Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk
Pomorskie,  Trójmiasto

Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk – godziny otwarcia, ceny biletów.

Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk to szalenie ciekawe miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć podczas pobytu w Gdańsku. Muzeum to jest filią Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i zostało założone przez historyków entuzjastów i miłośników historii Gdańska. Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk to miejsce, w którym zobaczycie unikatowe pamiątki, przedmioty i artefakty pochodzące z dawnych zakładów przemysłowych i produkcyjnych Wolnego Miasta Gdańsk. Podczas zwiedzania zapoznacie się tu z bogatą historią dawnego Wolnego Miasta Gdańsk oraz będziecie mogli wziąć udział w ciekawych lekcjach historycznych. W tym artykule przygotowaliśmy dla was zbiór informacji, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę do Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk. Zapraszamy!

Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk – dojazd

Muzeum Historyczne Wolne Miasto Gdańsk znajduje się w dzielnicy Główne Miasto przy ul. Długi Targ w Gdańsku. Do Głównego Miasta w Gdańsku można dojechać lokalną komunikacją miejską oraz samochodem. Zacznijmy od opcji dojazdu do muzeum gdańską komunikacją miejską: Aby dotrzeć na Główne Miasto w Gdańsku my wysiadaliśmy na przystanku “Podwale Grodzkie” przy Dworcu Głównym PKP. Spod Dworca Głównego PKP w stronę Głównego Miasta ruszyliśmy już pieszo przechodząc przez Targ Węglowy. Do Dworca Głównego w Gdańsku dojeżdżają też pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej SKM, które kursują między Gdańskiem, Gdynią oraz Sopotem. Rozkłady jazdy autobusów, tramwajów oraz kolei SKM w Gdańsku bez problemu znajdziecie w Internecie. Po dojechaniu komunikacją miejską na Dworzec Główny w Gdańsku od muzeum będzie dzieliło was około 15-20 minut marszu. Naszym zdaniem nie ma sensu wybierać się na Główne Miasto samochodem, gdyż ceny za parkingi w centrum Gdańska są bardzo wysokie. Lepszą alternatywą jest poruszanie się po Trójmieście komunikacją miejską. Dla osób, które wolą jednak wybrać się do muzeum samochodem poniżej zostawiamy linki z zaznaczonymi parkingami w okolicy Głównego Miasta w Gdańsku:

Muzeum Wolne Miasto Gdańsk – ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie Muzeum Historycznego Wolnego Miasta Gdańsk jest płatne. Bilety kupuje się na miejscu w kasie biletowej. Nie ma możliwości zakupienia biletów online. W cenie biletów podczas zwiedzania otrzymacie przewodnik, który dostępny jest w kilku językach. Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk można zwiedzać przez cały rok. Ceny biletów wstępu do Muzeum Historycznego Wolnego Miasta Gdańsk na rok 2023 oraz szczegółowe godziny otwarcia znajdziecie poniżej:

Muzeum Historyczne Wolne Miasto Gdańsk – ceny biletów wstępu (2023)

Osoby dorosłe – 8,00 zł
Dzieci i młodzież – 5,00 zł

Muzeum Historyczne Wolne Miasto Gdańsk – godziny otwarcia

Sezon letni: od 12:00 do 18:00
Sezon zimowy: od 12:00 do 17:00

Gdzie szukać wejścia do Muzeum Wolne Miast Gdańsk

Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk znajduje się przy ulicy Długi Targ na Głównym Mieście w Gdańsku. Główne Miasto to reprezentacyjna część dzielnicy Śródmieście w Gdańsku, która każdego roku odwiedzana jest przez tłumy turystów. To właśnie na Głównym Mieście znajdują się takie atrakcje jak Fontanna Neptuna, Zielony Most czy gdański żuraw wodny. Aby wejść do Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk musicie najpierw dotrzeć pod Zieloną Bramę: najstarszą bramę wodną w Gdańsku, która zlokalizowana jest na końcu ulicy Długi Targ. Kiedy dojdziecie do czterech wrót Zielonej Bramy nie przechodźcie na ich drugą stronę tylko przed bramą obróćcie się w prawo. Przy jednym z filarów powinniście zobaczyć niewielki czerwony szyld z białą strzałką. Na szyldzie tym będzie widoczny napis: “Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk”. Wejście do muzeum znajduje się pomiędzy filarami, między które kierować was będzie strzałka z szyldu. My miejsce to odnaleźliśmy przypadkiem gdy szukaliśmy wejścia do znajdującego się tuż obok Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wchodzimy zatem do wnętrza muzeum i rozpoczynamy zwiedzanie jego arcyciekawych zbiorów.

Zwiedzanie Muzeum Wolnego Miasta Gdańsk

Po wejściu do wnętrza Muzeum Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańsk kierujemy się od razu do kasy biletowej. Za kasę biletową robi tutaj niewielki kontuar, za którym siedzi przemiły Pan z obsługi muzeum. Kupujemy bilety w cenie 8 zł za sztukę, dostajemy papierowy przewodnik do ręki i miły Pan kieruje nas na początek trasy zwiedzania. Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się na pierwszym piętrze, na które wchodzi się po drewnianych kręconych schodach. Wystawa, którą będziecie zwiedzać w Muzeum Historycznym Wolnego Miasta Gdańsk ukazuje życie miasta i ludzi, którzy zamieszkiwali Gdańsk w okresie międzywojennym. Wśród licznych eksponatów na półkach znajdziecie dawną porcelanę, gazety, przewodniki turystyczne, plakaty, dokumenty i wiele elementów wyposażenia z czasów istnienia Wolnego Miasta Gdańsk. Dodatkiem do ekspozycji na wystawach jest możliwość obejrzenia starych filmów dokumentalnych oraz fotografii z okresu międzywojennego Gdańska. Jedno z pomieszczeń muzeum zostało nawet przekształcone w przedwojenny kantor kupiecki, obok którego odtworzone zostało wnętrze dawnego mieszkania gdańskiego z pełnym wyposażeniem.

Muzeum Historyczne Wolne Miasto Gdańsk zostało otwarte w czerwcu 2009 roku i od tamtej pory zgromadziło imponującą kolekcję eksponatów. Nam podczas zwiedzania najbardziej podobał się pokój, w którym znajdowały się liczne puszki po żywności i elementy wyposażenia dawnego sklepu Wolnego Miasta Gdańsk. Wiele z tych sprzętów widzieliśmy na półkach naszych babć, była to więc fantastyczna podróż w przeszłość do czasów naszego dzieciństwa. W Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk znajdziecie też ogromną kolekcję prywatnych zdjęć z czasów przedwojennego Gdańska oraz stare gazety opisami wydarzeń z tamtych lat. Cała przygoda jest naprawdę fascynująca – jakbyśmy wsiedli do wehikułu czasu i przenieśli się na początek XX wieku. Po zwiedzaniu ekspozycji przy wychodzeniu z muzeum Pan z obsługi zatrzyma was jeszcze na chwilkę i pokaże wam swoje prywatne zdjęcia i pocztówki. Usłyszycie też ciekawych historii na temat miasta i kilka wskazówek co jeszcze warto zobaczyć w Gdańsku. Jeżeli jesteście pasjonatami historii i lubicie słuchać dobrych historii to będąc w Gdańsku koniecznie odwiedźcie Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze