Kolej gondolowa Ski & Sun
Dolnośląskie,  Góry Izerskie,  Sudety

Kolej gondolowa na Stóg Izerski w Świeradowie Zdroju. Ceny biletów, godziny otwarcia, dojazd, parkingi.

Kolej gondolowa Ski&Sun w Świeradowie Zdroju to ogromna atrakcja turystyczna Gór Izerskich. Kolejka ta pozwala turystom dostać się bez żadnego wysiłku w okolicę szczytu Stóg Izerski (1105m. n.p.m.), z którego można ruszyć w wiele pięknych miejsc w Górach Izerskich. Kolej gondolowa Ski&Sun Świeradów Zdrój funkcjonuje przez cały rok kalendarzowy. Latem wwozi ona na Stóg Izerski turystów pieszych oraz rowerzystów. Zimą, gdy Góry Izerskie pokrywa gruba warstwa śniegu z kolejki gondolowej Ski&Sun chętnie korzystają też narciarze. Już sam wjazd koleją gondolową na Stóg Izerski jest świetną atrakcją turystyczną, z której korzystają turyści odpoczywający w Świeradowie Zdroju. W tym artykule przygotowaliśmy dla was informacje na temat cen biletów na kolej gondolową Ski&Sun Świeradów-Zdrój, godzin otwarcia wyciągu oraz wskazówki na temat dojazdu pod wyciąg jak i parkingów pod dolną stacją kolei gondolowej. Przygotowaliśmy też dla was krótki poradnik jak korzystać w kolejki gondolowej Ski&Sun w Świeradowie Zdroju. Zapraszamy!

Kolej gondolowa na Stóg Izerski – dojazd i parkingi

Kolej gondolowa Ski&Sun znajduje się na Dolnym Śląsku w mieście Świeradów Zdrój przy ulicy Strażackiej. Do samego Świeradowa Zdroju możecie dotrzeć albo własnym samochodem albo dojeżdżając do miasta autokarem lub pociągiem Kolei Dolnośląskich. Jeżeli w podróż do Świeradowa Zdroju wybieracie się samochodem to kierujcie się na Jelenią Górę lub na Gryfów Śląski, gdyż to właśnie z tych miast wychodzą drogi prowadzące bezpośrednio do samego Świeradowa Zdroju. Jeżeli nie możecie skorzystać ze swojego samochodu to do Świeradowa Zdroju dojeżdżają autokary i busy firmy SpeedBus, które wyjeżdżają z Wrocławia. Podróż autokarem trwa wtedy około 3 godziny i kończy się na przystanku przy ul. Wyszyńskiego w Świeradowie Zdroju. Stamtąd do dolnej stacji kolei gondolowej Ski&Sun czeka was około 30 minut spokojnego marszu. Ostatnio do Świeradowa Zdroju zaczęły kursować również pociągi Kolei Dolnośląskich. Rozkład jazdy pociągów do Świeradowa Zdroju bez trudu znajdziecie w Internecie. Dla osób zmotoryzowanych zostawiamy jeszcze linki do parkingów, na których możecie zostawić wasze samochody pod dolną stacją kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju:

stóg izerski kolejka parking
Parking samochodowy przy dolnej stacji kolei gondolowej Ski&Sun na Stóg Izerski

Kolej gondolowa na Stóg Izerski – ceny biletów (2023)

Aby móc skorzystać z kolei gondolowej Ski&Sun w Świeradowie Zdroju należy zakupić bilet na przejazd. Bilety na przejazd koleją gondolową Ski&Sun można zakupić w stacjonarnej kasie biletowej na dolnej jak i górnej stacji kolei. Obecnie można zakupić bilety na przejazd góra-dół oraz bilety tylko w jedną stronę (wjazd lub zjazd). Poniżej zamieszczamy cennik biletów na kolej gondolową Ski&Sun Świeradów Zdrój na rok 2023. Dodatkowo poniżej znajdziecie ceny biletów na dodatkową atrakcję przy kolei gondolowej czyli Ski&Sun Coaster – specjalną zjeżdżalnię grawitacyjną, z której mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci. Bilety ulgowe przysługują: dzieciom i młodzieży do 13 lat, osobom niepełnosprawnym, seniorom powyżej 65 roku życia.

Ceny biletów na kolej Ski&Sun Świeradów-Zdrój (2023)

Bilet w obie strony (góra-dół):
Normalny – 65 zł
Ulgowy – 50 zł
Bilet w jedną stronę (góra):
Normalny – 55 zł
Ulgowy – 45 zł
Bilet w jedną stronę (dół):
Normalny – 50 zł
Ulgowy – 40 zł

Ceny biletów na Ski&Sun Coaster (2023)

1 zjazd – 17 zł
3 zjazdy – 35 zł
5 zjazdów – 50 zł
10 zjazdów – 85 zł

Kolej gondolowa na Stóg Izerski – godziny otwarcia

Kolej gondolowa Ski&Sun Świeradów Zdrój czynna jest przez cały rok zarówno w lecie jak i zimą. Z informacji, które udało nam się znaleźć w Internecie wynika, że kolejka gondolowa w Świeradowie Zdroju czynna jest zwykle od godz. 09:00 do 16:00 poza sezonem wakacyjnym lub od godz. 09:00 do 17:00 (18:00) w sezonie wakacyjnym. Kolejka gondolowa nie funkcjonuje w dni świąteczne oraz przy bardzo niesprzyjającej pogodzie. Niestety na oficjalnej stronie kolejki nie ma podanych szczegółowych godzin otwarcia na cały rok kalendarzowy a widnieje tam tylko informacja dotycząca danego miesiąca. Najbezpieczniej będzie więc założyć, że na szczyt Stogu Izerskiego możecie najwcześniej wjechać o godzinie 09:00 rano a najpóźniej zjechać z niego o godzinie 16:00.

kolejka stóg izerski
Wagonik kolejki gondolowej Ski&Sun Świeradów Zdrój na Stóg Izerski

Jak korzystać z kolejki gondolowej Ski&Sun

My z kolejki gondolowej Ski&Sun Świeradów Zdrój korzystaliśmy w okresie letnim. Pod dolną stację kolejki w Świeradowie Zdroju dojechaliśmy własnym samochodem, który pozostawiliśmy na jednym z okolicznych parkingów. Z parkingu ruszyliśmy w stronę bardzo charakterystycznego budynku dolnej stacji kolei gondolowej Ski&Sun. Elewacja budynku ma kolor żółty i mocno odróżnia się od innych budynków w okolicy. Aby wejść na teren dolnej stacji kolejki gondolowej od strony Świeradowa Zdroju trzeba będzie pokonać kilkadziesiąt metalowych schodków (dla osób niepełnosprawnych zapewniono specjalny podjazd po prawej stronie). W budynku kolejki gondolowej Ski&Sun czeka na was kilka kas biletowych oraz specjalnych automatów, w których możecie zakupić bilety na przejazd kolejką na Stóg Izerski. W dniu naszej wycieczki niewielu turystów zdecydowało się na wędrówkę po Górach Izerskich, a to z uwagi na kiepską pogodę. Dzięki temu już po krótkiej chwili stania w kolejce z zakupionymi biletami w rękach mogliśmy kontynuować przygodę z wjazdem gondolą na szczyt Stogu Izerskiego. Właściwy peron, z którego odjeżdżają wagoniki na Stóg Izerski znajduje się na piętrze budynku, na które wchodzi się po kolejnych (tym razem betonowych) schodach. Kilka szybkich kroków po schodach i ani się obejrzeliśmy a staliśmy już na peronie, skąd odjeżdżają gondole na szczyt. Czas zatem wsiąść do wagonika kolejki gondolowej Ski&Sun Świeradów Zdrój i rozpocząć podróż na Stóg Izerski.

Kolej gondolowa stóg izerski
Dolna stacja kolei gondolowej Ski&Sun Świeradów-Zdrój na Stóg Izerski
wyciąg stóg izerski bilety
Kasa biletowa kolei gondolowej na Stóg Izerski
Po zakupieniu biletu wchodzimy na peron górnej stacji kolei gondolowej

Wsiadamy do wagoniku kolejki gondolowej

Aby rozpocząć podróż na Stóg Izerski koleją gondolową Ski&Sun wchodzimy na piętro i odbijamy zakupione bilety na specjalnych skanerach. Po zeskanowaniu biletów automatyczne bramki przepuszczą was na peron, na który wjeżdżają specjalne gondole. Gondole te podczas wjeżdżania na peron dolnej oraz górnej stacji kolejki zwalniają do minimalnej prędkości, tak abyście mogli bez problemu wejść do środka bez konieczności zatrzymywania całego wyciągu. Po otwarciu drzwi gondoli po prostu wchodzi się do środka i siada na szerokiej ławeczce z jednej lub drugiej strony wagonika. Do jednej gondoli zmieszczą się spokojnie czwórka osób dorosłych lub trójka dorosłych i dwoje dzieci. Na oko do jednego wagonika zmieści się maksymalnie 6 osób, ale wtedy naszym zdaniem będzie w nim dość ciasno. Niestety nie mieliśmy okazji zobaczyć w jaki sposób w wagonikach kolejki gondolowej Ski&Sun przewożone są rowery. Wydaje nam się że po prostu wchodzi się z rowerem do gondoli i jedzie na górę. Wtedy jednak do jednego wagonika zmieści się jedna osoba z rowerem. Podobna zasada będzie działać w stosunku do narciarzy, choć wtedy do jednego wagonika z pewnością zmieści się więcej osób.

kolejka gondolowa góry izerskie
Przy wejściu odbijamy bilety na elektronicznych bramkach
góry izerskie kolejka
I czekamy na wagonik kolejki gondolowej Ski&Sun Świeradów Zdrój
wjazd na stóg izerski
Siadamy wygodnie w wagoniku i cieszymy się jazdą na szczyt Stogu Izerskiego

Wjazd na Stóg Izerski kolejką ze Świeradowa Zdrój

Czas oczekiwania na wjazd lub zjazd kolejką gondolową Ski&Sun nie jest długi. Po krótkim oczekiwaniu w kolejce siedzieliśmy już wygodnie w gondoli i sunęliśmy powoli w stronę Stogu Izerskiego. Czas jazdy kolejką na Stóg Izerski wynosi około 8 minut. Długość trasy, którą przejeżdża wagonik wynosi 2171 metrów a różnica wysokości między dolną a górną stacją kolejki wynosi 443 metry. Podczas jazdy na szczyt Stogu Izerskiego miniecie 68 masztów, które w zimie świetnie oświetlają wijącą się po zboczu Stogu Izerskiego nartostradę. No i oczywiście czeka na was podziwianie roztaczających się naokoło fantastycznych widoków na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie oraz Świeradów Zdrój. Podziwianie pięknych widoków z gondoli umożliwia to, że cała gondola jest przeszklona (oczywiście oprócz podłogi). Dla osób z lękiem wysokości mamy tu uspokajającą informację: Wysokość na jakiej porusza się wagonik kolejki nie jest duża. Do ziemi jest raptem kilkanaście metrów dlatego też nie ma się czego obawiać. Dodatkowo podczas jazdy na szczyt Stogu Izerskiego drzwi wagonika pozostają cały czas zamknięte, dzięki czemu we wnętrzu jest całkowicie bezpiecznie. Jazda kolejką gondolową Ski&Sun na szczyt Stogu Izerskiego to naprawdę wspaniała przygoda i fajne przeżycie i nie ma się tu czego bać. No i te widoki!

wjazd na stóg izerski
Widoki podczas wjazdu na Stóg Izerski kolejką gondolową
kolejka na stóg izerski
Wjeżdżając na Stóg Izerski gondolą będziecie mogli obserwować turystów na szlaku
kolejka gondolowa izerskie
Za plecami będziecie mieli piękne widoki na Pogórze Izerskie i Świeradów Zdrój

Ważna informacja na koniec: wagoniki kolejki nie docierają dokładnie na sam szczyt Stogu Izerskiego. Górna stacja kolejki zlokalizowana jest jakieś 100 metrów od Schroniska PTTK na Stogu Izerskim, dlatego też po dojechaniu na górną stację kolejki na sam szczyt Stogu Izerskiego będziecie musieli dojść pieszo. Gwarantujemy nie będzie to dla was żadnym problemem, gdyż pod schronisko doprowadzona jest asfaltowa droga a na sam Stóg Izerski podchodzi się szeroką ścieżką wysypaną żwirem i skalnymi odłamkami. Czy po wjechaniu na Stóg Izerski są jakieś fajne opcje wycieczki w Góry Izerskie? Jak najbardziej tak i opcji jest tu naprawdę sporo! Przede wszystkim polecamy wam wybrać się na właściwy szczyt Stogu Izerskiego, który oddalony jest od górnej stacji kolejki gondolowej Ski&Sun o jakieś 500 metrów. Szczegółowy opis wycieczki na ten szczyt znajdziecie w jednym z naszych wpisów, który dostępny jest tutaj: Stóg Izerski: Góry Izerskie – łatwy szczyt na pierwszą wycieczkę w Sudety. Jednym z najbardziej popularnych celów wycieczki w Góry Izerskie jest też Chatka Górzystów, w której serwowane są legendarne naleśniki z jagodami. Wycieczkę do Chatki Górzystów można połączyć z wjazdem na Stóg Izerski kolejką gondolową ze Świeradowa Zdroju. Ten wariant wycieczki również opisaliśmy na naszym blogu: Propozycje tras do Chatki Górzystów znajdziecie w tym wpisie: Chatka Górzystów: Góry Izerskie.

kolejka gondolowa ski&sun

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze