data-srcset

Dolina Chochołowska, jedna z najpiękniejszych dolin w polskich Tatrach. Opis szlaku na Polanę Chochołowską.

Jeżeli szukacie pomysłu na wycieczkę w rodzinnym gronie w Tatrach, która nie wymaga pokonywania kamienistych szlaków, to szlaki do Doliny Chochołowskiej powinny was zainteresować. Jest to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach znajdująca się na skraju Tatr Zachodnich. Słynie ona z kwitnących co roku krokusów i jest jedynym miejsce w Tatrach, do którego można wybrać się na spacer z psem czy wjechać rowerem.

Szlaki Doliny Chochołowskiej

Dolina ChochołowskaSiwa Polana
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 6,3 km.
Czas przejściaokoło 2 godziny
Trudność szlakuBardzo łatwy
Punkty GOT10

Jest to główny szlak prowadzący na Polanę Chochołowską, prowadzący do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Wejście na szlak znajduje się na Siwej Polanie. Są tam kramy, w których możecie zakupić oscypki i inne regionalne sery oraz pamiątki, budka z biletami wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz postój dorożek i kolejki turystycznej Rakoń.

Droga asfaltowa na początku szlaku
Wypas owiec na Siwej Polanie

Po około 40 minutach wędrówki docieramy do Polany Huciskiej i w tym miejscu kończy się droga asfaltowa. Do tego miejsca dociera również kolejka turystyczna Rakoń. Na Polanie Huciskiej znajdują się toalety i ławeczki, na których można odpocząć. Dalsza część szlaku prowadzi drogą szutrową w głąb doliny.

Droga szutrowa do Doliny Chochołowskiej
Chochołowski Potok

W tym miejscu szlak zaczyna się nieznacznie wznosić na wysokości Polany Dudowej. Możecie podziwiać tutaj Źródła Chochołowskie, z których wypływa woda zasilająca Potok Chochołowski. Początek bierze tu również Ścieżka pod Reglami, która prowadzi aż do Polany Kalatówki i dalej do Kuźnic.

Dalsza część zielonego szlaku do Doliny Chochołowskiej
Źródła Chochołowskie

Następnie docieramy do krzyżówki szlaków w Dolinie Starorobociańskiej, od której odchodzą szlaki czarny i żółty, prowadzące na Halę Ornak oraz na Siwą Przełęcz. My wędrujemy dalej zielonym szlakiem na Polanę Trzydniówkową, od której odchodzi szlak czerwony, którym można dotrzeć na Trzydniowiański Wierch. Droga w tym miejscu staje się niemal płaska, a nawet przez pewien czas kieruje się lekko w dół. Po chwili widzimy pierwsze szałasy stojące na skraju rozciągającej się u stóp Bobrowca rozległej Polany Chochołowskiej.

Wejście na Polane Chochołowską
Polana Chochołowska

Z polany roztacza się piękna panorama na otoczenie Doliny Chochołowskiej i okoliczne szczyty: Kominiarski Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec, Rakoń, Bobrowiec z Chochołowskimi Mnichami. Z Polany Chochołowskiej w 10 min lekko wznoszącą się drogą docieramy do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, gdzie kończy się wędrówka.


Dodatkowe informacje


Parking:

Samochód możecie zostawić na jednym z parkingów przy Siwej Polanie.

Porada: im dalej pojedziecie tym koszt parkingu jest MNIEJSZY! Na początkowych parkingach ceny wynoszą około 20-25 zł, gdy na końcowych parkingach 10 zł.

Parking “U Asi”

Parking “Pod Lasem”

Parking “Witów”


Bilety wstępu:

  • Bilet normalny – 6 zł
  • Bilet ulgowy – 3 zł
  • Bilet 7-dniowy normalny – 30 zł
  • Bilet 7-dniowy ulgowy – 15 zł
  • Bilet grupowy normalny (do 10 osób) – 54 zł
  • Bilet grupowy ulgowy (do 10 osób) – 27 zł

Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj: https://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka

Bilety możecie również zakupić on-line tutaj: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety


Galeria zdjęć


Zapraszamy również do zapoznania się z naszym artykułem na temat ciekawego miejsca na Polanie Chochołowskiej jakim jest Kaplica św. Jana Chrzciciela.

Link do artykułu znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.