Park Zdrojowy Kudowa-Zdrój
Dolnośląskie

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój. Pijalnia Wód Mineralnych. Ciekawa atrakcja turystyczna na Dolnym Śląsku.

W Kudowie-Zdrój znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych, które świetnie wypełnią wam czas pomiędzy górskimi wędrówkami. Jedną z takich atrakcji jest znajdujący się w centrum miasta Kudowa-Zdrój zabytkowy park zdrojowy. Został on założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł wód mineralnych u podnóża Góry Parkowej. W parku tym znajduje się wiele interesujących miejsc i atrakcji turystycznych, które każdego roku przyciągają mnóstwo kuracjuszy i turystów z całej Polski. W tym artykule podpowiemy wam co warto zobaczyć na terenie parku zdrojowego w Kudowie-Zdrój, jaka jest jego historia oraz jakie właściwości ma wydobywana tam lecznicza woda mineralna. Zapraszamy!

Park Zdrojowy Kudowa-Zdrój

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój został założony pod koniec XVIII wieku przez barona von Stillfrieda i został zaprojektowany na wzór ogrodów angielskich. Dla osób korzystających w tamtym okresie z powstałego tu uzdrowiska zbudowano w 1772 roku Dom Gościnny “Zameczek“, który w obecnych czasach został przekształcony w sanatorium. Najbardziej reprezentacyjną częścią całego kompleksu jest park centralny. Znajdują się tu najważniejsze obiekty architektoniczne jak “Sanatorium Zameczek” “Sanatorium Polonia”, muszla koncertowa, podświetlana fontanna czy dawna hala spacerowa czyli otwarta konstrukcja żeliwna, zwana dziś “Teatrem pod Blachą”. Park zdrojowy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Kudowie oraz jedna z największych atrakcji w mieście. Oprócz wymienionych powyżej miejsc na terenie parku znajduje się wiele innych ciekawostek, które zasługują na wzmiankę. Listę najciekawszych miejsc prezentujemy w dalszej części wpisu a poniżej rzut oka na Sanatorium “Zameczek” i plac centralny parku zdrojowego.

Wejście do Parku Zdrojowego
Dom gościnny “Zameczek”

Pijalnia Wód Mineralnych

Jednym z najciekawszych budynków, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w parku zdrojowym w Kudowie-Zdroju jest Pijalnia Wód Mineralnych. Jest to największa pijalnia wód mineralnych na Dolnym Śląsku. Budynek ten ma kształt półkolisty i posiada ogromne okna, dzięki czemu wnętrze jest zawsze świetnie nasłonecznione. Wnętrze pijalni ozdabiają liczne malunki węgierskiego malarza Arpaga v. Molnara. W pijalni możecie spróbować dwóch rodzajów wody leczniczej – Śniadecki oraz Marchlewski. Wejście na teren pijalni jest bezpłatne, ale aby napić się wody leczniczej należy uiścić symboliczną opłatę. Opłatę tą w wysokości 1,50 zł uiszcza się za wejście do źródełka. Po wejściu możecie pić ile tylko dusza zapragnie. Wodę można spożywać z własnego naczynia.

Park Zdrojowy Kudowa-Zdrój
Budynek Pijalni Wód Mineralnych

Jeżeli nie wzięliście ze sobą nic takiego to nic straconego, na miejscu można kupić papierowe kubeczki lub specjalną “Pijałkę” – ceramiczny kubek do picia wody mineralnej, używany zwłaszcza w uzdrowiskach. Może mieć on różne kształty a jego nieodłącznym elementem jest ceramiczna rurka, przez którą pije się wodę leczniczą. Oprócz źródła mineralnej wody leczniczej, w budynku znajduje się również sala koncertowa, kawiarnia oraz sklepy z pamiątkami. Pijania Wód Mineralnych czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-19:00 a w weekendy w godz. 9:00-19:00.

Wnętrze Pijalni Wód Mineralnych

Jak już wspomnieliśmy w Pijalni Wód Mineralnych możecie napić się dwóch rodzajów wody leczniczej – Śniadecki oraz Marchlewski. Przedstawimy wam teraz krótką charakterystykę obu wód. Obie mają różny smak i różne właściwości lecznicze. Oczywiście najlepiej napić się wody z obu źródeł aby porównać ich smak i wyrobić sobie własną opinię. Do opisu wody leczniczej użyjemy słowa “szczawa”, które dla niektórych z was może być nowością więc wyjaśniamy: Szczawa oznacza pewien rodzaj leczniczej wody mineralnej o pewnej charakterystyce i składzie chemicznym. A oto najważniejsze informację na temat dostępnej w pijalni wody leczniczej:

Ujęcie wód leczniczych “Śniadecki” oraz “Marchlewski”

Źródło Jędrzeja Śniadeckiego – nazwa źródła pochodzi od nazwiska Jędrzeja Śniadeckiego, wybitnego lekarza, przyrodnika i filozofa, profesora Uniwersytetu Wieleńskiego, twórcy polskiego podręcznika chemii, prekursora wychowania fizycznego młodzieży żyjącego na przełomie 1768-1838r. Jest to szczawa wodorowowęglanowo-sodowo-wapniowa żelazista, borowa, siarczkowa z domieszką arsenu. Była ona wykorzystywana w celach leczniczych już w od XVI wieku. Woda ta działa leczniczo w przypadku wszelkiego rodzaju anemii, stanach przemęczenia i osłabienia oraz zaburzenia przemiany materii. Źródło Leona Marchlewskiego – nazwa źródła pochodzi od nazwiska Leona Marchlewskiego, wybitnego uczonego, chemika, profesora chemii na Uniwersytecie Jagielońskim, członka Polskiej Akademii Umiejętności, autora ponad 200 prac naukowych żyjącego na przełomie 1869-1946r. Jest to tzw. szczawa wodorowowęglanowo-sodowo-wapniowa z dodatkiem radonu. Jest ona wydobywana z głębokości ok. 80 metrów od drugiej połowy XIX wieku. Woda ta polecana jest osobom z nadczynnością tarczycy, chorobami nerek, układu trawiennego i z otyłością różnych typów.

Jeden z kraników, z których wycieka woda lecznicza

Obie wody dostępne są w wariantach zimnym i ciepłym. Z kraników co chwilę wytryskuje niewielka świeża porcja wody, więc aby napełnić naczynie do pełna będziecie musieli potrzymać naczynie pod kranikiem dłuższą chwilę. Woda ta ma mocno metaliczny smak oraz dość ostrą nieprzyjemną woń. Niektórym osobom ta woda smakuje, niektórym niestety nie. Ciężko tu powiedzieć czy wam akurat ona przypadnie do gustu, my nie mieliśmy jakichś większych oporów przed jej wypiciem więc trzeba po prostu spróbować jej samemu.

Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym

Kolejnym ciekawym miejscem na terenie Parku Zdrojowego jest Ogród Muzyczny im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego. Jest to niewielki i przepiękny zakątek w parku zdrojowym, w którym znajdują się kunsztownie wykonane atrapy instrumentów muzycznych. Znajdziecie tu fortepian, harfę, kontrabas oraz stanowisko dyrygenta, bez którego nie ma mowy o żadnym koncercie. Niemal każdy, kto odwiedza park zdrojowy przychodzi do Ogrodu Muzycznego aby zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć. Wejście do ogrodu znajduje się przy alei Jana Pawła II, która ciągnie się aż do samego centrum uzdrowiska. Jeżeli wybieracie się do Kudowy-Zdrój na dłużej, warto odwiedzić Ogród Muzyczny po zachodzie słońca. Instrumenty są wtedy pięknie oświetlone a całość prezentuje się fenomenalnie. Ogród Muzyczny czynny jest całą dobę.

Jedna z ozdób w Ogrodzie Muzycznym w Kudowie

Biały Ogród

Park Zdrojowy w Kudowie najlepiej prezentuje się w okresie letnim. Jednym z piękniejszych miejsc na terenie parku jest “Biały Ogród”, który znajduje w centralnej jego części. Znajduje się tam wiele wspaniale urządzonych klombów kwiatowych i rzeźb, obok których ustawiono ławeczki. Całość utrzymana jest w stylu ogrodów angielskich. Wielu kuracjuszy uzdrowiska w Kudowie-Zdroju wykorzystuje to miejsce na popołudniowe spacery. Spacerując po terenie Białego Ogrodu na pewno traficie na tablicę, która podpowie wam jakie dokładnie gatunki roślin i kwiatów zostały wykorzystane do stworzenia poszczególnych klombów i rabat. Jest tu też plac zabaw oraz jeziorko z pomostem. Wieczorami ogród jest pięknie oświetlony sprawdzi się więc idealnie na romantyczny spacer we dwoje.

Biały Ogród w Kudowie Zdrój

Odwiert Wody Mineralnej

Na terenie parku zdrojowego znajduje się jeszcze jedno źródło wody leczniczej, za które nie trzeba płacić. Jest to Odwiert Wody Mineralnej K-200 zwany też “Źródłem Stanisława Moniuszki”. Odwiert ten znajduje się przy głównej alei w centrum parku. Urządzono tu całoroczną plenerową pijalnię wody mineralnej gdzie na powierzchnię wylatuje szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa-arsenowa-siarczkowa. Zasięgnęliśmy języka w pijalni wód aby dowiedzieć się czy jest jakaś wielka różnica między wodą z odwiertu K-200 a tą dostępną wewnątrz budynku pijalni. Okazuje się że różnica nie jest wielka, aczkolwiek wersja plenerowa jest wodą niefiltrowaną. W smaku woda mineralna “Stanisława Moniuszki” znacząco różni się od wody “Śniadecki” i “Marchlewski” i naszym zdaniem smak ten jest o wiele intensywniejszy o mocnym metalicznym posmaku. Sam zapach wody z odwiertu K-200 również jest naszym zdaniem dużo ostrzejszy niż pozostałych wód. Jest to oczywiście nasze osobiste odczucie, gdyż ile osób tylko różnych opinii. Zachęcamy was do pozostawienia waszej opinii na ten temat w komentarzu na końcu wpisu.

Zewnętrzny Odwiert Wody Mineralnej

Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych

Jednym z ostatnich ciekawych miejsc, które chcemy wam przybliżyć i które warto odwiedzić na terenie parku zdrojowego jest Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych. W muzeum można podziwiać zbiory pana Wojciecha Sokołowskiego, który przez 40 lat gromadził minerały z całego świata. Ekspozycja muzeum zawiera wiele pięknych okazów z terenów Polski, Europy, Ameryki i Azji. Zbiory zawierają agaty, ametysty, jaspisy, skamieniałe drewno z Kotliny Kłodzkiej, wielki meteoryt z Afryki, jaja dinozaurów z pustyni Gobi czy największą w Polsce czaszkę z kryształu górskiego. Muzeum posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji minerałów z Dalniegorska, miasteczka górniczego nad Morzem Japońskim oraz z Kerczu na Krymie. Znajduje się tu też wspaniała kolekcja z nieczynnej kopalni siarki w Machowie koło Tarnobrzegu, m.in. celestyny, siarka rodzima, kalcyt, baryt. Wstęp do muzeum jest płatny. Ceny biletów wstępu: normalny 9 zł, ulgowy 8 zł, szkolny 6 zł. Muzeum można zwiedzać w godzinach: wtorek-niedziela 11:00-15:00, w poniedziałek muzeum jest nieczynne.

Muzeum Minerałów i Kamieni w Kudowie

Inne ciekawe miejsca w parku

Oprócz wymienionych wyżej atrakcji, na terenie parku zdrojowego znajdziecie wiele więcej interesujących miejsc. Moglibyśmy oczywiście szczegółowo opisać każde z tych miejsc ale wtedy być może pozbawilibyśmy was zachęty do samodzielnego odkrywania ciekawostek parku. Damy wam jednak kilka wskazówek, gdzie warto skierować swoje kroki. Przede wszystkim zachęcamy was do wybrania się na spacer na Górę Parkową gdzie znajdziecie takie atrakcje jak “Altana Miłości” czy “Kościół pw. Chrystusa Pana”. Obok Góry Parkowej niedaleko Sanatorium “Zameczek” znajduje się rzeźba terenowa “Leśny Lud”. A jeżeli przejdziecie cały park zdrojowy do końca to dotrzecie do Stawu Zdrojowego. Po jego drugiej stronie znajduje się “Śruba Archimedesa” oraz drewniany pomost przebiegający nad stawem. Do parku warto przyjść również wieczorem. Spacer po zachodzie słońca pięknie oświetlonymi alejkami sprawdzi się idealnie na romantyczny spacer we dwoje. Warto również skorzystać z ofert okolicznych kawiarni i pubów, które są otwarte do późnych godzin nocnych.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotrek
Gość
Piotrek
9 miesięcy temu

Zauważam rozkwit Kudowy w ostatnich latach. pamiętam lata 90-te, gdy psa z kulawą nogą nie sposób było tam spotkać.