Początek GSS Świeradów Zdrój
Główny Szlak Sudecki,  Góry Izerskie,  Sudety

GSS Dzień 1. Etap: Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba. Początek Głównego Szlaku Sudeckiego.

Główny Szlak Sudecki można pokonać w dowolnym czasie i podczas dowolnej liczby wycieczek. My podzieliliśmy ten szlak na kilkanaście etapów, które pozwoliły nam cieszyć się spokojną wędrówką. Podczas przechodzenia każdego z etapów mieliśmy również wystarczająco dużo czasu, aby zwiedzić ciekawe miejsca na trasie, oraz dostatecznie dużo czasu na odpoczynek, aby zachować siły na kolejny dzień wędrówki. Pierwszy etap wycieczki Głównym Szlakiem Sudeckim zakłada przejście ponad 26 kilometrów ze Świeradowa Zdrój przez całe Góry Izerskie do Szklarskiej Poręby. Po drodze czeka na was mnóstwo ciekawych miejsc, ogromna ilość pięknych widoków i odrobinę wyzwań. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was wskazówki na temat dojazdu do Świeradowa Zdroju, informacje o noclegach na tym odcinku GSS, jak i krótkie opisy ważnych punktów orientacyjnych. Znajdziecie tutaj również kilka podpowiedzi, które na pewno przydadzą wam się podczas pokonywania tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego. Zapraszamy!

Szlak ze Świeradowa Zdrój do Szklarskiej Poręby

Trasa Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba
Czas: Dystans: Suma podejść:

Pierwszy odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego rozpoczyna się w Świeradowie Zdroju przy Stacji Kultury. Stąd szlak poprowadzi was w stronę Stogu Izerskiego, gdzie czeka na was Schronisko PTTK na Stogu Izerskim i sporo pięknych widoków. Dalej należy ruszyć w stronę Łącznika i Drogi Telefonicznej, która zaprowadzi was na Polanę Izerską. Tutaj będzie okazja do odpoczynku przed dalszą wędrówką na Sine Skałki i na jeden ze szczytów Korony Gór Polski – Wysoką Kopę. Kolejnymi punktami na trasie są Kopalnia Kwarcu „Stanisław” i Zwalisko, gdzie czekają na was ciekawe formacje skalne i możliwość odnalezienia legendarnego skarbu. Ze Zwaliska pozostaje już nieduży odcinek szlaku na Wysoki Kamień, gdzie będziecie mogli odpocząć w tamtejszym schronisku. Z Wysokiego Kamienia schodzimy w dół zbocza do Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie kończy się pierwszy etap GSS.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyŚwieradów Zdrój – Stacja Kultury
Odległość do celu
Długość całej trasy26,50 km.
Czas przejściaok. 9 godzin.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT36

Przydatne informacje

Przedstawiamy garść przydatnych informacji dotyczących noclegów, wydatków jakie was czekają i miejsc, gdzie można zjeść i uzupełnić zapasy. Mamy nadzieje że wskazówki te pomogą wam w planowaniu waszego przejścia Głównego Szlaku Sudeckiego na odcinku Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba. Oto skrót najważniejszych informacji, które mogą przydać wam się na szlaku:

  • Nasze noclegi:

Świeradów Zdrój – Pole Namiotowe „Pod Opaleńcem” (cena: 26 zł/os/noc) [nocleg pod namiotem]
Szklarska Poręba – Pole Namiotowe „Nad Rozkosznym Stawem” (cena: 25 zł/os/noc) [nocleg pod namiotem]

  • Miejsca, gdzie można zjeść posiłek na szlaku:

Początek wędrówki – Stóg Izerski – Schronisko PTTK na Stogu Izerskim (ceny od 20 zł za 1 danie),
Koniec wycieczki – Schronisko „Wysoki Kamień” – szarlotka i chłodne napoje (ceny od 10 zł),
Po zejściu ze szlaku – Szklarska Poręba – według własnych upodobań.

  • Miejsca, gdzie można zrobić zakupy przy szlaku:

Świeradów Zdrój – Biedronka ul. 11 listopada 26
Świeradów Zdrój – Lewiatan ul. Zdrojowa 4
Szklarska Poręba – Lidl ul. Krasińskiego 1A

  • Suma naszych wydatków na tym odcinku GSS:

Noclegi – 51 zł
Posiłki – 10 zł
Uzupełnienie zapasów – 14 zł
Suma: 75 zł

Początek Głównego Szlaku Sudeckiego w Świeradowie Zdrój

Dojazd do Świeradowa i pierwszy nocleg

Do Świeradowa Zdroju dojechaliśmy z Wrocławia z pomocą kursujących na tej trasie busów. Do Świeradowa możecie również obecnie dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich. Przejście pierwszego etapu Głównego Szlaku Sudeckiego zaplanowaliśmy na środek tygodnia, tak aby nie było problemu ze znalezieniem noclegu. Podróż z Wrocławia do Świeradowa Zdrój busem zajmuje około 3 godziny a ilość kursów jest ograniczona. Do wyboru mieliśmy w sumie dwie opcje – albo dojeżdżamy busem do Świeradowa Zdrój rano ok. godziny 10:35 i od razu ruszamy na szlak, albo jedziemy dzień wcześniej wieczorem ok. 20:40, nocujemy na miejscu i skoro świt ruszamy w drogę. My wybraliśmy tą drugą opcję i był to strzał w dziesiątkę. Do Świeradowa dotarliśmy późnym wieczorem – bus kursujący tu z Wrocławia zatrzymuje się przy ul. Wyszyńskiego. Nocleg udało nam się zaklepać bez żadnych problemów na Polu Namiotowym „Pod Opaleńcem”. Cena za noc jest bardzo przystępna, zapłaciliśmy w sumie 26 zł (w cenie rozłożenie namiotu, nocleg za 1 osobę i dostęp do sanitarki). Jedyne, co było na delikatny minus to fakt, że z przystanku do pola namiotowego trzeba przejść pieszo jakieś 3,5 km. i to cały czas pod górę. Cały wysiłek został jednak zrekompensowany pięknymi widokami o poranku. Namiot udało się rozłożyć w taki sposób, że po odsunięciu klapy wejściowej witał nas szczyt Opaleńca. Po dość chłodnej nocy na polu namiotowym wraz z pierwszymi promieniami słońca ruszyliśmy na poszukiwanie czerwonej kropki wyznaczającej początek Głównego Szlaku Sudeckiego.

Do Świeradowa Zdrój docieramy PKSem z Wrocławia
Pole namiotowe Świeradów Zdrój
Pierwszy nocleg na polu namiotowym w Świeradowie Zdrój

Ruszamy na Główny Szlak Sudecki

Czerwona Kropka wyznaczająca początek Głównego Szlaku Sudeckiego znajduje się przy ul. Dworcowej obok Miejskiego Centrum Kultury – Stacja Kultury. Jako że ostatni pociąg przyjechał do Świeradowa Zdrój w 1995 roku, w dawnym budynku dworca kolejowego utworzono Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY. Na przeciwko wejścia do budynku znajduje się tablica zawierająca informacje na temat Głównego Szlaku Sudeckiego oraz drzewo, na którym namalowana jest czerwona kropka wyznaczająca początek szlaku. Stacja Kultury czynna jest od godziny 10:00 od poniedziałku do piątku, więc jeżeli zależy wam na pieczątce do książeczki GOT to będziecie mogli ją przybić dopiero od tej godziny. Trochę słabe rozwiązanie, jeżeli ktoś startuje z GSS w weekend. Pieczątka mogła by znajdować się w skrzynce obok drzewa lub tablicy informacyjnej, a tak nie ma niestety możliwości wbić pieczątki na samym starcie. Dotykamy zatem czerwoną kropkę i rozpoczynamy naszą przygodę z Głównym Szlakiem Sudeckim. Na dobry początek czeka was wędrówka ulicami Świeradowa Zdroju. Szlak poprowadzi was przez tutejsze osiedla mieszkaniowe ulicą Korczaka a następnie ulicą Parkową w stronę Parku Zdrojowego Świeradów Zdrój. Od parku zdrojowego podążycie ul. Graniczną w stronę Nowej Drogi Izerskiej, która prowadzi prosto na Stóg Izerski.

Stacja Kultury Świeradów Zdrój
Stacja Kultury Świeradów Zdrój – to tu rozpoczyna się GSS
Początek GSS Świeradów Zdrój
Czerwona kropka na drzewie – początek Głównego Szlaku Sudeckiego

Wchodzimy na Stóg Izerski

Po opuszczeniu Świeradowa Zdroju czekało nas podejście na pierwszy szczyt na naszej trasie, czyli na Stóg Izerski. Na Stóg Izerski wchodzi się Nową Drogą Izerską, która przebiega obok Domu Wypoczynkowego Czeszka. Warto wspomnieć, iż Stara Droga Izerska prowadzi teraz na Sky-Walk Świeradów: nową atrakcję turystyczną w Świeradowie Zdroju, z której możecie podziwiać przepiękne panoramy na całe miasto i okoliczne szczyty. Wróćmy jednak do czerwonego szlaku na Stóg Izerski. Trasa ta poprowadzona jest głównie asfaltową drogą, gdzieniegdzie szlak odbija na leśne ścieżki. Przez większość czasu będziecie musieli maszerować po asfalcie. Największy wysiłek na tym odcinku czeka was nieopodal Izerskiego Głazu. Tam oznaczenia czerwonego szlaku wprowadzą was na wąską leśną ścieżkę usłaną sporymi odłamkami skalnymi. Od tego momentu czeka was strome podejście na Stóg Izerski o długości 1 kilometra. Różnica wysokości wynosi na tym odcinku prawie 200 metrów więc przygotujcie się na sporą dozę wysiłku. Gdy zobaczycie przejeżdżające między drzewami wagoniki kolei gondolowej Sky & Sun będzie to oznaka że zbliżacie się już do końca podejścia.

Asfaltowa droga na Stóg Izerski
Końcowe podejście na Stóg Izerski odbywa się już przez las

Co czeka na was na Stogu Izerskim? Tuż za górną stacją kolei gondolowej Sky & Sun znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się fantastyczne widoki na leżący w dolinie Świeradów Zdrój i Pogórze Izerskie. Nieco dalej w ciągu czerwonego szlaku leży Schronisko PTTK Na Stogu Izerskim. Schronisko to położone jest na wysokości 1060 m. n.p.m. i ma ponad stuletnią historię. Dobra lokalizacja blisko polsko-czeskiej granicy sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów wybierających się na Smrek. Budynek schroniska położony jest około 50 metrów od wyciągu na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu. Można tu nie tylko odpocząć czy przenocować ale też zakosztować świetnych potraw. Kuchnia serwuje dania regionalne, góralskie oraz typowo polskie jak gulasz, pierogi z jagodami czy bigos z grzybami. Obiad warto zjeść tu przed schroniskiem, gdyż z tarasu można oglądać piękną panoramę na Pogórze Izerskie. My w schronisku PTTK na Stogu Izerskim spędziliśmy tylko chwilę, aby nabrać nieco sił i zjeść szybkie drugie śniadanie. Następnym punktem na naszej trasie był Stóg Izerski, za którym czekał na nas Łącznik i Droga Telefoniczna.

Schronisko PTTK na stogu izerskim
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
stóg izerski
Widoki z tarasu przed schroniskiem

Droga Telefoniczna na Polanę Izerską

Po wejściu na Stóg Izerski dalsza część trasy była już łagodnym spacerkiem. Szlak biegnący ze Stogu Izerskiego na Łącznik pozwoli wam ponownie nabrać sił, nie napotkacie na tej drodze już żadnych bardziej stromych podejść. Odcinek szlaku od Stogu Izerskiego do Drogi Telefonicznej ma długość około 800 metrów i pokonuje się go w jakieś 15 minut. Kiedy dotrzecie na Łącznik polecamy wam wybrać się na Smrek. Szczyt ten jest oddalony od Głównego Szlaku Sudeckiego o jakieś pół godziny drogi, więc jeżeli macie trochę czasu w zapasie to warto zejść nieco ze szlaku, aby wejść na znajdującą się na Smreku wieżę widokową. Na Smrek zaprowadzi was zielony szlak turystyczny odchodzący właśnie z Łącznika. My niestety nie mieliśmy zbyt wiele wolnego czasu w zapasie dlatego na Łączniku skręciliśmy w lewo i udaliśmy się Drogą Telefoniczną w dalszą drogę. Na drodze tej często można spotkać duże tłumy turystów, którzy podążają do wyjątkowego miejsca, czyli do Chatki Górzystów. Chatka ta to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Górach Izerskich, w którym możecie nie tylko odpocząć ale i zakosztować wyśmienitych, legendarnych wręcz naleśników z bitą śmietaną i jagodami.

Szlak przechodzący przez Stóg Izerski
polana izerska
Polana Izerska

Niestety Chatka Górzystów nie leży blisko Głównego Szlaku Sudeckiego, więc nie mieliśmy okazji ani czasu, aby tam zajść i skosztować wyśmienitych deserów. Podążając dalej Drogą Telefoniczną docieramy do kolejnego punktu odpoczynkowego czyli do Polany Izerskiej. Na polanie tuż przy szlaku znajdziecie niewielką wiatkę turystyczną, pod którą można się schronić przed palącym słońcem lub przygotować sobie ciepły posiłek. Od wiaty turystycznej odchodzi niewielka ścieżka, która prowadzi do osady Drwale. Niegdyś było to miejsce, gdzie mieszkali robotnicy pracujący tu przy wyrębie lasu. W dzisiejszych czasach osada ta jest już całkowicie wyludniona, pozostały po niej tylko pojedyncze zabudowania, w których mieszkali robotnicy leśni – są to ostatnie pozostałości z czasów Polski Ludowej.

Osada Drwale na Polanie Izerskiej

Biała Droga, Sine Skałki, Wysoka Kopa

Po odpoczynku na Polanie Izerskiej ruszamy dalej łączonym szlakiem czerwono-niebieskim w stronę Białej Drogi. Niebieski szlak prowadzący do Chatki Górzystów będzie wam tu towarzyszył przez 800 metrów. Po drodze czeka na was kolejny ciekawy punkt orientacyjny. Jest to niewielki kamień, na którym umieszczona jest tablica MakeMake. Jest to część ścieżki dydaktycznej „Model Układu Słonecznego” w Górach Izerskich, który przedstawia Słońce oraz 8 krążących wokół niego planet i 5 planet karłowatych w skali 1:1 miliarda. Początek tej ścieżki wyznacza kamień Słońce znajdujące się przy schronisku „Orle”. Koniec tej ścieżki dydaktycznej znajduje się na Stogu Izerskim. Za kamieniem MakeMake czerwony szlak turystyczny odbija w lewo na Białą Drogę. Droga ta zaprowadzi was na Rozdroże Pod Kopą i na Sine Skałki. Sine Skałki to drugie co do wielkości wzniesienie w Górach Izerskich, który zwieńczone jest rumowiskiem zwietrzałych skał. Na Sinych Skałkach tuż przy ścieżce ustawiona jest drewniana ławeczka, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na Świeradów Zdrój oraz Stóg Izerski. Świetnie widać również wiele szczytów po stronie czeskiej a przy dobrej widoczności można nawet dostrzec szczyt Jeszczed, z jego charakterystycznym budynkiem hotelu na szczycie w kształcie rakiety kosmicznej.

Biała Droga na Sine Skałki
makemake
Kamień Makemake przy Białej Drodze
sine skałki
Sine Skałki – punkt widokowy

Za Sinymi Skałkami powolutku będą odsłaniać się pierwsze widoki na Karkonosze. Stąd już również niedaleko na najwyższy szczyt Gór Izerskich – Wysoką Kopę. Z Sinych Skałek do Wysokiej Kopy dojdziecie w około 30 minut. Wysoka Kopa wznosi się na wysokość 1126 m. n.p.m. i należy do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów. Przy Głównym Szlaku Sudeckim znajduje się miejsce, w którym będziecie mogli wbić pieczątkę do książeczki GOT i Korony Gór Polski z Wysokiej Kopy. Dla ścisłości, nie jest to prawdziwy punkt szczytowy, właściwy szczyt Wysokiej Kopy ukrywa się nieco dalej między drzewami. Do punktu szczytowego nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny, więc jeżeli chcecie w pełni zaliczyć wejście na Wysoką Kopę, trzeba odbić nieco w las i tam szukać właściwego miejsca. Ciekawych widoków z Wysokiej Kopy niestety nie uświadczycie. Miejsce gdzie przybija się pieczątkę jest otoczone niezbyt wysokimi drzewami, które jednak skutecznie zasłaniają większość krajobrazów.

Ze szlaku na Wysoką Kopę widać Karkonosze
wysoka kopa
Szczyt Wysokiej Kopy

Kopalnia Kwarcu „Stanisław” i Zwalisko

Wysoka Kopa to dopiero połowa atrakcji na tej trasie. Kolejnym ciekawym punktem jest leżąca w ciągu Drogi Izerskiej Kopalnia Kwarcu „Stanisław”. Do kopalni kwarcu docieramy po około pół godzinie marszu od Wielkiej Kopy. Obecnie na terenie kopalni nie trwają żadne prace wydobywcze, ale jest to teren prywatny i wstęp jest tam zabroniony. Niegdyś wydobywano tu kwarc mleczny, tutejsze złoża były również bogate w minerały takie jak piryt, fluoryt czy chalkopiryt. Można tu było znaleźć też turmalin, ametysty czy wezuwian. Główny Szlak Sudecki przebiega brzegiem wyrobiska i jest od niego oddzielony wysokimi hałdami ziemi i pokruszonych skał. W hałdach ponoć nadal można znaleźć wiele minerałów i pięknych kryształów kwarcu, wystarczy spędzić tu trochę czasu i dobrze przeszukać skalne hałdy. Przy szlaku zalega sporo sporych odłamków kwarcu, a niektóre z nich mają naprawdę fascynujące kolory. Nam udało się znaleźć spory fragment kwarcu w kolorze różowym. Gdybyśmy tylko mieli więcej czasu, na pewno zabawilibyśmy się w odkrywców i poszukali więcej minerałów. Czas jednak gonił, dlatego nie zwlekając ruszyliśmy w dalszą drogę w stronę Zwaliska.

kopalnia kwarcu stanisław
Kopalnia Kwarcu „Stanisław”
Odłamek kwarcu w kolorze różowym

Zaraz za kopalnią leży kolejny ciekawy punkt orientacyjny – Zwalisko. Zwalisko, bardziej znane pod nazwą „Wieczorny Zamek” to kilka grup skalnych o fantastycznych kształtach. Skałki te od niepamiętnych czasów nazywano różnymi „zamkowymi” nazwami jak np. Skalna Brama, Skarbki czy właśnie Wieczorny Zamek. Nazwa ta wzięła się od tego, że skałki wyglądem przypominają nieco ruiny dawnego zamczyska. Na Zwalisku będziecie mieli okazję podziwiać wiele takich formacji skalnych, rozsianych na dość sporym terenie. Miejsce to od wieków jest celem wędrówek turystów, ponieważ z tym miejscem związane jest wiele legend i ludowych podań. Podobno w skałach tych zaklęty jest legendarny skarb, który można odnaleźć w noc świętojańską, gdy nad skałami pojawia się czerwona łuna. Nieopodal Wieczornego Zamku, w Skalnej Bramie pojawiają się wtedy marmurowe drzwi i krucyfiks. Należy uklęknąć przed skałą i odmówić pięć razy modlitwy „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Mario” i „Wierze w Boga”. Osoba o czystym sercu otrzyma wstęp do skarbu odnajdując zaginiony klucz. Ile w tym prawdy? Myślimy że warto to sprawdzić wybierając się na wycieczkę na Zwalisko, gdy na niebie nad Górami Izerskimi pojawi się czerwona łuna.

zwalisko
Zwalisko

Schronisko „Wysoki Kamień”

Przedostatni etap wycieczki tym odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego to pokonanie szlaku prowadzącego przez Zawalidrogę do Schroniska „Wysoki Kamień”. Odcinek ten ma długość około 3 kilometrów. Na szlaku tym będzie czekało was krótkie podejście najpierw na Zawalidrogę a potem na Wysoki Kamień aż do samego schronisko. Nam udało się pokonać ten fragment trasy dość szybko, wymagało to jednak sporo wysiłku. Tego dnia było naprawdę gorąco, a jako że za nami mieliśmy już jakieś 22 kilometry drogi to marsz tym odcinkiem szlaku mocno dał nam się we znaki. W tym miejscu skończyła nam się również woda, co było dość problematyczne. Do pokonania kolejne kilka kilometrów szlaku w palącym słońcu, bez gwarancji że w schronisku będziemy mogli uzupełnić zapasy. Na szczęście na miejscu okazało się, że schronisko jest czynne i ma w swojej ofercie chłodne napoje, ale o tym przeczytacie już w kolejnym akapicie.

Szlak prowadzący do schroniska „Wysoki Kamień”
Podejście na Wysoki Kamień

Schronisko „Wysoki Kamień” to prywatne schronisko turystyczne, leżące pod szczytem Wysokiego Kamienia w Górach Izerskich. Schronisko to powstało w miejscu rozebranego w 1963 roku poprzedniego schroniska. Przez wiele lat miejsce to pozostawało bezpańskie. Tzw. pseudo turyści przynosili tu coraz więcej śmieci i dewastowali pozostałości po dawnych zabudowaniach. W roku 1996 miejsce to zostało sprzedane rodzinie ze Szklarskiej Poręby, która rozpoczęła żmudny proces odbudowy schroniska w celu przywrócenia mu dawnej świetności. Obecnie nadal trwają tu prace remontowo-budowlane, którym coraz bliżej do końca. Powstaje tu również wysoka, kamienna wieża widokowa. Obecnie w schronisku możecie ukryć się przed deszczem oraz skorzystać z oferty bufetu – można zjeść szarlotkę oraz napić się zimnych napojów. Schronisko to, w przeciwieństwie do innych obiektów tego typu nie udziela niestety jeszcze noclegów, a to z powodu problemów z doprowadzeniem bieżącej wody. Pomimo że miejsce to jeszcze nie do końca funkcjonuje to śmiało można zakwalifikować je jako jedne z piękniejszych miejsc w polskich Sudetach. Roztaczają się stąd fenomenalne widoki na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

schronisko wysoki kamień
Schronisko „Wysoki Kamień”
wysoki kamień widoki
Widoki z punktu widokowego przy schronisku „Wysoki Kamień”

Docieramy do Szklarskiej Poręby

Ze schroniska „Wysoki Kamień” ruszamy w dalszą drogę do Szklarskiej Poręby. Szlak prowadzący z Wysokiego Kamienia do Szklarskiej Poręby jest równie stromy, co ten wchodzący na Stóg Izerski ze Świeradowa Zdroju. Zejście na dół kosztowało nas sporo wysiłku, najbardziej czuć je było w kolanach i udach. Na szczęście nie jest ono długie i po jakichś 20-25 minutach weszliśmy już do miasta. W Szklarskiej Porębie Główny Szlak Sudecki wychodzi na ul. Schroniskową, skąd poprowadzi was przez Osiedle Podgórze, a następnie przez ostatni szczyt na tej trasie – Hutniczą Górkę. Stamtąd już niedaleko do końca pierwszego etapu wycieczki. Trasa kończy się w Szklarskiej Porębie Górnej na skrzyżowaniu ulic II Armii Wojska Polskiego, Jedności Narodowej i Generała Władysława Sikorskiego. Za nami 26,50 kilometra szlaku przez Góry Izerskie. Czas odnaleźć dogodne miejsce na nocleg.

Ostatni szczyt przed nami i jesteśmy w Szklarskiej Porębie

My aby nie przepłacać za tutejsze noclegi ponownie zdecydowaliśmy się spędzić kolejną noc pod namiotem. Do tego celu wybraliśmy Pole Namiotowe „Nad Rozkosznym Stawem”. Miejsce to cieszy się wysokimi opiniami w Internecie i po spędzonej tam nocy możemy to potwierdzić. Namiot można rozbić nad niewielkim stawikiem, nad którym można posiedzieć lub pomoczyć w nim zmęczone nogi. Sanitarka jest na wysokim poziomie, są nowoczesne prysznice i czyste toalety. Na miejscu jest również świetlica, zlewozmywak oraz kilka domków letniskowych. Są też miejsca dla przyczep kempingowych i kamperów. Tutaj kończy się pierwszy dzień wycieczki po Głównym Szlaku Sudeckim. Przed nami chłodna noc i pobudka wcześnie rano, aby ruszyć w dalszą drogę. Drugi etap Głównego Szlaku Sudeckiego będzie równie fascynujący, gdyż czeka nas wyprawa przez całe Karkonosze. Zapraszamy was zatem na kolejny etap wycieczki, o którym przeczytacie tutaj: Główny Szlak Sudecki. Etap 2: Szklarska Poręba – Dom Śląski Pod Śnieżką (dostępne wkrótce).

pole namiotowe szklarska poręba
Pole namiotowe w Szklarskiej Porębie

Zapraszamy was również na nasz kanał Youtube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – Główny Szlak Sudecki – Odcinek 1: Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba | 26,50 km – kliknij


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze