jałowiec góry wałbrzyskie
Góry Wałbrzyskie,  Sudety

Jałowiec (751 m. n.p.m.) Góry Wałbrzyskie. Platforma widokowa na Jałowcu.

Jałowiec to niewielkie wzniesienie w Górach Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych, które wznosi się na wysokość 751 m. n.p.m. Szczyt ten warto odwiedzić z uwagi na znajdującą się tam szeroką platformę widokową. Platforma ta to świetny cel na odbycie krótkiej wycieczki pieszej z miejscowości Jedlina-Zdrój, Głuszyca oraz Wałbrzych. Jałowiec nie jest zbyt popularnym szczytem Gór Wałbrzyskich – a szkoda, bo z jego szczytu rozpościerają się naprawdę wspaniałe widoki. Jałowiec, oprócz celu weekendowego spaceru w góry świetnie sprawdzi się też jako punkt postojowy przy organizowaniu dłuższych wędrówek. W tym wpisie podpowiemy wam, jakie szlaki prowadzą na Jałowiec, skąd najlepiej rozpocząć wycieczkę oraz jakie są opcje dojazdu do miejsc rozpoczęcia wycieczek. Nie zabraknie tu również wspaniałych widoków. Zapraszamy!

Szlaki na Jałowiec

Trasa z Wałbrzycha
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 13,5 km. Suma podejść: 645 m.

Trasa na Jałowiec z Wałbrzycha to świetna propozycja na połączenie wycieczki na szczyt Korony Gór Polski – Borową z wejściem na platformę widokową na Jałowcu. Wycieczka rozpoczyna się w Wałbrzychu na dworcu PKP, skąd należy ruszyć żółtym szlakiem na Zamkową Górę. Na szczycie tej góry czeka was zwiedzanie ruin średniowiecznej twierdzy. Następnie należy kontynuować marsz przez Przełęcz Kozią na Borową – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Kolejnym punktem, który odwiedzicie na tej trasie jest szczyt Jałowiec, na który zaprowadzi was zielony szlak turystyczny z Ptasiego Rozdroża pod Borową. Powrót do Wałbrzycha można zrealizować zielonym szlakiem przez Leśne Berdo i Rozdroże Czarne.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyWałbrzych, Dworzec PKP
Odległość do celuok. 6,8 km.
Długość całej trasyok. 13,5 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT21

Trasa z Jedliny-Zdrój
Czas: 3,5 godziny. Dystans: 11,2 km. Suma podejść: 544 m.

Trasa na Jałowiec z Jedliny-Zdrój to propozycja na nieco krótszą i łatwiejszą wycieczkę. Przygodę ze zdobywaniem Jałowca rozpoczynamy na tej trasie w Jedlinie-Zdrój, skąd ruszamy na Przełęcz Pod Wawrzyniakiem. Na Jałowiec podchodzi się tu niebieskim szlakiem przez szczyt Jedliniec. W tym wariancie wycieczki dotrzecie na Jałowiec już po około godzinie marszu. Jeżeli interesuje was więc tylko zobaczenie platformy widokowej na Jałowcu, śmiało możecie na nim zakończyć wycieczkę i ruszyć w drogę powrotną do Jedliny-Zdrój. Oczywiście będąc w okolicy, warto również wybrać się na Borową, kierując się z Jałowca na Ptasie Rozdroże i dalej na Borową. Powrót do Jedliny-Zdrój odbywa się żółtym szlakiem przez Przełęcz Pod Borową.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyJedlina-Zdrój
Odległość do celuok. 2,7 km.
Długość całej trasyok. 11,2 km.
Czas przejściaok. 3,5 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT19

Dojazd i parkingi

Wycieczkę na Jałowiec możecie rozpocząć zarówno z Wałbrzycha, jak i z Jedliny-Zdrój. Do obu tych miejscowości można dojechać własnym samochodem oraz z pomocą pociągów Kolei Dolnośląskich. Zacznijmy od opcji dojazdu pociągiem. Ta forma podróżowania w Góry Wałbrzyskie zyskuje ostatnio mocno na popularności. Pociągiem KD możecie dojechać zarówno do Wałbrzycha jak i do Jedliny-Zdrój. Większość pociągów jadących do Wałbrzycha i Jedliny wyjeżdża z Wrocławia. Najlepiej zatem najpierw dojechać pociągiem do Wrocławia i przesiąść się do pociągu jadącego do jednej z tych miejscowości. Jeżeli na wycieczkę wybieracie się własnym autem, to do Wałbrzycha dojedziecie jadąc przez Świdnicę lub Strzegom. Jedlina-Zdrój leży na południe od Wałbrzycha w odległości około 10 kilometrów, więc aby do niej dotrzeć najpierw należy przejechać przez sam Wałbrzych. Poniżej zamieszczamy listę proponowanych przez nas parkingów dla obu wersji tras wycieczkowych na Jałowiec:

Parking pod mostem kolejowym w Wałbrzychu

Na Jałowiec z Wałbrzycha

Na szczyt Jałowca wchodziliśmy w ramach dwudniowej wycieczki pieszej po Górach Wałbrzyskich. Na wycieczkę wyruszyliśmy z Wałbrzycha, do którego dotarliśmy z pomocą pociągu Kolei Dolnośląskich. Pierwszym punktem na całej trasie, który odwiedziliśmy były ruiny zamku Nowy Dwór na szczycie Zamkowej Góry. Po zwiedzaniu ruin średniowiecznego zamku udaliśmy się żółtym szlakiem w stronę Przełęczy Koziej i rozpoczęliśmy podejście na Borową. Nie będziemy w tym wpisie opisywać szlaków prowadzących na Borową, ponieważ opis tej wycieczki możecie znaleźć w innym naszym wpisie dostępnym tutaj: Borowa – Najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Po zwiedzaniu szczytu Borowej, naszym kolejnym celem było wejście właśnie na Jałowiec. Dlaczego szczyt ten znalazł się na naszej liście miejsc do zwiedzania w Górach Wałbrzyskich? Otóż słyszeliśmy, że znajduje się tam świetnie ulokowana platforma widokowa, z której można podziwiać wspaniałe górskie panoramy. Czy tak jest w rzeczywistości? Przekonacie się o tym w dalszej części tego wpisu.

Szlak przechodzi przez Borową
Podejście na Mały Jałowiec

Po minięciu Borowej rozpoczęliśmy właściwe podejście na Jałowiec. Z Borowej schodziliśmy czarnym szlakiem turystycznym, który zaprowadził nas na Ptasie Rozdroże. Jest to skrzyżowanie, gdzie spotykają się szlaki z Jedliny-Zdrój, Schroniska PTTK Andrzejówka oraz z Kuźnic Świdnickich. Na Ptasim Rozdrożu najbardziej interesuje nas szlak zielony, który prowadzi na Jałowiec (751 m. n.p.m.) przez szczyt Jałowiec Mały (743 m. n.p.m.). Po minięciu Ptasiego Rozdroża wchodzimy zatem na krótki odcinek szerokiej leśnej drogi przeciwpożarowej, by za chwilkę odbić w lewo i wejść na wąską ścieżkę prowadzącą na Jałowiec Mały. Szlak ten jest bardzo łatwy do pokonania. Można powiedzieć że jest to zwykła droga na lekki i przyjemny spacer w górach. Wędrując zielonym szlakiem z Ptasiego Rozdroża przez cały czas będą towarzyszyć wam wspaniałe widoki na Góry Wałbrzyskie. Dojście z Borowej na szczyt Jałowiec nie zajmuje więcej niż godzinę czasu i na pewno nie będzie to męcząca wycieczka. Wiemy już zatem jak wygląda szlak na Jałowiec z Wałbrzycha, przyjrzyjmy się zatem szlakom wychodzącym z Jedliny-Zdrój.

Szczyt Jałowiec Mały (743 m. n.p.m.)
Widoki ze szczytu Jałowca Małego
Szlak prowadzący z Jałowca Małego na Jałowiec

Szlak na Jałowiec z Jedliny-Zdrój

Wycieczka na Jałowiec z Jedliny-Zdrój jest krótsza, ale nieco bardziej wymagająca pod kątem kondycji. Podejście rozpoczynamy na stacji kolejowej Jedlina-Zdrój (w przypadku, gdy zdecydowaliście się dojechać tu pociągiem) lub na parkingu „W drodze na Jałowiec” (tutaj trzeba będzie przejść krótki odcinek niebieskiego szlaku, aby dotrzeć do stacji kolejowej Jedlina). Właściwe podejście rozpoczyna się po wejściu na czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi was na Przełęcz Pod Wawrzyniakiem. Szlak ten przechodzi nad torami kolejowymi a następnie wchodzi do niewielkiego wąwozu. Po dotarciu na Przełęcz Pod Wawrzyniakiem należy odbić w prawo na niebieski szlak turystyczny, który zaprowadzi was przez szczyt Jedliniec prosto na Jałowiec. Od Przełęczy Pod Wawrzyniakiem ścieżka na Jałowiec wspina się do góry po dość stromym zboczu i to właśnie w pokonanie tego podejścia będziecie musieli włożyć najwięcej wysiłku. Niebieski szlak wije się tutaj pomiędzy drzewami, na szczęście podejście to jest w miarę krótkie (ma około kilometr) i ani się obejrzycie a będziecie już na miejscu. Czas zatem zobaczyć, jak wygląda Jałowiec i znajdująca się tam platforma widokowa.

Początek szlaku z Jedliny-Zdrój
Podejście na Jałowiec z Przełęczy pod Wawrzyniakiem jest dość strome

Jałowiec i platforma widokowa

Na Jałowiec docieramy po około 3 godzinach marszu z Wałbrzycha. Jałowiec (751 m. n.p.m.) przywitał nas pięknymi widokami i poprawiającą się pogodą. Na szczycie znajdujemy miejsce do odpoczynku w postaci drewnianej ławy i dwóch wyciosanych z bali ławeczek. Oprócz tego na szczycie znajduje się tablica informacyjna ze sporą ilością szczegółowych informacji na temat Jałowca oraz słynna platforma widokowa. Na Jałowcu spotykamy całkiem sporo wędrowców i to mimo średnio przyjemnej pogody tego dnia – w Górach Wałbrzyskich panował głównie przelotny deszcz i mgła. Po wejściu na Jałowiec przychodzi zatem czas na dłuższy odpoczynek i mały posiłek przed dalszą wędrówką. Zanim jednak wyciągniemy z plecaka przygotowany posiłek, wejdziemy jeszcze na platformę widokową i zobaczymy co ciekawego można z niej pooglądać.

Szczyt Jałowiec
Tablica informacyjna na szczycie Jałowca

Platforma widokowa na Jałowcu w porównaniu do innych tego typu obiektów jest wręcz ogromna. Jest to drewniana konstrukcja ustawiona tak, aby można z niej było oglądać piękną panoramę Gór Wałbrzyskich i okolic. Z platformy tej świetnie widać przede wszystkim najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową. Oprócz tego będziecie mogli podziwiać szczyty Kątna, Tarnica, Małosz czy Wawrzyniak. Ze szczytu Jałowca będziecie mieli również piękne widoki na Jedlinę-Zdrój. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Zamek Grodno, w leżącym nieco na północny-wschód Zagórzu Śląskim. Widoki z Jałowca są naprawdę wspaniałe, dlatego jeśli wybieracie się w Góry Wałbrzyskie warto dodać do waszej wycieczki wejście na Jałowiec. Szlaki prowadzące na ten szczyt są naprawdę łatwe, a roztaczające się z niej widoki na pewno was zachwycą.

Platforma widokowa na Jałowcu
Widoki z platformy widokowej na Jałowcu

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze