Schronisko pod Łabskim Szczytem w Karkonoszach. Wycieczka na Łabski Szczyt.
Jeżeli szukacie krótkiej i przyjemnej wycieczki w Karkonosze, podczas której nie zabraknie pięknych widoków to polecamy wam wybrać się na Łabski Szczyt i odwiedzić Schronisko pod Łabskim Szczytem. Wycieczka na Łabski szczyt będzie idealna dla rodzin z dziećmi oraz początkujących turystów, którzy chcą przeżyć swoją pierwszą przygodę w górach. Marsz do Schroniska pod Łabskim Szczytem nie jest długi wymagający, a dodatkowo jest to świetny punkt wypadowy w inne piękne miejsca w Karkonoszach. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis szlaku do Schroniska Pod Łabskim Szczytem ze Szklarskiej Poręby. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Szklarskiej Poręby oraz dostępnych tam parkingów. Na koniec podpowiemy wam również gdzie warto kontynuować wędrówkę, jeżeli po dotarciu do Schroniska pod Łabskim Szczytem będziecie czuli niedosyt górskich wędrówek. Zapraszamy!
Dojazd i parkingi
Wycieczka do Schroniska pod Łabskim Szczytem rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie. Jest to niewielkie, bardzo popularne miasto na Dolnym Śląsku, które każdego roku odwiedzane jest przez tysiące turystów z całej Polski. Do Szklarskiej Poręby możecie dojechać pociągiem lub własnym autem. Zacznijmy od podróży pociągiem: Do Szklarskiej Poręby kursują składy Kolei Dolnośląskich, które wyjeżdżają z dworca Wrocław Główny. Czas podróży pociągiem z Wrocławia to około 2 godz. 30 minut, koszt biletu w jedną stronę to około 35-40 zł (bez ulg). Aby skorzystać z tego połączenia najpierw trzeba będzie dotrzeć do Wrocławia innymi połączeniami kolejowymi. Najłatwiej do Szklarskiej Poręby oczywiście dostać się z pomocą własnego samochodu. Podróż autem z Wrocławia zajmuje około 2 godziny i 20 minut. Z Krakowa będą to około 4 godziny drogi, z Warszawy 5 godzin, a z Gdańska jest to około 6 godzin jazdy. Będąc już w Szklarskiej Porębie można rozpocząć poszukiwania jakiegoś miejsca parkingowego. Poniżej zostawiamy wam zatem nasze propozycje dogodnie ulokowanych parkingów przy szlaku prowadzącym na Łabski Szczyt:
Szlaki na Łabski Szczyt
Trasa do Schroniska pod Łabskim Szczytem
Czas: 4 godziny. Dystans: 11,90 km. Suma podejść: 451 m.
Trasa do Schroniska pod Łabskim Szczytem rozpoczyna się na ul. Uroczej przy wyciągu narciarskim na Szrenicę. Tam należy odnaleźć czarny szlak turystyczny, który prowadzi obok potoku Kamieńczyk na skrzyżowanie szlaków Wysoki Most. Na Wysokim Moście skręcamy w lewo i wchodzimy na zielony szlak, który przeprowadzi was obok dolnej stacji kolei linowej Szrenica Ski Arena i doprowadzi was do Starej Drogi. Tu rozpoczyna się już końcowy etap podejścia do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Od tego momentu będziecie podążać na oznaczeniami żółtego szlaku turystycznego i po około 45 minutach spokojnego marszu będziecie już u celu całej wycieczki. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Szklarska Poręba ul. Urocza |
Odległość do celu | ok. 6,00 km. |
Długość całej trasy | ok. 11,90 km. |
Czas przejścia | ok. 4 godz. |
Stopień trudności | Bardzo łatwy |
Punkty GOT | 17 |
Startujemy ze Szklarskiej Poręby
Na wycieczkę do Schroniska pod Łabskim Szczytem i na Łabski Szczyt wybraliśmy się pod koniec sezonu wakacyjnego. Trasę tę pokonywaliśmy w ramach innej naszej wycieczki, o której opowiemy wam pod koniec tego artykułu. Na wycieczkę na Łabski Szczyt ruszyliśmy z ulicy Uroczej, ale zdecydowaliśmy się nieco zmodyfikować całą trasę wycieczki. Zamiast na czarny szlak prowadzący na Wysoki Most wybraliśmy się na szlak żółty prowadzący z ulicy Uroczej bezpośrednio na Starą Drogę. Szlak ten jest nieco krótszy i bardziej stromy od proponowanej przez nas trasy a wybraliśmy go, gdyż w planach mieliśmy zwiedzanie tego samego dnia innych rejonów Karkonoszy. Podejście na Łabski Szczyt żółtym szlakiem jest odrobinę trudniejsze, ale za to ma bardziej górski charakter. Jeżeli macie ochotę na łatwiejszą wycieczkę to polecamy wam skorzystać z proponowanego przez nas wariantu trasy z wędrówką czarnym szlakiem przez Wysoki Most. Pora zatem ruszyć w drogę i przed nami pierwsze dwa i pół kilometra podejścia. Początkowy odcinek żółtego szlaku ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem poprowadził nas szeroką, leśną drogą przeciwpożarową. Po drodze minęliśmy bardzo ciekawe miejsce, tzw. Wychodnię z Żyłami Ametystu. Jest to niewielki placyk, gdzie z ziemi wystają żyły kwarcowe wypełnione po brzegi ametystami. Ametysty to taki rodzaj kwarcu zabarwionego na fioletowy kolor. Wokół Szklarskiej Poręby można znaleźć sporo takich miejsc, gdzie występują spore pokłady tych półszlachetnych kamieni.
Hala pod Łabskim Szczytem
Po około godzinie marszu ze Szklarskiej Poręby żółty szlak wyprowadził nas na Starą Drogę. Stara Droga lub inaczej Szklarska Droga (Stara Droga Celna) to górska droga leśna, która prowadziła ze Szklarskiej Poręby do osiedla Orle w Górach Izerskich. Nazwa tej drogi powstała w XVIII wieku, gdy droga ta łączyła huty i szlifiernie szkła w Dolinie Białej z hutą szkła „Karlsthal” w Orle. Nazwa tej drogi zachowała się w niezmienionej formie aż do dnia dzisiejszego. Wędrując proponowaną przez nas trasą dotrzecie do Starej Drogi zielonym szlakiem z Wysokiego Mostu. Droga ta zaprowadzi was następnie prosto na przepiękną Halę Pod Łabskim Szczytem. Po drodze miniecie jeszcze Kukułcze Skały – grupę granitowych skałek o kształcie trzech baszt i wysokości 7 metrów. Zaraz za Kukułczymi Skałami znajduje się wejście na halę. Hala Pod Łabskim Szczytem to rozległa łąka górska, która leży w naturalnym piętrze subalpejskim ponad granicą lasu. Niegdyś wypasano tu bydło i kozy i z tego też powodu powstała tu pasterska buda, którą w XVIII wieku zwana Śląską Budą. Zaraz po wejściu na Halę Pod Łabskim Szczytem będziecie mieli okazję pooglądać mnóstwo wspaniałych widoków. Rozciąga się stąd piękna panorama Szrenicy raz Szklarskiej Poręby. Świetnie widać stąd również Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz stoki Wielkiego Szyszaka.
Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
Po dotarciu na Halę Pod Łabskim Szczytem spędzamy na niej kilka chwil, a następnie udajemy się do celu dzisiejszej wycieczki: do Schroniska PTTK pod Łabskim Szczytem. Wspominaliśmy budę pasterską, która powstała w XVIII wieku na Hali Pod Łabskim Szczytem i służyła jako schronienie podczas wypasu bydła i kóz. To właśnie ona została przez lata rozbudowana i od XIX wieku pełniła rolę typowego gościńca dla wędrowców. Dawne zabudowania gościńca niestety w 1914 roku zostały zniszczone w pożarze, ale na szczęście pod koniec lat 30-tych XX wieku postawiono tu nieco mniejszy obiekt z miejscami noclegowymi. Dzięki tym decyzjom schronisko pod Łabskim Szczytem kontynuuje swoją 300-letnią tradycję pełniąc funkcję gościńca dla wędrowców po dziś dzień. W schronisku tym zwykle można spotkać spore tłumy turystów, którzy przychodzą tu z różnych stron Karkonoszy. Na Hali pod Łabskim Szczytem krzyżują się szlaki prowadzące na Szrenicę, pod Wielki Szyszak, na Śnieżne Kotły oraz te prowadzące na czeską stronę. Z tego też powodu Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem świetnie sprawdzi się jako baza wypadowa na dłuższe wycieczki po całych Karkonoszach. My w schronisku spędziliśmy tylko kilka chwil, podczas których zjedliśmy niewielki posiłek a następnie ruszyliśmy w dalszą drogę, aby odkrywać kolejne karkonoskie tajemnice.
Gdzie można iść dalej?
Jak już wspomnieliśmy Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem jest świetnym punktem wypadowym w inne rejony Karkonoszy. Najczęściej można zatem spotkać tu wędrowców, którzy ruszają w dalszą drogę na przykład na Śnieżne Kotły – dwa karkonoskie kotły polodowcowe, leżące pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. I to właśnie Śnieżne Kotły były celem całej naszej wycieczki, podczas której przechodziliśmy przez Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem. Kolejnym miejscem, na które warto wybrać się ze Schroniska pod Łabskim Szczytem jest szczyt Szrenica (1361 m. n.p.m.). W okresie letnim szczyt ten jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na roztaczające się z niego wspaniałe widoki. W zimie Szrenica jest oblegana przez narciarzy z uwagi na utrzymujący się tu przez długi czas śnieg i atrakcyjne trasy do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Tuż obok Szrenicy znajduje się kolejna ciekawa atrakcja turystyczna Karkonoszy: Trzy Świnki. Jest to grupka granitowych skał, które leżą przy czerwonym szlaku turystycznym, tzw. Drodze Przyjaźni. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o Czeskiej Drodze, która prowadzi ze Szklarskiej Poręby do Harrachova. Czeska Droga przecina tu czerwony szlak turystyczny przechodzący przez całe Karkonosze: Główny Szlak Sudecki. Opcji na kontynuowanie wędrówki jest tu więc naprawdę sporo i na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Jeżeli szukacie pomysłu na łatwą wędrówkę w Karkonosze dla całej rodziny to wybierzcie się właśnie na wycieczkę do Schroniska PTTK pod Łabskim Szczytem. Gwarantujemy że podczas tej wyprawy na pewno będziecie się dobrze bawić i nie zabraknie wam tu ciekawych atrakcji.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.