Dolina Chochołowska
Polecane szlaki,  Tatry

Dolina Chochołowska, jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Opis szlaku z Siwej Polany, dojazd, parking, mapa wycieczki.

Dolina Chochołowska w Tatrach

Tatry i Zakopane to jedno z najbardziej popularnych miejsc wyjazdów wakacyjnych oraz zimowych w Polsce. Góry te oprócz wysokich szczytów, niepowtarzalnego klimatu i wspaniałej kultury, słyną też ze znajdujących się tam pięknych dolin. Jedną z takich dolin jest właśnie Dolina Chochołowska i dzisiaj chcemy przedstawić wam propozycję wycieczki właśnie do tej doliny. Jest to wycieczka idealna zarówno dla początkujących turystów, rodzin z dziećmi jak i osób starszych, jednym słowem jest to wycieczka dla każdego. Na początek trochę informacji na temat samej doliny. Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina w polskich Tatrach. Znajduje się ona na skraju polskich Tatr Zachodnich i zajmuje obszar 35 km². W dolnej części Doliny Chochołowskiej występują przewężenia zwane bramami i są to: Niżnia Brama Chochołowska oraz Wyżnia Brama Chochołowska. Dolina ta posiada liczne odgałęzienia, w ich skład wchodzą trzy główne ramiona: Dolina Starorobociańska, Dolina Chochołowska Wyżnia, Dolina Jarząbcza oraz wiele mniejszych dolin takich jak na przykład: Mała Sucha Dolina, Dolina Huciańska, Trzydniowiańska czy Wielkie Koryciska. Jeżeli chodzi o przyrodę to Dolina Chochołowska pokryta jest głównie lasami świerkowymi, szczyty i granie wokół doliny są bardziej trawiaste, co w okresie jesiennym sprawia, iż zaobserwować można eksplozję różnych kolorów od jaskrawoczerwonych, przez fiolet, oraz kolor żółty i ciemnozielony. Wiosną zakwitają tu masowo krokusy. W Dolinie Chochołowskiej odbywają się również rykowiska jeleni, żyją tu niedźwiedzie czy świstaki tatrzańskie. Cała dolina znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie jest jednak jego własnością. Należy ona do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie, prowadzona jest tu gospodarka leśna i wycinka drzew oraz wypas owiec pod nadzorem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Trasy wycieczkowe do Doliny Chochołowskiej

Przez Dolinę Chochołowską prowadzi jeden szlak turystyczny, który zaprowadzi was aż do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Dzięki licznym połączeniom z innymi szlakami dolina ta jest świetnie skomunikowana z innymi partiami Tatr. Możecie między innymi dotrzeć z niej do Doliny Kościeliskiej, na szczyt Grzesia, na Rakoń czy na Trzydniowiański Wierch. Na razie jednak zostawiamy inne szlaki i zajmiemy się trasą wycieczkową przez Dolinę Chochołowską:

Trasa na Polanę Chochołowską

Najłatwiejsza trasa prowadząca na Polanę Chochołowską.

Jest to najłatwiejszy wariant trasy wycieczkowej, na którą możecie wybrać się o każdej porze roku wraz z całą rodziną. Szlak prowadzący na Polanę Chochołowską jest bardzo łatwy do pokonania, nie ma tu żadnych stromych podejść ani przeszkód terenowych. Na całej trasie marszu będziecie wędrować szeroką żwirową drogą, która zaprowadzi was prosto do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Na tą trasę śmiało możecie zabrać wózek dziecięcy, nadaje się też idealnie na wycieczkę rowerową. Szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlaku
Punkt startowySiwa Polana
Odległość do celuok. 7,6 km.
Długość całej trasyok. 15 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT21

Wycieczka do Doliny Chochołowskiej

Wycieczkę do Doliny Chochołowskiej rozpoczynamy na Siwej Polanie, która znajduje się we wsi Witów w gminie Kościelisko. Jeżeli spędzacie czas w Zakopanem, to na miejsce dojedziecie samochodem drogą 958 przez Kiry lub jeżeli nie chcecie poruszać się samochodem, możecie dojechać na miejsce busami, które regularnie kursują z Zakopanego. Siwa Polana leży w odległości około 10 km od Zakopanego, czas dojazdu na miejsce to około 15 minut w zależności od natężenia ruchu. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną trasą przejazdu:

Jeżeli na miejsce wybieracie się swoim autem, na pewno zainteresuje was czy na miejscu są jakieś parkingi. Tak, są i będziecie mieli kilka opcji do wyboru. My sugerujemy skorzystanie z największego parkingu położonego tuż przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obsługa Parkingu Witów-Siwa Polana pobiera ok. 15 zł za cały dzień parkowania. Ceny na miejscu mogą się oczywiście różnić w zależności od natężenia ruchu turystycznego dlatego po dojechaniu na miejsce warto zapytać obsługę parkingu o aktualne ceny parkowania. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczonym parkingiem oraz poglądowe zdjęcie:

Pierwsze kroki w stronę Polany Chochołowskiej

Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. Ceny biletów wstępu to 7 zł za bilet normalny oraz 3,50 zł za bilet ulgowy. Istnieje również możliwość zakupu biletu 7-dniowego oraz biletu dla grup zorganizowanych. Bilety wstępu można zakupić w kasie biletowej przy wejściu na szlak jak również przez internet. Kupując bilet przez internet należy go później okazać w formie elektronicznej na przykład na ekranie telefonu komórkowego w formie kodu QR. Aktualne ceny biletów wstępu znajdziecie na stronie TPN pod tym adresem: (link do cennika TPN – kliknij). Po wejściu na teren parku rozpoczyna się nasza wycieczka przez Dolinę Chochołowską. Początek wycieczki upłynie wam na spokojnym spacerze asfaltową drogą i podziwianiu Siwej Polany. Znajdziecie tu zagrodę, na której pasą się owce, bacówki, w których będziecie mogli kupić podhalańskie oscypki oraz miejsce pamięci z krzyżem z 1809 roku. Kiedy dotrzecie do linii drzew na horyzoncie, asfaltowa droga ustąpi miejsca drodze żwirowej, która będzie wam towarzyszyć już aż do samego końca wycieczki.

Wzdłuż Chochołowskiego Potoku

Kolejnym etapem wycieczki przez Dolinę Chochołowską jest marsz wzdłuż Chochołowskiego Potoku w stronę Polany Huciskiej. Jeżeli myślicie że będzie to monotonna wędrówka, podczas której nie będzie się działo nic ciekawego to mamy dla was dobrą wiadomość. Na szlaku miniecie kilka ciekawych miejsc, które urozmaicą wam całą wycieczkę. Chochołowski Potok płynie bardzo blisko szlaku, będziecie mogli śmiało podejść i zanurzyć dłoń w lodowatej wodzie spływającej z gór. Ponadto jeżeli nie macie ochoty na długą wędrówkę zawsze możecie skorzystać z kursującej przez Dolinę Chochołowską kolejki turystycznej “Rakoń”. Jest to kolejka przewożąca turystów z Siwej Polany na Polanę Huciską. Kolejka “Rakoń” to stylizowany na kolej ciągnik spalinowy ciągnący dwa wagoniki z miejscami siedzącymi dla 50 osób. Za Polaną Huciską znajdziecie kolejną atrakcję czyli Niżnią Chochołowską Bramę, na której znajdziecie pomnik Powstania Chochołowskiego z 1846 roku. Nieco dalej znajdują się też źródła Chochołowskiego Potoku, które można oglądać wprost ze szlaku. Dzięki takiej ilości atrakcji wędrówka na pewno nie będzie monotonna, do tego czas umilać wam będą otaczające was wspaniałe krajobrazy. Poniżej kilka zdjęć ze szlaku:

Polana Trzydniówka i droga na Polanę Chochołowską

Po minięciu Niżnej Chochołowskiej bramy nadal będziecie wędrować wzdłuż Chochołowskiego Potoku w stronę Polany Trzydniówki. Na trasie wycieczki jeszcze kilkukrotnie będziecie mieli okazję zaobserwować w jaki sposób cały potok zasilany jest z okolicznych źródeł. Woda często wytryskuje wprost ze skał i wpada prosto do chochołowskiego potoku. Za Polaną Huciską w niewielkiej odległości od szlaku znajduje się też wiele jaskiń. Jedną z nich jest na przykład Dziura nad Potokiem, która ma długość około 150 metrów i w której wnętrzu znajduje się podziemne jezioro. Jaskinie te nie są dostępne dla turystów, są one eksplorowane i badane przez wprawionych grotołazów. Najwięcej takich jaskiń znajduje się za Wyżnią Chochołowską Bramą niedaleko Leśniczówki Chochołowskiej, którą będziecie mijać na waszej trasie. Kiedy miniecie leśniczówkę, będzie to znak że zbliżacie się do Doliny Starorobociańskiej. Często można zobaczyć tam leżące kłody świeżo ściętych drzew, gdyż tak jak już wspomnieliśmy na terenie Doliny Chochołowskiej prowadzona jest gospodarka leśna i dozwolona jest wycinka drzew. Z tego miejsca pozostanie już tylko 15 minut drogi do Polany Trzydniówki, która jest ostatnią polaną przed wejściem na Polanę Chochołowską. Tutaj również możecie zastać pozostałości po wycince drzew, znajdziecie tu też miejsce na mały odpoczynek przy brzegu potoku. Na samą Polanę Chochołowską wprowadzi was ścieżka biegnąca wśród wysokich świerków. Po przekroczeniu mostku znajdziecie się na otwartej przestrzeni, będzie to świadczyło że dotarliście do celu waszej wędrówki, czyli Polany Chochołowskiej.

Kaplica św. Jana Chrzciciela

Na Polanie Chochołowskiej znajduje się jeszcze jedna dodatkowa atrakcja, która jest bardzo często pomijana. Jest to Kaplica św. Jana Chrzciciela, która znajduje się przy linii lasu w północnej części Polany Chochołowskiej. Kaplica ta wybudowana została w stylu góralskim z niemalowanych desek, pokryta jest czarnymi, drewnianymi gontami. Kaplicę tą zbudowano w 1958 roku dla górali, którzy wypasali owce na polanie. To właśnie przy tej kaplicy nakręcono sceny do znanego serialu “Janosik”. W roku 2003 przy kaplicy postawiono krzyż na pamiątkę odwiedzin papieża Jana Pawła II w 1983 roku. Od 24 czerwca do końca września o godzinie 13:00 w kaplicy odbywają się msze święte. Aby dojść do kaplicy musicie odbić od głównego szlaku na czarny szlak, który poprowadzi was pod samą kaplicę. Drogowskaz znajduje się tuż za drewnianymi chatkami zaraz za wejściem na polanę, więc na pewno go nie przegapicie. Zachęcamy was do zejścia na chwilę z głównego szlaku i zobaczenie jego miejsca na własne oczy, nic nie tracicie gdyż od kaplicy czarnym szlakiem dojdziecie dalej aż do schroniska.

Polana Chochołowska

Niezależnie czy odwiedzicie Kaplicę św. Jana Chrzciciela czy też podążycie dalej szlakiem w stronę schroniska wokół was roztaczać się będą wspaniałe widoki na całą Polanę Chochołowską. Mnogość kolorów, połączenie wysokich górskich szczytów porośniętych gęstym świerkowym lasem oraz trawiastych zboczy Polany Chochołowskiej robi niesamowite wrażenie. Wielu turystów decyduje się na przyjazd do Doliny Chochołowskiej na wiosnę. Jeżeli wybierzecie się na polanę na początku kwietnia będziecie świadkami niesamowitego spektaklu. Cała polana skąpana jest wtedy w krokusach i przybiera fioletowo – zieloną barwę. Jest to wtedy jedna z największych atrakcji regionu, która przyciąga corocznie morze turystów z całego świata. Po dotarciu do końca szlaku warto spędzić kilka dłuższych chwil na Polanie Chochołowskiej ciesząc się pięknymi widokami, słońcem i niepowtarzalnym klimatem. Przy końcu czarnego szlaku z kaplicy św. Jana Chrzciciela znajduje się miejsce z ławeczkami wręcz idealne na dłuższy odpoczynek. Poniżej zamieszczamy zdjęcie z miejsca odpoczynku oraz kilka fotek Polany Chochołowskiej:

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Ostatnim punktem na trasie, w którym zakończymy naszą wycieczkę jest Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Schronisko to jest czynne przez cały rok i oferuje turystom 121 miejsc noclegowych w pokojach mieszczących od 2 do 14 osób. W schronisku znajduje się świetlica, całoroczna przechowalnia nart, kuchnia i suszarnia ubrań. Pierwsze schronisko na Polanie Chochołowskiej powstało z inicjatywy Warszawskiego Klubu Narciarskiego w latach 1930 – 1932. Obecny budynek powstał w latach 1951 – 1953. W schronisku tym przebywał papież Jan Paweł II, pobyt ten został upamiętniony tablicą pamiątkową a także wytyczeniem szlaku papieskiego w Dolinie Jarząbczej. Jeżeli szukacie pieczątek GOT do potwierdzenia waszej wycieczki do Doliny Chochołowskiej to znajdziecie ją właśnie w schronisku. Schronisko jest stale oblegane przez turystów, dlatego jeżeli jesteście zainteresowani noclegiem zalecamy skontaktować się ze schroniskiem dużo wcześniej w celu rezerwacji miejsc. Na terenie schroniska funkcjonuje również restauracja, która słynie ze swojego “Deseru Chochołowskiego”. Podawane są tam domowe potrawy a specjalnością jest pstrąg z patelni oraz kotlet chochołowski. Próbowaliśmy, polecamy.

Po zakończeniu zwiedzania terenu schroniska przychodzi czas na zakończenie wycieczki. Powrót z Doliny Chochołowskiej realizujemy po własnych śladach. Polecamy skorzystanie z usług kolejki “Rakoń”, która przewiezie was z Polany Huciskiej na Siwą Polanę za niewielką opłatą. Dolinę Chochołowską możecie również wykorzystać jako szlak łącznikowy jeżeli planujecie dłuższą wycieczkę w wyższe partie Tatr. Z naszej strony polecamy tą wycieczkę. Wyprawa na Polanę Chochołowską sprawdzi się idealnie jako pomysł na wspólny rodzinny wypad z dziećmi, oraz dla zaprawionych “górołazów” na tzw. “wycieczkę odpoczynkową” po długich wysokogórskich trasach. Dziękujemy za waszą uwagę i pozdrawiamy serdecznie!


Chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku. Jesteśmy również dostępni na Instagramie oraz Twitterze.

Jeżeli spodobał się wam nasz artykuł, zachęcamy was do komentowania i dzielenia się naszym artykułem z waszymi znajomymi.

Zapraszamy was również do naszej grupy na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i zdjęciami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.