Dolina za Bramką
Tatry,  Tatry Zachodnie

Dolina za Bramką, ciekawe miejsce w Tatrach Zachodnich. Szlaki, mapy, dojazd.

Dolina za Bramką to niewielka dolina reglowa w Tatrach Zachodnich, która znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Dolina ta ma powierzchnię około 100 hektarów i długość ok. 2 kilometrów. Wytyczony przez dolinę zielony szlak turystyczny jest łatwy do pokonania i polecany na spokojny i przyjemny spacer, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dolina za Bramką to piękne miejsce, które warto odwiedzić w czasie wyjazdu w polskie Tatry. Pomimo bardzo łatwego szlaku i dobrej dostępności z Zakopanego oraz Kościeliska, Dolina za Bramką nie jest zbyt popularna wśród turystów, którzy częściej wybierają szlaki prowadzące do Doliny Strążyskiej oraz Doliny Małej Łąki. A szkoda, bo dolina ta potrafi zachwycić pięknymi formacjami skalnymi, tworzącymi nad głowami turystów skalne bramki, oraz występującą tu piękną przyrodą. W tym wpisie opisaliśmy dla was naszą wędrówkę przez Dolinę za Bramką. Umieściliśmy tu również kilka przydatnych wskazówek, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę do Doliny za Bramką. Zapraszamy!

Szlaki do Doliny za Bramką

Trasa z Zakopanego
Czas: 3 godziny. Dystans: 9,1 km. Suma podejść: 357 m.

Trasa z Zakopanego to jedna z najczęściej wybieranych tras wycieczkowych prowadzących do Doliny za Bramką. Wycieczka rozpoczyna się w Zakopanem przy Wielkiej Krokwi, gdzie należy odnaleźć wejście na czarny szlak turystyczny. Szlak ten poprowadzony jest tuż obok terenu Wielkiej Krokwi. Początkowe podejście odbywa się przy płocie z metalowej siatki. Dalej szlak ten wyprowadzi was na szeroką gruntową drogę, tzw. Drogę Pod Reglami. Z Zakopanego do wejścia do Doliny za Bramką będziecie musieli przejść ok. 3,3 kilometra. Odcinek ten spokojnie pokonacie w około godzinę czasu. Wędrując z Zakopanego wejście do Doliny za Bramką będzie po waszej lewej stronie. Kiedy dojdziecie do niewielkiej budki gdzie sprzedawane są oscypki przy metalowym szlabanie, skręćcie na zielony szlak turystyczny, który zaprowadzi was w głąb Doliny za Bramką. Bardziej szczegółowy opis wycieczki przez Dolinę za Bramką znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuczarnyszlak zielony
Punkt startowyZakopane, Wielka Krokiew
Odległość do celuok. 4,5 km.
Długość całej trasyok. 9,1 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwa
Punkty GOT14

Trasa z Kościeliska – Gronik
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 4 km. Suma podejść: 204 m.

Trasa z Kościeliska – Gronik to najszybsza trasa, która pozwoli wam zwiedzić Dolinę za Bramką. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu samochodowym nieopodal wejścia do Doliny Małej Łąki. Tak jak w przypadku trasy z Zakopanego, tak i tutaj aby dojść do wejścia do Doliny za Bramką trzeba będzie wejść na czarny szlak na Drogę pod Reglami i poświęcić nieco czasu na odnalezienia wejścia do doliny. Odcinek, który będziecie musieli przejść pieszo jest jednak znacząco krótszy niż ten z Zakopanego i ma on zaledwie ok. 1,2 kilometra długości. Powinniście przejść ten odcinek czarnego szlaku w czasie nie dłuższym niż 15 minut. Potem przy budce z oscypkami i szlabanie należy skręcić w prawo i wejść na zielony szlak turystyczny, który poprowadzi was w głąb Doliny za Bramką. Bardziej szczegółowy opis szlaku przez dolinę znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuczarnyszlak zielony
Punkt startowyKościelisko – Gronik
Odległość do celuok. 2 km.
Długość całej trasyok. 4 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwa
Punkty GOT4

Dojazd i parkingi

Do Doliny za Bramką najwygodniej dojechać własnym samochodem, można tu również dotrzeć z pomocą kursujących z Zakopanego i Kościeliska busów. Do Doliny za Bramką możecie również dojść pieszo, co według nas jest najlepszą opcją do wyboru. Zacznijmy od dojazdu busem: busy to świetna opcja na poruszanie się pomiędzy najbardziej popularnymi miejscami w polskich Tatrach. Pozwalają one zaoszczędzić sporo pieniędzy na parkingach oraz paliwie, gdy poruszacie się wyłącznie samochodem. Busy te wyjeżdżają z Zakopanego z terenu dworca głównego. Będąc na dworcu w Zakopanem szukajcie busów jadących na Polanę Chochołowską przez Kościelisko-Gronik. Warto na miejscu zapytać kierowcy, czy bus do którego wsiadacie będzie tym, który zawiezie was na Gronik. Jeżeli chodzi o samochód: Dojazd autem z centrum Zakopanego do parkingów przy Dolinie za Bramką zajmuje teoretycznie około 10 minut, o ile na drodze prowadzącej z Zakopanego do Kościeliska nie ma korków. Po dojechaniu na miejsce będziecie mieli kilka miejsc do zaparkowania auta do wyboru. Poniżej zamieściliśmy linki do tych znajdujących się najbliżej szlaku:

Wejście do Doliny za Bramką

Dolina za Bramką znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki. Wejście do doliny zlokalizowane jest za metalowym, brązowym szlabanem. Wejście łatwo rozpoznać po znajdującej się naprzeciwko niego budce, w której sprzedawane są lokalne przysmaki, czyli oscypki. Przechodząc za szlaban wejdziecie na wąską gruntową ścieżkę, na której rozpoczyna się zielony szlak turystyczny. Na początku szlaku znajdziecie tablice, z których dowiecie się co nieco na temat historii tego miejsca. Umieszczono na nich również ciekawe informacje na temat budowy Doliny za Bramką oraz występującej tu flory i fauny. Jeżeli na wycieczkę wybieracie się autem lub busem i dojeżdżacie do Kościeliska-Gronik, to zanim dojdziecie do wejścia do Doliny za Bramką czeka was dodatkowe 15 minut marszu czarnym szlakiem Drogą pod Reglami. Jeżeli ponad samochód przedkładacie całkowicie piesze wędrówki to czas spaceru z Zakopanego do wejścia do doliny będzie wynosił około godzinę czasu. Z Kościeliska jest to około 20-25 minut marszu, które należy doliczyć do całkowitego czasu wycieczki.

Wejście do Doliny za Bramką ze Ścieżki pod Reglami
Na wejściu będziecie mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat Doliny za Bramką

Zwiedzanie doliny

Zwiedzanie Doliny za Bramką jest bardzo ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Przechodzący przez dolinę zielony szlak turystyczny jest bardzo łatwy i wędruje się nim naprawdę przyjemnie. Spory odcinek tego szlaku da się spokojnie pokonać z wózkiem dziecięcym. Ścieżka, którą będziecie wędrować przez Dolinę za Bramką ma około 800 metrów długości w jedną stronę i można ją przejść w około 30 minut. Nazwa Doliny za Bramką wzięła się od leżącej w dolinie skalnej bramy, która pod koniec XIX wieku została zniszczona w celu poszerzenia wejścia. Obecnie pozostały tu trzy skalne zwężenia zwane „bramami” i mieszczą się one w dalszej części Doliny za Bramką. Na przełomie XIX i XX wieku przy szlaku, za ostatnią bramą mieściła się już nieistniejąca już altana dla turystów. Przy wejściu do Doliny za Bramką nie ma stacjonarnego punktu sprzedaży biletów wstępu TPN. Nie oznacza to jednak że wstęp jest tu darmowy. Bilet wstępu można zakupić w innym punkcie sprzedaży, na przykład przy wejściu do Doliny Strążyskiej czy przy Dolinie Małej Łąki. Bilet możecie również kupić przez Internet na stronie tpn.pl. Ceny biletów wstępu do Doliny za Bramką to 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy. Warto również rozważyć zakup biletów tygodniowych, jeżeli planujecie zwiedzać tatrzańskie szlaki przez dłuższy okres czasu.

Na szlaku czeka na was kilka przepięknych miejsc
W Dolinie za Bramką natkniecie się na wiele ciekawych gatunków roślin – tutaj Czworolist Pospolity

Dolina za Bramką, miejsce na relaks

Podczas zwiedzania Doliny za Bramką czeka na was sporo atrakcji i ciekawych miejsc. Wędrując zielonym szlakiem w głąb doliny, po waszej lewej stronie cały czas będzie wam towarzyszył Potok za Bramką, na którym tworzą się liczne, piękne kaskady. W niektórych miejscach woda wydrążyła tu w skale długie korytka, które dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Oprócz tego w lecie zielony szlak cały czas otoczony jest przez bujną, zieloną, tatrzańską roślinność. Maszerując dnem doliny i patrząc w górę będziecie mogli podziwiać fantastyczne formacje skalne. Jako ciekawostkę warto dodać, iż w Dolinie za Bramką odkryto trzy jaskinie, które nie są obecnie niestety dostępne dla zwiedzających. Oprócz skalnych bram, z których słynie dolina, znajdziecie tu również skały posiadające własne nazwy, jak na przykład Matka Boska czy Dziadula. Na końcu zielonego szlaku znajduje się duże rozlewisko wodne, pokryte skalnymi odłamkami. Dalej iść już niestety nie można, gdyż teren ten objęty jest ochroną ścisłą TPN. Przed wojną istniał tu jeszcze szlak łączący Dolinę za Bramką i Dolinę Strążyską, zwany Percią ponad Skałkami. Obecnie jest on nieczynny i jedyną opcją na opuszczenie Doliny za Bramką jest powrót po własnych śladach na Drogę pod Reglami.

Jedna z kaskad w Dolinie za Bramką
W Dolinie za Bramką znajdziecie dużo pięknych formacji skalnych

Jeżeli szukacie spokojnego i cichego miejsca w Tatrach, gdzie będziecie mogli się zrelaksować i odpocząć trochę od ogromnych tłumów to polecamy wam wybrać się właśnie do Doliny za Bramką. Przejście całego szlaku nie zajmie wam dużo czasu, a jeżeli zwiedzacie Tatry z małymi dziećmi znajdziecie tu wiele miejsc, które na pewno zainteresują wasze pociechy. Po zwiedzaniu Doliny za Bramką spokojnie możecie wybrać się na zwiedzanie kolejnych pięknych miejsc w polskich Tatrach. W pobliżu znajdują się bardzo ciekawe i łatwe szlaki prowadzące do Doliny Strążyskiej oraz do Doliny Małej Łąki czy do Doliny ku Dziurze. Warto również wybrać się czarnym szlakiem Drogą Pod Reglami do Zakopanego, gdzie czekają na was kolejne ciekawe atrakcje. Tutaj zakończymy naszą wspólną wędrówkę przez Dolinę za Bramką. Mamy nadzieję, że znaleźliście w tym wpisie przydatne informacje, które pozwolą wam zaplanować waszą wycieczkę. Dziękujemy wam za uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze