polana chochołowska
Tatry,  Tatry Zachodnie

Dolina Chochołowska. Opis szlaku z Siwej Polany, dojazd, parking, mapa wycieczki.

Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina w polskich Tatrach. Znajduje się ona na skraju polskich Tatr Zachodnich i zajmuje obszar 35 km². Dolina Chochołowska pokryta jest głównie lasami świerkowymi, szczyty i granie wokół doliny są bardziej trawiaste, co w okresie jesiennym sprawia, iż zaobserwować można eksplozję różnych kolorów od jaskrawoczerwonych, przez fiolet, oraz kolor żółty i ciemnozielony. Wiosną zakwitają tu masowo krokusy. W Dolinie Chochołowskiej odbywają się również rykowiska jeleni, żyją tu niedźwiedzie czy świstaki tatrzańskie. W tym wpisie umieściliśmy garść informacji, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę do Doliny Chochołowskiej. Znajdziecie tu wskazówki odnośnie dojazdu i parkingów, jakimi szlakami podążać aby dojść do doliny oraz szczegółową relację z wycieczki. Zapraszamy!

Szlaki do Doliny Chochołowskiej

Przez Dolinę Chochołowską prowadzi jeden szlak turystyczny, który zaprowadzi was prosto na Polanę Chochołowską. Dzięki licznym połączeniom z innymi szlakami polana ta jest świetnie skomunikowana z innymi partiami Tatr. Możecie między innymi dotrzeć z niej do Doliny Kościeliskiej, na szczyt Grzesia, na Rakoń czy na Trzydniowiański Wierch. Poniżej znajdziecie krótki opis trasy wycieczkowej:

Trasa na Polanę Chochołowską
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 15 km. Suma podejść: 416 m.

Jest to najłatwiejszy wariant trasy wycieczkowej, na którą możecie wybrać się o każdej porze roku wraz z całą rodziną. Szlak prowadzący na Polanę Chochołowską jest bardzo łatwy do pokonania, nie ma tu żadnych stromych podejść ani przeszkód terenowych. Na całej trasie marszu będziecie wędrować szeroką żwirową drogą, która zaprowadzi was prosto do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Na tą trasę śmiało możecie zabrać wózek dziecięcy, nadaje się też idealnie na wycieczkę rowerową. Czekają tu na was wspaniałe widoki, szum wody w potoku i wspaniała górska atmosfera. Szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlaku
Punkt startowySiwa Polana
Odległość do celuok. 7,6 km.
Długość całej trasyok. 15 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT21

Dojazd i parkingi do Doliny Chochołowskiej

Wycieczkę do Doliny Chochołowskiej rozpoczynamy na Siwej Polanie, która znajduje się we wsi Witów w gminie Kościelisko. Jeżeli spędzacie czas w Zakopanem, to na miejsce dojedziecie samochodem drogą 958 przez Kiry lub jeżeli nie chcecie poruszać się samochodem, możecie dojechać na miejsce busami, które regularnie kursują z Zakopanego. Siwa Polana leży w odległości około 10 km od Zakopanego, czas dojazdu na miejsce to około 15 minut w zależności od natężenia ruchu.

Jeżeli na miejsce wybieracie się swoim autem to na miejscu będziecie mieli kilka parkingów do wyboru. My sugerujemy skorzystanie z największego parkingu położonego tuż przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obsługa Parkingu Witów-Siwa Polana pobiera ok. 15 zł za cały dzień parkowania. Ceny na miejscu mogą się oczywiście różnić w zależności od natężenia ruchu turystycznego dlatego po dojechaniu na miejsce warto zapytać obsługę parkingu o aktualne ceny parkowania.

Ceny biletów wstępu

Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. Ceny biletów wstępu wynoszą 7 zł za bilet normalny oraz 3,50 zł za bilet ulgowy. Istnieje również możliwość zakupu biletu 7-dniowego oraz biletu dla grup zorganizowanych. Bilety wstępu można zakupić w kasie biletowej przy wejściu na szlak jak również przez Internet. Kupując bilet przez Internet należy go później okazać w formie elektronicznej na przykład na ekranie telefonu komórkowego w formie kodu QR. Aktualne ceny biletów wstępu znajdziecie na stronie TPN pod tym adresem: (link do cennika TPN – kliknij).

Siwa Polana

Wyruszamy z Siwej Polany

Początek wycieczki upłynie wam na spokojnym spacerze asfaltową drogą i podziwianiu Siwej Polany. Znajdziecie tu zagrodę, na której pasą się owce, bacówki, w których będziecie mogli kupić podhalańskie oscypki oraz miejsce pamięci z krzyżem z 1809 roku. Kiedy dotrzecie do linii drzew na horyzoncie, asfaltowa droga ustąpi miejsca drodze żwirowej, która będzie wam towarzyszyć już aż do samego końca wycieczki. Kolejnym etapem wycieczki przez Dolinę Chochołowską jest marsz wzdłuż Chochołowskiego Potoku w stronę Polany Huciskiej. Jeżeli myślicie że będzie to monotonna wędrówka, podczas której nie będzie się działo nic ciekawego to mamy dla was dobrą wiadomość. Na szlaku miniecie kilka ciekawych miejsc, które urozmaicą wam całą wycieczkę. Chochołowski Potok płynie bardzo blisko szlaku, będziecie mogli śmiało podejść i zanurzyć dłoń w lodowatej wodzie spływającej z gór. Ponadto jeżeli nie macie ochoty na długą wędrówkę zawsze możecie skorzystać z kursującej przez Dolinę Chochołowską kolejki turystycznej “Rakoń”. Jest to kolejka przewożąca turystów z Siwej Polany na Polanę Huciską. Kolejka “Rakoń” to stylizowany na kolej ciągnik spalinowy ciągnący dwa wagoniki z miejscami siedzącymi dla 50 osób. Za Polaną Huciską znajdziecie kolejną atrakcję czyli Niżnią Chochołowską Bramę, na której znajdziecie pomnik Powstania Chochołowskiego z 1846 roku. Nieco dalej znajdują się też źródła Chochołowskiego Potoku, które można oglądać wprost ze szlaku. Dzięki takiej ilości atrakcji wędrówka na pewno nie będzie monotonna, do tego czas umilać wam będą otaczające was wspaniałe krajobrazy.

Chochołowski Potok
Szlak do Doliny Chochołowskiej

Polana Trzydniówka

Po minięciu Niżnej Chochołowskiej bramy nadal będziecie wędrować wzdłuż Chochołowskiego Potoku w stronę Polany Trzydniówki. Na trasie wycieczki jeszcze kilkukrotnie będziecie mieli okazję zaobserwować w jaki sposób cały potok zasilany jest z okolicznych źródeł. Woda często wytryskuje wprost ze skał i wpada prosto do chochołowskiego potoku. Za Polaną Huciską w niewielkiej odległości od szlaku znajduje się też wiele jaskiń. Jedną z nich jest na przykład Dziura nad Potokiem, która ma długość około 150 metrów i w której wnętrzu znajduje się podziemne jezioro. Jaskinie te nie są dostępne dla turystów, są one eksplorowane i badane przez wprawionych grotołazów. Najwięcej takich jaskiń znajduje się za Wyżnią Chochołowską Bramą niedaleko Leśniczówki Chochołowskiej, którą będziecie mijać na waszej trasie. Kiedy miniecie leśniczówkę, będzie to znak że zbliżacie się do Doliny Starorobociańskiej. Często można zobaczyć tam leżące kłody świeżo ściętych drzew, gdyż tak jak już wspomnieliśmy na terenie Doliny Chochołowskiej prowadzona jest gospodarka leśna i dozwolona jest wycinka drzew. Z tego miejsca pozostanie już tylko 15 minut drogi do Polany Trzydniówki, która jest ostatnią polaną przed wejściem na Polanę Chochołowską. Tutaj również możecie zastać pozostałości po wycince drzew, znajdziecie tu też miejsce na mały odpoczynek przy brzegu potoku.

Polana Trzydniówka i trwająca wycinka drzew

Polana Chochołowska

Na samą Polanę Chochołowską wprowadzi was ścieżka biegnąca wśród wysokich świerków. Po przekroczeniu mostku znajdziecie się na otwartej przestrzeni, będzie to świadczyło że dotarliście do celu waszej wędrówki, czyli Polany Chochołowskiej. Mnogość kolorów, połączenie wysokich górskich szczytów porośniętych gęstym świerkowym lasem oraz trawiastych zboczy Polany Chochołowskiej robi niesamowite wrażenie. Wielu turystów decyduje się na przyjazd do Doliny Chochołowskiej na wiosnę. Jeżeli wybierzecie się na polanę na początku kwietnia będziecie świadkami niesamowitego spektaklu. Cała polana skąpana jest wtedy w krokusach i przybiera fioletowo – zieloną barwę. Jest to wtedy jedna z największych atrakcji regionu, która przyciąga corocznie morze turystów z całego świata. Po dotarciu do końca szlaku warto spędzić kilka dłuższych chwil na Polanie Chochołowskiej ciesząc się pięknymi widokami, słońcem i niepowtarzalnym klimatem. Przy końcu czarnego szlaku z kaplicy św. Jana Chrzciciela znajduje się miejsce z ławeczkami wręcz idealne na dłuższy odpoczynek.

Polana Chochołowska
Chałupy na Polanie Chochołowskiej

Kaplica św. Jana Chrzciciela

Na Polanie Chochołowskiej znajduje się dodatkowa atrakcja, która jest bardzo często pomijana przez turystów. Jest to Kaplica św. Jana Chrzciciela, która znajduje się przy linii lasu w północnej części Polany Chochołowskiej. Kaplica ta wybudowana została w stylu góralskim z niemalowanych desek, pokryta jest czarnymi, drewnianymi gontami. Kaplicę tą zbudowano w 1958 roku dla górali, którzy wypasali owce na polanie. To właśnie przy tej kaplicy nakręcono sceny do znanego serialu “Janosik”. W roku 2003 przy kaplicy postawiono krzyż na pamiątkę odwiedzin papieża Jana Pawła II w 1983 roku. Od 24 czerwca do końca września o godzinie 13:00 w kaplicy odbywają się msze święte. Aby dojść do kaplicy musicie odbić od głównego szlaku na czarny szlak, który poprowadzi was pod samą kaplicę. Drogowskaz znajduje się tuż za drewnianymi chatkami zaraz za wejściem na polanę, więc na pewno go nie przegapicie. Zachęcamy was do zejścia na chwilę z głównego szlaku i zobaczenie jego miejsca na własne oczy, nic nie tracicie gdyż od kaplicy czarnym szlakiem dojdziecie dalej aż do schroniska.

Szlak prowadzący do Kaplicy Jana Chrzciciela
Kaplica św. Jana Chrzciciela

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Ostatnim punktem na trasie, w którym zakończymy naszą wycieczkę jest Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Schronisko to jest czynne przez cały rok i oferuje turystom 121 miejsc noclegowych w pokojach mieszczących od 2 do 14 osób. W schronisku znajduje się świetlica, całoroczna przechowalnia nart, kuchnia i suszarnia ubrań. Pierwsze schronisko na Polanie Chochołowskiej powstało z inicjatywy Warszawskiego Klubu Narciarskiego w latach 1930 – 1932. Obecny budynek powstał w latach 1951 – 1953. W schronisku tym przebywał papież Jan Paweł II, pobyt ten został upamiętniony tablicą pamiątkową a także wytyczeniem szlaku papieskiego w Dolinie Jarząbczej. Jeżeli szukacie pieczątek GOT do potwierdzenia waszej wycieczki do Doliny Chochołowskiej to znajdziecie ją właśnie w schronisku. Schronisko jest stale oblegane przez turystów, dlatego jeżeli jesteście zainteresowani noclegiem zalecamy skontaktować się ze schroniskiem dużo wcześniej w celu rezerwacji miejsc. Na terenie schroniska funkcjonuje również restauracja, która słynie ze swojego “Deseru Chochołowskiego. Podawane są tam domowe potrawy a specjalnością jest pstrąg z patelni oraz kotlet chochołowski. Próbowaliśmy, polecamy. Powrót z Doliny Chochołowskiej realizujemy po własnych śladach. Polecamy skorzystanie z usług kolejki “Rakoń”, która przewiezie was z Polany Huciskiej na Siwą Polanę za niewielką opłatą. Dolinę Chochołowską możecie również wykorzystać jako szlak łącznikowy jeżeli planujecie dłuższą wycieczkę w wyższe partie Tatr.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jadwiga
Gość
Jadwiga
2 lat temu

wspaniała wyprawa.. pozdrawiam z Wałbrzycha