Dolnośląskie,  Karkonosze,  Sudety

Krucze Skały w Karpaczu – punkt widokowy na Kruczych Skałach. Jak dotrzeć, szlaki, zwiedzanie.

Krucze Skały w Karpaczu to świetne miejsce na lekki rodzinny spacer i wspólny piknik w Karkonoszach. Krucze Skały to wychodnia skalna w postaci wysokich na 25 metrów filarów, które znajdują się na zboczach Kruczej Kopy w Dolinie Płomnicy w Karpaczu. Krucze Skały w Karpaczu to miejsce, w którym można wypocząć w otoczeniu przepięknych widoków na całe Karkonosze. Na Krucze Skały w Karpaczu prowadzą ultra łatwe ścieżki turystyczne, które nie wymagają żadnego przygotowania kondycyjnego i na które spokojnie można wybrać się nawet z małymi dziećmi. Wycieczka na Krucze Skały w Karpaczu to również okazja do poznania wielu ciekawostek na temat karkonoskiej przyrody. W tym artykule dowiecie się dlaczego warto wybrać się na rodzinną wycieczkę na Krucze Skały w Karpaczu. Znajdziecie tu też przydatne wskazówki, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę na Krucze Skały. Zapraszamy!

Krucze Skały w Karpaczu – dojazd i parkingi

Krucze Skały w Karpaczu zlokalizowane są nieopodal skrzyżowania ulic Skalnej i Obrońców Pokoju we wschodniej części miasta. Do Kruczych Skał w Karpaczu możecie dojechać własnym autem, autobusem miejskim KarpaczBus lub wybrać się tam piechotą. Wybierając się na Krucze Skały własnym samochodem będziecie mogli na czas wycieczki zaparkować wasz pojazd na jednym z płatnych parkingów w centrum Karpacza lub na poboczu ulicy Skalnej. Jeżeli nie chcecie ruszać auta spod pensjonatu to warto rozważyć skorzystanie z autobusu miejskiego KarpaczBus. KarpaczBus zatrzymuje się na przystanku Karpacz Osiedle Skalne nieopodal wejścia na Krucze Skały. Dokładną lokalizację przystanków, na których zatrzymuje się KarpaczBus oraz rozkład jazdy znajdziecie tutaj: Przystanki autobusowe KarpaczBusa. My osobiście polecamy wam wybrać się na Krucze Skały w Karpaczu piechotą. Jest to najlepsza opcja aby zwiedzić nie tylko Krucze Skały ale też cały Karpacz i przy okazji oszczędzić trochę pieniędzy na płatnym parkowaniu. Poniżej dla osób, które chcą ruszyć na Krucze Skały w Karpaczu samochodem zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów w bezpośredniej okolicy atrakcji:

Krucze Skały Karpacz – szlaki

Wycieczka na Krucze Skały to świetna propozycja na króciutki spacer dla całej rodziny. Trasa na Krucze Skały w Karpaczu prowadzi nieoznakowaną ścieżką edukacyjną, która rozpoczyna się przy ul. Skalnej w Karpaczu. Ścieżka prowadząca przez Krucze Skały podzielona jest na dwie części – część dolną, gdzie zwiedza się podstawę Kruczych Skał oraz część górną gdzie zlokalizowane są tarasy widokowe. Dolna część Kruczych Skał świetnie sprawdzi się na ultralekki spacer dla całej rodziny. Jeżeli interesuje was również zwiedzanie tarasów widokowych to tutaj czeka was pokonanie dość stromego podejścia nieoznakowaną ścieżką po stromym zboczu Kruczej Kopy i małe poszukiwania wychodni skalnych z tarasami widokowymi. Bardziej szczegółowy opis trasy zwiedzania Kruczych Skał w Karpaczu znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlaku
Punkt startowyKarpacz, ul. Skalna
Odległość do celuok. 400 metrów
Długość całej trasyok. 800 metrów
Czas przejściaok. 30 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT2

Krucze Skały Karpacz – wejście

Wycieczkę na Krucze Skały w Karpaczu rozpoczynamy przy skrzyżowaniu ulic Skalnej i Obrońców Pokoju. To właśnie przy tym skrzyżowaniu w Karpaczu swój początek ma specjalnie przygotowana ścieżka edukacyjna, która pozwoli wam w łatwy i przyjemny sposób zwiedzić tą wspaniałą atrakcję. Wejście na ścieżkę na Krucze Skały znajduje się zaraz za mostem nad potokiem Płomnica tuż obok sklepów Groszek i Żabka. Rozpoznacie je po ustawionej przy asfaltowej drodze dużej, zielonej tablicy informacyjnej z nazwą “Krucze Skały”. Po wejściu na ścieżkę edukacyjną czeka was około 400-metrowy spacer wzdłuż potoku Płomnica w towarzystwie wysokich skalnych ścian i skalnych filarów. Ścieżka spod skrzyżowania ulic Skalnej i Obrońców Pokoju to nie jedyne wejście na Krucze Skały w Karpaczu. Drugie wejście zlokalizowane jest od strony ulicy Jana Metejki. Jest to dobra opcja na rozpoczęcie wycieczki na Krucze Skały dla osób, które mają kwaterkę we wschodniej części miasta. Wchodząc na Krucze Skały od strony ulicy Jana Matejki ścieżka przeprowadzi was najpierw w dół stromym zboczem Kruczej Kopy. Następnie przejdziecie przez polanę przy Kruczych Skałach gdzie znajduje się infrastruktura biwakowa i tablice edukacyjne dla najmłodszych. Po króciutkiej chwili nad linią drzew zobaczycie wysokie filary skalne i rozpoczniecie zwiedzanie Kruczych Skał w Karpaczu.

Krucze Skały w Karpaczu – zwiedzanie

Po zwiedzaniu polany pod Kruczymi Skałami docieramy leśną ścieżką pod dolne partie Kruczych Skał w Karpaczu. Podczas zwiedzania dolnych partii Kruczych Skał czeka was łagodny spacer wydeptaną przez turystów ścieżką edukacyjną, która biegnie tuż przy skalnych ścianach Kruczych Skał. Zwiedzając dolne partie Kruczych Skał przez cały czas będzie towarzyszył wam też szum wody płynącej w potoku Płomnica. Tutaj też natkniecie się też na dwie jaskinie o długości 8 metrów, z których niegdyś wydobywano kamienie szlachetne oraz specjalną glinkę. W dolnej części Kruczych Skał znajdziecie wiele miejsc, przy których warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z wycieczki. Przy Kruczych Skałach jest też sporo zakamarków gdzie będzie okazja na chwilę relaksu i odpoczynku w otoczeniu skalnych filarów. Wybierając się na Krucze Skały z dziećmi pamiętajcie że tutejsze ścieżki nie są zbyt dobrze przystosowane do poruszania się po nich z wózkiem dziecięcym. Na trasie zwiedzania z ziemi wystaje sporo korzeni i kamieni przez co pchanie wózka jest tu po prostu niewygodne. Dlatego też jeżeli chcecie wybrać się na Krucze Skały w Karpaczu i macie bardzo małe dzieci, które jeszcze nie chodzą samodzielnie dużo lepszą alternatywą od wózka dziecięcego będzie zabranie ze sobą chusty do noszenia niemowląt lub specjalnego nosidełka.

Krucze Skały w Karpaczu – punkty widokowe

Największą atrakcją na Kruczych Skałach w Karpaczu są znajdujące się na ich szczycie wysunięte punkty widokowe. Krucze Skały w Karpaczu posiadają aż dwa punkty widokowe, z których można oglądać wspaniałą panoramę Karkonoszy. Na punkty widokowe na Kruczych Skałach nie prowadzi żaden oznakowany szlak ani ścieżka, dlatego też mamy dla was kilka wskazówek jak bezpiecznie możecie na nie dotrzeć z dolnej ścieżki edukacyjnej. Po zwiedzaniu dolnej części Kruczych Skał najlepiej wrócić na skrzyżowanie ulic Skalnej i Obrońców Pokoju i skręcić w stronę sklepu Żabka i Groszek. Następnie po dotarciu do sklepów wystarczy wejść na ich “tyły”. Tam między drzewami zauważycie ledwo widoczną ścieżkę, która prowadzi w górę stromego zbocza Kruczej Kopy. Podczas podchodzenia zboczem Kruczej Kopy po waszej prawej stronie wypatrujcie otwartej przestrzeni między drzewami i drewnianej ławeczki. W ten sposób odnajdziecie pierwszy punkt widokowy na Kruczych Skałach. Drugi punkt widokowy znajduje się jakieś 200 metrów dalej. Zlokalizowany jest ona na jednym ze skalnych filarów i otoczony jest metalową barierką. Na drugim punkcie widokowym na Kruczych Skałach zamontowano metalową tablicę z opisem widocznych z Kruczych Skał szczytów Karkonoszy. Warto też wspomnieć że Krucze Skały są miejscem chętnie odwiedzanym przez osoby uprawiające wspinaczkę skałkową. Wytyczono tu liczne drogi wspinaczkowe o różnym stopniu trudności, które obejmują aż trzy fragmenty wschodnich ścian Kruczych Skał w Karpaczu.

Krucze Skałyto naszym zdaniem obowiązkowa atrakcja, którą koniecznie trzeba odwiedzić w Karpaczu. Wycieczka na Krucze Skały jest krótka, nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku, pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami na Karkonosze i przede wszystkim panującą tu spokojną, relaksującą atmosferą. Krucze Skały w Karpaczu doskonale sprawdzą się jako miejsce na relaksujący spacer czy jako cel wycieczki w góry dla rodzin z dziećmi, które szukają alternatywy dla wyprawy w wyższe partie Karkonoszy. Po zwiedzaniu Kruczych Skał w Karpaczu na pewno będziecie mieli jeszcze sporo sił, które warto spożytkować na zwiedzanie innych ciekawych atrakcji w Karpaczu. Pełną listę atrakcji, które warto zobaczyć tak w najbliższej okolicy Kruczych Skał jak i na terenie miasta Karpacz znajdziecie w tym artykule: Karpacz: atrakcje. Co warto zobaczyć w Karpaczu?


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze