lubianka starachowice
Świętokrzyskie

Zalew Lubianka w Starachowicach. Łatwe szlaki spacerowe w woj. świętokrzyskim.

Jeżeli szukacie miejsca, które warto odwiedzić w woj. świętokrzyskim to polecamy wam wybrać się nad zalew Lubianka do Starachowic. Jest to miejsce, które świetnie sprawdzi się na lekki spacer w rodzinnym gronie oraz miejsce na odpoczynek od wędrowania po szlakach Gór Świętokrzyskich. Przy okazji będąc w Starachowicach, będziecie mieli okazję zwiedzić bardzo ciekawe, lokalne muzeum. W tym wpisie dowiecie się jak dojechać do Starachowic i gdzie rozpocząć całą wycieczkę. Znajdziecie tu również propozycję trasy spacerowej wokół zalewu Lubianka oraz pokażemy wam co czeka na was w trakcie zwiedzania. Zapraszamy!

Dojazd do Starachowic i parkingi

Zacznijmy od tego, jak dojechać do Starachowic. Starachowice to miejscowość w woj. świętokrzyskim, leżąca około 50 km. od Kielc. Do Starachowic można dojechać albo własnym samochodem, albo z pomocą pociągów PolRegio. Zacznijmy od opcji podróży pociągiem. Aby dostać się do tej miejscowości, najpierw należy dojechać do stacji Skarżysko-Kamienna, przez które przejeżdżają pociągi z dużych miast z całej Polski. Będąc już w Skarżysku należy przesiąść się do pociągu Kolei Świętokrzyskich, który kursuje na trasie Kielce-Ostrowiec Świętokrzyski i który przejeżdża właśnie przez Starachowice. Po dotarciu do Starachowic wystarczy wskoczyć do autobusu miejskiego linii 15, który zawiezie was prosto nad zalew Lubianka. Jeżeli w podróż wolicie wybrać się własnym autem, to kierujcie się drogą S7 do Skarżyska-Kamiennej a następnie skręćcie na drogę 42, którą przez Wąchock dotrzecie do Starachowic.

Szlaki wokół Lubianki

Trasa spacerowa wokół Lubianki
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 5.5 km. Suma podejść: 55 m.

Trasa spacerowa wokół zalewu Lubianka rozpoczyna się na ul. Myśliwskiej w Starachowicach. Wycieczkę można również rozpocząć na ul. Południowej, gdzie znajduje się przystanek autobusowy linii 15. Następnie należy odnaleźć zielony szlak turystyczny „Łączna – Starachowice” lub żółty szlak „Dookoła Starachowic Świętomarz – Starachowice”. Szlak żółty poprowadzi was przez las tuż obok zalewu Lubianka w stronę cyplu Gajówki-Kolonijki. Na cyplu tym odnajdziecie dobrze zagospodarowany obóz harcerski. Dalej szlak przeprowadzi was przez fragment Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Pod koniec spaceru szlak ten wyprowadzi was obok stadniny koni i zaprowadzi was asfaltową drogą z powrotem na ul. Południową na przystanek autobusowy.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyStarachowice ul. Myśliwska
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 5,5 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwa
Punkty GOT1

Istnieje również możliwość spacerowania przy samym brzegu zalewu Lubianka. Z inicjatywy prezydenta Starachowic zalew ten przechodzi obecnie gruntowną rewitalizację. Powstała tam świetnie zaplanowana ścieżka spacerowa brzegiem zalewu, z której chętnie korzystają mieszkańcy miasta. Dodatkowo od strony północnej powstaje kompleksowy teren rekreacyjny i sporej wielkości parking. Także jeżeli nie macie ochoty przedzierać się przez leśne ostępy, polecamy wam wybrać się na spacer właśnie samym brzegiem Lubianki. Przebieg nowej trasy spacerowej możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu:

Nowa trasa piesza wokół Lubianki

Zalew Lubianka w Starachowicach

Na spacer wokół zalewu Lubianka wybraliśmy się zimową porą, gdy odwiedzaliśmy Starachowice – czyli nasze rodzinne strony. Wycieczkę nad Lubiankę rozpoczęliśmy na ul. Myśliwskiej szukając wejścia na zielony szlak turystyczny „Łączna – Starachowice”. Początek tego szlaku znajduje się przy samym końcu asfaltowej drogi idącej w stronę zalewu. Po odnalezieniu oznaczeń zielonego szlaku odbiliśmy w prawo i weszliśmy na leśną ścieżkę, która zaprowadziła nas prosto nad zalew Lubianka. Zbiornik ten powstał w latach 80-tych XX wieku, jako miejsce do rekreacji dla mieszkańców miasta. Wodę zgromadzono tu, budując zaporę ziemną z jazem przelewowym na przepływającej tu rzece o tej samej nazwie – Lubianka. Tak jak kilkadziesiąt lat temu, tak i dzisiaj zbiornik ten pełni funkcję rekreacyjną: posiada kąpielisko strzeżone i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Właściwy spacer wokół zalewu Lubianka rozpoczyna się właśnie na wspomnianej zaporze ziemnej. Ścieżka poprowadzona jest tu w taki sposób, że spaceruje się po szczycie zapory wodnej. Pierwszą ciekawą atrakcją jest możliwość zobaczenia wybudowanego na zaporze jazu przelewowego. Po zwiedzaniu jazu ścieżka przeprowadzi was przez całą długość zapory i po kilku minutach marszu wejdziecie na leśną ścieżkę, która zaprowadzi was na niewielki cypelek, na którym czekają na was kolejne ciekawe atrakcje.

zalew lubianka
Tama na Zalewie Lubianka w Starachowicach

Zielony szlak do Gajówki Kolonijki

Po przejściu całej długości tamy, ścieżka wprowadzi was z powrotem między wysokie drzewa tutejszego lasu. Schodząc z zapory nadal należy poruszać się za oznaczeniami zielonego szlaku turystycznego. Szlak ten prowadzi na niewielki cypel do miejsca, które nazywa się Gajówka-Kolonijki. Jest to część miasta Starachowice, na której znajduje się Harcerski Ośrodek Obozowy „Lubianka” Chorągwi Kieleckiej ZHP oraz Hufca ZHP Starachowice. Od wielu lat organizowany jest tu wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Ośrodek ten leży w otulinie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu panuje tu atmosfera pozwalająca na relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Miejsce to jest ogrodzone płotem i siatką, jednak podczas naszego spaceru wiele osób po prostu przechodziło przez otwór w płocie i wędrowało dalej wydeptaną tu ścieżką. Na terenie ośrodka harcerskiego znajdziecie kilka drewnianych budynków, w tym dwie bramy wartownicze zrobione z leśnego drewna, miejsce na ognisko oraz maszt flagowy. Jest to bardzo ciekawe miejsce, które pozwala przypomnieć sobie dawne czasy, gdy jako małe dzieci jeździło się na obozy harcerskie.

Szlak spacerowy wokół Zalewu Lubianka
Zalew Lubianka widziany z leśnej ścieżki

Za ośrodkiem harcerskim szlak biegnie już tuż przy samym brzegu zalewu Lubianka. Za obozem będziecie mieli zatem okazję znaleźć kilka przytulnych miejsc, aby przysiąść nad brzegiem zalewu i zrelaksować się w otoczeniu leśnej przyrody. Jeżeli nie chcecie tracić czasu na odpoczynek i wolicie kontynuować marsz to będziecie mieli do wyboru dwie opcje kontynuowania dalszej wędrówki. Pierwsza opcja to kontynuowanie spaceru wydeptaną ścieżką na skraj cypla i przejście przez nowo wybudowany most, który łączy cypel z Hohołówką – kolejną niewielką dzielnicą Starachowic po drugiej stronie zalewu. Pozwala to skrócić całą wędrówkę o dobre 30 minut marszu. Druga opcja to okrążenie całego zalewu dawnymi ścieżkami, które pozwalały na przejście na drugą stronę Lubianki przez niewielką kładkę w głębi Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Wybierając ten wariant spaceru, będziecie mieli okazję obejrzeć z bliska występujące na zalewie Lubianka naturalne tarlisko ryb.

Naturalne tarlisko na Zalewie Lubianka

Lubianka jako miejsce rekreacji

Zalew Lubianka w Starachowicach od zawsze znany był jako ulubione miejsce rekreacji mieszkańców Starachowic. Zalew ten pod względem infrastruktury przez długi czas pozostawał jednak w latach 80-tych. Dzięki staraniom prezydenta miasta Marka Materka zalew Lubianka nabiera nowego blasku i staje się obiektem rekreacyjnym wysokiej klasy. Prace renowacyjne nie są co prawda jeszcze ukończone, ale widać naprawdę ogromne zmiany. Wokół zalewu powstała piesza trasa spacerowa połączona ze ścieżką rowerową. Powstał też duży parking samochodowy, przystań wodna oraz liczne pomosty, którymi można wyjść nieco dalej od brzegu i podziwiać zalew z nieco innej perspektywy. Do ukończenia prac jeszcze trochę zostało, ale zmiany w porównaniu do dawnego stanu zalewu są naprawdę ogromne. Gdy odwiedzaliśmy zalew Lubianka, na nowej trasie spacerowej spotkaliśmy naprawdę bardzo dużo osób. Czy warto zatem przyjechać do Starachowic i zobaczyć zalew Lubianka na własne oczy? Naszym zdaniem jak najbardziej tak! Zwłaszcza że możecie połączyć spacer brzegiem Lubianki ze zwiedzaniem Muzeum Przyrody i Techniki „Wielki Piec” w Starachowicach. Polecamy wam zatem tą wycieczkę, dziękujemy za uwagę i do zobaczenia na kolejnym szlaku!

Zimowa Lubianka
lubianka starachowice

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze