Jaskinia Dziura
Tatry,  Tatry Zachodnie

Dolina ku Dziurze i Jaskinia Dziura. Łatwa wycieczka z Zakopanego. Szlaki, mapy, wskazówki.

Dolina ku Dziurze to niewielka dolina reglowa w Tatrach Zachodnich, która jest chętnie odwiedzana przez turystów lubiących łatwe, przyjemne i krótkie wycieczki. Dolina ku Dziurze została wyrzeźbiona przez wodę w północnych zboczach Sarniej Skały. Wylot doliny znajduje się na wysokości 897 m. n.p.m. przy popularnej i chętnie uczęszczanej przez turystów Drodze Pod Reglami. Na końcu Doliny ku Dziurze znajduje się udostępniona do zwiedzania Jaskinia Dziura, która jest jedną z najłatwiej osiągalnych jaskiń w polskich tatrach. Według legendy, Jaskinia Dziura miała służyć jako schronienie słynnego zbója który grasował niegdyś w Tatrach, dlatego też przez górali nazywana jest ona czasem Zbójecką Jamą. Przez Dolinę Ku Dziurze prowadzi jeden z najłatwiejszych szlaków turystycznych w Tatrach, z tego też powodu często polecana jest jako cel wycieczki dla rodzin z małymi dziećmi. W tym wpisie zawarliśmy szczegółowe informacje dotyczące szlaków prowadzących do Doliny Ku Dziurze oraz do Jaskini Dziura. Znajdziecie tu również wskazówki odnośnie dojazdu oraz parkingów w pobliżu wejścia do doliny, a także krótki opis całej wycieczki. Zapraszamy!

Szlaki do Doliny ku Dziurze

Trasa z Doliny Strążyskiej
Czas: 1 godzina. Dystans: 5,7 km. Suma podejść: 160 m.

Trasa z Doliny Strążyskiej to najszybsza i najłatwiejsza trasa do Doliny Ku Dziurze w naszym zestawieniu. Wycieczka rozpoczyna się na jednym z parkingów przy wejściu do Doliny Strążyskiej, skąd należy wejść na czarny szlak turystyczny na Ścieżce Pod Reglami, który zaprowadzi was do wejścia do Doliny Ku Dziurze. Następnie po przejściu niewielkiego drewnianego mostu, który jest jednocześnie bramą do doliny, należy wejść na niebieski szlak turystyczny, który przeprowadzi was przez całą dolinę aż do Jaskini Dziura. Trasę tę polecamy zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi, gdyż jest ona krótka i bardzo łatwa do pokonania. Bardziej szczegółowy opis niebieskiego szlaku przez Dolinę Ku Dziurze znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyWejście do Doliny Strążyskiej
Odległość do celuok. 1,3 km.
Długość całej trasyok. 2,6 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościBardzo łatwa
Punkty GOT2

Trasa z Zakopanego
Czas: 2 godziny. Dystans: 5,7 km. Suma podejść: 266 m.

Trasa z Zakopanego to trasa dla osób, które lubią nieco dłuższe wycieczki i chcą połączyć zwiedzanie Zakopanego z wyjściem w góry. Wędrówka rozpoczyna się w Zakopanem na ul. Piłsudskiego przy Wielkiej Krokwi, gdzie należy odnaleźć wejście na czarny szlak prowadzący na Drogę Pod Reglami. Następnie po minięciu ogrodzenia Wielkiej Krokwi należy udać się w prawo czarnym szlakiem w stronę wejścia do Doliny Białego i dalej do Doliny Ku Dziurze. Odcinek czarnego szlaku, który będziecie musieli przejść z Zakopanego ma długość ok. 1,9 km. Przejście tego odcinka nie powinno wam zająć więcej niż 40 minut. Po odnalezieniu wejścia do Doliny Ku Dziurze wchodzimy na niebieski szlak turystyczny, który przeprowadzi was przez całą dolinę aż do Jaskini Dziura. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowyZakopane – Wielka Krokiew
Odległość do celuok. 2,8 km.
Długość całej trasyok. 5,7 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościŁatwa
Punkty GOT8

Trasa z Kościeliska
Czas: 4 godziny. Dystans: 13,9 km. Suma podejść: 633 m.

Trasa z Kościeliska to wariant wycieczki dla osób, które lubią długie piesze wędrówki w otoczeniu pięknej przyrody. Wycieczkę rozpoczynamy w Kościelisku – Kiry, gdzie wchodzimy na czarny szlak turystyczny, który poprowadzi was Drogą Pod Reglami przez Staników Żleb, Gronik, a następnie obok wejścia do Doliny Za Bramką i aż do Doliny Ku Dziurze. Podczas spaceru Drogą Pod Reglami, oprócz Doliny Ku Dziurze będziecie mieli okazję zwiedzić inne ciekawe miejsca, dlatego jest to świetna opcja na całodniową i niezbyt trudną wycieczkę. Kiedy dotrzecie już pod wejście do Doliny Ku Dziurze, należy wejść na niebieski szlak turystyczny, którym przejdziecie przez całą dolinę aż do Jaskini Dziura. Bardziej szczegółowy opis wycieczki przez dolinę znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowyKościelisko – Kiry
Odległość do celuok. 7 km.
Długość całej trasyok. 13,9 km.
Czas przejściaok. 4 godziny
Stopień trudnościŁatwa
Punkty GOT16

Dojazd i parkingi

W okolice Doliny Ku Dziurze można dojechać własnym autem jak i za pomocą zakopiańskiej komunikacji zbiorowej. Zacznijmy zatem od wskazówek dotyczących komunikacji zbiorowej: Naszym zdaniem po Zakopanym najlepiej jest poruszać się z pomocą kursujących po mieście busów, które regularnie przewożą turystów między najbardziej popularnymi miejscami w Tatrach. Większość busów wyjeżdża z zakopiańskiego dworca autobusowego, z którego bez problemu dojedziecie np. do Kościeliska, na Polanę Chochołowską czy w okolice Kuźnic, oraz do Doliny Strążyskiej. Koszt takiej podróży w jedną stronę wynosi od 5 zł do 8 zł za osobę w zależności od kierunku, w którym się wybieracie. Jadąc na wycieczkę busem nie trzeba martwić się o wolne miejsce parkingowe, aby zostawić gdzieś swoje auto na czas wycieczki. Pozwoli wam to również sporo zaoszczędzić na opłatach za parkowanie – w Zakopanem ceny wahają się od 15 zł do nawet 40 zł za dzień parkowania. Jeżeli preferujecie dojazd własnym samochodem to poniżej zostawiamy wam kilka podpowiedzi, gdzie szukać parkingu dla każdej z proponowanych przez nas tras wycieczkowych:

Wstęp do Doliny ku Dziurze

Wejście do Doliny ku Dziurze znajduje się za niewielkim drewnianym mostem, którym przejdziecie nad Potokiem ku Dziurze. Co ciekawe, przy wejściu do dolinie nie ma żadnej kasy biletowej, jednakże nie oznacza to że wstęp do Doliny ku Dziurze jest bezpłatny. Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego należy zakupić tak, jakbyście wchodzili w innym miejscu przez stacjonarną kasę biletową. Bilet możecie kupić w punkcie przy wejściu do Doliny Białego, przy Dolinie Strążyskiej lub online na stronie tpn.pl. Koszt biletów wstępu na rok 2022 to 8 zł za bilet normalny oraz 4 zł za bilet ulgowy. Na szlak prowadzący przez Dolinę ku Dziurze nie można wprowadzać psów oraz nie wolno tu jeździć rowerem. Obowiązuje również zakaz wypuszczania dronów. Do wejścia do Doliny ku Dziurze najszybciej dojdziecie z okolic Doliny Strążyskiej – jest to dosłownie 5 minut drogi. Jeżeli wybieracie się tu z Zakopanego to do wejścia do doliny dojdziecie po około 40 minutach. Po przejściu przez drewniany most wchodzimy na niebieski szlak turystyczny, którym będziecie wędrować aż do Jaskini Dziura przez następne 25 minut. Rozpocznijmy zatem wędrówkę przez Dolinę Ku Dziurze, niewielką dolinkę reglową, na końcu której czeka na was bardzo ciekawa atrakcja – czyli Jaskinia Dziura.

Wejście do Doliny ku Dziurze

Niebieski szlak do Jaskini Dziura

Niebieski szlak, którym będziecie wędrować przez Dolinę ku Dziurze jest łatwy i niewymagający dużego wysiłku. Początkowo przyjdzie wam maszerować wąską ścieżką, usłaną niewielkimi kamykami i odłamkami skalnymi. Po chwili ścieżka ta wyprowadzi was na szeroki leśny trakt, otoczony przez wysokie drzewa i bujną tatrzańską roślinność. Od tego momentu będzie maszerowało się wam bardzo przyjemnie. Można tu spokojnie oddać się podziwianiu przepięknej przyrody i wyciszyć umysł oraz zrelaksować się – w Dolinie ku Dziurze zwykle nie uświadczycie wielu turystów. Będziecie więc mieli świetną okazję aby w spokoju i bez dużych tłumów cieszyć się całą wycieczką. Niebieski szlak, którym będziecie wędrować przeprowadzi was przez całą dolinę i doprowadzi do Jaskini Dziura. Pierwsze nieco bardziej strome podejście rozpocznie się mniej więcej w połowie drogi przez dolinę. Na leśnym trakcie, którym wędrowaliście do tej pory zaczną pojawiać się coraz większe głazy i odłamy skalne, które pracownicy parku ułożyli tu na kształt niewielkich skalnych stopni.

Niebieski szlak turystyczny w Dolinie ku Dziurze
Przez większość czasu będzie to przyjemny spacer w otoczeniu pięknej przyrody

Po pokonaniu około 700 metrów niebieski szlak stanie się znów wąską ścieżką, dodatkowo zacznie coraz bardziej wspinać się do góry. Od tego momentu czeka was krótkie podejście po skalnych, serpentynowych schodach, które zaprowadzą was do głównej atrakcji tego miejsca – czyli do Jaskini Dziura. Przy schodach tych ustawiona jest niewielka drewniana ławeczka, więc jeżeli podczas podejścia poczujecie zmęczenie, będzie tam okazja aby przysiąść i złapać kilka oddechów i dać odpocząć zmęczonym nogom. Odległość, jaką będziecie musieli pokonać podczas podchodzenia stromymi schodkami na końcu Doliny ku Dziurze wynosi ok. 100 metrów. Nagrodą za wasz wysiłek będzie możliwość zwiedzenia wnętrza wspaniałej jaskini, która według tutejszych legend służyła za kryjówkę tatrzańskim zbójom. Czy w jej wnętrzu nadal kryją się jakieś ukryte, zrabowane skarby? Przekonajcie się o tym w dalszej części artykułu.

Podejście skalnymi schodkami na 100 metrów długości
Kamienne schodki prowadzące do Jaskini Dziura

Jaskinia Dziura – zwiedzanie

Jaskinia Dziura to niewielka jaskinia w Tatrach Zachodnich. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na końcu niebieskiego szlaku prowadzącego przez Dolinę Ku Dziurze i ma on ok. 3 metry szerokości i 2 metry wysokości. Jaskinia ta utworzyła się w skałach wapiennych i składa się z jednej dużej sali o długości 175 metrów, na końcu której w stropie znajduje się drugi otwór wejściowy. W jaskini tej przez całe lato utrzymuje się zimne powietrze. Temperatura wewnątrz Jaskini Dziura waha się między −6 °C w zimie do +4 °C na początku jesieni. Wewnątrz jaskini zastaniecie dużą ilość butwiejących liści, dużą ilość próchnicy, gliny oraz gruzu. Można tam również spotkać chrząszcze, które upodobały sobie jaskinie na swój dom. Według badaczy, jaskinia ta powstała na skutek działania gorących wód głębokiego krążenia. Miejsce to znane jest już od dawna i było masowo zwiedzane przez turystów już w pierwszej połowie XIX wieku. Według miejscowej legendy w jej wnętrzu ukrywał się ostatni tatrzański zbójnik – Wojtek Mateja, który grasował na terenie Tatr i Podhala w XIX wieku. My niestety nie odnaleźliśmy w jej wnętrzu żadnych skarbów, ale być może wy coś znajdziecie podczas waszego zwiedzania tego wyjątkowego miejsca.

Wejście do Jaskini Dziura
Pamiętajcie aby zabrać ze sobą źródło światła

Na zwiedzanie Jaskini Dziura warto zabrać ze sobą dodatkowe źródło światła, gdyż panują tam całkowite ciemności. Latarka w telefonie może nie wystarczyć, zabierzcie ze sobą jakąś mocniejszą latarkę czy najlepiej dobrej jakości lampkę czołową. Jaskinia jest otwarta dla zwiedzających i można zejść aż na samo jej dno. Jeżeli boicie się ciemności to możecie wejść na górne wypiętrzenie, z którego zobaczycie otwór w stropie i będziecie mogli zajrzeć w głąb jaskini. Odważni mogą ostrożnie zejść po stromym zboczu na dno (my schodziliśmy na czworaka ze względu na bardzo śliskie podłoże). W Jaskini Dziura jest bardzo wilgotno i dość zimno, nawet w środku lata. Z sufitu jaskini cały czas skapują krople lodowatej wody, które potrafią niespodziewanie wpaść wam za kołnierz. Jeżeli dobrze przyjrzycie się ścianom jaskini, będziecie mogli zobaczyć tworzące się na nich powolutku nacieki osadowe, a w butwiejących liściach przy odrobinie szczęścia dostrzeżecie buszujące tam chrząszcze. Jeśli planujecie zwiedzić całą jaskinie to warto pomyśleć o założeniu na wycieczkę odpowiedniego obuwia. Schodzenie oraz wchodzenie w jaskini po mokrym i błotnistym podłożu w japonkach czy sandałach może być nie lada wyzwaniem.

Wnętrze Jaskini Dziura
Im głębiej zejdziecie, tym ciekawsze rzeczy będziecie mogli obejrzeć w jaskini

Co warto zobaczyć w okolicy

Po zwiedzaniu Jaskini Dziura wychodzimy z powrotem na niebieski szlak i po własnych śladach wracamy do Ścieżki Pod Reglami. Po wyjściu z doliny, w zależności od godziny i oczywiście pogody będziecie mieli kilka możliwości kontynuowania zwiedzania. Przede wszystkim polecamy wam wybrać się do leżącej nieopodal Doliny za Bramką, która jest równie piękna co Dolina ku Dziurze, a szlak, który prowadzi przez tą dolinę jest równie łatwy do pokonania jak ten, którym wędrowaliśmy przed chwilą. O wycieczce do Doliny za Bramką możecie przeczytaj tutaj – (dostępne wkrótce). Drugim miejscem, które polecamy wam odwiedzić jest Dolina Białego i znajdująca się na jej końcu szalenie popularna Wielka Polana Małołącka – artykuł na temat Doliny Białego znajdziecie pod tym linkiem – (dostępne wkrótce). Jeżeli marzy wam się spokojny spacer po bardzo łatwym szlaku z pięknymi widokami to polecamy wam przejść się po prostu po Ścieżce Pod Reglami w dowolną stronę. Więcej szczegółów na temat Ścieżki Pod Reglami znajdziecie tutaj – (dostępne wkrótce). Tutaj zakończymy naszą wędrówkę do Doliny ku Dziurze. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie przydatne informacje, które pozwolą wam zaplanować waszą wycieczkę. Dziękujemy wam za uwagę i do jak zwykle do zobaczenia na szlaku!

Ścieżka pod Reglami

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze