kopalnia kwarcu stanisław
Atrakcja turystyczna,  Dolnośląskie,  Góry Izerskie,  Sudety

Kopalnia Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich. Wycieczka ze Szklarskiej Poręby. Szlaki, mapy, zdjęcia.

Kopalnia Kwarcu Stanisław to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Gór Izerskich. Kopalnia Kwarcu Stanisław to punkt pośredni na trasie prowadzącej ze Szklarskiej Poręby na szczyt Wysokiej Kopy. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów z uwagi na występujący tu ciekawy krajobraz i piękne widoki. Zwiedzając Kopalnię Kwarcu Stanisław oprócz podziwiania widoków można również stać się na chwilę prawdziwym geologiem i spróbować znaleźć w kopalni rzadkie minerały. Wycieczka do Kopalni Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich świetnie sprawdzi się jako cel jednodniowej wycieczki w Góry Izerskie dla każdego. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was wskazówki na temat dojazdu i parkingów pod Kopalnią Kwarcu Stanisław. Znajdziecie tu też szczegółowe opisy szlaków, które zaprowadzą was do Kopalni Kwarcu Stanisław ze Szklarskiej Poręby. Zapraszamy!

Kopalnia Kwarcu Stanisław – dojazd i parkingi

Proponowana przez nas trasa wycieczki do Kopalni Kwarcu Stanisław rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie Górnej. Szklarska Poręba to znany i lubiany kurort narciarski w Karkonoszach na Dolnym Śląsku, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów. Do Szklarskiej Poręby można dotrzeć na wiele sposobów, obecnie najbardziej popularna jest podróż do Szklarskiej Poręby pociągami Kolei Dolnośląskiej. Pociągi KD regularnie odjeżdżają z Dworca Głównego we Wrocławiu jak i z okolicznych dolnośląskich miejscowości. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów do Szklarskiej Poręby z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie (rozkład jazdy PKP). Do Szklarskiej Poręby możecie również dotrzeć autokarem oraz oczywiście własnym samochodem. Wielu turystów decyduje się ruszyć w podróż właśnie własnym autem gdyż jest to po prostu dużo wygodniejsze i pozwala zwiedzić o wiele więcej ciekawych miejsc w Górach Izerskich. Dla tych z was, którzy chcą wybrać się w Góry Izerskie samochodem mamy kilka linków z zaznaczonymi parkingami przy szlakach do Kopalni Kwarcu Stanisław:

Szklarska Poręba pociąg
Dworzec kolejowy Szklarska Poręba Górna – punkt startowy wycieczki

Szlaki do Kopalni Kwarcu Stanisław

Na wycieczkę do Kopalni Kwarcu Stanisław polecamy wam wybrać się ze Szklarskiej Poręby lub z Rozdroża Izerskiego. Poniżej znajdziecie proponowane przez nas trasy wycieczkowe do Kopalni Kwarcu Stanisław wraz z krótkim opisem każdej z nich. Bardziej szczegółowy opis wycieczki do Kopalni Kwarcu Stanisław znajdziecie w dalszej części tego artykułu:

Kopalnia Kwarcu Stanisław ze Szklarskiej Poręby
Czas: 4 godz. 30 min. Dystans: 14,00 km. Suma podejść: 533 m.

Wycieczka do Kopalni Kwarcu Stanisław ze Szklarskiej Poręby to naszym zdaniem najciekawsza opcja trasy do wyboru. Marsz rozpoczynamy spod dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna, gdzie należy odnaleźć czerwony szlak turystyczny prowadzący na Wysoki Kamień. Podejście na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby trwa około półtorej godziny. Następnie z Wysokiego Kamienia ruszamy w dalszą drogę za czerwonym szlakiem turystycznym w stronę Rozdroża Pod Zwaliskiem. Tam szlak czerwony łączy się ze szlakiem zielonym oraz ze szlakiem niebieskim tworząc tzw. Szklarską Drogę. Szklarska Droga zaprowadzi was następnie na Zwalisko i dalej prosto na teren Kopalni Kwarcu Stanisław. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySzklarska Poręba Górna
Odległość do celuok. 7,00 km.
Długość całej trasyok. 14,00 km.
Czas przejściaok. 4 godz. 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT19

Kopalnia Kwarcu Stanisław z Rozdroża Izerskiego
Czas: 2 godz. 30 min. Dystans: 8,50 km. Suma podejść: 279 m.

Zielony szlak do Kopalni Kwarcu Stanisław z Rozdroża Izerskiego to ciekawy wariant wycieczki dla osób, które nie lubią długich wycieczek. Wędrówkę rozpoczynamy na jednym z parkingów na Rozdrożu Izerskim przy Drodze Sudeckiej ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Szlak ten zaprowadzi was przez potok Mała Kamienna aż do Rozdroża Pod Zwaliskiem. Tam zielony szlak połączy się on ze szlakiem czerwonym, który przychodzi tu ze Szklarskiej Poręby. Następnie nieco dalej oba szlaki łączą się ze szlakiem niebieskim tworząc Szklarską Drogę. Kolejnym punktem na trasie wycieczki jest Zwalisko, za którą znajduje się już Kopalnia Kwarcu Stanisław. Powrót z kopalni realizuje się tutaj po własnych śladach. Pokonanie całej trasy wycieczki do Kopalni Kwarcu Stanisław z Rozdroża Izerskiego nie powinno zająć wam więcej niż 3 godziny łącznie ze zwiedzaniem kopalni.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyRozdroże Izerskie – parking
Odległość do celuok. 4,30 km.
Długość całej trasyok. 8,50 km.
Czas przejściaok. 2 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT13

Kopalnia Kwarcu Stanisław ze Szklarskiej Poręby

Na wycieczkę do Kopalni Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich polecamy wam wyruszyć ze Szklarskiej Poręby. W podróż warto wybrać się pociągiem Kolei Dolnośląskich, który dowiezie was na dworzec Szklarska Poręba Górna. Po wyjściu z pociągu i opuszczeniu terenu dworca skierujcie się w prawo w stronę ulicy Armii Krajowej, po której przebiega czerwony szlak turystyczny. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby, którym przyjdzie wam wędrować do Kopalni Kwarcu Stanisław jest jednocześnie odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego: jednego z najdłuższych szlaków długodystansowych w Polsce. Czerwony szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby zaprowadzi was do wielu ciekawych miejsc w Górach Izerskich a pierwszym z nich na trasie do Kopalni Kwarcu Stanisław jest Wysoki Kamień. Wysoki Kamień to szczyt wznoszący się tuż nad Szklarską Porębą na wysokość 1058 m. n.p.m. Wędrując szlakiem ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień dotrzecie po około półtorej godzinie spokojnego marszu. Na szczycie Wysokiego Kamienia znajduje się prywatne schronisko górskie „Wysoki Kamień” oraz kamienna wieża widokowa. Po zwiedzaniu schroniska oraz wieży widokowej opuszczamy Wysoki Kamień i ruszamy w dalszą drogę czerwonym szlakiem w stronę kolejnych miejsc w Górach Izerskich czyli do Zawalidrogi i na Zwalisko.

Wysoki Kamień
Wieża widokowa na Wysokim Kamieniu mijana w drodze do Kopalni Kwarcu Stanisław
Szlak do Kopalni Kwarcu Stanisław jest początkowo bardzo łatwy
Im bliżej kopalni tym ścieżka staje się węższa i bardziej kamienista

Wędrowanie po szlakach Gór Izerskich to praktycznie sama przyjemność. Po zejściu z Wysokiego Kamienia czerwony szlak poprowadzi was w stronę szczytu Zawalidroga szeroką gruntową drogą dojazdową. Droga ta biegnie po łagodnym płaskim terenie co sprawia że wycieczka do Kopalni Kwarcu Stanisław bardziej przypomina lekki spacer niż trudną górską wycieczkę. Kiedy dotrzecie do szczytu Zawalidroga i zaczniecie mijać liczne formacje skalne warto rozejrzeć się z waszej prawej strony za wąskimi ścieżkami, które wchodzą między skały. Ścieżki te wyprowadzą was na na fajny punkt widokowy na Zawalidrodze, z którego będziecie mieli okazję pooglądać panoramę Pogórza Izerskiego. Po minięciu Zawalidrogi czeka was jeszcze krótki marsz na Zwalisko. Zwalisko to grupa niewysokich skałek, która znana jest pod nazwą „Wieczorny Zamek”. Niegdyś było to bardzo widokowe miejsce, obecnie punkt ten jest niestety porośnięty gęstym lasem. Warto wspomnieć że w okolicy Zawalidrogi i Zwaliska czerwony szlak przestaje być już taki łatwy do pokonania. Z szerokiej drogi dojazdowej zmienia się on w wąską leśną ścieżkę usłaną korzeniami i kamieniami. Jeżeli więc planujecie wybrać się do Kopalni Kwarcu Stanisław z małymi dziećmi to radzimy wam zabrać ze sobą jakieś nosidełko lub specjalną chustę do noszenia dzieci a wózek pozostawcie w domu.

Skały przy szczycie Zawalidroga (1025 m. n.p.m.) – punkt widokowy
Widoki na Wysoki Kamień ze szlaku do Kopalni Kwarcu Stanisław
Skały w okolicy Zwaliska – stąd zostaje już kilka kroków do Kopalni Kwarcu Stanisław

Wchodzimy na teren Kopalni Kwarcu Stanisław

Po około dwóch i pół godzinach marszu czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby docieramy na obrzeża Kopalni Kwarcu Stanisław. Szlak ze Szklarskiej Poręby wyprowadzi was z lasu na rozległy plac przed kopalnią, który usiany jest drobnymi odłamkami kwarcu oraz żwirem. Z placu przed kopalnią będzie widać ruiny dawnych zabudowań kopalni oraz wysoki maszt nadawczy. Po waszej prawej stronie z placu przed kopalnią będziecie mieli okazję pooglądać fantastyczne widoki na Pogórze Izerskie. Po oglądaniu widoków pora ruszyć dalej i wejść na teren Kopalni Kwarcu Stanisław aby rozpocząć jej zwiedzanie. Z dużego placu ruszamy w stronę szerokiej białej ścieżki, która widoczna jest na poniższych zdjęciach. Wchodząc w głąb kopalni miniecie ruiny dawnych zabudowań kopalni, które nie są niestety otwarte dla zwiedzających. Po minięciu budynków odnajdziecie wąską ścieżkę, która poprowadzi was zboczem wzniesienia prosto do wnętrza Kopalni Kwarcu Stanisław, gdzie rozpoczyna się właściwe zwiedzanie.

Wejście na teren Kopalni Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich
Na terenie kopalni nadal stoją dawne budynki, niestety są one obecnie w ruinie
Jedna ze ścieżek prowadzących w głąb kopalni i piękne widoki na Pogórze Izerskie

Kopalnia Kwarcu Stanisław – zwiedzanie

Kopalnia Kwarcu Stanisław to nieczynna już kopalnia odkrywkowa w Górach Izerskich, położona na wysokości 1050 m. n.p.m. Kopalnia Kwarcu Stanisław położona jest na północno-wschodnim zboczu wzniesienia Izerskie Garby. Szczyt ten przed rozpoczęciem wydobycia wznosił się na wysokość 1080 m. n.p.m. Obecnie można na niego wejść ścieżką, która okrąża całą kopalnię. Kopalnia Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich jest obecnie najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w środkowej Europie. Niegdyś na terenie Kopalni Kwarcu Stanisław eksploatowano mleczny i różowy kwarc ze złoża żyłowego, który następnie wykorzystywany był w przemyśle szklarskim, hutniczym i elektronicznym. Teren Kopalni Kwarcu Stanisław zwiedza się na własną odpowiedzialność, gdyż obiekt ten nie jest przystosowany do ruchu turystycznego. Po terenie kopalni chodzi się po ścieżkach dawnego wyrobiska, z których można podziwiać skalne ściany kamieniołomu oraz piękne widoki na Góry Izerskie i Pogórze Kaczawskie. Wiele osób poszukuje tu również kamieni półszlachetnych, ametystów oraz licznie występujących tu pozostałości różnych minerałów.

Kopalnia Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich
Dno Kopalni Kwarcu Stanisław w Górach Izerskich
Kopalnię zwiedza się spacerując po ścieżkach wytyczonych na górnych tarasach
Ścieżki w Kopalni Kwarcu Stanisław nie są w żaden sposób zabezpieczone
Po dotarciu do końca ścieżki w kopalni wracamy po własnych śladach na szlak

Co po zwiedzaniu Kopalni Kwarcu Stanisław?

Po zwiedzaniu terenu Kopalni Kwarcu Stanisław będziecie mieli sporo fajnych opcji na kontynuowanie wycieczki po Górach Izerskich. Przede wszystkim polecamy wam ruszyć czerwonym szlakiem turystycznym w dalszą drogę na Wysoką Kopę. Wysoka Kopa wznosi się na wysokość 1127 m. n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Izerskich. Szczyt ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów ze względu na prowadzący na niego bardzo łatwy szlak oraz dzięki temu, że jest to jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Pod względem wysokości Wysoka Kopa plasuje się na 10 miejscu na liście szczytów KGP. Pełny artykuł na temat wycieczki na Wysoką Kopę znajdziecie na naszym blogu pod tym linkiem: Wysoka Kopa w Górach Izerskich. Co ciekawe, na Wysoką Kopę wchodzi się wędrując po jednym z najdłuższych szlaków długodystansowych w Polsce czyli po Głównym Szlaku Sudeckim. Jeżeli chcielibyście poczuć się jak osoby przemierzające GSS to nic nie stoi na przeszkodzie aby po zdobyciu Wysokiej Kopy ruszyć nim dalej aż do Świeradowa Zdroju. Spod Kopalni Kwarcu Stanisław możecie też ruszyć na Polanę Jakuszycką Dolnym Duktem Końskiej Jamy. To już jednak jest temat na osobny artykuł, który na pewno niedługo pojawi się na naszej stronie.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze