczyt. Bardziej szczegółowy opis wycieczki na Wysoki Kamień znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySzklarska Poręba Górna
Odległość do celuok. 3,05 km.
Długość całej trasyok. 6,10 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT9

Wysoki Kamień – szlak ze Szklarskiej Poręby

Wycieczka na Wysoki Kamień w Górach Izerskich rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie Górnej przy tutejszym dworcu kolejowym. Do Szklarskiej Poręby wybraliśmy się pociągiem Kolei Dolnośląskich gdyż jest to obecnie naszym zdaniem jedna z najwygodniejszych form dojazdu do tej miejscowości. Po opuszczeniu budynku dworca kierujemy się w lewo i ruszamy ulicą Dworcową w stronę ulicy Armii Krajowej. To właśnie ciągiem tej ulicy w Szklarskiej Porębie przebiega czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi was ze Szklarskiej Poręby Górnej prosto na Wysoki Kamień. Warto tu wspomnieć, że szlak ten to jeden z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego, który prowadzi do Szklarskiej Poręby ze Świeradowa Zdroju. Wędrując czerwonym szlakiem na Wysoką Kopę będziecie mieli zatem okazję poczuć się jak osoby pokonujące jeden z najdłuższych szlaków długodystansowych w Polsce. Gdy odnajdziecie już czerwony szlak a ulicy Armii Krajowej i przejdziecie drogą pod mostem kolejowym czeka was pierwsze podejście podczas tej wycieczki na szczyt Hutniczej Górki (771 m. n.p.m.). Za Hutniczą Górką szlak wyprowadzi was na teren osiedla Podgórze i tu rozpocznie się już właściwe podejście na Wysoki Kamień. Mijając osiedle Podgórze będziecie też mieli okazję zajść na punkt widokowy przy ulicy Schroniskowej, z którego roztacza się przepiękny widok na Karkonosze.

Wysoki Kamień w Górach Izerskich

Po zwiedzaniu punktu widokowego przy ulicy Spółdzielczej ruszamy w dalszą drogę na Wysoki Kamień. Po minięciu osiedla Podgórze czerwony szlak jeszcze przez krótką chwilę będzie prowadził was asfaltem, który następnie ustąpi miejsca szerokiej leśnej drodze dojazdowej. Drogą tą przyjdzie wam już wędrować aż do samego końca wycieczki. Wędrówka tym odcinkiem czerwonego szlaku nie jest ani męcząca, ani nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Jest to po prostu zwykła droga leśna idealna na lekki spacer. Jedyna trudność na jaką tu natraficie to dość strome podejście o długości około 300-400 metrów przed samym szczytem Wysokiego Kamienia. Nie jest to jednak nic z czym moglibyście sobie nie poradzić. Po godzinie marszu ze Szklarskiej Poręby czerwony szlak wyprowadzi was na niewielką polankę, na której przywita was widok na szczyt Wysoki Kamień i górującą nad nim kamienną wieżę widokową. Po drodze miniecie jeszcze grupę skałek, z których można pooglądać ciekawe widoki na całą okolicę. Na sam Wysoki Kamień wchodzi się po betonowych schodkach, które dodatkowo otoczone są metalowymi barierkami.

Wysoki Kamień – wieża widokowa

Wysoki Kamień w Górach Izerski to szczyt położony w Wysokim Grzbiecie na wysokości 1058 m. n.p.m. Po pokonaniu betonowych schodów wyjdziecie na szeroki plac na kopule szczytowej Wysokiego Kamienia i rozpoczniecie zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca. Na Wysokim Kamieniu czekają na was liczne ławeczki i miejsca na odpoczynek oraz kilka atrakcji turystycznych, które koniecznie musicie odwiedzić. Zwiedzanie szczytu polecamy wam rozpocząć kamiennej wieży widokowej. Na wieżę wchodzi się po drewnianych schodach, które wyprowadzą was na duży taras widokowy. Wejście na wieżę widokową na Wysokim Kamieniu jest płatne. Ceny biletów wstępu wynoszą 10 zł dla dorosłych oraz 5 zł dla dzieci. oraz na zlokalizowany na dużej wychodni skalnej punkt odpoczynkowo-widokowy. Jeżeli nie chcecie płacić za wstęp na wieżę to bez żadnych opłat możecie wdrapać się na drugi punkt widokowy, który znajduje się na wspomnianej wychodni skalnej. Na jej szczycie czekają na was ławeczki oraz wspaniałe widoki na Góry Izerskie oraz Karkonosze. Po zwiedzaniu punktów widokowych czeka was jeszcze zwiedzanie wnętrza schroniska górskiego na Wysokim Kamieniu.

Schronisko Wysoki Kamień

Po zwiedzaniu punktów widokowych czas na zwiedzanie prywatnego schroniska górskiego „Wysoki Kamień”. Pierwsze schronisko na szczycie Wysokiego Kamienia powstało w 1882 roku z inicjatywy rodziny Schaffgotschów, którzy byli niegdyś właścicielami tych terenów. Schaffgotschowie wybudowali tu schronisko Hochsteinbaude, które było pierwszym schroniskiem górskim w Sudetach. Niestety schronisko to zostało zniszczone w pożarze a po jego odbudowaniu nie oferowano już w nim noclegów dla turystów. Po II wojnie światowej schronisko to upadło i zostało rozebrane. Dopiero w 1996 roku teren na Wysokim Kamieniu zakupiła rodzina ze Szklarskiej Poręby, która rozpoczęła budowę zupełnie nowego, kamiennego schroniska górskiego z przylegającą do niego kamienną wieżą widokową. W schronisku „Wysoki Kamień” można zakupić pyszną szarlotkę do jedzenia oraz zimne i ciepłe napoje. Podczas naszej ostatniej wizyty nie można było jeszcze w nim korzystać z toalety, schronisko nie oferowało również noclegów. Nic straconego, gdyż jest to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Gór Izerskich.

Po zwiedzaniu szczyty Wysoki Kamień będziecie mieli kilka fajnych opcji na kontynuowanie wycieczki w Góry Izerskie. Pierwszym miejscem, które warto zwiedzić po opuszczeniu Wysokiego Kamienia jest Kopalnia Kwarcu Stanisław. W kopalni czekają na was wspaniałe widoki oraz rzadka okazja do zobaczenia jak od wewnątrz wygląda prawdziwa kopalnia odkrywkowa. Po zwiedzaniu terenu kopalni koniecznie wybierzcie się w dalszą drogę na Wysoką Kopę. Wysoka Kopa wznosi się na wysokość 1127 m. n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Izerskich. Cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród turystów z uwagi na prowadzące na nią łatwe szlaki oraz fakt, że szczyt ten należy do Korony Gór Polski. Po zdobyciu Wysokiej Kopy możecie po prostu wrócić po własnych śladach do Szklarskiej Poręby i tam zakończyć całą wycieczkę. A jeżeli czujecie się na siłach to możecie ruszyć aż do samego Świeradowa Zdroju i tym samym zaliczyć jeden pełny odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego! To już jednak temat na osoby artykuł, który znajdziecie tutaj: GSS Dzień 1. Etap: Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze