muzeum władysława orkana
Beskid Wyspowy,  Beskidy,  Małopolskie

Rabka-Zdrój: atrakcje turystyczne. Co warto zwiedzić w Rabce-Zdrój?

Rabka-Zdrój to niewielkie, popularne miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim. Rabka-Zdrój położone jest w Kotlinie Rabczańskiej na wysokości około pięciuset metrów nad poziomem morza nieopodal słynnej Zakopianki: drogi prowadzącej z Krakowa do Zakopanego. Rabka-Zdrój stała się popularna ze względu na występujące tu solankowe wody lecznicze oraz wyjątkowe walory klimatyczne. Dzięki ich obecności miasto to od ponad stu lat służy turystom jako uzdrowisko i miejsce wypoczynku i relaksu. Wybierając się w Beskid Wyspowy warto przyjechać do Rabki-Zdrój, aby przekonać się o zdrowotnych właściwościach solanki i zwiedzić znajdujące się tu liczne ciekawe atrakcje turystyczne. Rabka-Zdrój jest również świetną bazą wypadową w Beskid Makowski i Beskid Wyspowy. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy przewodnik, w którym znajdziecie opisy najciekawszych atrakcji turystycznych w Rabce-Zdrój. Umieściliśmy tu również mapę z zaznaczoną lokalizacją każdej z opisanych przez nas atrakcji w mieście. Zapraszamy!

Dojazd do Rabki-Zdrój i parkingi

Rabka-Zdrój (lub potocznie Rabka) leży w odległości około 70 kilometrów od Krakowa w powiecie Nowotarskim w województwie małopolskim. Do Rabki-Zdrój najłatwiej będzie wam dostać się oczywiście własnym autem. Jak już wspomnieliśmy obok miasta przebiega Zakopianka (droga E77/S7 z Krakowa do Zakopanego) i tą właśnie drogą dojeżdża się do Rabki-Zdrój. W okresie letnim ruch na Zakopiance jest ogromny, dlatego spodziewajcie się tu sporych utrudnień. Dojazd autem do Rabki-Zdrój z Krakowa zajmuje około godzinę czasu. Wybierając się do Rabki z Wrocławia dojazd zajmie wam jakieś trzy i pół godziny. Z okolicy Warszawy podróż zajmuje około cztery i pół godziny drogi a z Gdańska jest to sześć godzin jazdy. Jeżeli wolicie podróżować komunikacją zbiorową to do Rabki-Zdrój regularnie kursują autobusy z Krakowa, które odjeżdżają z Małopolskiego Dworca Autobusowego. Rozkład jazdy autobusów bez problemu powinniście znaleźć w Internecie. Dla osób zmotoryzowanych na dole zostawiamy linki do parkingów w Rabce-Zdrój, gdzie będziecie mogli zostawić wasze auto na czas zwiedzania miasta:

Co warto zwiedzić w Rabce-Zdrój: Lista atrakcji

Rabka-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, które słynie z występujących tu wód solankowych. Na terenie miasta znajduje się również mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. Przygotowaliśmy dla was listę dziesięciu atrakcji w Rabce-Zdrój, które koniecznie musicie zobaczyć podczas pobytu w tym uzdrowisku. Na końcu listy atrakcji znajdziecie mapkę z zaznaczoną lokalizacją każdej z nich. A oto 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Rabce-Zdrój:

1. Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój to muzeum mieszczące się w zabytkowym drewnianym kościele z I połowy XVII wieku. Kościółek ten powstał w latach 1600-1606 i jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Kościół otoczony jest kamiennym, XVIII wiecznym murem, w którym są aż trzy bramy wejściowe. Na placu przed kościółkiem znajdują się liczne kapliczki stanowiące stacje drogi krzyżowej oraz pozostałości zabytkowego cmentarza. Samo muzeum im. Władysława Orkana umiejscowione jest w kościelnej wieży-dzwonnicy. W pięciu pomieszczeniach zgromadzono tam eksponaty, które prezentują dawne życie górali mieszkających w Beskidach. Eksponaty te poświęcone są kulturze, sztuce, ubiorowi i rzemiosłu wiejskiemu. W muzeum zgromadzona jest również pokaźna kolekcja eksponatów związanych z samym pisarzem Władysławem Orkanem. Jest to obowiązkowa pozycja do zwiedzania na mapie atrakcji w Rabce-Zdrój.

Wstęp do muzeum jest płatny. Ceny biletów:

  • normalny: 13 zł,
  • ulgowy: 10 zł

Godziny otwarcia muzeum:

  • od 1 lipca do 31 sierpnia  codziennie od 9:00 do 17:00
  • od 1 maja do 30 czerwca – codziennie od 9:00 do 16:00 
  • od 1 września do 30 kwietnia od 9:00 do 16:00w poniedziałki Muzeum jest zamknięte
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój

2. Pomnik Świętego Mikołaja

Pomnik Świętego Mikołaja znajduje się przy zabytkowym budynku dworca kolejowego w Rabce-Zdrój. Tutejsza podobizna Świętego Mikołaja nie przedstawia tego Mikołaja, którzy przychodzi do grzecznych dzieci z prezentami. Jest ona związana z historyczną postacią biskupa z Miry z Azji Mniejszej. Pomnik Świętego Mikołaja w Rabce-Zdrój przedstawia postać w stroju biskupim, w mitrze i pastorałem w dłoni. Rabczański Święty Mikołaj stoi na kuli ziemskiej, na której zaznaczone są lokalizacje miasta Rabki-Zdrój, miasta Mira i miasta Rovaniemi. Dlaczego akurat wybrano te miasta? Mira to miejscowość leżąca na terenie dzisiejszej Turcji, w której Święty Mikołaj był biskupem, a Rovaniemi to niewielkie miasteczko w północnej Finlandii, w którym mieszka prawdziwy Święty Mikołaj (ten który przynosi prezenty). Wokół kuli ziemskiej, na którym ustawiona jest postać Świętego Mikołaja stoją postacie dzieci. Jedno z dzieci podtrzymuje herb miasta Rabka-Zdrój. Pomnik ten jest ciekawą atrakcją na mapie Rabki-Zdrój i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy chętnie go odwiedzają i robią sobie przy nim liczne zdjęcia.

Pomnik Świętego Mikołaja w Rabce-Zdrój

3. Kaplica grobowa Juliana Zubrzyckiego

Przy drodze prowadzącej do uzdrowiska w Rabce-Zdrój warto odwiedzić niewielki cmentarz, na którym znajduje się Kaplica Grobowa Juliana Zubrzyckiego. Kaplica ta jest cennym zabytkiem architektonicznym i świetnym przykładem neogotyckiej kaplicy cmentarnej, która zachowała się w niezmienionej formie. Kaplica grobowa Juliana Zubrzyckiego znajduje się na terenie niewielkiego cmentarza założonego w Rabce-Zdrój w 1864 roku po powstaniu tutejszego uzdrowiska. W kaplicy grobowej znajdują się szczątki Juliana Wieniawy Zubrzyckiego – twórcy uzdrowiska w Rabce. Obiekt ten dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok, a według niektórych źródeł można nawet wejść do jej wnętrza podczas odprawianych na cmentarzu mszy świętych. Jeżeli interesują was ciekawe zabytki architektury neogotyckiej to warto dodać to miejsce do planów zwiedzania Rabki-Zdrój. Dodatkową atrakcją jest tu możliwość zobaczenia pomnika przyrody, który znajduje się obok cmentarza i jest to rosnąca tu 550-letnia Sosna Zwyczajna.

Wstęp na teren cmentarza jest bezpłatny.

Kaplica Grobowa Juliana Zubrzyckiego

4. Park Zdrojowy w Rabce-Zdrój

Park Zdrojowy to główna atrakcja turystyczna w mieście Rabka-Zdrój. Park ten znajduje się w centrum miasta na zbiegu ulic Władysława Orkana, Parkowej i Nowy Świat. Park Zdrojowy w Rabce-Zdrój został założony w 1864 roku przez ówczesnego właściciela miasta Juliana Zubrzyckiego. Obecnie cały park zajmuje powierzchnię 30 hektarów i jest jednym z największych takich obiektów w Małopolsce. Park Zdrojowy podzielony jest na dwie części: zachodnia część -strefa słońca – pełni funkcję wypoczynkową. Znajdziecie tu piękne ogrody, pomniki, kawiarnię oraz strefę aktywności i rozrywki (kręgielnie na powietrzu, place zabaw, siłownie). Druga część – strefa cienia – nawiązująca do parku angielskiego służy do spacerów i refleksji. Działają tu dwie fontanny, które nocą dodatkowo są podświetlane. Główną atrakcją na terenie Parku Zdrojowego w Rabce-Zdrój jest kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowych. Tutaj będziecie mieli okazję napić się wielu rodzajów wód leczniczych bogatych w różne pierwiastki i minerały oraz będziecie mogli odwiedzić tężnię solankową: inhalatorium. Tężnia solankowa dostępna jest dla wszystkich bez żadnych opłat. Cała idea tego miejsca polega na tym, żeby spacerować i relaksować się wokół tężni, przy okazji wdychając lecznicze opary solanki. Park Zdrojowy dostępny jest dla turystów przez cały rok.

Wstęp na teren parku jest bezpłatny.

Godziny otwarcia Pijalni Wód Leczniczych:

  • czynne 7 dni w tygodniu od 10:00 do 18:00
Park Zdrojowy w Rabce-Zdrój

5. Pomnik Jana Pawła II Turysty

Przechadzając się po Parku Zdrojowym w Rabce-Zdrój warto odwiedzić Pomnik Jana Pawła II Turysty. Pomnik ten znajduje się w centralnym punkcie Parku Zdrojowego. Przy pomniku tym rozpoczyna się Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym. Szlak papieski to ogólna nazwa szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, którymi niegdyś wędrował Karol Wojtyła: najpierw jako zwykły ksiądz a potem już jako Papież Jan Paweł II. Szlaki papieskie wytyczone są wzdłuż już istniejących szlaków turystycznych PTTK. Przy szlakach tych można odnaleźć wiele pomników, tablic pamiątkowych oraz atrakcyjnych turystycznie miejsc związanych z Janem Pawłem II. Pomnik Jana Pawła II Turysty w Rabce-Zdrój znajduje się właśnie na początku jednego z takich papieskich szlaków. Spacerując szlakiem papieskim w Rabce-Zdrój warto dodatkowo odwiedzić kościół pw. św. Teresy czy Biały Dworek. Pomnik Jana Pawła II Turysty jest popularną atrakcją w Rabce i świetnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie.

Pomnik Jana Pawła II Turysty w Parku Uzdrowiskowym

6. Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”

Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” to sezonowe wesołe miasteczko w Rabce-Zdrój z licznymi atrakcjami dla dzieci w każdym wieku. Rabkoland to propozycja atrakcji skierowana bardziej dla rodziców z małymi dziećmi, którzy szukają miejsca na całodniową zabawę. Na terenie lunaparku czekają na was aż 34 atrakcje, 254 ruchomych figur, 5 urządzeń ekstremalnych i 2 muzea. Podczas zwiedzania Rabkolandu będziecie przechadzać się po szesnastu ulicach i sześciu placach jak po prawdziwym mieście. W Rabkolandzie będziecie mogli odwiedzić: Wioskę Wikingów, Farmę Cioci Maryni, Góralsko Dżunglę, Strefę Cyrkową, Dolinę Trzmiela czy Machinarium. W każdej z tych „dzielnic” kryje się kilkanaście ciekawych atrakcji, które na pewno zachwycą wasze dzieci. Rodzinny Park Rozrywki otwarty jest wyłącznie w sezonie wakacyjnym. Zwiedzanie Rabkolandu jest płatne, a cena biletu uzależniona jest od wzrostu waszego dziecka. Jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Rabce-Zdrój, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców z dziećmi.

Ceny biletów wstępu do Rabkolandu:

  • Dziecko do 90 cm – wstęp gratis
  • Bilet od 90 cm do 120 cm – 69 zł
  • Bilet powyżej 120 cm – 79 zł

Godziny otwarcia Rabkolandu:

  • Rabkoland funkcjonuje od 1 maja do 30 września
  • Lunapark czynny jest od 10:00 do 18:00 (w niektóre dni od 10:00 do 17:00)
Rabkoland
Źródło: Wikipedia.pl, zdjęcie autorstwa SzuSzu27 – Praca własna

7. Muzeum Górali i Zbójników

Muzeum Górali i Zbójników to wyjątkowe miejsce, które warto dodać do swojej listy atrakcji do zwiedzania w Rabce-Zdrój. W muzeum tym czeka na was ekspozycja na temat górali zamieszkujących Beskidy oraz karpackich zbójników. Dowiecie się tutaj, jak wyglądało dawne życie ludzi na okolicznych terenach oraz odkryjecie zbójnickie tajemnice. Muzeum Górali i Zbójników funkcjonuje w Rabce-Zdrój od 2014 roku i w obecnej formie oferuje ono zwiedzanie ekspozycji w formie multimedialnej i interaktywnej. Głównym obiektem Muzeum Górali i Zbójników jest Dom Pod Trzema Madonnami – zabytkowa chałupa zbójecka z XIX wieku. Oprócz tego zwiedzicie tu szałas pasterski, kolibę Śleboda, kapliczkę, zameczek zbójnictwa karpackiego, dyby oraz dzwonniczkę. W Muzeum Górali i Zbójników będziecie mieli okazję zobaczyć charakterystyczne dla tego regionu dzieła malarstwa w szkle. Dodatkowymi, interaktywnymi atrakcjami w muzeum na pewno będą zachwycone wasze dzieci. Będą one miały tu możliwość deptać kapustę do kiszenia, prać na tarze, spać na sianie czy zakuć kogoś w dyby oraz poszukać skarbu zbójników.

Wstęp do Muzeum Górali i Zbójników jest płatny.

Ceny biletów wstępu:

  • Bilet normalny – 14 zł
  • Bilet ulgowy – 10 zł

Godziny otwarcia muzeum:

  • Muzeum otwarte jest 7 dni w tygodniu
  • od maja do końca września w godz. 9:30 – 18:00
  • od października do końca kwietnia w godz. 10:00 – 17:00

8. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji w okolicach Rabki-Zdrój. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce i słynie on z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa w Polsce. Pierwsza stacja kolejowa wraz z parowozownią została otwarta w Chabówce w 1884 roku. Parowozy, które stąd wyjeżdżały prowadziły pociągi towarowe po lokalnych liniach kolejowych. Kiedy w 1976 roku linia kolejowa prowadząca do Zakopanego została zelektryfikowana, w Chabówce rozpoczęto gromadzenie eksponatu kolejowych. Obecnie w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce można zwiedzać wycofane z ruchu parowozy, wagony osobowe, towarowe, lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz kolejowe pługi i żurawie. Oprócz samych lokomotyw w tutejszej izbie pamiątek będziecie mieli okazję podziwiać liczne eksponaty związane z historią kolejnictwa. Skansen organizuje również przejażdżki pociągami retro oraz oferuje możliwość wynajęcia takiego pociągu wraz z obsługą.

Wstęp do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce jest płatny.

Ceny biletów wstępu:

  • Bilet normalny: 20 zł
  • Bilet ulgowy: 15 zł

Godziny otwarcia skansenu:

od 1 października do 28 kwietnia codziennie:

  • w dni robocze od 8:00 do 15:00,
  • w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 15:00.

od 29 kwietnia do 31 sierpnia codziennie:

  • w dni robocze w godz. od 8:00 do 18:00,
  • w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 18:00

od 1 września do 30 września codziennie:

  • w dni robocze od 8:00 do 15:00,
  • w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 18:00.

od 1 października do 30 kwietnia codziennie:

  • w dni robocze w godz. od 8:00 do 15:00,
  • w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 15:00.
Źródło: Wikipedia.pl
Zdjęcie autorstwa Nemo5576 – Praca własna, CC BY-SA 4.0

9. Bulwary nad Poniczanką

Bulwary nad Poniczanką to miejsce na relaksujący spacer w Rabce-Zdrój, połączony z wodolecznictwem. Jest to nowy, ciekawy projekt podnoszący atrakcyjność całej gminy. W ramach nowej inwestycji powstały tu nowe bulwary nad rzeką Poniczanka, które dodatkowo mają pełnić funkcję uzdrowiskowo-leczniczą. Bulwary nad Poniczanką to trakt pieszo-rowerowy, gdzie będziecie mieli okazję skorzystać zupełnie za darmo z unikatowych instalacji uzdrowiskowych. Instalacje te wykorzystują lokalne zasoby solanki, która wypompowywana jest z dużych głębokości i płynie specjalnie przygotowanymi korytami. Podczas spaceru bulwarami będziecie mogli wejść do chaty solnej, zobaczyć wodospad solankowy czy zwiedzić tężnię solankową. Główną atrakcją na Bulwarach nad Poniczanką jest możliwość zanurzenia rąk i nóg w licznych wodnych oczkach rekreacyjnych oraz kamiennych basenach przez które przepływa solanka. Wszystko to uzupełnione jest ciekawą aranżacją zieleni i małej architektury. Bulwary nad Poniczanką to ciekawy dodatek do zwiedzania Parku Zdrojowego w Rabce-Zdrój i idealne miejsce na relaks po długich górskich wędrówkach.

10. Wieża widokowa na Polczakówce

Wieża widokowa na Polczakówce to ostatnia w naszym zestawieniu ciekawa atrakcja w Rabce-Zdrój. Jest to piękna drewniana wieża widokowa, która stoi na szczycie Królewskiej Góry (588 m. n.p.m.). Nazwa Polczakówka wzięła się od wyciągu narciarskiego o tej samej nazwie, przy którym stanęła wieża widokowa. Wieża widokowa na Polczakówce znajduje się około trzy kilometry od centrum Rabki-Zdrój i jest popularnym miejscem spacerów mieszkańców miasta. Wysokość wieży to 25 metrów, a na jej szczyt wchodzi się po setce drewnianych stopni. Ze szczytu wieży widokowej rozpościerają się świetne widoki na Gorce, Beskid Wyspowy, Babią Górę. Przy dobrej pogodzie w oddali można również podziwiać Tatry. Wycieczka na wieżę widokową na Polczakówce będzie świetnym dodatkiem do zwiedzania Rabki-Zdrój. Podejście na wieżę widokową jest bardzo łatwe. Na szczyt Królewskiej Góry zaprowadzi was niebieski szlak turystyczny z ul. Kościuszki w centrum Rabki. Wieża widokowa czynna jest całą dobę. Polecamy wam to miejsce na popołudniowy spacer z dziećmi. W pobliżu wieży znajdziecie również kilka ciekawych miejsc, w tym np. kapliczkę Matki Boskiej Płaczącej.

Mapa atrakcji w Rabce-Zdrój

Na koniec zostawiamy dla was mapę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi powyżej atrakcjami turystycznymi w Rabce-Zdrój. Mapę możecie wysłać sobie na adres email czy udostępnić ją sobie na Facebooku, a następnie dołączyć do waszych Map Google. Tym sposobem będziecie mieli gotowy przewodnik po największych atrakcjach w mieście Rabka-Zdrój. Życzymy wam przyjemnego i udanego zwiedzania!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

4 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze