Chata Kaka
Góry Świętokrzyskie,  Warto zwiedzić

Chata Kaka w Kakoninie. Ciekawe miejsce z regionalną kuchnią Gór Świętokrzyskich. Godziny otwarcia, dojazd, parking.

Zagroda Chłopska w Kakoninie

Podczas naszych wędrówek po Górach Świętokrzyskich natknęliśmy się na bardzo ciekawe miejsce, którym dzisiaj chcielibyśmy się z wami podzielić. Jest to Zagroda Chłopska w Kakoninie, w której znajduje się znana w regionie Chata Kaka. Zagroda Chłopska to charakterystyczny dla wsi świętokrzyskich budynek mieszkalny, który został wybudowany w 1820 roku i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku prowadzącego na Łysicę. Niegdyś znajdowały się tutaj autentyczne rekwizyty etnograficzne przedstawiające życie rodziny chłopskiej z przełomu XIX i XX wieku, obecnie samorząd gminy prowadzi działania zmierzające do odtworzenia tego miejsca i wyposażenia je w dawne eksponaty i rekwizyty. Cały obiekt został niedawno rozbudowany i do znajdującej się tam oryginalnie chałupy chłopskiej z XIX wieku, która jest jednym z eksponatów Muzeum Wsi Kieleckiej dobudowano stodołę, wozownie oraz portiernię, dodano też bramę wjazdową oraz stworzono parking samochodowy. Wszystkie budynki wykonane są z drewna i pokryte charakterystycznym gontem, z dachami czterospadowymi, ogrodzone drewnianym płotem. Poprzez ciekawe rozwiązania obiekt nawiązuje tematycznie do autentycznej zagrody świętokrzyskiej wsi sprzed kilkuset lat i stanowią ciekawą atrakcję turystyczną regionu. Jest to też świetny punkt wypadowy na szlaki turystyczne prowadzące przez pasmo Łysogór oraz miejsce, w którym możecie odpocząć i smacznie zjeść po górskich przygodach. Zapytacie pewnie gdzie jest Kakonin i czy na miejscu jest jakiś parking, więc spieszymy z odpowiedzią:

Dojazd, parking, godziny otwarcia

Kakonin to miejscowość położona w powiecie kieleckim w gminie Bieliny i najłatwiej dojechać tam własnym samochodem. Wieś ta leży przy szlakach turystycznych biegnących skrajem puszczy świętokrzyskiej na południowych stokach pasma Łysogór. Najłatwiej na miejsce dojechać wybierając się z rejonów miasta Kielce przez Cedzynę drogą krajową 74, dojazd z okolic Kielc do Kakonina zajmuje około 30 minut. Na miejscu przed Zagrodą Chłopską znajduje się niewielki parking, który został niedawno dobudowany, spokojnie zmieści się na nim około 10 samochodów. Wybierając się tam w weekend warto rozważyć wyjazd o wczesnych godzinach porannych, przy pięknej pogodzie wolne miejsca parkingowe kończą się bardzo szybko. Co do godzin otwarcia to Zagrodę Chłopską oraz Chatę Kaka można zwiedzać codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Poniżej dla waszej wygody załączamy dwie mapy, jedna z zaznaczonym parkingiem, druga przedstawia trasę dojazdu do Kakonina z Kielc:

Trasa dojazdu do Kakonina:

Parking w Kakoninie:

Miejsca parkingowe pod Chatą Kaka:

Chata Kaka

“Pod samą Łysicą w świętokrzyskim lesie, łoj zbój Kak grasowoł. Z biednemi sie casem dzieleł, bogatych rabowoł, a w taki chałupie jodoł i teńcowoł.

Z Chatą Kaka związana jest ciekawa legenda o Zbóju Kaku, który grasował w rejonach Gór Świętokrzyskich. Miał on łupić karawany kupieckie ciągnące w kierunku Krakowa, Sandomierza i Kielc a zrabowane dobra miał rozdawać mieszkańcom okolicznych wiosek. Cechowała go duża siła fizyczna, sprawność bojowa oraz budzące grozę spojrzenie. Założył on wieś, która była poprzedniczką dzisiejszego Kakonina. Zbój Kak przez wiele lat pozostawał nieuchwytny do czasu, gdy porwał piękną siostrzenicę biskupa krakowskiego. Oboje zakochali się w sobie, jednak porwanie ściągnęło na Kaka gniew wuja dziewczyny. Wkrótce zbójnik został wytropiony i okrążony. Kiedy odparł pierwsze ataki, tropiący zaczęli strzelać do niego z łuków. Wtedy to dziewczyna miała zasłonić ukochanego własnym ciałem, a sama zginąć. Oszalały Kak rzucił się na napastników, ostatecznie jednak został pojmany. Skazany na karę śmierci, został powieszony w Krakowie. Przed śmiercią śpiewał ponoć piosenkę, która miała wskazać miejsce ukrycia zrabowanych przez niego skarbów. Miał je odnaleźć miejscowy szklarz, który tę piosenkę usłyszał. Nie wiedząc, co począć z tak wielkim majątkiem, za radą miejscowego proboszcza, postanowił ufundować kościół na wzgórzu nad Bielinami. Do jego budowy nie doszło, gdyż był on nocami niszczony przez złe moce, kościół powstał więc w Kakoninie.

Oferta Chaty Kaka, kuchnia regionalna

W Chacie Kaka funkcjonuje restauracja, w której możecie spróbować dań regionalnej kuchni świętokrzyskiej. Kuchnia serwuje takie specjały jak zalewajka, chleb z własnego wypieku ze smalcem, różnego rodzaju pierogi czy kociołek czarownicy czyli bigos z dużą ilością mięsa. O aktualne menu danego dnia należy pytać podczas odwiedzin w lokalu. Na terenie obiektu znajdują się dwa budynki oraz miejsce na ognisko z zadaszoną wiatą i ławkami a cały obiekt można wynająć pod organizację niewielkiego przyjęcia takiego jak na przykład komunia, bierzmowanie czy spotkania firmowe. W Chacie Kaka w sali dla gości zmieści się około 30-40 osób, miejsce jest klimatyczne i przytulne. Na zewnątrz w dużej stodole jest dość miejsca do urządzenia hucznych uroczystości. Miejsce to z uwagi na swoje położenie blisko szlaków turystycznych jest świetne na odpoczynek po wędrówkach po Górach Świętokrzyskich. My odwiedzaliśmy je przy okazji wycieczki na Łysicę i zjedliśmy tam pyszny kociołek czarownicy oraz zakupiliśmy regionalne piwa, które również są w ofercie. Poniżej znajdziecie kilka fotek z wnętrza Chaty Kaka:

Szlak na Łysicę

Jak już wspomnieliśmy, tuż obok Chaty Kaka znajduje się wejście do Puszczy Jodłowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tu też rozpoczyna się szlak na Łysicę, szczyt Korony Gór Polski prowadzący przez Skałę Agaty, obecnie uznawany za najwyższy punkt Łysicy. Jest to łatwa wycieczka, którą warto odbyć przy okazji wizyty z Kakoninie, nie jest ona długa, szlaki są bardzo łatwe do pokonania, a przy okazji będziecie mogli na szlaku zobaczyć takie atrakcje jak gołoborze czy kaplica św. Mikołaja. Więcej informacji o Łysicy i prowadzących na nią szlakach turystycznych znajdziecie w innym naszym wpisie, który znajdziecie tutaj: https://gorskim-szlakiem.pl/lysica-szczyt-w-gorach-swietokrzyskich. Z naszej strony zachęcamy was do skorzystania z oferty Chaty Kaka w Kakoninie jako ciekawego i smacznego miejsca na turystycznej mapie Gór Świętokrzyskich. Pozdrawiamy!


Chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku. Jesteśmy również dostępni na Instagramie oraz Twitterze.

Jeżeli spodobał się wam nasz artykuł, zachęcamy was do komentowania i dzielenia się naszym artykułem z waszymi znajomymi.

Zapraszamy was również do naszej grupy na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i zdjęciami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.