Góry Kamienne,  Sudety

Zadzierna i Jezioro Bukówka z Paprotek. Brama Lubawska, Góry Kamienne.

Zadzierna to najwyższy szczyt Bramy Lubawskiej o wysokości 724 m. n.p.m. położony w Sudetach Środkowych nad pięknym jeziorem Bukówka. Wycieczka na Zadzierną w Sudetach w połączeniu z wypoczynkiem nad jeziorem Bukówka w Paprotkach to propozycja na krótki, rekreacyjny wypad w góry dla każdego. Zadzierna jak sama nazwa wskazuje potrafi na podejściu dać nieco w kości, jednak nagrodą za cały włożony w nią wysiłek będzie możliwość oglądania z jej szczytu zapierających dech w piersiach widoków na jezioro Bukówka oraz Góry Kamienne i Bramę Lubawską. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Zadzierną z wsi Paprotki wraz ze wskazówkami, które pomogą wam zaplanować wasz wypad na najwyższy szczyt Bramy Lubawskiej. Zapraszamy!

Zadzierna z Paprotek – dojazd i parkingi

Wycieczkę na Zadzierną polecamy wam rozpocząć z wsi Paprotki. Paprotki to niewielka wieś położona w woj. dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim. Do Paprotek najłatwiej jest dojechać własnym autem od strony Wałbrzycha i Kamiennej Góry. Czas dojazdu samochodem z Wałbrzycha do wsi Paprotki wynosi około 45 minut. Jeżeli na wycieczkę na Zadzierną nie możecie wybrać się własnym samochodem to istnieje też możliwość dojechania do Paprotek autobusem. Autobusy do Paprotek oraz do leżącej tuż obok wsi Bukówka kursują z miasta Kamienna Góra. Rozkład jazdy autobusów pod Zadzierną do Bukówki oraz do Paprotek bez trudu znajdziecie w Internecie. Dla tych z was, którzy na Zadzierną chcą wybrać się własnym autem poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją miejsc parkingowych w Paprotkach oraz w Bukówce:

Zadzierna – szlaki na szczyt

Zadzierna z Paprotek to jedna z najkrótszych opcji wycieczki na ten szczyt. Wędrówkę na Zadzierną rozpoczynamy nieopodal pensjonatu Stanica pod Zadzierną gdzie wchodzimy na czerwono-zielony szlak turystyczny. Szlak ten przeprowadzi was przez pola uprawne pod Paprotkami serpentynową ścieżką w górę łagodnego zbocza. Po dotarciu do linii lasu szlak na Zadzierną zacznie ostro wspinać się do góry. Strome podejście ciągnie się tu przez około 100 metrów aż do skrzyżowania szlaków pod Zadzierną. Na skrzyżowaniu pod Zadzierną należy kontynuować marsz za czerwonym szlakiem. Tutaj też rozpoczyna się ponad 500-metrowa wspinaczka po zboczu Zadziernej na sam jej szczyt. Bardziej szczegółowy opis wycieczki na Zadzierną z Paprotek znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPaprotki – przystanek
Odległość do celuok. 1,50 km.
Długość całej trasyok. 3,0 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT5

Zadzierna – startujemy z Paprotek

Wycieczka na Zadzierną z Paprotek to świetna propozycja na krótki wypad w góry dla całej rodziny. Przygodę ze zwiedzaniem Bramy Lubawskiej i zdobywaniem szczytu Zadzierna polecamy wam rozpocząć w okresie letnim. Dlaczego właśnie latem? Ano dlatego że wtedy będziecie mogli liczyć na oglądanie przepięknych krajobrazów podczas wycieczki. Zapytacie pewnie co to jest w ogóle ta cała Brama Lubawska? Brama Lubawska to jedna z trzech kotlin górskich, która wchodzi w skład Kotliny Kamiennogórskiej. Dlaczego jest ona tak wyjątkowa i atrakcyjna turystycznie? Otóż Brama Lubawska ze wszystkich stron otoczona jest górami: od zachodu Grzbietem Lasockim, od północnego zachodu Rudawami Janowickimi, od wschodu Górami Kamiennymi a od północy Obniżeniem Kamiennej Góry. Wybierając się na Zadzierną od strony wsi Paprotki będziecie mieli okazję przejść przez ogromną łąkę, na której latem zakwitają tysiące kolorowych polnych kwiatów. Po drugiej stronie łąki pod wsią Paprotki rozpościera się piękny widok na szczyt Zadziernej i okoliczną atrakcję turystyczną: zalew Bukówka. My osobiście do Paprotek dotarliśmy pieszo z Bukowca gdyż przez wieś przechodzi czerwony szlak turystyczny, który jest odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego z Rudaw Janowickich do Gór Kamiennych.

Zalew Bukówka w Paprotkach

Będąc już w Paprotkach, zanim udacie się na Zadzierną polecamy wam wybrać się na spacer brzegiem przepięknego zalewu Bukówka. Zalew Bukówka to wodny zbiornik zaporowy, który powstał na rzece Bóbr w latach 1903 – 1907 i jest obecnie wielką lokalną atrakcją turystyczną. Wybierając się nad zalew Bukówka z Paprotek będziecie mieli okazję przespacerować się jego brzegiem specjalnie przygotowaną do tego celu żwirową ścieżką. Ścieżka ta biegnie od wsi Paprotki aż do zapory wodnej, która została wzniesiona w miejscowości Bukówka. Cała trasa z Paprotek do Bukówki brzegiem jeziora ma długość ponad jednego kilometra. Nad zalewem Bukówka powstało też mnóstwo dzikich plaż wypoczynkowych, na których można się rozbić i zrelaksować na jego brzegu. Dla zapalonych piechurów istnieje też opcja obejścia całego zalewu Bukówka dookoła. Spacer wokół zalewu Bukówka polecamy wam rozpocząć w Paprotkach a następnie po dotarciu do Bukówki ruszyć brzegiem zalewu niebieskim szlakiem turystycznym. Szlak ten zaprowadzi was w okolice wsi Szczepanów. Tam ścieżka zawija wokół jeziora Bukówka i prowadzi z powrotem do Paprotek przez Miszkowice. Cała trasa wokół zalewu Bukówka liczy sobie około dziewięć kilometrów i można ją pokonać w około dwie godziny.

Zadzierna (724 m. n.p.m) – Brama Lubawska

Po spacerze wokół zalewu Bukówka pora wrócić na czerwony szlak w Paprotkach i rozpocząć podejście na Zadzierną. Po minięciu zabudowań gospodarczych czerwony szlak turystyczny wyprowadzi was z terenu wsi na wąską ścieżkę, która biegnie między tutejszymi polami uprawnymi. Po minięciu zabudowań gospodarczy ścieżka będzie wspinać się tu powoli szerokimi zakosami co pozwali wam uniknąć przechodzenia przez czyjeś pole i niszczenia rosnących tu upraw. Odcinek szlaku przez pola pod Zadzierną ma jakieś 700 metrów długości a po jego pokonaniu szlak wprowadzi was do lasu między wysokie drzewa porastające całe zbocze Zadziernej. Podczas naszej wycieczki w lesie wokół Zadziernej trwała akurat wycinka drzew i duża część szlaku była rozjeżdżona przez maszyny drwali. Tutejsze nadleśnictwo ma jednak w zwyczaju sprzątać po sobie szlaki turystyczne, także podczas waszej wycieczki nie powinniście natknąć się na ten problem. Krajobraz na początkowym odcinku szlaku przez las niestety nie zachwycał jednak wraz ze wzrostem wysokości było już coraz ciekawiej.

W tym miejscu mamy dla was małe ostrzeżenie – ostatnie 800 metrów podejścia na Zadzierną jest wyjątkowo strome. My w trakcie wspinaczki na Zadzierną zrobiliśmy sobie aż dwa przystanki regeneracyjne z uwagi na panujący tego dnia upał. Na szczyt Zadziernej dotarliśmy zatem po jakichś 45 minutach marszu z Paprotek. Ku naszej uldze cały szczyt porośnięty jest wysokimi i gęstymi drzewami, których korony dały nam wytchnienie od palącego letniego słońca. Na szczycie Zadziernej odnajdujemy drewniane ławeczki oraz tablicę informacyjną, z której dowiecie się jakie atrakcje i miejsca warto zobaczyć na Zadziernej jak i w jej najbliższej okolicy. Najciekawszym punktem, który obowiązkowo musicie zwiedzić po wejściu na Zadzierną jest punkt widokowy ulokowany na czubku Zadziernych Skał. Skały te mają swoje unikatowe nazwy jak: Pomurki, Nos, Dziupla, Bulwa czy Palec i co ciekawe służą one nie tylko turystom jako wysunięty punkt widokowy ale też jako świetne miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej. Na ścianie Zadziernej od strony Bukówki wytyczono aż dziewięć dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Jeżeli jesteście więc pasjonatami wspinaczki skałkowej to Zadzierna powinna was zainteresować.

Zadzierna – punkt widokowy

Pora zatem na kulminacyjny punkt wycieczki na Zadzierną czyli tutejszy punkt widokowy. Po zwiedzaniu kopuły szczytu i odpoczynku na jednej z ławeczek podchodzimy ścieżką kilka metrów w górę na wychodnię skalną. Wychodnia ta otoczona jest starymi, metalowymi barierkami które czasy świetności mają już niestety dawno za sobą. Wchodząc na punkt widokowy na Zadziernej zachowajcie zatem szczególną ostrożność. Bo wejściu na najwyższą skałkę naszym oczom ukazuje się fenomenalna panorama zalewu Bukówka oraz całej Bramy Lubawskiej. Widok ze szczytu Zadziernej jest wręcz oszałamiająco piękny. Od strony południowo-zachodniej świetnie będzie widać czeskie Karkonosze. Patrząc w dół zobaczycie majestatyczny zalew Bukówka wraz z całą trasą spacerową wokół zalewu wraz z zaporą na jeziorze. Patrząc na północny zachód zobaczycie piętrzące się na horyzoncie Rudawy Janowickie. Naprawdę jest tutaj co pooglądać i to właśnie dla tych widoków warto wybrać się na wycieczkę na Zadzierną w Bramie Lubawskiej. Po zwiedzaniu punktu widokowego możecie wrócić po własnych śladach do Paprotek i odpocząć nad zalewem Bukówka na rodzinnym biwaku. A jeżeli chcielibyście pozwiedzać jeszcze jakieś ciekawe miejsca w okolicy to polecamy wam wybrać się na zwiedzanie miasta Lubawka lub ruszyć na podbijanie szlaków i szczytów w Rudawach Janowickich.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze