hala kondratowa
Tatry,  Tatry Zachodnie

Hala Kondratowa w Tatrach. Wycieczka z Kuźnic. Schronisko PTTK na Hali Kondratowej.

Hala Kondratowa w to przepiękne miejsce, które świetnie sprawdzi się jako cel łatwej wycieczki dla całej rodziny w Tatry. Hala Kondratowa to niewielka łąka położona u stóp Giewontu w Dolinie Kondratowej. Na Halę Kondratową prowadzi łatwy szlak turystyczny z Kuźnic, który jest łatwy do pokonania i nadaje się na wycieczkę z dziećmi. Hala Kondratowa od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, którzy przechodzą przez nią podczas wędrówki na Giewont. Latem miejsce to porasta bujna roślinność i dywany kolorowych kwiatów. Dzięki przepięknym widokom z Hali Kondratowej na wysokie tatrzańskie szczyty potrafi ona zachwycić nawet najbardziej wybrednych turystów. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki do Doliny Kondratowej oraz wskazówki na temat dojazdu, parkingów jak i informacje na temat szlaków prowadzących na Halę Kondratową. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Wycieczkę na Halę Kondratową najlepiej jest rozpocząć w Zakopanem w Kuźnicach. Nie będziemy się tutaj rozwodzić na temat samego dojazdu do Zakopanego, gdyż większość osób wybiera się w podróż w Tatry głównie własnym samochodem. Zajmiemy się tu zatem wskazówkami na temat samego dojazdu do Kuźnic w Zakopanem. Odpoczywając w stolicy polskich Tatr polecamy wam przede wszystkim korzystać z lokalnej komunikacji zbiorowej. Poruszając się po Zakopanem lokalnymi busami będziecie mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy na opłatach za parkowanie jak i pozwoli wam to zwiedzić więcej ciekawych miejsc. Koszt przejazdu busem do Kuźnic waha się w granicach 5-10 zł od osoby, w zależności na którym przystanku będziecie wsiadać. Dla osób, które na wycieczkę na Halę Kondratową wolą wybrać się jednak samochodem mamy ważną informację: do Kuźnic nie wolno wjeżdżać autem. Wasz pojazd będziecie musieli zostawić gdzieś w Zakopanem, dlatego przygotowaliśmy dla was listę parkingów, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań dogodnego miejsca parkingowego:

Szlaki na Halę Kondratową

Trasa na Halę Kondratową z Kuźnic
Czas: 3 godz. 30 min. Dystans: 8,50 km. Suma podejść: 426 m.

Trasa z Kuźnic to najłatwiejszy szlak prowadzący na Halę Kondratową. Wycieczka rozpoczyna się przy Dolnej Stacji Kolejki Linowej na Kasprowy Wierch. Na Halę Kondratową wędruje się tutaj Drogą Brata Alberta, po której poprowadzony jest niebieski szlak turystyczny. Szlak ten jest łatwy do pokonania i świetnie sprawdzi się dla początkujących turystów jako pierwsza trasa na wycieczkę w Tatry. Po drodze na Halę Kondratową miniecie kilka ciekawych punktów, które naprawdę warto odwiedzić. Droga Brata Alberta zaprowadzi was najpierw na Polanę Kalatówki, gdzie będziecie mieli okazję odpocząć przy słynnym hotelu górskim Kalatówki. Po minięciu Kalatówek niebieski szlak wprowadzi was następnie na leśną ścieżkę. Ścieżką tą dotrzecie już prosto na Halę Kondratową do leżącego na niej schroniska. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyZakopane – Kuźnice
Odległość do celuok. 4,20 km.
Długość całej trasyok. 8,50 km.
Czas przejściaok, 3 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT15

Hala Kondratowa z Kuźnic

Naszą wycieczkę na Halę Kondratową rozpoczynamy w Kuźnicach przy dolnej stacji Kolei Linowej na Kasprowy Wierch. Tutaj właśnie swój początek ma niebieski szlak turystyczny, który poprowadzi was w głąb Tatr do Doliny Kondratowej. Droga, która przyjdzie wam wędrować z Kuźnic nosi nazwę “Drogi Brata Alberta”. Prowadzi ona od alei Przewodników Tatrzańskich w Kuźnicach do hotelu górskiego Kalatówki. Maszerowanie tą drogą nie stanowi praktycznie żadnego wyzwania, a przy okazji na trasie przemarszu czeka na was kilka dodatkowych atrakcji do odwiedzenia. I tak pierwszym miejscem, które koniecznie musicie odwiedzić w drodze na Halę Kondratową z Kuźnic jest Klasztor Albertynek na Kalatówkach. Jest to wyjątkowe miejsce w Tatrach: budynki klasztorne wybudowane zostały w stylu zakopiańskich z drewnianych bali. Utrzymane są one w prostym stylu, symbolizującym surowe reguły zakonu albertynów. Jeżeli lubicie takie nietypowe miejsca to polecamy wam wejść do środka i zwiedzić wnętrze klasztoru. Kolejnym punktem, który warto odwiedzić w drodze na Halę Kondratową jest Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze. Aby do niego dojść, trzeba na krótką chwilkę odbić z niebieskiego szlaku i wejść na szlak żółty. Szlak ten ma swój początek naprzeciwko Klasztoru Albertynek na Kalatówkach a wejście do klasztoru nie zajmie wam więcej niż 30 minut.

Droga na Giewont z Kuźnic
Początek szlaku z Kuźnic
Ścieżka prowadząca do Schroniska Murowaniec jest bardzo łatwa

Jeżeli nie chcecie zwiedzać klasztorów do trzymajcie się cały czas niebieskiego szlaku i po około 45 minutach od wyjścia z Kuźnic dotrzecie na Polanę Kalatówki. Tutaj możecie wejść na chwilkę do Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki lub po prostu odpocząć chwilkę na jednej z umieszczonych przed budynkiem hotelu ławeczek. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby popodziwiać wspaniałe widoki na Polanę Kalatówki i sunące w oddali wagoniki Kolei Linowej PKL na Kasprowy Wierch. Po minięciu budynku hotelu niebieski szlak poprowadzi was wąską ścieżką w głąb lasu. Szlak staje się tutaj bardziej kamienisty i zaczyna powoli wspinać się do góry. Będziecie tu wędrować obok szczytu Kalacka Turnia (1383 m. n.p.m.) i po około godzinie spokojnego marszu ścieżka ta doprowadzi was na Halę Kondratową.

Hala Kondratowa
Wchodzimy do Doliny Kondratowej

Hala Kondratowa z Czerwonych Wierchów

Drugą ciekawą opcją, która pozwoli wam dotrzeć na Halę Kondratową jest zejście do Doliny Kondratowej szlakiem z Czerwonych Wierchów. Nie będziemy się tutaj rozpisywać na temat samej wycieczki na Czerwone Wierchy, gdyż przygotowaliśmy na ten temat osobny artykuł. Do Doliny Kondratowej z Czerwonych Wierchów zaprowadzi was zielony szlak turystyczny. Szlak ten ma swój początek przy Schronisku PTTK na Hali Kondratowej i kończy się na Przełęczy pod Kopą Kondracką. Różnica wysokości jest tutaj spora, gdyż Hala Kondratowa leży na wysokości około 1400 m. n.p.m. a Przełęcz pod Kopą Kondracką na wysokości 1863 m. n.p.m. Zielony szlak często wykorzystywany jest jako jedno z awaryjnych zejść z Czerwonych Wierchów, gdy turystom zaczyna brakować sił na dotarcie na przykład na Kasprowy Wierch. Jeżeli szukacie okazji, aby zobaczyć Dolinę Kondratową w całej okazałości to warto połączyć wypad na Halę Kondratową właśnie z wejściem zielonym szlakiem na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Gwarantujemy, że będziecie mieć tu niezapomniane wrażenia i sporo wspaniałych widoków. Trasę tą polecamy głównie osobom, które mają już wyrobioną jakąś kondycję w górach i będą w stanie pokonać dość strome podejście na Kopę Kondracką.

zejście z czerwonych wierchów na halę kondratową
Dolina Kondratowa widziana z Czerwonych Wierchów
szlak na czerwone wierchy z hali kondratowej
Szlak zejściowy z Czerwonych Wierchów do Doliny Kondratowej
szlaki na halę kondratową
Im bliżej Doliny Kondratowej tym bardziej skalisty szlak

Hala Kondratowa w Tatrach

Czas na zwiedzanie najważniejszego punktu naszej wycieczki, czyli Hali Kondratowej. Hala Kondratowa to przepiękna łąka leżąca w Dolinie Kondratowej u stóp Giewontu. Niegdyś służyła lokalnym góralom jako miejsce wypasu owiec. Dzisiaj Hala Kondratowa to wspaniały rezerwat przyrody i w okresie letnim za sprawą rosnących tu w ogromnej ilości kolorowych kwiatów z łatwością zachwyci każdego turystę. To właśnie przez Halę Kondratową w 1901 roku górale wnosili elementy krzyża, który stanął później na Giewoncie. A jak już o Giewoncie mowa – wielu turystów, którzy wybierają się właśnie na śpiącego rycerza przechodzi przez Halę Kondratową. Wielu z nich niestety omija zielony szlak, przez co tracą okazję zobaczyć masyw Giewontu z nieco innej perspektywy. Podczas wędrówki na Giewont warto na chwilę zboczyć z niebieskiego szlaku i poświęcić kilka dodatkowych chwil na podziwianie Polany Kondratowej. Przejście krótkiego odcinka szlaku spod Schroniska PTTK na Hali Kondratowe na Polanę Kondratową zajmie wam nie więcej niż 15 minut, a dla tych widoków naprawdę warto nieco wydłużyć całą wyprawę.

hala kondratowa szlak
Polana Kondratowa w Tatrach
przyroda na hali kondratowej
Przyrodę podziwiamy tutaj nie schodząc ze szlaku
hala kondratowa
W lecie na Polanie Kondratowej kwitnie mnóstwo kwiatów

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Na Hali Kondratowej czeka na was jeszcze jedno super ciekawe miejsce – Schronisko PTTK na Hali Kondratowej. Schronisko PTTK na Hali Kondratowej to najmniejsze schronisko w polskich Tatrach. Położone jest ono u stóp Giewontu na wysokości 1333 m. n.p.m. i każdego roku odwiedzane jest przez ogromne tłumy turystów. Pierwszy budynek schroniska powstał na Hali Kondratowej gdzieś w okolicach 1910 roku i służył wtedy jako schronienie dla narciarzy. Schronisko to na przestrzeni lat nie miało jednak łatwego życia: w 1913 roku zostało ono zniszczone przez lawinę. Budynek został odbudowany ale w 1953 roku znowu stało się ofiarą lawiny, podczas której 30 tonowy głaz wbił się w narożnik jadalni. W 2022 roku w schronisku wybuchł pożar, na szczęście sytuację udało się szybko opanować i budynek na szczęście nie spłonął całkowicie. Schronisko PTTK na Hali Kondratowej zachowało w sobie fantastyczny klimat Tatr i jest wyjątkowym miejscem, które warto odwiedzić czy to w drodze na Giewont, czy po prostu jako ostatni punkt wycieczki na Halę Kondratową. Będziecie mogli tu zjeść coś smacznego czy napić się gorącej herbaty z cytryną. Nie brakuje tu też lodów czy pamiątek z Tatr. No i ta niepowtarzalna atmosfera górskiego schroniska. (UWAGA!! – Schronisko na Hali Kondratowej obecnie przechodzi gruntowny remont, który potrwa do wiosny 2025 roku).

schronisko na hali kondratowej
Hala Kondratowa w Tatrach
schronisko hala kondratowa
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej
W Schronisku PTTK na Hali Kondratowej jest bardzo przytulnie

Czy warto wybrać się zatem na Halę Kondratową? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Wycieczka ta jest na tyle łatwa i krótka, że powinna spodobać się dosłownie każdemu. Jeżeli zastanawialiście się jaka trasa w polskich Tatrach będzie łatwa, przyjemna, a przede wszystkim widokowa to koniecznie wybierzcie się na Halę Kondratową. Cała wycieczka zajmie wam spokojnym tempem trzy i pół godziny, a po pokonaniu odcinka niebieskiego szlaku na Halę Kondratową będziecie mogli odpocząć w przepięknym schronisku z niepowtarzalnym klimatem. Wycieczkę tę polecamy zatem początkującym turystom, którzy nigdy nie byli w Tatrach, rodzinom z dziećmi oraz i osobom starszym. Planując wycieczkę na Halę Kondratową warto pomyśleć o wydłużeniu wycieczki i po dotarciu do Doliny Kondratowej jeżeli będziecie mieli siły udajcie się w dalszą drogę na Giewont lub spróbujcie swoich sił i wejdźcie na Czerwone Wierchy.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze