dolina waksmundzka
Tatry,  Tatry Wysokie

Dolina Waksmundzka: Tatry Wysokie. Alternatywny szlak na Morskie Oko.

Dolina Waksmundzka to piękna dolina w Tatrach Wysokich, która jest odgałęzieniem Doliny Białki. Jest to dzika dolina, która wcina się pomiędzy Wołoszyn a Koszystą i sięga aż pod Przełęcz Krzyżne. Przez dolinę tę przebiega szlak turystyczny, który nie dość że świetnie sprawdzi się jak alternatywa dla wiecznie zatłoczonej drogi Oswalda Balzera, to zapewni wam również fenomenalne widoki na Tatry Wysokie. Jeżeli lubicie odwiedzać Morskie Oko w Tatrach, ale macie dość wędrowania asfaltową drogą z Palenicy Białczańskiej to koniecznie wybierzcie się do Doliny Waksmundzkiej. Dolina ta sama w sobie jest też bardzo ciekawym celem na kameralną wycieczkę, podczas której na pewno nie zabraknie cudownych widoków. W tym wpisie przedstawimy wam proponowane przez nas trasy wycieczkowe do Doliny Waksmundzkiej. Znajdziecie tu również szczegółowy opis wycieczki oraz wskazówki na temat dojazdu na miejsce i miejsc parkingowych. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Wycieczkę do Doliny Waksmundzkiej proponujemy rozpocząć na Wierchu Poroniec. Jako że szlaki przechodzące przez Dolinę Waksmundzką wykorzystamy jako alternatywny szlak na Morskie Oko, nie ma potrzeby dojeżdżania do samej Palenicy Białczańskiej i rezerwowania tam miejsca parkingowego. Najbardziej polecamy wam wybrać się na Wierch Poroniec busem. Busy te odjeżdżają z Zakopanego z przystanku Zakopane Watra z Alei 3 Maja, a koszt przejazdu w jedną stronę to ok. 15 zł za osobę. Jeżeli wolicie jednak jechać własnym autem, to pamiętajcie aby w drogę ruszyć o jak najwcześniej porze. Wolne miejsca parkingowe na Wierchu Poroniec, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym kończą się bardzo szybko. Dojazd zarówno busem jak i autem na Wierch Poroniec z Zakopanego zajmuje około 30-40 minut, w zależności oczywiście od natężenia ruchu na drodze Oswalda Balzera. Poniżej dla zmotoryzowanych zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów na Wierchu Poroniec:

Szlaki do Doliny Waksmundzkiej

Alternatywna Trasa na Morskie Oko
Czas: 2 godziny. Dystans: 6,7 km. Suma podejść: 266 m.

Przedstawiamy wam alternatywną trasę na Morskie Oko, która rozpoczyna się na Wierchu Poroniec. Z Wierchu Poroniec należy ruszyć zielonym szlakiem na Rusinową Polanę. Na Rusinowej Polanie trzeba odnaleźć szlak niebieski, który prowadzi przez Czerwone Brzeżki do Palenicy Białczańskiej. Tym szlakiem wychodzimy w Rusinowej Polany ale zamiast odbić na Palenicę Białczańską wchodzimy na czarny szlak turystyczny, który zaprowadzi was na Polanę Pod Wołoszynem. I to właśnie od momentu wejścia na czarny szlak na Czerwonych Brzeżkach rozpoczyna się właściwa wędrówka przez Dolinę Waksmundzką. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części tego wpisu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyWierch Poroniec, parking
Odległość do celuok. 4,60 km.
Długość całej trasyok. 6,70 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT11

Trasa do Doliny Waksmundzkiej i na Gęsią Szyję
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 12,9 km. Suma podejść: 580 m.

Druga trasa w naszym zestawieniu to propozycja wycieczki do Doliny Waksmundzkiej połączona ze zdobywaniem szczytu Gęsia Szyja. Wycieczkę tą również rozpoczynamy na Wierchu Poroniec, skąd udajemy się zielonym szlakiem turystycznym na Rusinową Polanę. Następnie będąc już na Rusinowej Polanie odbijamy w lewo na niebieski szlak, który prowadzi na Czerwone Brzeżki i dalej wędrujemy czarnym szlakiem do Doliny Waksmundzkiej. Po dotarciu na Polanę Pod Wołoszynem zamiast udać się czerwonym szlakiem na Wodogrzmoty Mickiewicza odbijamy w prawo i ruszamy pod górę na Rówień Waksmundzką. Stamtąd jest już rzut beretem na Gęsią Szyję. Powrót na Wierch Poroniec ze szczytu realizujemy przez Rusinową Polanę.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyWierch Poroniec, parking
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 12,90 km.
Czas przejściaok. 4 godz. 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT20

Startujemy na Rusinowej Polanie

Wycieczkę do Doliny Waksmundzkiej rozpoczynamy po dojechaniu busem na Wierch Poroniec. Po krótkim marszu zielonym szlakiem turystycznym dotarliśmy na Rusinową Polanę i zaczęliśmy się rozglądać za oznaczeniami niebieskiego szlaku turystycznego, którym mieliśmy podążyć w dalszą drogę. Sama Rusinowa Polana była dla nas jedynie punktem przystankowym na trasie naszej wycieczki w inne miejsce w Tatrach Wysokich. W tym artykule nie będziemy rozpisywać się na temat szlaków prowadzących na Rusinową Polanę. O tym możecie przeczytać w innym naszym wpisie dostępnym tutaj: Rusinowa Polana: szlak z Wierchu Poroniec. Przejście przez Rusinową Polanę już samo w sobie jest super atrakcją, a to za sprawą możliwości pooglądania tu niebagatelnych widoków jak i przebiegającego przez Rusinową Polanę szlaku oscypkowego. My jednak się tutaj nie zatrzymujemy tylko ruszamy na niebieski szlak turystyczny, który przeprowadzi nas przez całą polanę aż do punktu Czerwone Brzeżki. Na Czerwonych Brzeżkach szlak niebieski łączy się ze szlakiem czarnym i to właśnie czarny szlak turystyczny zaprowadzi nas w głąb Doliny Waksmundzkiej.

Opuszczamy Rusinową Polanę niebieskim szlakiem
Zbliżamy się do punktu Czerwone Brzeżki

Czarny szlak prowadzący do Doliny Waksmundzkiej z Rusinowej Polany nie jest trudny i maszeruje się po nim naprawdę przyjemnie. Jest to zwykły szlak łącznikowy, dlatego też nie spodziewajcie się tu świetnie przygotowanej ścieżki czy jakieś super infrastruktury turystycznej. Jest to po prostu zwykła leśna ścieżka usiana drobnymi kamieniami, dodatkowo otoczona na początku przez wysokie jodły. Szlak ten polecamy głównie osobom, które szukają ciekawych, alternatywnych tras i chcą zwiedzić mniej popularne miejsca w Tatrach – do takich miejsc zdecydowanie zalicza się właśnie Dolina Waksmundzka. Od razu z góry uprzedzamy: na czarny szlak do Doliny Waksmundzkiej raczej nie wybierajcie się z malutkimi dziećmi w wózkach dziecięcych. Ścieżka ta kompletnie nie nadaje się na taką wycieczkę. Jest to bardziej trasa dla osób, które szukają fajnej, kameralnej alternatywy dla czerwonego szlaku z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza lub dla osób, które chcą po prostu zwiedzić Dolinę Waksmundzką.

Pora wejść na czarny szlak do Doliny Waksmundzkiej

Dolina Waksmundzka: szlaki

Dolina Waksmundzka to miejsce, które zachwyca panującą w niej spokojną atmosferą oraz piękną przyrodą. Dolina ta powstała na skutek działań lodowca i posiada ona trzy odrębne piętra. I są to kolejno: Zadnia Waksmundzka Równica – najwyższe piętro doliny, gdzie znajdują się dwa jeziorka – Waksmundzkie Stawki; Pośrednia Waksmundzka Równica – drugie z kolei piętro, gdzie okresowo występują dwa oczka wodne – Waksmundzkie Oczka oraz Waksmundzka Równica – najniżej położone piętro, na którym niegdyś znajdowało się schronisko turystyczne, zniszczone niestety przez lawinę. Przez Dolinę Waksmundzką przepływa Waksmundzki Potok, który wpływa do Białki w pobliżu Palenicy Białczańskiej. Na wysokości około 1400 m. n.p.m. na potoku znajduje się Wodospad Młyn, na którym woda spada z wysokości 15 metrów. Warto wspomnieć że duża część Doliny Waksmundzkiej nie jest niestety udostępniona dla turystów, gdyż jest to ścisły rezerwat przyrody. Wszystkie szlaki turystyczne przebiegają w jej dolnej części i są to szlaki prowadzące z Rusinowej Polany i Równi Waksmundzkiej do Roztoki oraz do Drogi Oswalda Balzera, którą wędruje się dalej na Morskie Oko.

Czarny szlak przez Dolinę Waksmundzką
Drewniany most nad Waksmundzkim Potokiem

Zatem skoro większość doliny nie jest dostępna dla zwiedzających to po co w takim razie tam iść? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Do Doliny Waksmundzkiej warto wybrać się dla wspaniałych widoków i ze względu na jej walory przyrodnicze. Za wybraniem tego szlaku przemawia również fakt, że praktycznie nie ma na nim żadnych turystów. Będziecie mieć zatem praktycznie cały szlak tylko i wyłącznie dla siebie, co pozwoli wam cieszyć się ciszą i spokojem. Dla nas wędrowanie przez miejsca, gdzie możemy pobyć sam na sam z naturą i w ciszy przysiąść na jakimś pniaczku, wsłuchując się w szum płynącej wody i śpiew ptaków jest na wagę złota. Miejsca takie jak Dolina Waksmundzka pozwalają na świetny relaks i oderwanie się na chwilę od trosk życia codziennego. Jak już wspominaliśmy wcześniej, my szlak przez Dolinę Waksmundzką wybraliśmy jako alternatywny szlak nad Morskie Oko. Przejdźmy zatem do opisu tego właśnie odcinka szlaku, gdzie przekonacie się, że warto wybrać właśnie ten szlak w drodze nad Morskie Oko.

Dolina Waksmundzka w Tatrach Wysokich

Alternatywny szlak na Morskie Oko

Najpiękniejsze widoki na trasie przez Dolinę Waksmundzką czekają na was po przekroczeniu mostu nad Waksmundzkim Potokiem. Czarny szlak poprowadzi was tu wąską ścieżką na niewielkie wzniesienie, a następnie wyprowadzi was nad korony drzew, które porastają zbocze Turni Nad Dziadem. I to właśnie od tego momentu będą wam towarzyszyć fantastyczne widoki. Po waszej lewej stronie będziecie mogli podziwiać wyższe piętra Doliny Waksmundzkiej oraz wysokie szczyty Koszystej. Przed wami będą piętrzyły się ściany Turni Nad Dziadem (1901 m. n.p.m.) a po waszej prawej stronie, nad koronami drzew będziecie mieli świetny widok na Dolinę Białki. No po prostu cudo! Przejście całego odcinka czarnego szlaku z Czerwonej Brzeżki do Polany Pod Wołoszynem zajmuje łącznie około 30 minut. Dalsza droga to już przejście przez las czerwonym szlakiem, który wyprowadzi was ostatecznie na Drogę Oswalda Balzera tuż przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Wycieczka przez Dolinę Waksmundzką kończy się zatem po dotarciu do asfaltowej drogi Oswalda Balzera. Dalsze kroki możecie skierować albo nad Morskie Oko – najpopularniejsze miejsce w polskich Tatrach, albo do przepięknej doliny Roztoki i dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Ze szlaku świetnie widać Dolinę Białki
Ścieżka przez Dolinę Waksmundzką
Po prawej stronie szlaku świetnie widać Koszystą

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze