data-srcset

Jedna z najciekawszych tras turystycznych w polskich Tatrach, która urzeka pięknymi widokami czyli Czerwone Wierchy.

Czerwone Wierchy to masyw górski znajdujący się w ciągu głównego grzbietu Tatr Zachodnich, na którym przebiega granica polsko-słowacka. Na czerwone wierchy składają się cztery szczyty i są to kolejno:

  • Kopa Kondracka ( 2005 m. n.p.m)
  • Małołączniak ( 2096 m. n.p.m)
  • Krzesanica ( 2122 m. n.p.m)
  • Ciemniak ( 2096 m n.p.m)

Ze szczytów Czerwonych Wierchów roztaczają się wspaniałe i rozległe widoki na Tatry polskie i słowackie. Są to stosunkowo łatwo dostępne tereny dlatego co roku są odwiedzane przez rzeszę turystów i są polecane nawet dla niedoświadczonych turystów jako ciekawy cel całodniowej wycieczki w Tatry. Nazwa Czerwone Wierchy pochodzi od koloru traw porastających zbocza szczytów. Późnym latem oraz jesienią roślinność przybiera kolor brunatno-czerwony.

Przez wszystkie szczyty prowadzi jeden szlak turystyczny, jednak aby rozpocząć swoją wędrówkę jest kilka opcji do wyboru. My zaprezentujemy dwie opcje, które możecie dopasować do siebie pod względem przygotowania kondycyjnego.


Szlaki Czerwonych Wierchów

Czerwone Wierchy można przejść na kilka sposobów, dlatego przedstawimy te, które naszym zdaniem zapewniają maksimum przyjemności oraz są dostosowane dla różnych grup turystów w zależności od przygotowania kondycyjnego jak i doświadczenia. Pamiętajcie że wszystkie prezentowane przez nas propozycje zdobycia Czerwonych Wierchów to wycieczka całodniowa. Nie zwlekając zaczynamy:

Kasprowy WierchCzerwone Wierchy
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 13 km.
Czas przejściaokoło 6,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT21

Trasa z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy.

Jest to najłatwiejsza opcja, którą warto rozważyć planując wyprawę na Czerwone Wierchy. Na Kasprowy Wierch możecie dostać się Koleją Linową z Kuźnic, co pozwoli wam oszczędzić siły na dalszą część wycieczki.

Na Kasprowy kolejką najlepiej wybrać się z samego rana i nie mówimy tu o 8:00 czy 9:00 rano ale 5:00 czy 6:00 tak aby nie stać w długiej kolejce do kas kolejki linowej w Kuźnicach.

Więcej na temat samej kolejki linowej i biletów znajdziecie w naszym artykule (link do artykułu – kliknij).

KiryCzerwone Wierchy
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 13 km.
Czas przejściaokoło 7,5 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT31

Kiry – Czerwone Wierchy.

Jest to trasa identyczna jak ta z Kasprowego Wierchu tylko odwrócona. Dlaczego uznaliśmy ją za bardziej trudną? Dlatego, że rozpoczynając wędrówkę w Kirach będziecie musieli pokonać całą trasę na Krzesanicę, która pnie się w górę i jest dość męcząca . Trasa ta charakteryzuje się dłuższym czasem przejścia, dlatego niezbędne jest zarówno dobre przygotowanie kondycyjne jak i odpowiednie przygotowanie sprzętowe wraz z jedzeniem i piciem. Dlaczego jest to takie ważne wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Wybierając również tą trasę będziecie mogli zjechać kolejką linową z Kasprowego Wierchu do Kuźnic (na zjazd czeka się o wiele krócej niż na wjazd z Kuźnic).

KalatówkiCzerwone Wierchy
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 15,5 km.
Czas przejściaokoło 8,5 godziny
Stopień trudnościŚredni / Trudny
Punkty GOT30

Trasa przez Polanę Kalatówki i Halę Kondratową.

Jest to naszym zdaniem jedna z najciekawszych tras, jakimi możecie zdobyć Czerwone Wierchy i jednocześnie jedna z tych, które wymagają naprawdę dobrego przygotowania kondycyjnego. Wędrówkę rozpoczynacie w Kuźnicach aby niebieskim szlakiem dotrzeć do Polany Kalatówki następnie przez Halę Kondratową wejdziecie na Kopę Kondracką.

Na tej trasie zwiedzicie bardzo dużo pięknych miejsc w Tatrach za jednym zamachem jednak jest to bardzo długa wycieczka, która na pewno zajmie wam przynajmniej 8,5 do 9 godzin bez robienia długich odpoczynków. Dlatego nie polecamy jej osobom o słabej kondycji ponieważ zwyczajnie nie dacie rady jej przejść. Góry mają być przyjemnością a nie wysiłkową mordęgą.


Szczegółowy opis szlaku przez Czerwone Wierchy

Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis szlaku przez Czerwone Wierchy. Wycieczkę rozpoczynamy na Kasprowym Wierchu i ten wariant polecamy najbardziej. Jest to wycieczka idealna dla każdego zarówno pod względem długości trasy jak i atrakcji. Wycieczkę można podzielić na cztery etapy:

Etap I: Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka

Do Kuźnic najlepiej wybrać się z samego rana, aby wjechać na szczyt Kasprowego Wierchu Kolejką Linową. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule (link do artykułu tutaj).

Z Kasprowego Wierchu wiedzie ścieżka na pierwszy z czterech szczytów czyli Kondracką Kopę. Jest to świetny odcinek na rozgrzewkę. Przez większość czasu będziecie wędrować wąską górską ścieżką, choć na początkowym odcinku od Kasprowego Wierchu napotkacie na swojej drodze kilka miejsc, w których będziecie musieli zejść ze skał.

Droga od Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką powinna wam zająć około dwie godziny wliczając w to odpoczynki. Po drodze możecie podziwiać wspaniałe widoki na otaczające was Tatry.

Na całym odcinku będziecie wędrować na przemian raz w górę raz w dół zbocza dlatego warto dobrze rozplanować siły na całą wycieczkę. Podczas wędrówki możecie odnieść wrażenie, że podejście na Kondracką Kopę jest dość strome jednak jest to tylko złudzenie, szlak wznosi się dość regularnie do góry, wymaga jednak trochę wysiłku.

Etap II: Kopa Kondracka – Małołączniak

Z Kopy Kondrackiej na Małołączniak musicie przejść około 1,1 km. Trasa wiedzie w dół zbocza by następnie ponownie wspinać się do góry. Jest to dość łatwy do pokonania odcinek, na którego przebycie potrzebujecie około 1,5 godziny wlicząjąc w to odpoczynki. Na miejscu możecie zobaczyć, co was czeka na dalszej trasie czyli widoki na Krzesanicę i Ciemniak.

Przy okazji ze szlaku możecie zobaczyć wspaniałą panoramę na Giewont. Przy dobrej pogodzie można nawet zauważyć turystów wchodzących na szczyt.

Etap III: Małołączniak – Krzesanica

Na Małołączniaku polecamy zrobić sobie około 30 minutową przerwę, aby nabrać sił przed kolejnymi dwoma etapami. Do Krzesanicy wiedzie dość stromy szlak, który następnie dość mocno wznosi się do góry, dlatego warto nabrać sił. Ten odcinek szlaku obfituje we wspaniałe widoki na Kozi Grzbiet.

Etap IV: Ciemniak i zejście do Cudakowej Polany na Kiry

Jest to najdłuższy etap całej wycieczki na Czerwone Wierchy. Z Krzesanicy na Ciemniak dostaniecie się w około 30 minut, następnie szlak poprowadzi was w dół do Cudakowej Polany i dalej do Kir. Trasa łagodnie prowadzi w dół zbocza jednak zbocze jest dość kamieniste i na trasie napotkacie odcinki złożone wyłącznie ze skał. Po kilku godzinach marszu od Kasprowego Wierchu będziecie prawdopodobnie zmęczeni, dlatego też warto pomyśleć o dłuższym odpoczynku przed ostatnim etapem wycieczki.

Trasa, którą będziecie schodzić ze szczytów obfituje we wspaniałe widoki. Będziecie również mijać źródełko wody jednak nie polecamy picia z niego wody. Często niedaleko w zaroślach turyści “załatwiają potrzeby” czego byliśmy niestety świadkami.

Polecamy szczególnie jedno miejsce na odpoczynek podczas schodzenia. Jest to miejsce, które urzeka swoim pięknem i znajduje się mniej więcej w połowie drogi w dół. Będzie ono dobrze widoczne gdy znajdziecie się na drewnianych stopniach. Miejsce to jest widoczne w oddali na zdjęciu poniżej.


Dodatkowe informacje

  • Dojazd, powrót i parkingi

Aby rozpocząć wycieczkę w Kuźnicach, polecamy wybranie dojazdu komunikacją miejską. Do Kuźnic obowiązuje zakaz wjazdu, a w sezonie wakacyjnym parkingi zapełniają się już o godzinie 8 rano. Polecamy Żółtą Linię Busów (link do rozkładu jazdy tutaj).

Jeżeli wolicie wybrać się samochodem, próbujcie szczęścia na parkingach w okolicy ronda przy drodze do Kuźnic. Parking jest obecnie bezpłatny.

Również po zejściu do Cudakowej Polany możecie wrócić jednym z Busów kursujących na trasie Kiry – Zakopane. Polecamy ten rodzaj transportu ze względu na jego niską cenę w porównaniu z kosztami parkingów, które często w Zakopanem sięgają około 20 – 30 zł za dzień.

Jeżeli rozpoczynacie wycieczkę w Kirach, przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziecie kilka parkingów (wszystkie płatne) więc najlepiej chwilę pokrążyć i spróbować znaleźć najtańszy. Pamiętajcie tylko, że później musicie wrócić po samochód busem.

  • Jak się przygotować

Wycieczka na Czerwone Wierchy to przedsięwzięcie na cały dzień. W zależności od wybranej trasy zajmie wam ona od siedmiu do nawet dziesięciu godzin, licząc odpoczynki. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się na wszystko co może was spotkać na szlaku.

Przede wszystkim ubierzcie naprawdę wygodne buty przystosowane do pokonywania górskich szlaków. Cały dzień marszu w źle dopasowanym obuwiu i obtartymi stopami z pęcherzami nie jest przyjemne. Dodatkowo pamiętajcie o tym, że w Tatrach bardzo ważne jest sprawdzanie pogody na bieżąco, ponieważ bardzo szybko piękna pogoda potrafi zamienić się w ulewę z piorunami. Warto również pomyśleć o zabraniu kurtki lub peleryny przeciwdeszczowej.

Na szlak Czerwonych Wierchów polecamy zabrać ze sobą kijki trekkingowe, które znacząco ułatwiają pokonywanie wzniesień i służą za dodatkową podporę. Naprawdę warto zaopatrzyć się choć w jeden. Pamiętajcie również o tym aby zaopatrzyć się odpowiednio w jedzenie i picie na kilkugodzinną wycieczkę. W zależności od wybranej trasy możecie nie mieć możliwości uzupełnienia zapasów na szlaku.

  • Przydatne linki / telefony / informacje

Najważniejsze w Tatrach to zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które pomogą wam podczas waszej wycieczki na Czerwone Wierchy:

  • Numer alarmowy TOPR – 985

  • Aplikacja w telefonie (Android OS) – Ratunek Polkomtel Sp. z.o.o (pozwala na wezwanie pomocy w aplikacji. Link do aplikacji znajdziecie tutaj.

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.