Twierdza Kłodzko
Dolnośląskie

Twierdza Kłodzko, system obronny z XVIII wieku i ciekawa atrakcja turystyczna. Zwiedzanie, ceny, opis atrakcji.

Wybierając się na Dolny Śląsk na piesze wycieczki warto uwzględnić w swoich planach dodatkowe atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Twierdza Kłodzko – dobrze zachowana, duża twierdza znajdująca się w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Z wyższych partii Twierdzy Kłodzko tzw. Twierdzy Głównej, można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór. Wewnątrz Twierdzy można zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć grozę walki minerskiej. Twierdza Kłodzko posiada bogatą ofertę zwiedzania. Twierdzę można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem, który ubrany jest w historyczny mundur. Trasa zwiedzania prowadzi przez najważniejsze miejsca w Twierdzy – rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim i prowadzi Bastionem Alarmowym przez Lazaret, Bastion Wieżowy oraz Donżon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów.

Dojazd i parkingi

Pod Twierdzą Kłodzko jest kilka miejsc, w których możecie pozostawić wasz samochód. Dla zwiedzających indywidualnie proponujemy te parkingi:

parking twierdza Kłodzko

Ceny biletów do Twierdzy Kłodzko

Ceny biletów wstępu do Twierdzy Kłodzko wahają się w zależności od wybranej trasy zwiedzania oraz dodatkowych atrakcji. Koszt biletu dla grup szkolnych wynosi: część górna + korytarze kontrminowe (30 zł/os); tylko część górna Twierdzy (20 zł/os); tylko korytarze kontrminowe (20 zł/os). Opiekunowie grup (1 opiekun na 10 uczniów) nie płacą biletu wstępu. Bilety dla całej grupy kupuje opiekun! Szczegóły i formularz rezerwacji dostępne tutaj: REZERWACJA. Poniżej znajdziecie aktualne ceny biletów do Twierdzy Kłodzko

Twierdza Kłodzko wejście

Oferta zwiedzania Twierdzy Kłodzko

Główna Trasa Turystyczna – Zwiedzanie górnej części Twierdzy Kłodzko gdzie zapoznacie się z historią obiektu poczynając od wieku X kończąc na XX stuleciu. Przewodnicy opowiedzą jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentują jedną z armat, oprowadzą po kazamatach i bastionach. Z górujących nad miastem bastionów zobaczycie zarówno Kłodzko jak i najwyższe szczyty pasm górskich otaczających ziemię kłodzką – Turystyczne Hrabstwo Sudetów. Korytarze Kontrminowe – Zwiedzając korytarze kontrminowe przeniesiecie się do XVIII wieku, pokonując kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 180 do 90 cm. Do czego służyły i w jaki sposób zostały zbudowane, dowiecie się od przewodników. Planując wycieczkę do podziemi pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu.

Kłodzko

Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko – Istnieje możliwość zwiedzania Twierdzy Kłodzko nocą. Możecie wziąć udział w oblężeniu Twierdzy i pomóc żołnierzom w jej obronie. Więcej na ten temat znajdziecie pod tym adresem: Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Wystrzał z armaty – Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko jest możliwość wykupienia wystrzału z repliki XVIII-wiecznej armaty. Będziecie mieli okazję uczestniczyć w krótkim szkoleniu artyleryjskim aby poczuć zapach czarnego prochu oraz usłyszeć niesamowity huk. Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem. Oferta edukacyjna dla szkół – Dla dzieci i młodzieży szkolnej w okresie „sezonu niskiego” (listopad – marzec) przygotowaliśmy ofertę lekcji muzealnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wychowawców nasi przewodnicy przedstawiają historię w sposób dostosowany do wieku odwiedzających nas grup szkolnych. Lekcja muzealna nawiązuje do wystawy W kleszczach armii, podczas której uczniowie dowiedzą się jak wyglądało życie żołnierza twierdzy na przełomie XVIII-XIX wieku, posłuchają przy prezentacji multimedialnej o Wojnach Śląskich, zobaczą bardzo ciekawe epokowe eksponaty, zyskają olbrzymia dawka merytorycznej wiedzy podana w przystępny i niezwykle ciekawy sposób. Lekcję prowadzi przewodnik Twierdzy Kłodzko i jednocześnie członek grupy rekonstrukcji historycznej.

Godziny zwiedzania Twierdzy Kłodzko

W zależności od pory roku godziny zwiedzania Twierdzy Kłodzką mogą się różnić. Poniżej zamieszczamy informacje o godzinach zwiedzania: Listopad – Marzec w godz. 9:00 – 15:00; Kwiecień – Październik w godz. 9:00 – 18:00. Zwiedzanie w okresie listopad -marzec: Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia Twierdzy i labiryntu o godzinie 14.00, po godzinie 14.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 16.00 zamknięcie bram Twierdzy. Zwiedzanie w okresie kwiecień – październik: Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia Twierdzy i labiryntu o godzinie 17.00, po godziny 17.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 19.00 zamknięcie bram Twierdzy. Zwiedzanie części górnej i podziemnych labiryntów – około 2,5 godziny. Część górna – około 1,5 godziny (w okresie zimowym 1 godzina). Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Po wcześniejszej rezerwacji możliwość zwiedzania w języku angielskim i niemieckim. Obowiązuje całkowity zakaz zwiedzania podziemnych labiryntów osobom cierpiącym na klaustrofobię, choroby kręgosłupa, stawów, choroby serca, układu krążenia oraz kobietom w zaawansowanej ciąży. W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C (zalecany strój sportowy). Do podziemnych labiryntów mogą wejść dzieci od 5 roku życia. Na terenie obiektu obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze